rph-kh membuat kemasan tahun 6

Upload: tengku-putera-nazreen

Post on 03-Jun-2018

255 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    1/24

    1

    Subjek : Kemahiran Hidup

    Tarikh : 5 Feb 2014 (selasa)

    Masa : 12.00 Tgh1.00 Tgh (1 jam)

    Kelas : 6 kelisa

    Bilangan Murid : /35 orang

    Topik : (1.2) Rekabentuk Dan Teknologi

    Sub Topik : (b) Penghasilan projek rekacipta

    Membuat kemasan

    Menguji kefungsian produk dan membuat

    pembaikan

    Kemahiran : Aras 1

    Murid-murid didedahkan dengan penghasilan rekacipta dalam

    membuat kemasan pada projek penghasilan rekacipta serta

    menguji fungsi produk tersebut serta menambahbaikan.

    Pengetahuan Sedia Ada :Murid-murid pernah membuat projek menghasilkan sesuatu

    rekacipta seperti bekas pensel.

    Hasil Pembelajaran Umum :Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat

    mengenalpasti setiap bahagian yang perlu dibuat kemasan

    serta menguji fungsi produk tersebut.

    Hasil Pembelajaran Khusus : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

    1) menyenaraikan 5 daripada 9 komponen penting yang

    terdapat pada basikal dengan betul.2) menyatakan 2 daripada 4 bahagian basikal yang perlu

    dibaik pulih dengan betul.

    3) menyenaraikan 4 daripada 6 alatan tangan yang digunakan

    untuk kerja baik pulih basikal dengan betul setelah

    mendengar penjelasan daripada guru.

    4) menyatakan 2 daripada 4 langkah-langkah baik pulih dan

    menggantikan komponen yang rosak dengan betul selepas

    mendengar penerangan daripada guru.

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    2/24

    2

    Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat

    rumusan.

    Kemahiran Pelbagai : 1) Kemahiran Belajar Cara Belajar

    2) Pembelajaran secara kontekstual

    3) Pembelajaran Masteri

    Bahan Bantu Mengajar : video, power point, LCD kad gambar, model basikal, alatan

    tangan separa maujud

    Penerapan Nilai-Nilai Murni : Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.

    Penyerapan Ilmu : Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin

    Strategi dan Kaedah : Mediatif, Deduktif, Induktif, Kontekstual, Konstruktif,Komunikatif, Soal jawab, dan Tunjuk cara.

    Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

    Langkah /

    Masa

    Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    (5 minit)

    1.Guru menunjukkanklip video animasi

    kanak-kanak

    sedang bermainbasikal.

    Baik pulih n

    penyenggaraan.pptx

    2.Guru bersoal jawabdengan murid:

    -Siapakah diantarakamu yang

    mempunyai

    basikal ?.

    Jawapan :

    Hampir semua

    murid mengaku

    mempunyai

    basikal.

    -Jika basikal kamurosak, apakah

    1.Guru menayangkananimasi kanak-kanak

    sedang bermain basikal.

    2.Guru bersoal jawab denganmurid-murid tentang video

    yang ditayangkan.

    3.Guru mengaitkan aktivititersebut dengan tajuk

    pembelajaran pada hari ini

    Penyenggaraan dan

    Membaiki Kerosakan Pada

    Mesin Mudah

    BBM:

    Klip video,

    KBKK:Membuat

    inferens, menjana

    idea.

    Nilai-nilai murni:

    Perhatian,

    kerjasama, taat.

    Strategi:

    Konstruktivisme,

    soal jawab.

    http://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptxhttp://c/Documents%20and%20Settings/Administrator/My%20Documents/RPH_KH_contoh/Baik%20pulih%20n%20penyenggaraan.pptx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    3/24

    3

    Langkah /

    Masa

    Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    yang kamu akan

    lakukan ?.

    Jawapan :Membaiki basikal

    tersebut.

    Langkah 1

    (10 minit)

    Paparan slaid:

    1. Kompone-komponen basikal:

    -Jari-jari-Hendal-Tempat duduk-Rim-Rantai

    -Engkol

    2. Alatan tangan:-Playar gabung

    -Sepana-Tukul-Pengumpil tayar.

