rph pendidikan moral.docx
DESCRIPTION
RPH Pendidikan MoralTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Subjek : Pendidikan Moral
Tajuk : Kita Perlu Jujur
Tahun : 2 Bestari
Tarikh : 24 September 2013 (Selasa)
Masa : 60 minit (8.00 pagi-9.00 pagi)
Bilangan Murid : 24 orang
Nilai : Kejujuran
Standard Kandungan : 10.1 Mengamalkan sikap jujur dalam keluarga
Standard Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat:
10.1.1 Menceritakan perlakuan jujur dalam keluarga
10.1.2 Menyenaraikan kepentingan bersikap jujur dalam keluarga
10.1.3 Menyedari kesan bersikap jujur dalam keluarga
10.1.4 Menunjukkan sikap jujur dalam keluarga
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
i. Menyenaraikan 3 contoh perlakuan jujur dalam keluarga.
ii. Menonton dan mengulas klip video yang bertajuk “Kejujuran Dalam Keluarga”.
iii. Mengamalkan sikap kejujuran dalam keluarga.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid pernah bercakap bohong dengan ahli keluarga mereka.
Strategi : Berpusatkan murid
Pendekatan : Pendekatan Pemupukan Nilai
Kaedah : Kaedah Bercerita, Kaedah Nyanyian, Kaedah Perbincangan, Kaedah Bermain
EMK : i. Kreativiti dan Inovatif - menjana idea
ii. Teknologi Maklumat dan Komunikasi - menggunakan persembahan elektronik
(Ms Power Point)
Bahan Bantu Mengajar : Buku teks, Klip Video “Kejujuran Dalam Keluarga”, Lagu “Kita Perlu Jujur”,
Cerita “Si Gembala Pembohong”, Komputer Riba, LCD Projektor, Skrin Tayangan,
Telefon Ajaib, Kad Ayat, Lembaran Kerja
Langkah P&P /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan
Set Induksi
(5 minit)
Tayangan Video Klip
“ Kejujuran Dalam Keluarga”
Laman Web:
http://www.youtube.com/watch
?v=obxqxG9ZjYM
Memperkenalkan Nilai
Kejujuran
Nilai: Kejujuran
Maksud:
Bercakap benar, bersikap
amanah dan ikhlas dalam
setiap perlakuan.
Guru menayangkan video klip “
Kejujuran Dalam Keluarga”.
Guru meminta murid
menceritakan situasi yang
berlaku dalam video tersebut.
Melalui video, guru
memperkenalkan nilai kejujuran
kepada murid.
Bahan Bantu
Mengajar:
Klip Video
“Kejujuran
Dalam
Keluarga”
Komputer Riba
LCD projektor
Skrin Tayangan
EMK:
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi
Langkah 1
(10 minit)
Cerita “Si Gembala
Pembohong”
( Rujuk Lampiran 1)
Guru menyampaikan cerita “Si
Gembala Pembohong”.
Murid mendengar cerita yang
disampaikan oleh guru.
Guru bertanya kepada murid
akibat yang berlaku kepada
pengembala yang berbohong.
Guru menyuruh murid
menyenaraikan cerita tidak
bersikap jujur yang pernah
mereka dengar.
Bahan Bantu
Mengajar:
Cerita “Si
Gembala
Pembohong”
Komputer Riba
LCD Projektor
Skrin Tayangan
EMK:
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi
Langkah 2
(15 minit)
Perbincangan Kumpulan
(Rujuk Lampiran 2)
Guru membahagikan murid
kepada 4 kumpulan.
Guru menyuruh murid
membincangkan soalan-soalan
berikut:
o Contoh bersikap jujur dalam
keluarga.
o Kesan tidak bersikap jujur
dalam keluarga.
o Kepentingan bersikap jujur
dalam keluarga.
Wakil dari setiap kumpulan
membentangkan hasil
perbincangan.
Guru memaparkan jawapan
untuk setiap soalan.
Bahan Bantu
Mengajar:
Komputer Riba
LCD Projektor
Skrin Tayangan
EMK:
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi
Kreativiti dan
Inovatif
Langkah 3
(15 minit)
Permainan Telefon Ajaib
(Rujuk Lampiran 3)
Guru membahagikan murid
kepada 4 kumpulan.
Setiap kumpulan melantik
seorang ketua dan seorang
pencatat.
Ketua kumpulan menyampaikan
ayat tersebut kepada pemain
kedua menggunakan telefon
ajaib.
Permainan diteruskan sehingga
pemain yang terakhir.
Pemain terakhir akan
menyampaikan ayat tersebut
kepada pencatat.
Pencatat menyerahkan ayat
yang telah dicatatnya kepada
guru.
Pemenang dikira berdasarkan
ketepatan ayat dalam masa
yang singkat.
Bahan Bantu
Mengajar:
Telefon Ajaib
Kad Ayat
Langkah 4
(10 minit)
Lembaran Kerja
(Rujuk Lampiran 4)
Guru memberikan lembaran
kerja kepada murid.
Murid dikehendaki menyiapkan
lembaran kerja dalam masa
yang ditetapkan.
