rph-nurfatinzafierahzafri-.docx

7
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran: Kemahiran Hidup Kelas: 5 Arif Tarikh: 25 Mac 2011 Masa: 9.00 pagi – 10.00 pagi Kehadiran: 30 orang Umur: 11 tahun Tajuk: Ikan Hiasan (penyediaan bekas) Pengetahuan sedia ada murid 1. Murid pernah melihat ikan hiasan. 2. Murid telah mempelajari mengenai bahagian – bahagian luar pada ikan pelajaran yang lepas. 3. Murid telah mempelajari mengenai jenis – jenis ikan hiasan pada pelajaran yang lepas. Objektif pengajaran Di akhir pembelajaran ini murid dapat: 1. Menamakan 5 daripada 9 aksesori bekas akuarium dengan betul. 2. Menyatakan 5 daripada 9 langkah menyedia dan menghias bekas akuarium mengikut urutan. 3. Menyatakan langkah – langkah memasukkan ikan ke dalam akuarium sekurang – kurangnya 3 turutan dengan betul. 4. Menyediakan akuarium ikan hiasan mengikut urutan yang betul. Penerapan nilai: bekerjasama, bertanggungjawab,menjaga kebersihan dan estetika KBKK : mencirikan, menilai, membuat urutan, menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun mengikut keutamaan urutan dengan betul BBM: set slide, bekas akuarium, tumbuhan akuatik, batu, pasir, kayu buruk, poster, lampu akuarium, pam, penapis, papan tulis, marker, pemadam papan tulis, LCD Kajian masa depan: pemeliharaan ikan hiasan dikomersialkan,dan reka bentuk bekas akuarium divariasikan penggunaannya.

Upload: eyla-amyrah

Post on 20-Jan-2016

17 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran: Kemahiran HidupKelas: 5 ArifTarikh: 25 Mac 2011Masa: 9.00 pagi – 10.00 pagiKehadiran: 30 orangUmur: 11 tahunTajuk: Ikan Hiasan (penyediaan bekas)Pengetahuan sedia ada murid

1. Murid pernah melihat ikan hiasan.2. Murid telah mempelajari mengenai bahagian – bahagian luar pada ikan pelajaran yang lepas.3. Murid telah mempelajari mengenai jenis – jenis ikan hiasan pada pelajaran yang lepas.

Objektif pengajaranDi akhir pembelajaran ini murid dapat:

1. Menamakan 5 daripada 9 aksesori bekas akuarium dengan betul.2. Menyatakan 5 daripada 9 langkah menyedia dan menghias bekas akuarium mengikut urutan.3. Menyatakan langkah – langkah memasukkan ikan ke dalam akuarium sekurang – kurangnya 3 turutan dengan betul.4. Menyediakan akuarium ikan hiasan mengikut urutan yang betul.

Penerapan nilai: bekerjasama, bertanggungjawab,menjaga kebersihan dan estetikaKBKK : mencirikan, menilai, membuat urutan, menjana idea, membuat gambaran mental, mengingat kembali, menyusun mengikut keutamaan urutan dengan betulBBM: set slide, bekas akuarium, tumbuhan akuatik, batu, pasir, kayu buruk, poster, lampu akuarium, pam, penapis, papan tulis, marker, pemadam papan tulis, LCDKajian masa depan: pemeliharaan ikan hiasan dikomersialkan,dan reka bentuk bekas akuarium divariasikan penggunaannya.

Page 2: RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx

LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN CATATAN

Set induksi

(5 minit)

Pengenalan kepada topik

penyediaan bekas/akuarium.

1.Guru menunjukkan gambar –

gambar sungai dan laut yang telah

tercemar dan tidak cantik.2.Guru menunjukkan gambar -

gambar akuarium yang dihias

dengan cantik, dipenuhi dengan

batu karang dan ikan hiasan yang

cantik.3. guru meminta pendapat sekiranya

murid diberi pilihan di manakah

tempat yang murid ingin tinggal jika

murid adalah ikan. Sama ada di

sungai atau laut yang telah tercemar

atau di dalam akuarium yang bersih.4.Guru memperkenalkan tajuk

pengajaran pada hari ini:

Penyediaan bekas / akuarium

BBM:slide power point.

Kemahiran berfikir: menilai, menjana idea, membuat

inferens.

Nilai – nilai murni: menjaga kebersihan, menyayangi

hidupan lain, bertanggungjawab.

Page 3: RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx

Langkah 1

(10 minit)

Memilih aksesori bekas/akuarium1. Aksesori akuarium asas:

I. Pam II. Penapis

2. Aksesori tambahan :I. Batu II. PasirIII. Tumbuhan akuatikIV. Kayu burukV. PosterVI. ModelVII. lampu akuarium

1.Guru menunjukkan kepada

murid gambar – gambar aksesori

perhiasan yang boleh diletakkan di

dalam akuarium.2.Guru mengkategorikan aksesori

tersebut kepada aksesori asas dan

aksesori tambahan.3. Guru menunjukkan tayangan power

point mengenai langkah – langkah

penyediaan tumbuhan akuatik

berserta gambar dan suara.4. Guru menunjukkan tayangan power

point mengenai langkah – langkah

penyediaan bekas/akuarium ikan

hiasan berserta gambar sambil

diterangkan oleh guru.

BBM:Slide power point, Pam, Penapis,

Batu, Pasir, Tumbuhan akuatik,

Kayu buruk, Poster, Model, lampu

akuarium.

Kemahiran berfikir:membuat gambaran mental,

mengingat kembali.

Page 4: RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx

Langkah 2

(20 minit)

Langkah – langkah menyedia dan

menghias bekas akuarium.1.Letakkan akuarium di

lokasi pilihan, pastikan ada

pendawaian elektrik dan

bekalan air.2. Membersih dan bilas bahan

hiasan seperti kayu, pasir

dan batu.3.Letakkan arang diaktifkan

dan gegelang bio di dasar

akuarium.4. Masukkan batu, pasir dan

kayu buruk.5.Tanamkan tumbuhan

akuatik/tiruan.6. Masukkan penapis dalaman

dan lekatkan pada dinding

tangki akuarium.7.Masukkan air yang telah

dinyah klorin ke dalam

1. Guru mengarahkan pelajar agar

duduk dalam kumpulan dan wakil

setiap kumpulan mengambil segala

peralatan dan aksesori akuarium

yang disediakan untuk dipasang di

meja kerja mereka.2. Murid mengikut langkah – langkah

penyediaan bekas akuarium secara

amali dalam kumpulan setelah

diterangkan oleh guru.3.Murid diingatkan mengenai

keselamatan dan kerjasama antara

ahli kumpulan.

BBM:Ikan hiasan, bekas akuarium,

tumbuhan akuatik.

Kemahiran berfikir:Menyusun mengikut keutamaan,

membuat gambaran mental

Nilai – nilai murni:Keselamatan, berkerjasama,

estetika. bertanggungjawab

Page 5: RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx

akuarium.8.Hidupkan penapisan

dalaman dan nyalakan

lampu.9. Masukkan ikan.

Langkah 3

(20 minit)

Teknik memasukkan ikan hiasan ke

dalam bekas/ akuarium1. Letakkan beg ikan hiasan ke

dalam akuarium selama 20

hingga 30 minit.2.Masukkan sedikit air

akuarium ke dalam beg

plastik.3. Biarkan ikan keluar bersama

air daripada beg plastik

1.Murid melakukan sendiri secara

berkumpulan langkah – langkah

memasukkan ikan ke dalam

akuarium setelah melihat tayangan

power point langkah – langkah

memasukkan ikan ke dalam

akuarium.2.Murid melabelkan akuarium

mereka yang telah siap dengan

menggunakan kad nama yang

diberikan oleh guru.

BBM:Slide power point, kad nama

Kemahiran berfikir:Menyusun mengikut keutamaan,

membuat gambaran mental

Nilai – nilai murni:Keselamatan, berkerjasama, estetika. bertanggungjawab

Page 6: RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx

Penutup

(5 minit)

Rumusan:1. Penyediaan bekas/akuarium

I.Memilih aksesori

yang sesuai untuk

akuarium.II.Langkah – langkah

penyediaan akuariumIII.Teknik memasukkan

ikan hiasan ke dalam

akuarium

1. Murid dibimbing untuk membuat

rumusan.2. Guru bersoal jawab dengan murid

mengenai langkah – langkah

penyediaan dan menghias

akuarium.3. Guru mengedarkan lembaran kerja

untuk disiapkan dalam masa 2 minit4.Guru meminta murid melakar

bentuk akuarium yang unik dan

menyatakan kegunaannya yang

canggih untuk tahun 2020.

BBM:Lembaran kerja

Kemahiran berfikir:Membuat rumusan

Kajian masa depan:pemeliharaan ikan hiasan

dikomersialkan,dan reka bentuk

bekas akuarium divariasikan

penggunaannya.

Page 7: RPH-NURFATINZAFIERAHZAFRI-.docx