    3. Bahagian basikalyang dibaik pulih:

    -Pedal-Rantai-Brek

    -Tiub

    1. Guru menunjukkanpaparan slaid kepada

    murid.

    2. Guru memberikanpenerangan pada setiap

    paparan slaid.

    3. Murid-murid dimintamenyelesaikan beberapa

    soalan yang terdapat dalam

    slaid.

    Penilaian:

    Murid-murid dapat

    menyenaraikan 2 daripada 3

    elemen pelajaran yang

    terdapat dalam slaid dengan

    betul setelah mendengar

    penerangan guru.

    BBM:

    Paparan slaid,

    LCD.

    KBKK:

    Mengenal pasti

    dan membeza.

    Nilai-nilai murni:

    Perhatian, tekun.

    Strategi:

    Penerangan,

    induktif.

    Langkah 2

    ( 15 minit)

    1.Memadankan

    komponen basikal.-Hendal-Tempat duduk-Brek-Rantai

    2.Fungsi setiap alatantangan:

    -Sepana-Playar gabung-Tukul-Pengumpil tayar

    1.Guru menunjukkan gambar

    basikal dan melekatkannyapada papan putih.

    2.Guru menyediakanbeberapa keping kad

    jawapan yang menunjukkan

    nama komponen beserta

    fungsi.

    3.Guru memilih murid secararawak untuk memadankan

    kad tersebut pada gambaryang dilekatkan.

    BBM:

    Gambar basikal,Kad jawapan,

    Alatan tangan

    (bahan separa

    maujud).

    KBKK:

    Membuat

    inferens,

    mengenalpasti,

    membeza.

    Nilai-nilai murni:

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    4/24

    4

    Langkah /

    Masa

    Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    4.Guru menunjukkan bahansepara maujud iaitu alatan

    tangan kepada murid-murid.

    5.Guru memilih murid secararambang untuk bangun dan

    menyatakan fungsi alatan

    yang ditunjukkan.

    6.Guru memberikan gula-gula kepada murid yang

    dapat menjawab sebagai

    ganjaran.

    Penilaian:

    Murid-murid dapat

    menyenaraikan sekurang-

    kurangnya 5 komponen

    basikal dan 3 fungsi alatan

    tangan setelah menjalankan

    aktiviti tersebut.

    Perhatian, taat,

    kerjasama.

    Strategi:Soal jawab,

    deduktif.

    Langkah 3

    ( 15 minit)

    Baik pulih bahagian

    basikal secara amali.

    - Membaiki rantai

    1.Guru membahagikan muridkepada 3 atau 4 kumpulan.

    2.Guru memberikan satumodel basikal kepada setiap

    kumpulan.

    3.Murid-murid dimintamembaik pulih setiap

    bahagian yang rosak padabasikal tersebut.

    4.Guru memaparkan paparanslaid yang menunjukkan

    langkah-langkah membaik

    pulih sebagai panduan

    murid-murid.

    5.Guru membimbing murid-murid untuk membaik

    pulih.

    BBM:

    Model basikal,

    paparan slaid

    KBKK:

    Menjana idea

    Nilai-nilai murni:

    Kerjasama,

    perhatian, tekun.

    Strategi:

    Tunjuk cara,

    konstruktif.

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    5/24

    5

    Langkah /

    Masa

    Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    Penilaian:

    Murid dapat menyatakan

    sekurang-kurangnya 2daripada 4 langkah-langkah

    baik pulih dan menggantikan

    komponen yang rosak.

    Pengukuhan

    (10 minit)

    Guru menguji

    kefahaman murid-

    murid berkaitan mata

    pelajaran yang diajar

    pada hari ini.

    (sila rujuk lampiran)

    1.Guru mengedarkan kertassoalan kepada murid-murid

    tentang komponen basikal.

    2.Murid-murid di minta

    menjawab dan mengisitempat kosong pada kertas

    soalan yang diberikan.

    3.Guru memberi peluangkepada pelajar untuk

    mengemukakan soalan atau

    menyuarakan pendapat.

    BBM:

    Kertas soalan.

