format rph bm dr. has

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 SEKOLAH KEBANGSAAN GITA Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : 4 Bestari Tarikh : 31/01/2013 Hari : Khamis Masa : 0900-1000 (60 minit) Bilangan murid : 38 orang Tema : Sekolahku Berjasa Tajuk : Perhimpunan Mingguan Hasil Pembelajaran: Fokus utama: 5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 (i.) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik. Fokus Sampingan: 1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara. Aras 2 (i.) Mendengar, menerima, dan melaksanakan arahan serta pesanan dengan betul, cepat, dan tersusun. 8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk. Aras 1 (i.) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan. Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :. Membaca teks ucapan dengan intonasi yang betul.

Upload: saiful

Post on 10-Jul-2016

219 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

PRAKTIKUM

TRANSCRIPT

Page 1: Format RPH BM Dr. Has

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4SEKOLAH KEBANGSAAN GITA

Mata pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 4 BestariTarikh : 31/01/2013Hari : KhamisMasa : 0900-1000 (60 minit) Bilangan murid : 38 orang Tema : Sekolahku Berjasa Tajuk : Perhimpunan Mingguan

Hasil Pembelajaran:Fokus utama:5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca. Aras 3 (i.) Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul dan menarik.

Fokus Sampingan:1.3 Memberikan dan memahami arahan serta pesanan tentang sesuatu perkara.Aras 2 (i.) Mendengar, menerima, dan melaksanakan arahan serta pesanan dengan betul, cepat, dan tersusun.

8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal, dan ayat majmuk.Aras 1 (i.) Menulis perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.

Objektif Pada akhir sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :.

• Membaca teks ucapan dengan intonasi yang betul. • Menyebut kata kerja yang dilakonkan oleh murid lain dengan betul.• Membina ayat tunggal berdasarkan kata kerja yang terdapat di

dalam petikan ucapan tersebut.

Page 2: Format RPH BM Dr. Has

Sistem BahasaKata Kerja Mengucapkan BerucapBerhimpun Melantik

Pengisian Kurikulum• Penerapan Ilmu : Pendidikan Muzik• Penerapan Nilai : Kerjasama,berusaha,bersaing, bersemangat• Kemahiran Bernilai Tambah :

• Kemahiran interpersonal• Kecerdasan Pelbagai : verbal – linguistik• Kemahiran berfikir : menyenaraikan,menjana idea• Kinestatik

Bahan Bantu Mengajar Kad bergambarBuku teksJadual markahLirik lagu sekolah

Pengetahuan Sedia Ada• Murid pernah mengikuti perhimpunan mingguan yang diadakan oleh pihak

sekolah.

Page 3: Format RPH BM Dr. Has

Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Melayu Kelas 4 BestariMasa/

Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi(5 minit) Lagu : Sekolah

Rujuk lampiran 1

Jawapan:Menyanyi dengan kuat dan semangat.

Akan dinyanyikan setiap kali perhimpunan diadakan.

Tajuk:Perhimpunan Mingguan

Teknik: Nyanyian1.(a) Guru mengarahkan murid untuk menyanyi lagu sekolah. (b) Murid berdiri tegak sambil bersedia untuk menyanyikan lagu dengan bersemangat.

Teknik:Soal jawab/Penerangan1.(a) Guru bertanya beberapa soalan tentang lagu sekolah kepada murid. (b) Murid menjawab soalan tersebut secara lisan.

Soalan:Bagaimanakah cara kamu menyanyikan lagu sekolah?

Mengapakah perlu mengingati lagu sekolah?

2.(a) Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini. (b) Murid bersedia untuk belajar pelajaran hari ini.

Penerapan nilai:- Sentiasa bersemangat

BBM:• Lirik lagu

sekolah

KBT:• Kontekstual• Verbal

linguistik

Langkah 1

(20 minit)

Kemahiran membacaTeks ucapanRujuk buku teks m/s 34

Teknik: Membaca1.(a) Guru meminta murid membuka buku teks dan membaca sendiri (b) Murid membuka buku teks lalu membaca teks ucapan tersebut

Objektif (1)

Penggabungjalinan:• Kemahiran

Membaca dan Kemahiran

Page 4: Format RPH BM Dr. Has

JawapanMengucapkan tahniah

Mengadu hal kepada guru

Mematuhi peraturan

secara mentalis.

2.(a) Guru memilih murid secara rawak untuk membaca teks ucapan tersebut secara mekanis. (b) Murid yang dipilih membaca teks ucapan tersebut secara mekanis.

Teknik: Soal jawab/Penerangan

1.(a) Guru bertanya beberapa soalan kepada murid tentang teks ucapan tersebut. (b) Murid menjawab soalan tersebut secara lisan.

Soalan:Apakah yang disampaikan oleh guru besar semasa perhimpunan itu?

Bagaimanakah cara ketua kelas membantu pihak sekolah mendisiplinkan murid?

Apakah harapan guru besar pada akhir ucapannya?

Lisan

BBM:Buku teks

KBT:• Verbal

linguistik• KBKK

Nilai:Kerjasama

Langkah 2

(20 minit)

Kemahiran LisanKata Kerja-kata yang menunjukkan sesuatu perbuatanContoh: makan, minum, berdiri, berlari

“Kad bergambar”Gambar 1: bermain bola

Teknik: Penerangan1.(a) Guru menerangkan tentang kata kerja kepada murid. (b) Murid menyebut beberapa contoh kata kerja.

Teknik: Permainan Bahasa

1.(a) Guru menunjukkan

Objektif (2)

KBT:• KBKK• Verbal

linguistik

BBM:Kad bergambarJadual markahNilai:Berusaha,

Page 5: Format RPH BM Dr. Has

Gambar 2: menjahit bajuRujuk lampiran 2

Prosedur Permainan:1. Murid bergerak dalam kumpulan masing-masing.2. Guru menunjukkan kad bergambar lalu murid akan menyebut kata kerja tersebut.3. Setiap kata kerja yang berjaya disebut akan diberikan satu markah.4. Kumpulan yang bising akan dipotong markah.5. Kumpulan yang berjaya mendapat markah yang paling tinggi dikira sebagai pemenang.

beberapa kad bergambar perbuatan kepada murid. (b) Murid menyebut perbuatan tersebut.

2.(a) Guru memberikan markah kepada kumpulan yang berjaya meneka kata kerja tersebut. (b) Murid melihat markah kumpulan masing-masing sambil memberikan dan menentukan pemenangnya

bersaing

Langkah 3

(10 minit)

Kemahiran MenulisCari kata kerjaContoh:mengucapkan, berucap, melantik

Bina ayat tunggal-dengan menggunakan kata kerja-Beberapa contoh ayat tunggal;1.2.

Teknik: Penerangan1.(a) Guru menyuruh murid mencari kata kerja yang terdapat dalam teks ucapan. (b) Murid menyenaraikan kata kerja tersebut.

Teknik: Menulis 1.(a) Guru meminta murid membina ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja tersebut. (b) Murid menulis ayat tunggal tersebut dengan menggunakan kata kerja dengan betul.

Objektif (3)

KBT :• KBKK• Verbal

linguistik

Nilai:Berusaha

Penutup(5 minit)

Rumusan pelajaran hari ini

Teknik: Soal jawab1.(a) Guru mengemukakan soalan

KBT:Verbal linguistik

Page 6: Format RPH BM Dr. Has

Jawapan:Perhimpunan mingguan

tentang tajuk pelajaran pada hari ini. (b) Murid menjawab soalan guru itu secara lisan.

Soalan:Apakah tajuk yang telah dipelajari pada hari ini?

Refleksi Guru Pelatih:________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________