rph kump 6

Upload: orchid758

Post on 13-Apr-2018

292 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 7/27/2019 rph kump 6

    1/36

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Kelas : 4 Arif

    Tarikh : 12 Disember 2012

    Bilangan Pelajar : 25 orang

    Masa : 40 minit

    Tajuk : (Bab 6) Pemilikan Perniagaan

    Sub Tajuk : 6.1 Memulakan Perniagaan

    Isi Pelajaran : Faktor-faktor yang dipertimbangkan apabila memulakan perniagaan

    dan cara-cara untuk mengendalikan perniagaan

    Objektif Umum : Pelajar akan mengenalpasti dan menerangkan faktor-faktor untuk

    memulakan perniagaan serta pengendalian perniagaan.

    Objektif khusus : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran,pelajar akan

    dapat ;

    a) Megenalpasti faktor-faktor yang dipertimbangkan untuk

  • 7/27/2019 rph kump 6

    2/36

    a) Megenalpasti faktor faktor yang dipertimbangkan untuk

    Langkah Isi Kandungan pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti pelajarPst

    Set induksi

    ( 5 minit)Tayangan video yangmemaparkan seorangusahawan yang berjayadalam perniagaan.

    Video (iklan Proton)

    1. Guru bertanyakepada muridmengenai ciri-ciridan sifat seorangusahawan yangberjaya

    2. Guru menyoal

    beberapa orangpelajar yangbercita-cita inginmenjdai seorangpeniaga yangberjaya

    1. Pelajar memberirespon terhadapsoalan yangdikemukakan.

    BB

    Ka

    Perkembanganpengajaran:

    Fasapencungkilan

    idea

    Langkah 1

    (10 minit)

    Mengenalpasti tujuh faktoryang dipertimbangkanapabila memulakanperniagaan

    1. Guru menulis notaberbentuk petaminda di papanputihserta memberipeneranganterhadap subtopik

    2. Guru memberiarahan kepadapelajar untukmenyalin notayang dikemukakan.

    1. Pelajar mendengardan mencatat nota

    BB

    PenBergurTe

  • 7/27/2019 rph kump 6

    3/36

    dan pelajar perlu

    berbincang bersama

    ahli2. Setia jawapan

    hendaklah ditulis

    didalam kad

    manilakad yang

    disediakan oleh

    guru.Wakil pelajar

    dikehendakimembentangkan hasil

    tersebut

    3. Guru memberi

    peneguhan dengan

    memberikan ganjaran

    hadiah kepada pelajar

    yang menjawab

    soalan dengan tepat.

    3. Pelajar mendengar

    dan mencatat nota

    berdasarkanpeneguhan guru.

    KB

    MeMeNil

    Fasa Aplikasiidea

    Langkah 3

    (5 minit)

    Menganalisis danmenilai

    1. Gurumengedarkanlembaran kerjayang perlu dijawab

    oleh pelajardidalam kelas.

    2. Guru bersama-sama murid

    1. Pelajar menjawabsoalan dan cubamemberikan

    jawapan dengan

    tepat .2. Pelajar membuat

    pembetulanterhadap soalan

    BB

    Ka

  • 7/27/2019 rph kump 6

    4/36

    rumah

    Refleksi:

    .

    .

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 2

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Kelas : 4 Arif

    Tarikh : 06 Disember 2012

    Bilangan Pelajar : 25 orang

    Masa : 80 minit (7.258.45 pg)

    Tajuk : Pemilikan Perniagaan

    Sub Tajuk : Jenis Pemilikan

    Objektif Umum : Pelajar akan memahami dan membandingbezakan setiap jenis

  • 7/27/2019 rph kump 6

    5/36

    Langkah Isi Kandungan pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti pelajar

    PermulaanSet induksi( 5 minit)

    Peta konsep jenis milikanperniagaan yang terdapatdi Malaysia dipaparkankepada pelajar.

    Soalan yang akan ditanya:1. Adakah jenis milikan

    perniagaan yang

    masih belumdipelajarimempunyai ciri,kebaikan dankeburukan yangsama dengan jenismilikan perniagaanyang dipelajari

    terdahulu?2. Pada pendapat

    anda, adakah setiapjenis milikanperniagaan inimempunyai carapenubuhan yangsama?