    KBKK:

    Membuat

    kesimpulan.

    Nilai-nilai murni:

    Tekun, perhatian.

    Strategi:

    Menjana idea,

    mengingat

    kembali.

    Penutup

    (5 minit)

    Rumusan:

    1.Bahagian-bahagianbasikal dan

    kegunaanya.

    2.Alatan tangan yangdigunakan untuk

    baikpulih.

    3.Langkah-langkahmembaik pulih

    1.Murid membuat refleksitentang pelajaran pada hari

    ini.

    2.Kemudian, guru membuatrumusan tentang pelajaran

    hari ini kepada murid-

    murid.

    Aktiviti susulan:

    Murid-murid diminta

    menjawab kertas soalan

    yang diberikan oleh guru

    sebagai latihan di rumah

    BBM:

    Kertas soalan

    KBKK:

    Membuat

    rumusan.

    Nilai-nilai murni:

    Perhatian,

    kerjasama.

    Strategi:

    Perbincangan,

    Sumbang saran.

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    6/24

    6

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Kelas : 4 Intan

    Tarikh : 10 januari 2010

    Masa : 10.4511.45 (1 Jam)

    Bil. Murid : __ / 20 orang

    Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

    Tajuk : Tanaman Hiasan

    Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan

    Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat

    tinggalnya dan sekolah.

    Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:

    1. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.2. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang

    disediakan.

    3. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.

    Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar

    Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan

    membuat rumusan.

    Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.

    Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan

    sampingan.

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    7/24

    7

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

    & Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Bersoal jawab tentang

    dua jenis tanaman hiasan

    yang dibawa oleh guru

    dan di tayangkan oleh

    guru ( slaid powerpoint)

    Contoh Tumbuhan

    Hiasan1. Bunga raya2. Mawar3. Orkid

    Guru bertanya

    apakah nama dua

    jenis tanaman hiasan

    tersebut.

    Di mana biasanya

    pokok ini didapati.

    Siapa yang menanam

    pokok ini di rumah.

    Jadikan ia sebagai

    hobi.

    BBM: power point,

    Bunga Raya, Mawar,

    Orkid.

    KBKK: membuat

    inferens, menjana

    idea

    Nilai: menyayangi

    alam sekitar,

    bertanggunjawab.

    Langkah 1

    (10 minit)Tujuan menjaga

    tanaman hiasan

    1. Mengindahkan

    ruang tempatkediaman.

    2. Menghayatikeindahan alam

    sekitar.

    3. Memberikanketenangan

    perasaan.

    4. Menyemaiperasaan

    sayangkan

    tanaman

    peliharaan

    5. Menambahkanpengetahuan

    berkaitan alam

    semulajadi.

    - Guru memintamurid menyatakan

    beberapa tujuan

    penjagaan

    tanaman hiasan.

    - Murid memberibeberapa jawapan

    yang berbeza.

    - Guru mencatatjawapan di papan

    tulis.

    - Murid dan gurubersama

    membanding

    jawapan yang

    disediakan oleh

    guru di skrin

    Power Point

    BBM: Power Point

    KBKK: membuat

    gambaran mental

    Nilai: estetika,

    member perhatian

    http://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    8/24

    8

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

    & Pembelajaran

    Catatan

    Langkah 2

    (15 minit)Aktiviti penjagaan

    tanaman hiasan:

    - Membaja- Menggembur

    - Menyiram- merumput

    - Gurumenayangkan

    gambar penjagaan

    tanaman hiasan

    pada skrin power

    point.

    - Murid dipilihsecara rawak

    untuk menjawab

    soalan pada skrin

    powerpoint.

    - Muridmembandingkan

    jawapan yang

    diberikan denganjawapan yang

    disediakan oleh

    guru.

    - Muridmembetulkan

    semula jawapan

    yang salah.

    BBM: Powerpoint

    KBKK: membuat

    gambaran mental,

    membanding beza

    Nilai: berfikiranterbuka

    Langkah 3(10 Minit)

    Menamakan 5 jenisperalatan berkebun

    1. Cangkul2. Sudip tangan3. Serampang4. Sketeur5. Penapis6. Penyiram

    - Muriddikehendaki

    menyenaraikan

    beberapa jenis

    peralatan

    berkebun yang

    biasa dilihat.

