rph model assure

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Mengikut Model ASSURE) Analisis Pelajar Ciri Umum Pelajar Pengetahuan Sedia ada Gaya Pembelajaran Murid-murid tinggal di kampung atau taman perumahan. Berada dalam kumpulan sederhana dari segi pencapaian akademik. Murid-murid pernah melihat jahitan asas dalam kehidupan seharian seperti tukang jahit menjahit kain. Murid-murid cenderung ke arah gaya pembelajaran visual dan aktiviti kumpulan (sumbang saran dan perbincangan) Nama Guru Tamilselvi A/P Nadarajah Mata Pelajaran Reka Bentuk Teknologi Kelas Tahun 5 Tarikh 11 Mac 2015 (Rabu) Masa 10.00pagi 11.00pagi Bilangan Murid 20/20 Tajuk Membaiki pakaian Hasil Pembelajaran Aras 1:- 1) Murid dapat mengenal pasti alatan dan bahan jahitan. 2) Murid dapat menyatakan kegunaan alatan jahitan. 3) Murid dapat menyatakan kegunaan jahitan asas. 4) Murid dapat mengenalpasti dan menjahit jahitan asas seperti jelujur halus dan jahitan kia.

Upload: selvi-nadarajah

Post on 03-Oct-2015

22 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

Rancangan Pengajaran Harian tahun 5 mengikut model ASSURE

TRANSCRIPT

  • RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    (Mengikut Model ASSURE)

    Analisis Pelajar Ciri Umum Pelajar Pengetahuan Sedia ada

    Gaya Pembelajaran

    Murid-murid

    tinggal di

    kampung atau

    taman

    perumahan.

    Berada dalam

    kumpulan

    sederhana

    dari segi

    pencapaian

    akademik.

    Murid-murid pernah

    melihat jahitan asas

    dalam kehidupan

    seharian seperti

    tukang jahit menjahit

    kain.

    Murid-murid

    cenderung ke arah

    gaya pembelajaran

    visual dan aktiviti

    kumpulan (sumbang

    saran dan

    perbincangan)

    Nama Guru Tamilselvi A/P Nadarajah

    Mata Pelajaran Reka Bentuk Teknologi

    Kelas Tahun 5

    Tarikh 11 Mac 2015 (Rabu)

    Masa 10.00pagi 11.00pagi

    Bilangan Murid 20/20

    Tajuk Membaiki pakaian

    Hasil Pembelajaran Aras 1:-

    1) Murid dapat mengenal pasti alatan dan bahan

    jahitan.

    2) Murid dapat menyatakan kegunaan alatan jahitan.

    3) Murid dapat menyatakan kegunaan jahitan asas.

    4) Murid dapat mengenalpasti dan menjahit jahitan

    asas seperti jelujur halus dan jahitan kia.

  • Menyatakan Objektif

    Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:-

    1. Menamakan 3 jenis alatan/bahan jahitan dan kegunaan.

    2. Menyatakan 2 jenis jahitan asas dan 2 kegunaannya.

    3. Menjahit 2 jenis jahitan asas dengan kemas.

    Memilih Kaedah, Media, dan

    Sumber

    Kaedah

    Kuliah, sumbang

    saran, perbincangan

    Media

    Tayangan video,

    Power point

    Alat dan bahan

    sumber yang

    diperlukan

    Komputer, LCD,

    Alatan jahitan, Kain

    koyak, Kad gambar

    (Sampel jahitan

    asas)

    Menggunakan media dan

    bahan

    Bahan yang digunakan ialah satu klip video yang tempoh

    tayangannya selama 5 minit. Video ini berjudul proses menyedia

    dan menjahit jahitan asas bagi topik membaiki pakaian Reka Bentuk

    Teknologi. Ia mengandungi montaj, gambar pegun, bahan grafik,

    rakaman video (lakonan), teks dan audio.

    Melibatkan pelajar

    Set Induksi : (5 minit)

    1. Guru menunjukkan kain yang koyak kepada murid.

    2. Guru menanyakan beberapa soalan tentang kain koyak yang

    dipegangnya.

    3. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai perasaan mereka

    apabila melihat kain koyak yang ditunjukkan.

    4. Apabila murid menjawab soalan guru dengan tepat, guru

    memulakan aktiviti pengajaran hari ini.

    Langkah 1 : (10 minit)

  • 1. Guru menanyakan tentang alat-alat jahitan yang digunakan

    untuk menjahit.

    2. Murid akan menjawab soalan guru dan akan membetulkan

    jawapan murid dengan menunjukkan alatan jahitan yang

    dibawa oleh guru.

    3. Guru dan murid akan membincangkan nama alatan jahitan

    dan fungsinya

    Langkah 2 : (10 minit)

    1. Guru memperkenalkan mata jahitan asas dengan

    menunjukkan sampel-sampel sebenar jahitan pada fabrik.

    2. Guru menerangkan kegunaan jahitan asas kepada murid.

    3. Diminta semua murid memberitahu 1 daripada 7 jahitan asas

    dengan kegunaannya.

    Langkah 3 : (20 minit)

    Aktiviti 1

    1. Guru menyampaikan topik pengajaran dengan

    menayangkan video yang berjudul langkah-langkah menjahit

    2 mata jahitan asas kepada murid-murid. Iaitu, Jahitan kia

    dan Jahitan jelujur halus.

    2. Murid-murid diminta memerhati dan mencatatkan langkah-

    langkah untuk menjahit jahitan asas seperti yang ditunjukkan

    dalam video yang ditayangkan.

    Aktiviti 2

    1. Guru akan mengagihkan kain, benang, dan jarum jahit

    kepada setiap murid.

    2. Guru akan meminta setiap murid menjahitkan jahitan kia dan

    jahitan jelujur halus pada kain yang diagihkannya.

  • 3. Setiap murid akan mengikuti langkah demi langkah menjahit

    jahitan kia dan jahitan jelujur halus yang ditunjukkan dalam

    video.

    Langkah 4 : (10 minit)

    1. Guru akan mengedarkan lembaran kerja kepada setiap

    murid untuk memastikan keberkesanan pelajaran hari ini.

    2. Guru akan membincangkan latihan yang diberi selepas

    murid menyiapkannya.

    Rumusan dan Penutup : (5 minit)

    1. Guru membimbing murid membuat rumusan tentang tajuk

    pelajaran hari ini dengan mengemukakan beberapa soalan

    kepada murid.

    2. Akhirnya, guru membuat rumusan mengenai aktiviti

    pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.

    Penilaian

    Pencapaian murid dinilai dari,

    Hasil catatan bagi Aktiviti 1 dan hasil menjahit jahitan asas

    dalam Aktiviti 2

    Lembaran Kerja

    Penambahbaikan yang dibuat,

    Guru perlu memantau dan membimbing murid untuk

    menjahit dengan kemas.

    Guru perlu memberitahu keselamatan tentang alatan jahitan

    semasa aktiviti menjahit dijalankan.