rph team teaching-edit

Upload: azhaida

Post on 10-Jan-2016

16 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Tugasan PLC Team Teaching

TRANSCRIPT

RANCANGAN PELAJARAN BAHASA MELAYU

Tarikh: 23 Jun 2015 Hari : SELASA

Kelas2A

Tajuk/TemaTATABAHASA

Masa7.00-8.00

Peribahasa

TATABAHASA

PeribahasaBBM : Kamus Dewan Bahasa, Kertas A4, Gambar Puzzle, Pensil warna, Place mat,Gambar peribahasa

Kriteria Kejayaan/Hasil Pembelajaran:PdP akan berjaya sekiranya murid-murid:

Senarai Semak P & P

Soaljawab

Perbincangan kelasLatihan BertulisPenilaian sebayaLatihanberpasanganRefleksi P&P lepas

Lain-lain

(i) Pelajar dapat menulis peribahasa yang tepat berdasarkan gambar yang diberi.XXXXXX

(ii) Mengaplikasikan penggunaan peribahasa dalam binaan ayat tunggal atau majmuk.XXXXXX

(iii)Melukis gambar peribahasa yang sesuai mengikut kreativiti pelajar.XXXXXX

Fokus Utama : 7.1 Aras 1(ii)Sistem bahasa :Pengisian Kurikulum :

Morfologi : - Peribahasa

Peribahasa : -

Kosa kata :-

Sintaksis : - Ayat Majmuk/Tunggal

Ilmu : Tatabahasa

Nilai : Bekerjasama, Kegigihan, Rasional

KB : Menjana idea, mereka cipta

KBT: Pemb. konstruktivisme

Fokus Sampingan :2.4 Aras 1(iii)8.4 Aras 1 (iii)

Objektif PdP: Pada akhir pelajaran, murid-murid :(i) Pelajar dapat mengaitkan penggunaan peribahasa dengan kehidupan seharian.(ii) Pelajar mampu mengaitkan contoh situasi yang sesuai berdasarkan makna peribahasa.

Aktiviti Pengajaran & PembelajaranMasa

Rutin Kelas

Mengambil kedatangan : Mengambil kehadiran murid, memastikan persekitaran bilik darjah bersih, pakaian murid kemas dan memastikan murid telah bersedia untuk sesi pengajaran dan pembelajaran BM. Murid membaca doa.

Murid-murid telah dibahagikan kepada 3 kumpulan pencapaian iaitu pelajar baik, sederhana dan memuaskan.

Murid-murid dipecahkan kepada 7 kumpulan dan mereka berada dalam kumpulan masing-masing.

Kumpulan baik:Kumpulan 1Kumpulan 2

Kumpulan sederhana : Kumpulan 3 Kumpulan 6Kumpulan 4 Kumpulan 7 Kumpulan 8

2 minit

Aktiviti Pemula / Stater/ Objektif Pelajaran:

Aktiviti Placemat :

(i) Setiap kumpulan diedarkan kertas Placemat. Setiap kumpulan dikehendaki menyenaraikan jenis-jenis peribahasa berdasasrkan kategori yang telah ditetapkan seperti bidalan, pepatah, simpulan bahasa dan perumpamaan.(ii) Murid dikehendaki menulis setiap jawapan pada ruangan yang disediakan pada Placemat secara rallywrite(iii) Kemudian, guru meminta wakil kumpulan untuk membacakan jawapan yang telah dibincangkan.(iv) Murid lain dikehendaki menyatakan sama ada jawapan yang diberikan oleh pelajar mengikut kategori yang ditetapkan atau tidak. (AFL)(v) Murid meneka objektif pembelajaran (LO) dan kriteria kejayaan(SC) yang harus dicapai. Guru memaklumkan LO dan SC yang sebenar kepada murid.