    - Gurumenayangkan

    beberapa jenis

    peralatanberkebun yang

    BBM: Powerpoint,alatan berkebun.

    KBKK: mengingat

    kembali

    Nilai:

    bekerjasama,memberi

    perhatian

    http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    9/24

    9

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

    & Pembelajaran

    Catatan

    biasa digunakan.

    - Murid menjawab

    soalan yangdiberikan oleh

    guru dalam bentuk

    power point

    Penutup

    (5 minit)Rumusan:

    1. Tujuan menjagapokok hiasan.

    2. Aktiviti yangbiasa dilakukan

    untuk menjaga

    pokok hiasan.

    3. Alatan yangdigunakan

    - Murid dibimbinguntuk membuat

    rumusan.

    - Murid bersoaljawab dengan

    guru mengenai

    hasil kerja yang

    telah merekahasilkan.

    - Murid diberitugasan dan

    diminta

    menghantarnya

    pada minggu

    depan.

    BBM: Powerpoint

    KBKK: membuat

    rumusan, mengingat

    kembali.

    Nilai: Bekerjasama,

    tanggungjawab

    http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    10/24

    10

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Kelas : 4 Intan

    Tarikh : 10 januari 2010

    Masa : 10.4511.45 (1 Jam)

    Bil. Murid : __ / 20 orang

    Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

    Tajuk : Tanaman Hiasan

    Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan

    Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat

    tinggalnya dan sekolah.

    Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:

    4. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.

    5. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang

    disediakan.

    6. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.

    Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar

    Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan

    membuat rumusan.

    Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.

    Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan

    sampingan.

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    11/24

    11

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

    & Pembelajaran

    Catatan

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Bersoal jawab tentang

    dua jenis tanaman hiasan

    yang dibawa oleh guru

    dan di tayangkan oleh

    guru ( slaid powerpoint)

    Contoh Tumbuhan

    Hiasan4. Bunga raya5. Mawar6. Orkid

    Guru bertanya

    apakah nama dua

    jenis tanaman hiasan

    tersebut.

    Di mana biasanyapokok ini didapati.

    Siapa yang menanam

    pokok ini di rumah.

    Jadikan ia sebagai

    hobi.

    BBM: power point,

    Bunga Raya, Mawar,

    Orkid.

    KBKK: membuat

    inferens, menjanaidea

    Nilai: menyayangi

    alam sekitar,

    bertanggunjawab.

    Langkah 1

    (10 minit)Tujuan menjaga

    tanaman hiasan

    6. Mengindahkanruang tempat

    kediaman.

    7. Menghayatikeindahan alam

    sekitar.

    8. Memberikanketenangan

    perasaan.

    9. Menyemaiperasaan

    sayangkan

    tanaman

    peliharaan

    10.Menambahkanpengetahuan

    berkaitan alam

    semulajadi.

    - Guru memintamurid menyatakan

    beberapa tujuanpenjagaan

    tanaman hiasan.

    - Murid memberibeberapa jawapan

    yang berbeza.

    - Guru mencatatjawapan di papan

    tulis.

    - Murid dan gurubersama

    membanding

    jawapan yang

    disediakan oleh

    guru di skrin

    Power Point

    BBM: Power Point

    KBKK: membuatgambaran mental

    Nilai: estetika,

    member perhatian

    http://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/tumbuhan%20hiasan.ppsx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    12/24

    12

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

    & Pembelajaran

    Catatan

    Langkah 2

    (15 minit)Aktiviti penjagaan

    tanaman hiasan:

    - Membaja

    - Menggembur- Menyiram- merumput

    - Gurumenayangkan

    gambar penjagaan

    tanaman hiasan

    pada skrin powerpoint.

    - Murid dipilihsecara rawak

    untuk menjawab

    soalan pada skrin

    powerpoint.

    - Murid

    membandingkanjawapan yang

    diberikan dengan

    jawapan yang

    disediakan oleh

    guru.

    - Muridmembetulkan

    semula jawapan

    yang salah.

    BBM: Powerpoint

    KBKK: membuat

    gambaran mental,

    membanding beza

    Nilai: berfikiran

    terbuka

    Langkah 3

    (10 Minit)Menamakan 5 jenis

    peralatan berkebun

    7. Cangkul8. Sudip tangan9. Serampang10.Sketeur11.Penapis12.Penyiram

    - Muriddikehendaki

    menyenaraikan

    beberapa jenis

    peralatan

    berkebun yang

    biasa dilihat.

    - Guru

    menayangkanbeberapa jenis

    BBM: Powerpoint,

    alatan berkebun.

    KBKK: mengingat

    kembali

    Nilai:

    bekerjasama,memberi

    perhatian

    http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    13/24

    13

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran

    & Pembelajaran

    Catatan

    peralatan

    berkebun yang

    biasa digunakan.

    - Murid menjawabsoalan yang

    diberikan oleh

    guru dalam bentuk

    power point

    Penutup

    (5 minit)Rumusan:

    4. Tujuan menjagapokok hiasan.

    5. Aktiviti yangbiasa dilakukan

    untuk menjaga

    pokok hiasan.

    6. Alatan yangdigunakan

    - Murid dibimbinguntuk membuat

    rumusan.

    - Murid bersoaljawab dengan

    guru mengenaihasil kerja yang

    telah mereka

    hasilkan.

    - Murid diberitugasan dan

    diminta

    menghantarnya

    pada minggu

    depan.

    BBM: Powerpoint

    KBKK: membuat

    rumusan, mengingat

    kembali.

    Nilai: Bekerjasama,

    tanggungjawab

    http://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsxhttp://c/Users/user/Downloads/abm.ppt.ppsx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    14/24

    14

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

    Kelas: 6 Anggun

    Tarikh : 19 Ogos 2009 (Jumaat)

    Masa : 10.00 -11.00 Pagi

    Bilangan Pelajar : 36/36

    Tajuk : 2.3 Mempromosi Jualan

    Subtopik : A. Mempromosi Katalog

    Kemahiran : Murid dapat mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah dengan betul dan

    baik.

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui cara promosi jualan cara promosi jualan

    melalui poster.

    Hasil pembelajaran umum: murid dapat mempelajari tentang kandungan katalog di samping

    menghasilkan katalog yang menarik.

    Hasil pembelajaran khusus : di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;

    1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kandungan yang perlu dalam katalogdengan betul setelah mendengar penerangan guru.

    2. Menyatakan sekurang-kurangnya lima ciri katalog yang baik selepas mendengarpenerangan dari guru.

    3. Mereka dan menghasilkan katalog mudah bagi barang yang hendak dijual dengankemas setelah dibimbing oleh guru.

    Penerapan nilai murni : memberi perhatian, kerjasama, tekun, ketelitian, kebersihan.Kemahiran berfikir : Mereka cipta menciri, membanding beza, menilai, menyenarai,

    menyelesai masalah

    Bahan bantu mengajar :power point, katalog, kad manila, pensil warna, gunting, gam, kertas

    warna, lembaran soalan, nota ringkas.

    Penyerapan ilmu : pendidikan seni visual

    Strategi dan kaedah: soal jawab, deduktif, induktif, membuat rumusan

    Perlaksanaan p&P :

    Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    Set induksi Gambar katalog : 1. Guru menunjukkan BBM: gambar

    http://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppt
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    15/24

    15

    Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    (5minit) 1. Katalog yangmanakah lebih

    menarik?

    2. Mengapakahkatalog ini

    menarik?

    Contoh jawapan :

    1. Katalog A2. Kerana ia

    mempunyai

    gambar warna-

    warni.

    beberapa jenis katalog.

    2. Guru bersoal jawab denganmurid.

    3. Guru mengaitkan jawapanmurid dengan tajuk hasil

    pemeblajaran hari ini iaitu

    mempromosi melalui

    katalog.

    katalog

    Kemahiran

    berfikir:Membanding

    beza, menilai

    Nilai murni :

    Tekun, ketelitian

    Strategi :

    Soal jawab,

    induktif

    Langkah 1 Kandungan yang perlu

    ada dalam katalog :1. Jenama2. Jenis barang3. Spesifikasi

    barang iaitu

    ukuran dan

    warna

    4. Gambar barang5. Maklumat

    pengeluar

    1. Guru menayangkan power

    point mengenai kandunganyang perlu ada dalam

    katalog.

    2. Guru menayangkan contohcatalog yang mengikut

    kandungan katalog yang

    betul.

    3. Murid bersoal jawab denganguru mengenai kandungan

    dalam katalog.

    Penilaian:

    Murid dapat menyenaraikan

    sekurang-kurangnya lima

    kandungan yang perlu ada dalam

    katalog dengan betul setelah

    mendengar penerangan guru.

    BBM :

    Power point,katalog

    Kemahiran

    berfikir:

    Menciri

    Nilai murni :

    Tekun

    Strategi :

    Soal jawab,

    deduktif

    Langkah 2 Ciri-ciri katalog yang

    baik :

    1. Perkataan yangdigunakan

    mudahdifaham oleh

    orang ramai.

    2. Gambar barangjualan terang

    dan jelas.

    3. Mempunyaikombinasi

    warna yang

    menarik.

    4. Saiz huruf

    yangdigunakan

    1. Guru menyoal murid secararambang tentang ciri-ciri

    katalog yang baik.

    2. Guru menayangkan power

    point mengenai ciri-cirikatalog yang baik.

    Penilaian:

    Murid dapat menyenaraikan

    sekurang-kurangnya lima ciri-ciri

    katalog yang baik selepas

    mendengan penerangan oleh guru.

    BBM :

    Power point

    Kemahiran

    berfikir :Menciri

    Nilai murni :

    Tekun

    Strategi :

    Soal jawab,

    deduktif

    http://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%203.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH%202.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppthttp://c/Users/user/Downloads/ENTAH.ppt
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    16/24

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    17/24

    17

    Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran

    Catatan

    perhatian

    Strategi :

    Membuatrumusan

    Lembaran Kerja 1

    1. Berikan maksud katalog.

    2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul

    3. Nyatakan ciri-ciri katalog yang baik.

    i.

    ..

    Kandungan dalam

    katalog

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    18/24

    18

    ii.

    ..

    iii.

    ..

    iv. ..

    v.

    ..

    Jawapan bagi Lembaran Kerja 1

    1. Berikan maksud katalog.

    Katalog merupakan dokumen atau buku yang mengandungi gambar foto berwarna

    tentang sesuatu barang yang hendak diiklankan.

    2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul

    3. Nyatakan ciri-ciri catalog yang baik.

    i. Perkataan yang digunakan mudah difahami oleh orang ramai

    ii. Gambar jualan terang dan jelas

    iii. Mempunyai kombinasi yang menarik

    iv. Saiz dan huruf yang digunakan dapat dilihat dengan jelas dan mudah dibaca

    v. Maklumat yang tepat dan jelas.

    Maklumat pengeluar

    Jenama

    Gambar barang

    Spesifikasi barang

    iaitu ukuran danwarna

    Jenis barang

    Kandungan dalam

    katalog

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    19/24

    19

    Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Sekolah Rendah

    Hari : Selasa

    Tarikh : 04 Ogos 2010

    Masa : 9.0010.00 Pagi (1 Jam)

    Kelas : 4 Amanah

    Bil. Murid : 40 orang

    Tajuk : Perniagaan Dan Keusahawanan

    Sub-Tajuk : Mempromosi Jualan

    Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah mengetahui maksud perniagaan dan

    kumpulan sasaran yang dipelajari dalam topik sebelumnya.

    Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

    1.Menyatakan maksud dan tujuan promosi dengan tepatselepas melihat slide show yang ditunjukkan oleh

    guru.

    2.Murid menyatakan 2 daripada 5 Ciri pembungkusanyang menarik untuk tujuan promosi dengan tepat

    selepas melihat tayangan video dan penerangan guru.

    3.Murid dapat membungkus barang jualan untuk tujuanpromosi selepas mendengar penerangan dari guru.