Guru dan murid membincang
jawapan lembaran kerja
bersama-sama.
Bahan Bantu
Mengajar:
Lembaran Kerja
Penutup
(5 minit)
Nyanyian Lagu “
Kita Perlu Jujur”
Laman Web:
http://www.youtube.com/watch
?v+uOq8DCUdnqQ
Rumusan
Guru membimbing murid
menyanyi lagu “ Kita Perlu
Jujur” dengan mengikut rentak
lagu “Tiga Kupang”.
Guru membuat kesimpulan
tentang nilai kejujuran.
Bahan Bantu
Mengajar:
Lagu “Kita Perlu
Jujur”
Komputer Riba
LCD Projektor
Skrin Tayangan
EMK:
Teknologi
Maklumat dan
Komunikasi
Lampiran 1
Si Gembala Pembohong
Di suatu desa ada seorang anak gembala. Setiap hari dia menggembalakan kambingnya di padang rumput agak
jauh dari desa. Si Gembala itu anak yang nakal. Dia suka berbuat usil dengan teman-temannya. Pada suatu hari yang
panas, dia sedang menggembala kambing-kambingnya di sebuah padang rumput, tak jauh dari desanya. Di kelompok
lain, kambing-kambing orang-orang desa digembalakan juga, meski tidak ada yang menjaganya. Tiba-tiba, dia
mempunyai idea jahat untuk membohongi warga desa. Kemudian dia berteriak keras, "Ada serigala! Ada serigala!
Tolong... tolong...tolong!" "Serigala mahu makan kambing-kambing kita." Dia berharap warga desa mendengar
teriakannya dan segera berlari ke arah padang rumput.
Warga desa yang mendengar teriakan anak itu segera berlari ke padang rumput untuk menyelamatkan kambing-
kambing mereka. Namun ketika mereka sampai, ternyata tidak ada serigala. Hanya anak gembala itu yang tertawa
terpingkal-pingkal melihat warga desa yang telah dibohonginya.
Keesokan harinya, anak gembala tersebut mengulangi tipuannya. Dia berteriak lebih keras dari sebelumnya, “ada
serigala…. Ada serigala… kambing-kambing kita mahu dimakan… Warga desa kembali bergegas hendak
menyelamatkan kambing-kambing mereka. Anak gembala itu kembali tertawa terpingkal-pingkal.
Sampai pada suatu hari, segerombolan serigala benar-benar datang menghampiri kambing-kambing anak
gembala itu. Si anak gembala begitu takut dan segera berteriak keras sekali, "Tolooong... toloooong, ada serigala mahu
makan kambing kambing ku, tolong!" Para warga desa mendengar teriakan anak gembala itu. Namun mereka diam saja,
dikira pasti itu tipuan anak gembala itu lagi. Maka mereka diam saja di desa meneruskan pekerjaan mereka. Malang si
anak gembala, semua kambingnya habis dimakan serigala.
Begitulah nasib yang menimpa anak yang sering berbohong: bahkan berkata benar pun tidak ada orang yang akan
percaya.
Pesan Moral : Jangan suka berbohong pada orang lain, kerana jika sering berbohong maka orang lain akan menjadi
tidak percaya dengan perkataan kita.
Lampiran 2
1) Contoh bersikap jujur dalam keluarga.
Tidak bercakap bohong dengan ibu bapa.
Ali dengan tidak sengaja merosakkan buku kakaknya dan dia meminta maaf dengan kakak.
Ketika bercakap, Abu sering berterus terang dengan ibu bapa.
2) Kesan tidak bersikap jujur dalam keluarga.
Dimarahi oleh ibu bapa.
Tidak disayangi oleh ibu bapa
Tidak dipercayai oleh ibu bapa.
3) Kepentingan bersikap jujur dalam keluarga.
Disukai oleh ibu bapa.
Disayangi oleh ibu bapa.
Dipercayai oleh ibu bapa.
Lampiran 3
Ayat 1: Kita akan dipercayai keluarga, sekiranya kita menunaikan janji.
Ayat 2: Apabila kita melakukan kesalahan, kita mestilah mengakuinya.
Ayat 3: Apabila membantu keluarga, kita perlulah ikhlas.
Ayat 4: Kita jangan suka bercakap bohong dengan ahli keluarga.
Lampiran 4
Lembaran Kerja
Warnakan hijau pada jawapan yang betul dan merah pada jawapan yang salah.
1. Ibu bapa suka kepada anak-anak yang bercakap benar.
2. Ali suka bercakap bohong dengan ibu.
3. Ibu bapa percaya kepada orang yang jujur.
4. Sikap jujur adalah perkara yang baik.
5. Ibu bapa tidak marah apabila adik bercakap bohong.
6. Ibu bapa suka akan anak yang bercakap bohong.
7. Ali merosakkan buku kakaknya dan dia tidak bercakap benar.
8. Abu gagal dalam ujian Bahasa Melayu dan dia meminta maaf dengan bapanya.
Warnakan perkataan yang menunjukkan kebaikan bercakap benar dengan ahli keluarga.
Kebaikan Bercakap
Benar
dimarahi
dipercayai
disukai
dibenci
dihormati
disayangi