12 minit

Aktiviti utama / isi pelajaranMenyatakan peribahasa dan maksud berdasarkan gambar, mengaplikasikan penggunaan peribahasa dalam binaan ayat tunggal atau majmuk serta melukis gambar peribahasa mengikut kreativiti pelajar.(DIFFERENTIATION ACTIVITY)

( Kump. 1&2) (Aktiviti Menyatakan Peribahasa dan Maksud Berdasarkan Gambar) Setiap kumpulan diberikan 4 gambar puzzle. Secara berpasangan murid menyusun semula kepingan puzzle yang diberikan. Murid mengenal pasti peribahasa dan maksud yang sesuai berdasarkan gambar yang mereka cantumkan dan menulis peribahasa yang tepat berdasarkan Kamus Dewan Edisi ke-4. Kemudian, guru memberikan skema jawapan kepada murid. Murid menyemak jawapan yang telah dibincangkan. (AFL)(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Mencapai LO (i), dan SC (i)

(Kump. 3, 4 dan 5) (Aktiviti Mengaplikasikan Penggunaan Peribahasa Dalam Binaan Ayat Tunggal atau Majmuk. Guru mengedarkan setiap ahli kumpulan bahan edaran yang mengandungi gambar. Dalam kumpulan murid dikehendaki mengenal pasti peribahasa dan maksud yang tepat berdasarkan gambar. Kemudian, murid mengaplikasikan penggunaan peribahasa dalam binaan ayat tunggal atau ayat majmuk. Guru memberikan skema jawapan. Murid menyemak jawapan. (AFL) Salah seorang wakil daripada setiap kumpulan akan membacakan ayat yang telah dibina, berdasarkan peribahasa.(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Mencapai LO (i& ii ), dan SC (1 &ii)

(Kump. 6 & 7) (Aktiviti Melukis Gambar (poster ) Peribahasa Mengikut Kreativiti) Setiap kumpulan diagihkan 2 kertas A4 dan pensil warna. Kemudian, setiap kumpulan diberikan peribahasa berserta maksud.

Secara berpasangan, murid melukiskan gambar peribahasa mengikut kreativiti sendiri. Kemudian, wakil kumpulan akan membentangkan hasil lukisan gambar peribahasa kepada rakan yang lain.(KOLABORATIF & KOOPERATIF LEARNING)

Mencapai LO (iii ), dan SC (i & ii)

Pelajar melaksanakan proses (differentiation) yang berbeza dari segi kandungan (content) (menyatakan peribahasa dan maskud, mengaplikasikan peribahasa dalam binaan ayat, proses (process) menyusun kepingan puzzle dan melukis dan juga dari segi produk (produk) puzzle dan lukisan gambar peribahasa.

Reward akan diberi kepada pelajar yang aktif melaksanakan tugasan.

20 minit

Aktiviti Pleno

AKTIVITI : Permainan Kotak Beracun/Kuiz

(i) Murid duduk dalam bulatan.(ii) Kemudian, guru akan memasang lagu. Kotak beracun mula diedarkan dari seorang murid kepada murid yang lain dalam umpulan.(iii) Sebaik sahaja muzik diberhentikan, murid yang terakhir dikehendaki mencabut nama pelajar yang terdapat di dalam kotak beracun.(iv) Soalan adalah berkaitan dengan peribahasa. Murid dikehendaki menyatakan peribahasa yang sesuai berdasarkan situasi cerita yang dibacakan.(v) Sekiranya murid berjaya menjawab , reward akan diberikan. Jika gagal soalan akan diberikan kepada murid yang lain.(vi) Permainan akan diteruskan sehingga soalan di dalam kotak beracun habis.

10 minit

Perbezaan Tugasan :

Menyatakan peribahasa dan maksud berdasarkan gambar, mengaplikasikan penggunaan peribahasa dalam binaan ayat tunggal atau majmuk serta melukis gambar peribahasa mengikut kreativiti pelajar.(DIFFERENTIATION ACTIVITY)

( Kump. 1&2) (Aktiviti Menyatakan Peribahasa dan Maksud Berdasarkan Gambar)-Menyusun Puzzle

(Kump. 3, 4 dan 5) (Aktiviti Mengaplikasikan Penggunaan Peribahasa Dalam Binaan Ayat Tunggal atau Majmuk.

(Kump. 6 & 7 ) (Aktiviti Melukis Gambar Peribahasa Mengikut Kreativiti)

Pelajar melaksanakan proses (differentiation) yang berbeza dari segi kandungan (content) (menyatakan peribahasa dan maskud, mengaplikasikan peribahasa dalam binaan ayat, proses (process) menyusun kepingan puzzle dan melukis dan juga dari segi produk (produk) puzzle dan lukisan gambar peribahasa.

Reward akan diberi kepada pelajar yang aktif melaksanakan tugasan.

Penilaian / Refleksi P & P: