rph matematik tahun 1 terkini (2).docx

26
PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014 LATIHAN MENGAJAR RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5 DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON SURIATI BINTI UDA SAAD D20102044830 0125499258 KUMPULAN : UPSI 190 NAMA TUTOR E-LEARNING : Dr. Rosmilah Binti Misnan

Upload: khaieilla

Post on 04-Oct-2015

324 views

Category:

Documents


35 download

TRANSCRIPT

PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014

LATIHAN MENGAJAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5DISEDIAKAN OLEHNAMANO. IDNO. TELEFON

SURIATI BINTI UDA SAADD201020448300125499258

KUMPULAN : UPSI 190NAMA TUTOR E-LEARNING : Dr. Rosmilah Binti MisnanTARIKH SERAH : 18 April 2014

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR (UMUM). BIDANGMATEMATIK

TAHUN 1 DARUL EHSAN

TARIKH15 APRIL 2014

MASA7.30 -8.30 pagi

BILANGAN MURID28 Orang 2 Tidak hadir.

TAJUKNOMBOR BULAT.

STANDARD KANDUNGANTolak dalam lingkungan 10 20.

STANDARD PEMBELAJARAN(i) Tolak dalam lingkungan 10-20a) Melaksanakan pengiraan tolakb) Menggunakan strategi pengiraan secara mental bagi penolakan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini , murid dapat : Kognitif 1) Menyatakan secara spontan fakta asas tolak. 2) Membina soalan untuk memahami pengiraan tolak dalam lingkungan 20

Psikomotor 1) Menampal kad nombor dalam membina soalan

Afektif 1) Berkerjasama dalam menyiapkan tugasan 2) Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti kelas dan berkumpulan.

PENGETAHUAN SEDIA ADA1) Murid boleh melaksanakan pengiraan tambah dan tolak dalam lingkungan 10.2) Murid memahami proses menolak.

KAEDAHAktiviti kumpulan dan berpusat kepada murid dan bahan.

NILAIBekerjasama, bersabar dan teliti

KEMAHIRAN BERFIKIRMenaakul dalam membina soalan

MEDIA PENGAJARANKayu ais krim,10 kertas A4 berwarna warni, 10 kad nombor ,gunting, gam dan blue tack.

NSTRUMEN PENTAKSIRAN Pemerhatian, hasil kerja kumpulan dan lembaran kerja

Langkah/ fasaIsi KandunganAktiviti pengajaran dan pembelajaranNota

Aktiviti GuruAktiviti Murid

Pemulangan /mencungkil idea

(10 minit)Menyatakan secara sepontan fakta asas tolak1. Memilih 2 orang murid untuk melakonkan simulasi.2. Membacakan cerita.

Soalan gurui. bolehkah kamu meneka berapakah bilangan biskut jejari yang telah dimakan oleh adik Aiman?ii. adakah biskut Aiman telah bertambah atau berkurang?iii. apakah operasi yang terlibat apabila sesuatu benda telah berkurang ?iv. siapa boleh menyebut ayat matematik dalam situasi ini?

1. Murid melakonkan watak yang diberi iaitu abang dan adik.

Jawapan muridi Adik Aiman telah makan 2 biskut jejari

ii Biskut Aiman telah berkurang

iii Operasi tolak

iv 5 2 = 3 Simulasi cerita seperti lampiran 1.

TEKNIK Penyoalan seluruh kelas dan individu

ABM biskut jejarilampiran cerita

NILAIMendengar dan memerhati secara teliti.

Menstruktur semula

(15 minit)Melaksanakan pengiraan tolakmenggunakan a) kayu ais krim. b) Jari ( membilang terus) .

1. Memilih murid untuk menulis ayat matematik di papan tulis

Soalan gurui. Siapakah yang boleh menulis ayat matematik daripada cerita tadi ?

2. Guru menulis contoh lain ayat matematik di papan tulis yang melibatkan nombor lebih daripada 10

12 5 =

Soalan guruii. Sebutkan ayat matematik yang ditulis

3. Guru menunjukkan 20 batang aiskrim.4. Seorang murid dipilih kehadapan untuk melakukan aktiviti.

Soalan berpandu guru

iii. berapakah yang perlu kita ambil daripada 20 batang aiskrim ?iv. berapakah yang perlu kita buang ?v. berapakah bakinya ?

5. aktivit diulang dengan soalan yang lain.

14 8 =

Soalan guru selepas aktiviti ulangan.

vi. bolehkah kita ambil 8 batang dan buang 14 batang aiskrim ?vii. mengapa tidak boleh ?

6. seorang murid dipilih untuk melakukan operasi tolak tersebut menggunakan batang aiskrim.

7. guru membuat kesimpulan secara melengkapkan ayat

Dalam operasi tolak bilangan yang diambil mestilah lebih _________ daripada bilangan yang hendak dibuang

Aktiviti Kumpulan8. guru menulis semula ayat matematik di papan tulis12 5 = 7

Soalan gurui. bolehkah kita menggunakan nombor yang lain tetapi jawapannya sama iaitu 7.

9. Guru mengedarkan lembaran aktiviti dan 20 batang aiskrim pada setiap kumpulan.( 6 kumpulan )

Arahan gurui. Lengkapkan jawapan bagi operasi tolak tersebut.ii. Warnakan petak jawapan jika terdapat jawapan yang sama.

10. Guru memilih kumpulan murid yang paling cepat siap.

Soalan guru

i. Adakah anda memperolehi jawapan yang sama

11. Wakil kumpulan diminta menyebut ayat matematik yang mendapat jawapan yang sama iatu 7 12. Guru menulis ayat matematik tersebut dipapan tulis13. Kumpulan lain diminta membandingkan jawapan mereka.14. Guru menerangkan satu jawapan tidak terhad pada satu ayat matematik sahaja.1. Murid tampil menulis ayat matematik di papan tulis

Jawapan muridi. 5 2 = 3

Jawapan muridii. 12 5 =

Jawapan murid dan aktiviti murid yang dipilih ke hadapan

iii. 12 batang aiskrim

iv. 5 batang aiskrim

v. 7 batang aiskrim

2. Murid menunjukkan cara menolak menggunakan batang aiskrim.

Jawapan murid

vi. Tidak boleh

vii. 8 batang tidak cukup.

3. Murid mengambil 8 batang aiskrim , tetapi tidak dapat membuang 14 batang aiskrim.4. Murid membuktikan secara konkrit kepada rakan-rakan yang lain.

5. Murid melengkapkan ayat guru

Dalam operasi tolak bilangan yang diambil mestilah lebih BESAR daripada bilangan yang hendak dibuang

Jawapan muridi. Ada murid menjawab boleh dan ada murid menjawab tidak.

Aktiviti muridi. Murid menggunakan batang aiskrim untuk membuat operasi tolakii. Murid mewarnakan petak jawapan yang sama.

Jawapan wakil kumpulan muridi. Ada.

Wakil kumpulan murid menyebut dengan kuat ayat matematik yang diperolehi bagi jawapan 7.

TEKNIK Penyoalan dan penerangan secara kelas dan individu.

NILAI Memberi tumpuan.

ABM kayu aiskrimlembaran aktiviti kumpulan

KAEDAH: Tunjuk cara.

Aplikasi Idea(20 minit) Aktiviti Berkumpulan

Melaksanakan pengiraan tolak dengan cara membina berbagai soalan berdasarkan satu jawapan.

1. Murid dibahagikan kepada kumpulan A dan B2. 3 kumpulan A dan 3 kumpulan B3. Setiap kumpulan diedarkan kad nombor 1-20 beserta kad jawapan4. Kumpulan A diedarkan 3 set kad jawapan dan set kad jawapan yang sama juga diedarkan kepada kumpulan B.

Arahan guru

i. anda bebas untuk memilih apa sahaja nombor antara 1-20 untuk membina soalan matematik bagi mendapatkan jawapan di tengah kad jawapan.ii. Tampalkan nombor-nombor tersebut di ruangan yang disediakan.

Aktiviti kumpulan murid

i. Murid berbincang bersama rakan kumpulanii. Murid bebas sama ada membilang menggunakan batang aiskrim/secara terus menggunakan jari

iii. Murid melekatkan nombor-nombor yang dipilih pada ruangan kertas jawapan

TEKNIK Secara berkumpulan.

NILAIBerkerjasamaSaling mempercayai

ABMkertas A4 berwarna, kad nombor, gam

KAEDAHThinking board

Langkah 3Perbincangan

(15 minit)

Membincangkan jawapan dengan membuktikan soalan.

