rph teknik stensilan

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL Tarikh : 4 April 2013 Hari : Khamis Tahun : 4UM Masa : 10.05 pagi 11.05 pagi Jumlah pelajar : 33 orang Bidang : Membuat corak dan rekaan Konsep utama : Menghasilkan corak dengan menggunakan teknik stensilan Kegiatan : Renjis dan percik warna ke atas stensilan bunga mawar Tajuk : Pembalut hadiah Objektif eksplisit : Di akhir pembelajaran, murid dapat : i. Menyatakan konsep renjis dan percik serta teknik-teknik untuk menghasilkannya ii. Menghasilkan corak yang tersusun dengan mengikut motif iii. Mengaplikasikan corak yang dihasilkan dengan teknik percikkan untuk dijadikan pembalut hadiah iv. Meningkatkan kemahiran psikomotor dalam aktiviti stensilan v. Mengamalkan kerja secara berdisiplin, sistematik dan bersungguh-sungguh Objektif implisit : i) Memahami konsep percikkan. ii) Menikmati hasil karya sebagai pembalut hadiah, pembalut buku juga hiasan. Pengetahuan Sedia ada : i) Murid pernah melihat corak terancang pada pembalut hadiah, buku dan sebagainya.

Upload: hilmias-suhail

Post on 17-Jan-2016

224 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

rph psv

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Teknik Stensilan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL

Tarikh : 4 April 2013

Hari : Khamis

Tahun : 4UM

Masa : 10.05 pagi – 11.05 pagi

Jumlah pelajar : 33 orang

Bidang : Membuat corak dan rekaan

Konsep utama : Menghasilkan corak dengan menggunakan teknik stensilan

Kegiatan : Renjis dan percik warna ke atas stensilan bunga mawar

Tajuk : Pembalut hadiah

Objektif eksplisit : Di akhir pembelajaran, murid dapat :

i. Menyatakan konsep renjis dan percik serta teknik-teknik untuk menghasilkannya

ii. Menghasilkan corak yang tersusun dengan mengikut motif

iii. Mengaplikasikan corak yang dihasilkan dengan teknik percikkan untuk dijadikan pembalut hadiah

iv. Meningkatkan kemahiran psikomotor dalam aktiviti stensilan

v. Mengamalkan kerja secara berdisiplin, sistematik dan bersungguh-sungguh

Objektif implisit : i) Memahami konsep percikkan.

ii) Menikmati hasil karya sebagai pembalut hadiah, pembalut buku juga hiasan.

Page 2: RPH Teknik Stensilan

Pengetahuan Sedia ada : i) Murid pernah melihat corak terancang pada pembalut hadiah, buku dan sebagainya.

ii) Murid mengenali corak yang ada pada pembalut hadiah .

Kemahiran KBKK : i ) Menghubungkait

ii ) Mengumpul dan mengelaskan

iii ) Membandingbeza

iv) Menjana idea

v) Mensintesis

vi) Mentaksir dan menilai

Penerapan Nilai : Kasih sayang, kebersihan fizikal dan mental, kreatif, keseronokan, ketelitian, bersungguh-sungguh

Alat : Berus gigi, palet, pisau

Bahan : Kertas lukisan, warna air, air, stensil bunga mawar

Persediaan guru : Contoh hasil karya stensilan (teknik percikkan), stensil bunga mawar, kertas lukisan, pisau

Alat Bantu Mengajar : LCD, komputer,gambar bunga mawar, pembalut hadiah, hadiah

Langkah /Masa Isi pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Page 3: RPH Teknik Stensilan

Set induksi

( 5 minit )

Lagu “Selamat Hari Lahir “

1) Hadiah berbalut

2) Hadiah tidak berbalut

Pembalut hadiah

1. Guru memainkan lagu Selamat Hari Lahir.

2. Murid menyanyi bersama-sama dengan muzik yang

dimainkan.

3. Guru bertanya, “Siapakah yang pernah mendapat

hadiah pada hari lahir?”

4. (Respon murid)

5. Guru menunjukkan hadiah yang berbalut dan tidak

berbalut.

6. Murid membezakan hadiah mana yang lebih cantik

7. Guru menunjukkan beberapa contoh pembalut hadiah

kepada murid.

8. Murid memberikan perhatian terhadap pembalut hadiah

yang ditunjukkan.

9. Guru menerangkan kegunaan pembalut hadiah dan

murid mendengar penerangan yang diberikan guru.

Strategi :

- Kontekstual

ABM :

- Radio,

- CD lagu

- Pembalut hadiah

- Hadiah

KBKK:

- Membandingbeza

- Menghubungkait

Nilai :

- Kasih sayang

- Harga diri

- Prihatin

Page 4: RPH Teknik Stensilan

Langkah 1

( 5 minit )

Penerangan

a)Teknik Stensilan

- Mengeluarkan bentuk

positif gambar supaya

meninggalkan bentuk

negatif atau ruang

kosong di atas alat

stensil.

- Teknik yang sesuai

diaplikasikan ialah

teknik percikkan atau

gosokkan.

Contoh

teknik

renjisan

Contoh

teknik

1. Guru menunjukkan contoh hasil karya teknik stensilan

menggunakan LCD & komputer.

