rph pendidikan seni visual

7
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun : 4 Bilangan Murid : /26 orang (13 lelaki, 13 perempuan) Tarikh : 19 Mac 2014 Hari : Rabu Masa : 9.00 pagi 10.00 pagi (60 minit) Bidang : Membuat Corak Dan Rekaan (Terancang) Tema : Objek buatan manusia Tajuk : Baju bercorak Aktiviti : Cetakan Standard Kandungan: 2.1 Persepsi Estetik Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, warna , kontra serta ritma dan pergerakan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek buatan manusia dalam penghasilan corak menggunakan teknik cetakan. 2.2 Aplikasi Seni Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam aktiviti menghasilkan corak teknik cetakan. 2.3 Ekspresi Kreatif Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan corak teknik cetakan. 2.4 Apresiasi Seni Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya. Standard Pembelajaran : 2.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada corak teknik cetakan.

Upload: mageret-lo

Post on 07-May-2017

359 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH PEndidikan Seni Visual

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Mata pelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : 4

Bilangan Murid : /26 orang (13 lelaki, 13 perempuan)

Tarikh : 19 Mac 2014

Hari : Rabu

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi (60 minit)

Bidang : Membuat Corak Dan Rekaan (Terancang)

Tema : Objek buatan manusia

Tajuk : Baju bercorak

Aktiviti : Cetakan

Standard Kandungan:2.1 Persepsi Estetik

Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual iaitu rupa, warna , kontra serta ritma dan

pergerakan yang terdapat pada alam semula jadi atau objek buatan manusia dalam

penghasilan corak menggunakan teknik cetakan.

2.2 Aplikasi Seni

Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media

dan teknik dalam aktiviti menghasilkan corak teknik cetakan.

2.3 Ekspresi Kreatif

Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian dan teknologi dalam penghasilan

corak teknik cetakan.

2.4 Apresiasi Seni

Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah

seni, dan budaya.

Page 2: RPH PEndidikan Seni Visual

Standard Pembelajaran :2.1 Persepsi Estetik

Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang

ada pada corak teknik cetakan.

2.1.1 Unsur seni

2.1.1.1 Rupa - organik atau geometri

2.1.1.2 Warna - primer atau sekunder atau tertier

2.1.2 Prinsip Rekaan

2.1.2.1 Kontra - warna

2.1.2.2 Ritma dan pergerakan – susunan cerminan.

2.2 Aplikasi Seni

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual, media, serta

proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan.

2.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media.

2.2.1.1 Alat - pembaris, kadbod bergelugur, berus lukisan, palet, dan

alatan lain yang sesuai

2.2.1.2 Bahan - kertas lukisan, cat air atau cat poster atau cat tempera,

dan bahan lain yang sesuai

2.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik dalam

proses penghasilan karya.

2.2.2.1 Teknik – cetakan blok

2.3 Ekspresi Kreatif

Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman, bahasa seni visual,

media, serta proses dan teknik dalam penghasilan corak teknik cetakan secara

kreatif.

2.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif.

2.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan karya.

2.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yangsesuai dalam penghasilan corak

teknik cetakan.

Page 3: RPH PEndidikan Seni Visual

2.4 Apresiasi Seni

Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan

menumpukan pada aspek bahasa seni visual.

2.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

2.4.2 Menceritakan pengalaman sendiri dalam proses penghasilan karya

2.4.3 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Objektif Pembelajaran:Pada akhir pembelajaran murid dapat ;

i. mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang ada pada

corak teknik cetakan.

ii. menghasilkan baju bercorak menggunakan teknik cetakan

iii. membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan

pada aspek bahasa seni visual.

Aktiviti PdP:

1. Guru menunjukkan contoh dan bersoal jawab tentang baju bercorak. (EK1)

2. Guru menunjukkan cara menghasilkan corak teknik cetakan secara berperingkat.

(EK4)

3. Murid menghasilkan baju bercorak teknik cetakan . (EK1) (EK2)(EK3)

4. Murid mempamerkan dan menceritakan karya seni yang dihasilkan.(EK5)

EMK : Kreativiti dan inovasi. Keusahawanan (EK1-EK5) dan nilai murni.

Bahan bantu mengajar: 1. Contoh : Baju bercorak teknik cetakan

2. kertas lukisan, stamp pad, styrofoam, gunting, lakaran baju

Penilaian P&P : Proses penghasilan karya sepanjang aktiviti membuat lukisan

berdasarkan empat standard kandungan.

Page 4: RPH PEndidikan Seni Visual

Aktiviti P&PPenerangan, BBM

dan ilustrasi, EMKIlustrasi Aktiviti

Persepsi estetik1. Guru menunjukkan

beberapa helai baju

bercorak.

2. Guru bersoal jawab

dengan murid dan

mengaitkan dengan

tajuk.

3. Guru bersoal jawab

dengan murid

tentang media yang

sesuai untuk

membuat baju

bercorak

menggunakan teknik

cetakan.

Baju bercorak

EMK KeusahawananEK 1 :

1.14 Boleh

membina jaringan

sosial

Indikator:

Murid boleh

berkomunikasi

dengan baik mesra

dengan semua

orang boleh

mengekalkan

hubungan baik.

Aplikasi Seni1. Guru memberi

penerangan berkaitan

dengan aktiviti yang

akan dijalankan.

2. Guru menunjukkan

contoh baju bercorak.

3. Guru menunjukkan

bahan yang

EMK KeusahawananEK 1 :

1.7Berorientasikan

masa depan

Indikator:

Murid berimaginasi

terhadap sesuatu

Page 5: RPH PEndidikan Seni Visual

digunakan untuk

membuat corak

teknik cetakan.

4. Guru membuat

demonstrasi

membuat corak

teknik cetakan secara

berperingkat.

yang belum berlaku

boleh

menyenaraikan

kesan dan akibat

terhadap sesuatu

tindakan, boleh

menjangkakan

sesuatu dan boleh

membuat

perancangan

Page 6: RPH PEndidikan Seni Visual
Page 7: RPH PEndidikan Seni Visual

Aktiviti Pelajar

Ekspresi kreatif1. Murid membuat corak

menggunakan teknik

cetakan.

2. Murid membuat corka

teknik cetakan

masing-masing.

Langkah 1: Murid melakar corak rupa pada styrofoam.

Langkah 2: Murid mencetak corak pada styrofoam

menggunakan warna dari stamp pad.

Langkah 3: Murid mencetak corak secara berulang-ulang

dan terancang.

Langkah 4 : Murid melakar imej baju pada corak cetakan

yang telah siap.

Langkah 5 : Murid mengunting corak mengikut imej baju.

Apresiasi Seni Visual1. Murid mempamerkan

hasil kerja masing-

masing.

2. Murid menceritakan

hasil karya.

EMK KeusahawananEK5 :

Prinsip ketelusan.

Indikator:

Murid menyatakan atau menyampaikan maklumat yang

betul, jelas dan tidak berselindung.

Page 8: RPH PEndidikan Seni Visual