1. Guru berbincang bersama-sama murid.

Arahan gurui. Wakil kumpulan A dan B yang membuat jawapan di tengah ( 4 ) diminta tampil kehadapan.

2. Menyemak jawapan bersama-sama dengan membimbing murid mengira menggunakan jari.

Soalan gurui. Bandingkan soalan yang dibina, adakah soalan matematik yang sama dari kumpulan A dan B.

ii. Sebutkan soalan yang sama itu.

iii. Berapakah jumlah soalan yang sama ? ( guru menulis jawapan murid di papan tulis )

iv. Sebutkan pula soalan yang tidak sama. ( guru mencatat jawapan murid di papan tulis )

Aktiviti guru3. Membuktikan kepada murid bahawa aktiviti ini menunjukkan pelbagai soalan matematik boleh dibina daripada satu jawapan.

4. Memberi penghargaan kepada semua kumpulan kerana berjaya membina pelbagai soalan matematik dengan cemerlang.

5. Kumpulan yang dapat membina lebih banyak soalan dan betul dikira sebagai pemenang.

Aktiviti muridi. Wakil kumpulan menampal hasil kerja di papan tulis

ii. Murid membuat pengiraan tolak menggunakan jari.

Jawapan muridi. Ada

ii. Murid menyebut soalan yang sama telah mereka bina.

iii. Dua

iv. Murid kumpulan A menyebut soalan mereka yang tidak sama dengan kumpulan B, begitu juga kumpulan B sebaliknya.

Aktiviti muridi. Mendengar dengan tekun.

ii. Bersorak gembira.

TEKNIK Perbincangan cara mengira hasil tolak secara individu dan kelas.

NILAI Memberi tumpuan dan bersedia memberi pendapat.

ABMHasil kerja murid dan blue tack

Refleksi/ penutup( 5 minit)

Menyoal kembali konsep-konsep yang telah diajar.

Soalan gurui. Cikgu ada 10 biji rambutan. Cikgu ingin memberi kawan cikgu 12 biji rambutan.

Bolehkah cikgu berbuat demikian ?ii. Mengapa tidak boleh ?

Aktiviti guru1. Membuat kesimpulan bersama-sama murid

2. Guru mengedarkan lembaran kerja rumah.Jawapan muridi. Tidak boleh

ii. Kerana tidak cukup.Aktiviti muridi. Menyebut kesimpulan dengan betul dan jelas.

bilangan nombor yang diambil mestilah lebih besar daripada bilangan nombor yang dibuang.

kita juga boleh membina pelbagai soalan dengan satu jawapan yang sama.

TEKNIKBersoal jawab

ABMLembaran kerja rumah

Lampiran 3

Contoh Bahan Bantu Belajar. Kertas A4 berwarna Kertas angka blue tack

Gam Gunting Kayu Ais KrimContoh Lembaran kerja rumahNama : ________________________________ Kelas : ________________________________ Tarikh: ____________________

18-9= 14-8=Arahan: Lengkapkan ayat matematik tolak.1. 2.

-6= 16-=3.4.

-7= -6=5. 6.

Lengkapkan ayat metematik tolak.1) 14 - 5 =

2) 18 - 7 =

3) 17 - 8 =

4) 11 - 5 =

5) 15 - 8 =

6) 14 - 9 =

7) 19 - 8 =

8) 12 - 5 =

9) 10 - 5 =

10) 14 - 9 =

11) 16 - 9 =

12) 13 - 5 =

13) 19 - 5 =

14) 13 - 7 =

15) 17 - 5 =

16) 19 - 12 =

Rujukan.

Dr Nurulhuda Abd Rahman, Prof Emeritus Dato Dr Isahak Haron, Pn Rosnidar Mansor, Dr Sadiah Baharom, Dr Shaheda Usof, Dr Hafsah Taha. (2011) Modul Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 2. Fakulti Pendidikan dan pembangunan manusia. Tanjong Malim. Universiti Pendidikan Sultan Idris.

Mohd Uzi bin Dollah, Noor Shah bin Saad, Kor Liew Kee dan Rasidah binti Ahmad. (2014). KRM 3053 Kemahiran dalam matematik. Tanjung Malim: Unversiti Pendidikan Sultan Idris.