2. Murid melihat hasil karya yang ditunjukkan oleh guru.

3. Guru bertanya soalan kepada murid.

a) Apakah yang digunakan untuk mendapatkan corak

yang sama seperti itu?

b) Apakah alat dan bahan yang digunakan untuk

membuat corak menggunakan teknik stensilan?

c) Bagaimanakah cara penggunaan media dalam

menghasilkan corak menggunakan teknik

stensilan?

4. Murid menjawab

a) Gunakan acuan / pencorak / stensil.

b) Berus gigi, warna air, palet, kertas lukisan, pisau

dan stensil bunga mawar

c) Menyapu cat warna, merenjis dan memercik

menggunakan berus gigi / jari pada stensilan bunga

mawar.

Strategi :

- Kontekstual

ABM :

- Contoh hasil karya

stensilan

- LCD

- KBKK :

Menghubungkait

Nilai:

- Rasional

- Prihatin

Page 5: RPH Teknik Stensilan

gosokkan

Langkah 2

( 10 minit)

Tunjuk Cara

Alat dan bahan.

1) Berus gigi

2) Warna air

1. Guru menerangkan dan menunjukkan langkah-langkah

dalam menghasilkan corak menggunakan teknik

stensilan melalui persembahan power point.

a) Langkah pertama

- Bancuh warna yang dipilih ke dalam palet

- Sediakan sekeping kertas lukisan

b) Langkah kedua

- Sediakan motif yang diinginkan (stensil bunga

mawar)

- Mengeluarkan gambar bunga mawar

menggunakan pisau.

c) Langkah ketiga

- Melipat kertas lukisan mengikut susunan grid

d) Langkah empat

- Sapukan warna pada berus gigi dan

percikkannya pada permukaan stensilan bunga

mawar pada kertas lukisan dalam grid.

e) Langkah lima

- Ulangi langkah empat untuk kotak yang

Strategi :

- Teori kecerdasan

pelbagai / kajian

ruang & kinestetik.

- Kontekstual

- Konstruktivisme

ABM :

- Contoh hasil corak

bunga mawar

menggunakan

teknik stensilan

- LCD & komputer

KBKK :

- Mengumpul &

mengelaskan.

- Mensintesis

Page 6: RPH Teknik Stensilan

3) Air

4) Pallet

5) Kertas lukisan

6) Gambar bunga mawar

seterusnya.

f) Langkah enam

- Setelah siap, alihkan stensilan daripada kertas

lukisan dan jemur sehingga kering

2. Murid mendengar penerangan daripada guru.

3. Guru mengedarkan gambar bunga mawar kepada

murid.

4. Guru mengarahkan murid menghasilkan corak bunga

mawar dengan menggunakan stensil yang belum

dikeluarkan.

5. Murid mendengar arahan guru.

Page 7: RPH Teknik Stensilan

7) Pisau

Langkah 3

( 30 minit )

Penghasilan corak

Aplikasikan kefahaman

kemahiran murid terhadap

bahan dan alat yang

digunakan untuk

menghasilkan corak teknik

stensilan.

Langkah 1

1. Guru meminta murid menjalankan tugasan dengan

cermat dan teliti.

2. Murid menyiapkan tugasan dalam tempoh masa yang

diberikan.

Strategi:

- Konstruktivisme

ABM :

- Contoh hasil kerja

corak teknik

stensilan

Nilai :

- Prihatin

- Cermat

Page 8: RPH Teknik Stensilan

Langkah 2

Langkah 3

- Teliti

- Kebersihan fizikal

dan mental

- Sabar

KBKK :

- Menjana idea

Page 9: RPH Teknik Stensilan

Langkah 4

Langkah 5

Langkah 6

Page 10: RPH Teknik Stensilan

Langkah 4

( 5 minit )

Apresiasi

Penilaian pencapaian murid

1. Guru memilih murid secara rawak untuk memaparkan

hasil karya..

2. Guru meminta dua orang murid lain untuk menceritakan

hasil kerja rakannya itu.

3. Murid menceritakan hasil kerja rakannya.

4. Guru beri pujian dan komen terhadap hasil corak murid.

5. Murid memahami objektif pembelajaran yang

diharapkan oleh guru.

Strategi :

- Kecerdasan

pelbagai

(kemahiran

interpersonal,

intrapersonal)

- Konstruktivisme

- Masteri

KBKK :

- Membandingbeza

- Menghubungkait

ABM :

Page 11: RPH Teknik Stensilan

- hasil karya murid

Penutup

( 5 minit )

Rumusan 1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini dan

bertanyakan beberapa soalan kepada murid untuk

menguji kefahaman mereka.

a) Apakah yang dimaksudkan dengan teknik stensil?

b) Nyatakan alat dan bahan yang digunakan untuk

menjalankan aktiviti teknik stensilan.

2. Murid menjawab

a) Teknik stensilan ialah corak yang dihasilkan dengan

cara merenjis dan memercik permukaan motif yang

diinginkan dengan menggunakan stensil yang telah

dikeluarkan imejnya.

b) Alat yang digunakan untuk melaksanakan aktiviti ini

ialah berus gigi, kertas lukisan, cat air, stensil bunga

mawar, palet, pisau.

ABM :

- Hasil karya murid

KBKK :

- Mentaksir dan

menilai

Nilai :

- Bersungguh-

sungguh

- Prihatin

- Berani

- Patuh