    4.Murid dapat membanding beza bungkusan mana yanglebih menarik untuk dipromosikan dengan betul.

    Kemahiran Berfikir : Membandingbeza, mencirikan, menilai

    Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point, Video, kit bungkusan, plastik bungkusan

    makanan.

    Nilai-nilai murni : Tekun, teliti,kerjasama, yakin diri, berdikari.

    Strategi/Kaedah : Strategi mediatif, deduktif, induktif, konstektual dan

    komunikatif, PBL, KMD.

    Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran :

  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    20/24

    20

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

    Set

    induksi

    ( 5 minit)

    Gurumengimbas

    kembali

    pelajaran yang

    lepas

    Gurumengaitkan

    jawapan murid

    dengan

    pelajaran padahari ini.

    - Guru bersoal jawabdengan murid

    mengenai pelajaran

    yang lepas.

    - Guru memberibeberapa contoh

    bungkusan makanan

    kepada murid dan

    bersoal jawab dengan

    murid.

    - Guru mengaitkanjawapan murid denganpelajaran hari ini iaitu

    promosi jualan.

    ABM :

    Plastik

    bungkusan

    makanan.

    Langkah 1

    (10 minit)

    .

    Mengenalmaksuddan

    tujuan promosi.

    Promosi ialah satu

    kaedah atau cara untuk

    memberitahu dan

    mempengaruhi

    pengguna untuk

    membeli sesuatu

    barang.

    Tujuan promosiialah:

    Menyebarkanmaklumat

    barang

    Menimbulkanminat terhadap

    barang

    Mengingatkanpelanggan

    tentang barang

    Meluaskanpasaran

    barangan.Perniaga boleh

    - Guru menunjukkanslideshow PowerPoint

    berkaitan dengan

    maksud dan tujuan

    promosi sesuatu jualan.

    - Guru menerangkankaedah pembungkusan

    adalah satu cara yang

    digunakan untuk

    menarik pelanggan.

    - Guru bersoal jawabdengan murid

    mengenai tajuk yang

    dibincangkan. Muriddiarahkan merujuk ke

    halaman 109 di dalam

    buku teks.

    Penilaian :

    Murid dapat menyatakan

    maksud dan tujuan promosi

    dengan tepat selepas melihat

    slideshow yang ditunjukkan

    oleh guru.

    ABM :

    Komputer riba& LCD, buku

    teks

    KBKK :

    Mencirikan dan

    berfikir

    Nilai Murni :

    Tekun

    Strategi :

    Deduktif dan

    Soal Jawab.

    http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/EDU%203107%20KKBI%202009.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/EDU%203107%20KKBI%202009.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/EDU%203107%20KKBI%202009.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(2)%20of%20power%20point.pptx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    21/24

    21

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

    Langkah 2

    (10 minit)

    mempromosikan

    sesuatu barang jualan

    melalui kaedahpembungkusan.

    Pembungkusan yang

    cantik akan menarik

    perhatian pelanggan.

    Ciri-ciri pembungkusan

    yang baik.

    Pembungkusan dapat

    dilakukan denganmenggunakan botol,

    tin, kotak dan plastic.

    Ciri pembungkusan

    yang menarik untuk

    tujuan promosi adalah

    seperti:

    Bentuk danrupa yang

    menarik

    Sesuai denganjenis barang

    Warna

    Tahan lama

    Mudah dibawa.

    - Guru menayangkanvideomengenai ciri-

    ciri pembungkusan

    yang menarik untuk

    tujuan promosi.

    - Guru bersoal jawabdengan murid

    mengenai ciri-ciri

    pembungkusan yangmenarik.

    Penilaian :

    Murid menyatakan 2 daripada

    5 Ciri pembungkusan yang

    menarik untuk tujuan promosi

    dengan tepat selepas melihat

    tayangan video dan

    penerangan guru..

    - Murid dibahagikankepada beberapa

    kumpulan. Setiap

    kumpulan dikehendaki

    menjalankan aktiviti

    membungkus barang

    jualan untuk tujuan

    promosi. Setiap

    kumpulan perlu jugamembungkus barang

    ABM :

    Buku Teks,

    video. LCD,komputer riba.

