draf jawapan rph

6
HBLS1103 RPH RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Hari : Isnin Tarikh : 10/ 01/ 2013 Masa : 10.10 – 11.10 pagi Kelas : 4 Cerdas Bilangan : 28 orang murid Topik : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan Aras 1 Menjaga tanaman hiasan dalam bekas Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah melihat tanaman hiasan di persekitaran mereka 2. Murid pernah melihat ibu, jiran dan tukang kebun sekolah Menguruskan tanaman hiasan. Objektif pengajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat; 1. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 peralatan yang digunakan untuk penjagaan tanaman hiasan dengan betul. 2. Menyatakan sekurang-kurang 4 daripada 6 langkah penjagaan tanaman hiasan dengan betul 3. Melakukan / menunjuk cara 4daripada 6 langkah penjagaan tanaman hiasan dengan betul.

Upload: ceedrah-mohammad

Post on 12-Apr-2017

139 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: Draf jawapan rph

HBLS1103RPH

RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup

Hari : Isnin

Tarikh : 10/ 01/ 2013

Masa : 10.10 – 11.10 pagi

Kelas : 4 Cerdas

Bilangan : 28 orang murid

Topik : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan

Aras 1 Menjaga tanaman hiasan dalam bekas

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah melihat tanaman hiasan di persekitaran mereka

2. Murid pernah melihat ibu, jiran dan tukang kebun sekolah

Menguruskan tanaman hiasan.

Objektif pengajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat;

1. Menyatakan sekurang-kurangnya 5 peralatan yang digunakan untuk penjagaan tanaman hiasan dengan betul.

2. Menyatakan sekurang-kurang 4 daripada 6 langkah penjagaan tanaman hiasan dengan betul

3. Melakukan / menunjuk cara 4daripada 6 langkah penjagaan tanaman hiasan dengan betul.

KBKK : Membanding beza, mengkategori

Penerapan Nilai : Disiplin , kerjasama, kesyukuran

BBB : Benda maujud (alatan penjagaan tanaman hiasan), slaid power

Point, lembaran kerja,

Page 2: Draf jawapan rph

HBLS1103RPH

Langkah /

masaIsi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan

pembelajarancatatan

Set induksi

(5 minit)

Nyanyian lagu:

‘Melawat ke Taman Bunga’

LirikSaya melawat ke taman bunga

Saya lihat banyak rama-rama

Berwarna-warni sangat berseri

Cari bunga wangi….

Saya melihat bunga matahari

Saya melihat bunga seri pagi

Bunga mawar kembang wangi

Ciptaan Ilahi…

Soalan guru

Apakah nama bunga yang

disebut dalam lagu tadi?

Siapa suka bunga

matahari?

Apakah warna bunga

mawar?

Bagaimanakah bentuk

bunga mawar?

Guru mempertontonkan

video lagu ‘ Melawat ke

Taman Bunga’

Guru bersoal-jawab dengan

murid mengenai lagu.

Guru mengaitkan lagu dan

jawapan murid dengan

tajuk pelajaran.

Sumber lagu -

youtube.

Nilai kesyukuran

(Lihat lampiran 1)

Perkembangan

Langkah 1

(10 minit)

Penerangan guru

mengenai konsep

penjagaan tanaman

hiasan.

-menyiram-merumput-menggembur-membaja-memangkas

Guru menerangkan

o konsep penjagaan

tanaman hiasan

o kepentingan menjaga

Tanaman Hiasan

BBB

Slaid power

point

(lihat lampiran 2 )

NILAI

disiplin

Page 3: Draf jawapan rph

HBLS1103RPH

Perkembangan

Langkah 2

(10 minit)

Peralatan tanaman hiasan

Sarung tangan

Serampang tangan

Pongkes

Penyiram

Sekateur

Gunting pemangkas

Aktiviti penjagaan

Merumput

Mengembur

Membaja

Menyiram

Mencantas

Cadangan soalan guru

Guru menunjukkan

peralatan yang digunakan

semasa aktiviti penjagaan

Tanaman Hiasan serta

fungsinya.

Guru menjelaskan setiap

langkah yang dilakukan

semasa aktiviti penjagaan

Tanaman Hiasan.

Murid mengenal pasti

langkah penjagaan

Tanaman Hiasan serta

alatan yang digunakan.

Guru bersoal-jawab dengan

murid berkaitan langkah-

langkah penjagaan tanaman

hiasan.

BBB

Benda maujud

(semua

peralatan

penjagaan

tanaman)

BBB Slaid power

point.

(Lihat lampiran 3)

Perkembangan

Langkah 3

(15 minit)

Amali / demonstrasi

langkah-langkah penjagaan

tanaman hiasan oleh guru

Guru menunjukkan cara-cara

penjagaan Tanaman Hiasan.

Merumput

Mengembur

Membaja

Menyiram

Mencantas

BBB

Benda maujud

(perkakasan

perkebunan)

NILAI

Disiplin

(lihat lampiran4)

Page 4: Draf jawapan rph

HBLS1103RPH

Aktiviti kumpulan. Murid –murid dibahagikan

kepada tiga kumpulan dan

dibawa keluar bengkel

untuk aktiviti amali.

Setiap kumpulan

melakukan kerja-kerja

penjagaan tumbuhan hiasan

dalam pasu bunga.

Langkah 4

(15 minit)

Cadangan soalan guru

1. Apakah kepentingan

penjagaan tanaman

hiasan?

2. Mengapakah penyiraman

perlu dilakukan pada

waktu pagi dan petang?

3. Nyatakan cara-cara

penjagaan tanaman

hiasan.

4.

1. Murid menjawab soalan

pemahaman (lisan)

berdasarkan aktiviti yang

dilaksanakan .

2. Guru mengedarkan

lembaran kerja dan murid

menjawab secara individu.

BBB

Lembaran

kerja

(rujuk

lampiran)

KBKK

Menaakul

Menjanakan

idea

(lihat lampiran 5)

Penutup

(5 minit)

Rumusan guru

Senarai peralatan

penjagaan tanaman

hiasan

Kepentingan penjagaan

tanaman hiasan

1. Guru membuat rumusan

tentang pembelajaran pada

hari ini.

NILAI

kesyukuran