    3. Gurumenggantungkanpeta konsep.

    4. Guru meminta pelajaruntuk menghayatidan memahamiapakah yang dilihat.

    5. Guru menyoal pelajar

    apakah yang dapatdilihat daripada flashcard tersebut?

    6. Guru mengaitkanjawapan pelajardengan tajukpembelajaran padahari ini.

    2. Melihat danmenghayati petakonsep.

    3. Pelajar memberirespon terhadapsoalan yangdikemukakan.

    Perkembanganpengajaran:

    Fasapencungkilan

    Menyenaraikan jenispemilikan perniagaan :

    1. Milikan tunggal2. Perkongsian3 Syarikat Sdn Bhd

    3. Peta ringkas milikanperniagaandipaparkan.

    4. Guru cuba memberigambaran untuk

    1. Pelajar melihat danmendengardengan penuhminat.

    2 Pelajar secara

  • 7/27/2019 rph kump 6

    6/36

    2. Syarikat Berhad.3. Perbadanan Awam.

    - Ciri-ciri.- Kebaikan dankeburukan.

    - Carapenubuhan.

    Menerangkan ciri yangterdapat pada kedua-dua

    jenis milikan perniagaan ini.

    Menyenaraikan kebaikandan keburukan yangterdapat dalam setiapmilikan perniagaantersebut.

    yang mengandungitajuk jenis milikan

    perniagaan.4. Setiap kumpulandiberi masa 10 minit.

    5. Guru mengarahkanpelajar duduk didalam kumpulan danmelaksanakantugasan yangditetapkan.

    penerangan gurudengan tekun apa

    yang perlu diberiperhatian.4. Pelajar bergerak

    memulakan aktivitikumpulan masing-masing.

    5. Pelajar melakukanaktiviti sepertiberikut :

    - Pembentukankumpulan.

    - Perbincangandalamkumpulan.

    - Membuat petakonsep.

    Fasa Aplikasiidea

    Langkah 3(20 minit)

    Pentaksiran Rubrik.

    3. Rubrik

    pembentangan.4. Rubrik

    perbincangandalam

    1. Guru melakukanperbincangandalam kumpulan.

    2. Guru memberijustifikasi kepadasetiappemarkahan yang

    1. Pelajar menilaihasil kumpulan laindengan

    berpandukan rubrikyang telahdisediakan guru.

    2 Pelajar menilai dari

    T

  • 7/27/2019 rph kump 6

    7/36

    hari ini.3. Guru mengedarkan

    tugasan pengayaaniaitu latihan mengisitempat kosongsebagai kerja rumah.

    5. Pelajar akanmembuat tugasan

    yang diedarkanguru.

    Refleksi :

    .

    ..

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN 2

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Kelas : 4 Arif

    Tarikh : 06 Disember 2012

    Bilangan Pelajar : 25 orang

    Masa : 40 minit (7.258.05 pagi)

    T j k P ilik P i

  • 7/27/2019 rph kump 6

    8/36

    Penerapan Nilai : semangat berniaga, berusaha, tanggungjawab, kerjasama.

    Kemahiran Berfikir : Menyatakan, mengenalpasti dan membandingbezakan.

    BBM : lembaran kerja, kad imbasan, peta minda.

  • 7/27/2019 rph kump 6

    9/36

    Langkah Isi Kandungan pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti pelajar

    PermulaanSet induksi( 5 minit)

    Kad imbasan jenispemilikan perniagaan yangterdapat di Malaysia iaitumilikan tunggal,perkongsian, syarikatberhad, syarikatsdn.bhd.,perbadananawam, dan koperasi

    dipaparkan kepada pelajar.

    Soalan yang akan ditanya:3. Daripada paparan

    tersebut, apa yangkamu faham?

    4. Pada pendapatanda, adakah setiap

    jenis milikanperniagaan inimempunyai ciriyang berbeza?

    7. Guru menampalkankad imbasan dipapan putih.

    8. Guru meminta pelajaruntuk menghayatidan memahamiapakah yang dilihat.

    9. Guru menyoal pelajar

    apakah yang dapatdilihat daripada flashcard tersebut?

    10. Guru mengaitkanjawapan pelajardengan tajukpembelajaran padahari ini.

    4. Melihat danmenganalisis kadimbasan.

    5. Pelajar memberirespon terhadapsoalan yangdikemukakan.

    Perkembanganpengajaran:

    Fasapencungkilan

    idea

    Langkah 1

    Menyenaraikan jenispemilikan perniagaan :

    7. Milikan tunggal8. Perkongsian9. Syarikat Sdn.Bhd

    10. Syarikat Berhad.11. Perbadanan awam.12. Koperasi.

    5. Peta ringkas milikanperniagaandipaparkan.

    6. Guru cuba memberigambaran untuk

    pelajarmembandingbezakan

    jenis milikanperniagaan milikan

    4. Pelajar melihat danmendengardengan penuhminat.

    5. Pelajar secara

    suka relamenyatakan ciri-ciribagi setiap jenismilikan yang

    T

  • 7/27/2019 rph kump 6

    10/36

    Menerangkan ciri yang

    terdapat pada kedua-duajenis milikan perniagaan ini.

    Menyenaraikan kebaikandan keburukan yangterdapat dalam setiapmilikan perniagaantersebut.

    diberi masa 5 minit.10. Guru mengarahkan

    pelajar duduk didalam kumpulan danmelaksanakantugasan yangditetapkan.

    9. Pelajar bergerakmemulakan aktiviti

    kumpulan masing-masing.10. Pelajar melakukan

    aktiviti sepertiberikut :- Pembentukan

    kumpulan.- Perbincangan

    dalam

    kumpulan.- Menjawab teka

    silang katadalamkumpulan.

    Fasa Aplikasiidea

    Langkah 3(5 minit)

    Pentaksiran Rubrik.

    6. Rubrik tekasilang katapaling tepat dancepat jawab.

    7. Rubrikperbincangandalam

    kumpulan.8. Rubrik

    kerjasama.(rubrik diberi untuk melihat

    3. Guru melakukanperbincangandalam kumpulan.

    4. Guru memberijustifikasi kepadasetiappemarkahan yangdiberikan.

    3. Pelajar menilaihasil kumpulan laindenganberpandukan rubrikyang telahdisediakan guru.

    4. Pelajar menilai darisudut :-cepat

    -tepat-kerjasama

    (Dibimbing oleh guru)

    T

  • 7/27/2019 rph kump 6

    11/36

    tempat kosongsebagai kerja rumah.

    Refleksi :

    .

    ...

    ...

    RANCANGAN MENGAJAR HARIAN

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Kelas : 4 Arif

    Tarikh : 12 Disember 2012

    Bilangan Pelajar : 25 orang

  • 7/27/2019 rph kump 6

    12/36

    i) Megenalpasti faktor-faktor yang dipertimbangkan untuk

    memulakan perniagaan

    j) Menyenaraikan dan menerangkan cara untuk mengendalikan

    perniaagaan.

    Pengetahuan : Pelajar sudah mempunyai pengetahuan sedia ada mengenai konsep

    Sedia ada usahawan pada tajuk yang lalu.

    Penerapan Nilai : Kesungguhan, kegigihan, keyakinan

    Kemahiran Berfikir : menyenaraikan, menghuraikan, menerangkan

    BBM : Kad manilakad, Carta, lembaran kerja, Buku teks, Slide powerpoint

  • 7/27/2019 rph kump 6

    13/36

    13

    Langkah Isi Kandungan pelajaran Aktiviti Guru Aktiviti pelajarPendekatan/kaedah/strategi/ teknik /BBM/

    Nilai/ KBKK

    Set induksi

    ( 5 minit)

    Tayangan video yang

    memaparkan seorangusahawan yang berjayadalam perniagaan.

    Video (iklan Proton)

    11. Guru bertanya

    kepada muridmengenai ciri-ciridan sifat seorangusahawan yangberjaya

    12. Guru menyoalbeberapa orangpelajar yangbercita-cita inginmenjdai seorangpeniaga yang

    berjaya

    6. Pelajar memberi

    respon terhadapsoalan yangdikemukakan.

    BBM:Slaid powerpoint

    Kaedah:3. verbal4. Sumbangsaran

    Perkembanganpengajaran:

    Fasapencungkilan

    idea

    Langkah 1

    (10 minit)

    Mengenalpasti tujuh faktoryang dipertimbangkanapabila memulakanperniagaan

    7. Guru menulis notaberbentuk petaminda di papanputihserta memberipeneranganterhadap subtopik

    8. Guru memberiarahan kepada

    pelajar untukmenyalin notayang dikemukakan.

    2. Pelajar mendengardan mencatat nota

    BBM :8. Buku teks ms 161

    Pendekatan :Berpusatkan pelajar danguru

    Teknik :11. Sumbangsaran

    12. Soal jawab

  • 7/27/2019 rph kump 6

    14/36

    14

    FasaPenstrukturan

    idea

    Langkah 2

    (15 minit)

    Menyenaraikan dan

    menerangkan tujuh carapengendalian perniagaan.

    4. Aktiviti: Guru

    mengarahkan pelajar

    untuk membentuk

    kumpulan seramai

    enam orang ahli.

    Kemudian guru

    memberi beberapa

    keping gambar

    beserta kata kunci

    dan pelajar perlu

    berbincang bersama

    ahli5. Setia jawapan

    hendaklah ditulis

    didalam kad

    manilakad yang

    disediakan oleh

    guru.Wakil pelajar

    dikehendaki

    membentangkan hasil

    tersebut

    6. Guru memberi

    peneguhan dengan

    memberikan ganjaran

    hadiah kepada pelajar

    yang menjawab

    soalan dengan tepat.

    4. Pelajar bergerak

    membentuk

    kumpulan dan

    mendengar arahan

    guru

    5. Pelajar

    meyelesaikan

    tugasan yang

    diberi

    6. Pelajar mendengar

    dan mencatat nota

    berdasarkanpeneguhan guru.

    BBM :14. Carta ABM

    15. Kad bergambar16. Kad nota

    Pendekatan :3. Problem based

    learning4. Pendekatan

    koperatif

    KBKKMembuat kesimpulan

    Menganalisis

    Nilai :10. Kesungguhan11. Keberanian.12. Kerjasama

  • 7/27/2019 rph kump 6

    15/36

    15

    Fasa Aplikasiidea

    Langkah 3

    (6 minit)

    Menganalisis danmenilai

    9. Gurumengedarkanlembaran kerja

    yang perlu dijawaboleh pelajardidalam kelas.

    10. Guru bersama-sama muridmembincangkansoalan dan

    jawapan dan guruakan memberipeneguhanterhadap jawapan

    pelajar.

    3. Pelajar menjawabsoalan dan cubamemberikan

    jawapan dengantepat .

    4. Pelajar membuatpembetulanterhadap soalanyang salah

    BBM : Lembaran kerja

    Kaedah :

    3. Peneguhan positif4. perbincangan

    FasaPengimbauan/

    Refleksi

    Langkah 4

    (5 minit)

    Rumusan/ kesimpulan

    10. Latihanpengukuhan.

    11. Guru dan muridmerumuskanpembelajaran padahari ini.

    12. Guru memberikantugasanpengayaansebagai kerjarumah

    9. Pelajar mendengardan mencatatperkara yangdiarahkan olehguru.

    10. Pelajar diberikantugasan kerjarumah tambahan.

    BBM : Lembaran kerja

    KBKK :7. Membuat

    kesimpulan8. Menganalisis

    Nilai :7. Kerjasama8. Bertolak ansur

    Refleksi: ..

  • 7/27/2019 rph kump 6

    16/36

    16

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Tarikh/Hari : 19 November 2012 (Isnin)

    Masa : 7.40 pagi8.20 pagi (40 minit)

    Tingkatan : 4 Arif (Tahap : Sederhana)

    Bil Pelajar : 25 Orang

    Tajuk : Bab 6Pemilikan Perniagaan

    Sub Tajuk : 6.3 Penswastaan

    6.3.1 Maksud

    6.3.2 Tujuan

    Objektif : Di akhir pengajaran, pelajar dapat :

    a. Menerangkan maksud penswastaan dan memberi contoh. (Aras 1)

    b. Menerangkan tentang tujuan penswastaan (Aras 2)

  • 7/27/2019 rph kump 6

    17/36

    17

    Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mempelajari cara memulakan

    Perniagaan, pemilikan perniagaan dan pengendalian perniagaan. Pelajar juga terdedah dengan

    aktiviti perniagaan dalam kehidupan seharian.

    ABM : Buku teks, buku rujukan, nota, kertas A4, soalan sampul berwarna, soalan kuiz.

    Nilai Murni : Menghormati, kerjasama, tekun dan yakin.

    KBKK : Menghubung kait, mencirikan, menjana idea,

    mereka cipta, membanding, membuat urutan dan

    mengenal pasti.

    Tahap Kognitif : Pengetahuan, pemahaman, aplikasi.

  • 7/27/2019 rph kump 6

    18/36

    18

    Langkah/

    Masa

    Isi Kandungan

    Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Sumber/

    Strategi/Kaedah/A

    BM/Nilai/ KBKK/

    Tahap KognitifAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set Induksi

    (10 minit)

    Pengenalan kepada

    penswastaan.

    1. Maksud

    2. Contoh

    Guru memulakan

    kelas dengan bacaan

    doa.

    Guru bertanyakan

    pelajar tentang

    maksud penswastaandan contoh serta apa

    yang mereka faham

    tentang

    penswastaan.

    Guru menyatakan

    maksud dan contoh

    penswastaaan.

    Pelajar membaca doa.

    Pelajar menjawab

    soalan guru.

    Sumber :

    Buku teks dan buku

    rujukan

    Strategi :

    Pemusatan guru

    Kaedah :

    Penerangan

    ABM :

    Gambar syarikat

    yang diswastakan.

  • 7/27/2019 rph kump 6

    19/36

    19

    Guru menunjukkan

    gambar beberapa

    badan awam yang

    telah diswastakan

    Pelajar memberi

    perhatian dan tumpuan

    terhadap penerangan

    guru.

    Pelajar member

    perhatian

    Nilai :

    Menghormati

    KBKK :

    Menghubung kait

    Tahap kognitif:

    Pengetahuan

    Langkah 1

    (15 minit)

    Tujuan penswastaan Guru mengedarkan

    nota kepada pelajar

    Guru menerangkan

    tujuan penswastaan

    Pelajar melengkapkan

    nota yang diberi guru

    dan menulis nota yang

    ditulis di papan hitam.

    Pelajar memberi

    perhatian dan tumpuan

    terhadap penerangan

    guru.

    Sumber :

    Buku teks dan buku

    rujukan

    Strategi :

    Pemusatan guru

    dan pemusatan

    pelajar

  • 7/27/2019 rph kump 6

    20/36

    20

    Guru mengambil

    contoh satu

    perbadanan awam

    yang telah

    diswastakan dan

    menceritakan tujuan

    ia diswastakan

    Guru memberi

    peluang kepada

    pelajar untuk

    bertanyakan soalan.

    Pelajar memberi

    perhatian kepada

    penerangan yang diberi

    Pelajar menyoal guru.

    Kaedah :

    Penerangan

    ABM :

    Nota

    Nilai :

    Menghormati dan

    tekun

    KBKK :

    Kefahaman

    Tahap kognitif:

    Pengetahuan

  • 7/27/2019 rph kump 6

    21/36

    21

    Langkah 2

    (10 minit)

    Aktiviti Dalam Kelas

    ( Aktiviti

    berkumpulan)

    Guru membahagikan

    pelajar kepada enam

    kumpulan dimana

    setiap kumpulanmengandungi 5 orang

    pelajar. Guru

    meminta pelajar

    membuat

    pembentangan

    menggunakan manila

    kad yang diberi. Tajuk

    yang diberi ialah Pilih

    salah satuperbadanan awam

    yang telah

    diswastakan yang

    kamu ketahui.

    Kemudian ceritakan

    tentang sejarah dan

    latar belakang

    perbadanan awam

    yang kamu pilih itudan berikan tujuan ia

    diswastakan.

    Pelajar bergerak kearah

    kumpulan yang telah

    dibuat dan bekerjasama

    dengan ahli kumpulan

    untuk menjawab soalan

    yang diberi.

    Sumber :

    -

    Strategi :

    Pemusatan pelajar

    Kaedah :

    Sumbangsaran

    ABM :

    Manila kad

    Nilai:

    Kerjasama dan

    yakin

    KBKK :

    Menjana idea

  • 7/27/2019 rph kump 6

    22/36

    22

    Tahap kognitif :

    Pemahaman

    Penutup

    (5 minit)

    Membuat rumusan

    tentang maksud dan

    tujuan penswastaan

    1. Maksud dan

    contohpenswastaan

    2. Tujuan

    penswastaan

    Guru meminta

    seorang pelajar untuk

    merumuskan

    pengajaran pada hari

    ini.

    Guru memberi

    rumusan.

    Guru memberi

    latihan yang perlu

    dibuat.

    Pelajar merumuskan

    pengajaran pada hari

    ini.

    Pelajar mendengar

    dengan tekun.

    Pelajar membuat

    latihan yang diberi.

    Sumber :

    -

    Strategi :

    Pemusatan guru

    dan pelajar

    Nilai :

    Menghormati dan

    tekun

    KBKK :

    Kefahaman

  • 7/27/2019 rph kump 6

    23/36

    23

    Refleksi guru :

    ______________________________________________________________________________________________________________________

    ___________________________________________________________________________________________________________

    Ulasan Pensyarah :

    ______________________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

    Tahap kognitif :

    Aplikasi

  • 7/27/2019 rph kump 6

    24/36

    24

  • 7/27/2019 rph kump 6

    25/36

    25

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Perdagangan

    Tarikh/Hari : 21 November 2012 (Rabu)

    Masa : 7.40 pagi9.00 pagi (80 minit)

    Tingkatan : 4 Arif (Tahap : Sederhana)

    Bil Pelajar : 25 Orang

    Tajuk : Bab 6Pemilikan Perniagaan

    Sub Tajuk : 6.3 Penswastaan

    6.3.3 Kesan

    6.3.4 Kebaikan dan keburukan

  • 7/27/2019 rph kump 6

    26/36

    26

    Objektif : Di akhir pengajaran, pelajar dapat :

    a. Menerangkan kesan penswastaan. (Aras 1)

    b. Menjelaskan kebaikan dan keburukan penswastaan. (Aras 2)

    Pengetahuan Sedia Ada : Pelajar telah mempelajari cara memulakan

    Perniagaan, pemilikan perniagaan dan pengendalian perniagaan. Pelajar juga terdedah dengan

    aktiviti perniagaan dalam kehidupan seharian.

    Pelajar juga telah diterangkan dengan maksud

    penswastaan dan tujuan Dasar penswastaan diwujudkan

    ABM : Buku teks, buku rujukan, nota, kertas A4, manila kad, soalan kuiz.

    Nilai Murni : Menghormati, kerjasama, tekun dan yakin.

    KBKK : Menghubung kait, mencirikan, menjana idea,

    mereka cipta, membanding, membuat urutan dan

    mengenal pasti.

    Tahap Kognitif : Pengetahuan, pemahaman, aplikasi.

  • 7/27/2019 rph kump 6

    27/36

    27

    Langkah/

    Masa

    Isi Kandungan

    Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Sumber/

    Strategi/Kaedah/A

    BM/Nilai/ KBKK/

    Tahap KognitifAktiviti Guru Aktiviti Pelajar

    Set Induksi

    (10 minit)

    Guru membuat

    imbas kembali

    pelajaran yang telah

    diajar sebelum ini

    Guru memulakan

    kelas dengan bacaan

    doa.

    Guru bertanyakan

    pelajar pelajaran

    yang telah diajarsebelum itu dan

    meminta dua orang

    pelajar

    menjelaskannya

    kepada pelajar-

    pelajar lain.

    Pelajar membaca doa.

    Pelajar menjawab

    soalan guru. Dua orangpelajar yang dipilih

    menjawab soalan yang

    diberi

    Pelajar memberi

    Sumber :

    Buku teks dan buku

    rujukan

    Strategi :

    Pemusatan guru

    Kaedah :

    Penerangan

  • 7/27/2019 rph kump 6

    28/36

    28

    Guru mengulas

    jawapan yang diberi

    pelajar tersebut.

    Guru meminta

    pelajar untuk

    meneka apa yang

    ingin di ajar pada

    hari ini.

    perhatian dan tumpuan

    terhadap penerangan

    rakan mereka.

    Pelajar menjawab.

    ABM :

    Nilai :

    Menghormati

    KBKK :

    Menghubung kait

    Tahap kognitif:

    Pengetahuan

    Langkah 1

    (10 minit)

    Kesan penswastaan Guru mengedarkan

    nota kepada pelajar

    Pelajar melengkapkan

    nota yang diberi guru

    dan menulis nota yang

    ditulis di papan hitam.

    Pelajar memberi

    perhatian dan tumpuan

    Sumber :

    Buku teks dan buku

    rujukan

    Strategi :

  • 7/27/2019 rph kump 6

    29/36

    29

    Guru menerangkan

    kesan penswastaan

    Guru memberi

    peluang kepada

    pelajar untukbertanyakan soalan.

    terhadap penerangan

    guru.

    Pelajar menyoal guru.