    KBKK :

    Banding beza

    dan

    mengkategori

    Nilai murni :

    Teliti

    Strategi :

    Kontekstual dan

    komunikatif.

    http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/movie%202.wmvhttp://c/Users/user/Downloads/movie%202.wmvhttp://c/Users/user/Downloads/movie%202.wmvhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(3)%20of%20power%20point.pptx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    22/24

    22

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

    Langkah 3

    (20 minit)

    Langkah 4

    (10minit)

    Promosi melalui

    pembungkusan

    Tujuan promosi

    melalui pembungkusan

    barang adalah seperti :

    Supaya barangyang dijual

    kelihatan lebih

    menarik

    Pembungkusanbertindak

    sebagai cara

    pengiklanan

    Menarikperhatian

    pelanggan

    untuk membeli.

    jualan yang berlainan

    jenis.

    - Guru menyemak danmembantu hasil kerjasetiap kumpulan.

    Penilaian :

    Murid dapat membungkus

    barang jualan untuk tujuan

    promosi selepas mendegar

    penerangan dari guru

    - Hasil dari setiapkumpulan tadi

    dikumpulkan. Gurubersoal jawab dengan

    murid mengenai

    bungkusan mana yang

    lebih menarik untuk

    dipromosikan.

    - Murid menjawabsoalan guru dengan

    menunjukkan hasil

    bungkusan yang kemas

    dan lebih menarik.

    - Murid dimintamenjawab soalan kuiz

    di paparan slaid

    i. Kuiz 1ii. Kuiz 2iii. Kuiz 3

    - Muriddiberi borang

    banding bezapembungkusan.

    ABM:

    Buku Teks, kit

    bungkusan

    gula-gula.

    KBKK :

    Mengkategori

    dan

    menyelesaikan

    masalah.

    Nilai Murni :

    Kerjasama

    Strategi :

    Konstruktif,

    PBL, KMD

    ABM :

    Microsoft

    Office Word

    Lembaran kerja

    Strategi :

    Soal jawab,

    http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(4)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(4)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN1QUIZ.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN1QUIZ.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH2.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH2.htmhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/BORANG%20PERBANDINGAN.docxhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH2.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN2MATCH.htmhttp://c/Users/user/Downloads/LATIHAN1QUIZ.htmhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(4)%20of%20power%20point.pptx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    23/24

    23

    Langkah/

    Masa

    Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

    Membandingkan beza

    bungkusan yang

    menarik dengan

    bungkusan yang kurang

    menarik.

    Aktiviti Pengukuhan

    (Rujuk lampiran)

    Penilaian:

    Murid dapat membanding

    beza bungkusan mana

    yang lebih menarik untuk

    dipromosikan dengan

    betul.

    kemahiran,

    kreativiti.

    Penutup

    ( 5 minit)

    Rumusan isi pelajaran :

    - Membincangka

    n kembalimengenai

    maksud dan

    tujuan promosi

    - Membincangkan mengenai

    apakah cirri

    bungkusan yang

    menarik untuk

    tujuan promosi.

    - Membincangkan tujuan

    promosi melalui

    pembungkusan..

    - Menyanyi lagurasa sayang.

    - Guru meminta muridmembuat refleksi

    berkaitan proses

    pengajaran dan

    pembelajaran pada hari

    tersebut.

    Aktiviti Susulan :

    Meminta murid mencari

    bungkusan-bungkusan yang

    menarik dirumah mereka.

    Refleksi Pelatih :

    a) Sebelum pengajaran

    http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(5)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/rasa%20sayang.mp3http://c/Users/user/Downloads/Copy%20(5)%20of%20power%20point.pptxhttp://c/Users/user/Downloads/Copy%20(5)%20of%20power%20point.pptx
  • 8/13/2019 Rph-Kh Membuat Kemasan Tahun 6

    24/24

    _____________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________

    __________________________________________________________________

    b) Selepas pengajaran

    _____________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________

    __________________________________________________________________

    Komen Pensyarah :

    _____________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________

    _____________________________________________________________________

    _____________________________________________________________