rph penolakan wang

4
AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182 Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 4 BESTARI Bilangan Pelajar : 30 orang Tarikh : 18 Oktober 2011 Masa : 4.20 – 4.50 petang ( 30 Minit ) Tajuk : Wang hingga RM 10 000. Hasil Pembelajaran : i) Menolak sebarang nilai wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000. ii) Menolak berturut-turut dua nilai wang daripada sejumlah wang hingga RM10 000. Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat; Kognitif : Menolak wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000. Afektif : Memupuk sikap suka menabung. Psikomotor : Murid melakonkan proses jual beli Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, berhati-hati KBKK : Meneliti sebahagian atau keseluruhan, menilai, menjana idea Pengetahuan sedia ada : i) Murid telah mempelajari tajuk wang semasa di tahun 3. ii) Murid telah mengenal wang dan nilainya. iii) Murid biasa menggunakan wang untuk berbelanja.

Upload: zana-idsar

Post on 06-Aug-2015

245 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Penolakan Wang

AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : 4 BESTARI

Bilangan Pelajar : 30 orang

Tarikh : 18 Oktober 2011 Masa : 4.20 – 4.50 petang ( 30 Minit )

Tajuk : Wang hingga RM 10 000.

Hasil Pembelajaran : i) Menolak sebarang nilai wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000.

ii) Menolak berturut-turut dua nilai wang daripada sejumlah wang hingga RM10 000.

Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat;

Kognitif : Menolak wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000.

Afektif : Memupuk sikap suka menabung.

Psikomotor : Murid melakonkan proses jual beli

Nilai : bekerjasama, patuh pada arahan, memberi perhatian, menghormati, berhati-hati KBKK : Meneliti sebahagian atau keseluruhan, menilai, menjana idea

Pengetahuan sedia ada : i) Murid telah mempelajari tajuk wang semasa di tahun 3.

ii) Murid telah mengenal wang dan nilainya.

iii) Murid biasa menggunakan wang untuk berbelanja.

Page 2: Rph Penolakan Wang

AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182

Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan

Set Induksi

( 5 minit )

Menolak wang daripada sejumlah

wang hingga RM 10 000

Guru menunjukkan sekeping

sampul wang.

Murid cuba meneka jumlah

wang yang ada dalam sampul

tersebut.

Guru menunjukkan nilai wang yang

ada dalam sampul.

Guru menunjukkan beberapa barangan

beserta harga.

Guru bertanya kepada murid jika

murid memiliki jumlah wang di dalam

sampul, kemudian membeli

sepasang kasut dan uniform sekolah.

Guru bertanya kepada murid ,

berapakah baki wang yang tinggal.

Murid menjawab soalan guru.

Guru memperkenalkan tajuk

pembelajaran pada hari itu.

BBM:

Sampul duit raya

Wang RM100, RM

50, RM 5

Nilai:

Berhemah

Page 3: Rph Penolakan Wang

AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182

Langkah / masa

Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan

Langkah 1

( 5 minit )

Menolak wang daripada sejumlah wang hingga RM 10 000

Berapakah baki wang yang

tinggal?

Guru mempamerkan nilai wang dan

beberapa keping gambar barangan

beserta harga.

Guru bertanya kepada murid:

-Berapakah baki wang jika membeli

sepasang baju?

Guru menunjukkan cara menulis

dalam bentuk lazim.

Murid dipanggil ke hadapan untuk

melakukan operasi tolak.

Guru menyemak jawapan bersama

murid.

Guru memberikan beberapa contoh

yang lain kepada murid.

BBM:

Kad imbasan

Nilai:

Berhati-hati

Tertib

Peka

Langkah

2 ( 10

minit )

Menolak berturut-turut daripada wang

sehingga RM10 000

Guru meminta beberapa orang

murid untuk melakonkan aktiviti

jualan barang.

Guru menerangkan aktiviti yang

dijalankan oleh murid.

Murid membentangkan apa yang

telah dibeli dengan nilai wang

diberikan.

BBM:

Kertas majong

Pen marker

Blue tack

Nilai:

Bekerjasama

Berhati-hati

Page 4: Rph Penolakan Wang

AHMAD SHUKRI B. MOHAMAD BADARUDDIN D20102042182

Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti / kaedah penyampaian Catatan

Murid menunjukkan jalan kerja

dalam bentuk lazim dan

menyatakan jumlah baki yang

tinggal.

Berjimat cermat

Berhemah

Penutup

( 10 minit )

Soalan:

Bagaimanakah untuk

mencari baki wang?

Bagaimana cara menolak

wang dengan betul.

Guru mengadakan kuiz ringkas.

Guru menyoal murid tentang

pelajaran yang telah dipelajari pada

hari ini.

Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada murid.

BBM:

Lembaran kerja Soalan kuiz

Nilai:

Bertanggungjawab

Peka