    Pemusatan guru

    dan pemusatan

    pelajar

    Kaedah :

    Penerangan

    ABM :

    Nota

    Nilai :

    Menghormati dan

    tekun

    KBKK :

    Kefahaman

  • 7/27/2019 rph kump 6

    30/36

    30

    Tahap kognitif:

    Pengetahuan

    Langkah 2

    (10 minit)

    Kebaikan

    penswastaan

    Guru menerangkan

    tentang lima

    kebaikan

    penswastaan

    Guru meminta dua

    orang pelajar

    memberi pendapat

    mereka tentang

    kebaikan lain

    penswastaan

    Pelajar member

    perhatian kepada

    penerangan yang diberi.

    Pelajar menjawab

    soalan yang diberi guru

    Sumber :

    -

    Strategi :

    Pemusatan pelajar

    Kaedah :

    Sumbangsaran

    ABM :

    Nota

    Nilai:

    Kerjasama dan

    yakin

  • 7/27/2019 rph kump 6

    31/36

    31

    KBKK :

    Menjana idea

    Tahap kognitif :

    Pemahaman

    Langkah 3(10 minit)

    Guru menerangkantentang

    keburukan

    penswastaan

    Guru menerangkantentang keburukan

    penswastaan.

    Guru member contoh

    keburukan tersebut.

    Guru bertanyakan

    Pelajar mendengardengan tekun

    penerangan guru.

    Sumber :

    -

    Strategi :

    Pemusatan guru

    dan pelajar

    Nilai :

    Menghormati dan

    tekun

  • 7/27/2019 rph kump 6

    32/36

    32

    soalan kepada pelajar

    Pelajar bertanyakan

    guru tentang apa yang

    tidak difahami mereka

    KBKK :

    Kefahaman

    Tahap kognitif :

    Aplikasi

    Langkah 4(20 minit)

    Aktiviti pelajar(berkumpulan)

    Guru membahagikanpelajar kepada enam

    kumpulan yang mana

    setiap kumpulan

    mempunyai lima

    orang ahli.

    Setiap kumpulan

    perlu menghantar

    seorang wakil untuk

    mencabut undi

    berkenaan tajuk

    soalan yang ingin

    Pelajar mendengardengan tekun

    penerangan guru.

    Sumber :

    -

    Strategi :

    Pemusatan guru

    dan pelajar

    ABM:

    Manila kad, pen

    marker, kertas

  • 7/27/2019 rph kump 6

    33/36

    33

    dijawab

    Setiap kumpulan

    membuatpembentangan

    Setiap wakil membuat

    cabutan tajuk dan

    kemudian pergi kearah

    kumpulan dan mula

    membuat tugasan yangdiberi

    Setiap kumpulan akan

    menghantar tiga orang

    wakil untuk

    pembentangan

    warna

    Nilai :

    Menghormati dan

    tekun

    KBKK :

    Kefahaman

    Tahap kognitif :

    Aplikasi

    Rumusan

    (10 minit)

    Guru mengakhiri

    kelas pada hari

    tersebut dengan

    merumuskan

    pelajaran yang

    diajar.

    Guru menerangkan

    kembali apa yang

    telah diajar

    Guru meminta 3

    orang pelajar untuk

    mebberi kesimpulan

    Pelajar mendengar

    dengan tekun

    penerangan guru.

    Pelajar membuat

    rumusan apa yang telah

    mereka pelajari pada

    Sumber :

    -

    Strategi :

    Pemusatan guru

  • 7/27/2019 rph kump 6

    34/36

    34

    Refleksi guru :

    __________________________

    __________________________

    __________________________

    __________________________

    __________________________

    __________________________

    __________________________

    __________________________

    _________________

    Ulasan Pensyarah :

    pelajaran yang diajar

    pada hari ini dan

    meminta seorang

    pelajar lagi

    merumuskan tentangsubtopic

    penswastaan secara

    keseluruhan

    hari tersebut

    Pelajar bertanyakan

    guru tentang apa yang

    tidak difahami mereka

    dan guru akan

    menjawab

    dan pelajar

    Nilai :

    Menghormati dan

    tekun

    KBKK :

    Kefahaman

    Tahap kognitif :

    Aplikasi

  • 7/27/2019 rph kump 6

    35/36

    35

    ______________________________________________________________________________________________________________________

    ______________________________________________________________________________________________________________________

    ________________________________________________________________

  • 7/27/2019 rph kump 6

    36/36

    36