rph kt t5 melaka sebagai pusat kegiatan ilmu
DESCRIPTION
Melaka Sebagai Pusat Kegiatan IlmuTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Kajian Tempatan
Kelas : 5 Gemilang
Jumlah Murid : /31 orang
Masa : 11.30 tengahari hingga 12.30 tengahari (60 minit)
Tarikh : 22 Ogos 2013
Tema : Tema Sejarah Negara Kita
Tajuk : Unit 3 Kesultanan Melayu Melaka
Subtajuk : Aktiviti C : Melaka sebagai Pusat Kegiatan Ilmu, Pusat penyebaran
agama Islam
Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:
i. Melengkapkan 2 daripada 3 jadual cara kedatangan dan
penyebaran agama Islam dengan betul
ii. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 3 daripada 5 peranan
istana Melaka dengan betul
iii. Melakar peta minda tentang Melaka sebagai pusat penyebaran
agama Islam dan pusat kegiatan ilmu.
Isi Pelajaran : Cara kedatangan dan penyebaran agama Islam dan Melaka
sebagai Pusat Kegiatan Ilmu di Melaka
Penerapan Nilai Murni
: Bekerjasama, semangat bermasyarakat, keberanian, kesyukuran,
menghargai, berbangga, berani, yakin
Unsur Patriotisme : Berbangga dengan sejarah negara kita, Malaysia
Pengetahuan Sedia Ada
: Murid mengetahui sejarah kegemilangan Melaka
Elemen Pengurusan Pembelajaran Bestari/Kemahiran Generik
: Kemahiran bernilai tambah :
i. Kecerdasan pelbagai : Visual ruang ,kinestatik, verbal linguistik ,
interpersonal, intrapersonal,
ii. Kemahiran Generik : berpusatkan murid dan kolaboratif,
koperatif, berpusatkan bahan
iii. Kemahiran Berfikir : Mendengar, memproses maklumat,
menganalisis maklumat, mereka cipta
iv. KBKK: Menghubungkait, merangsang pemikiran, menjana idea,
menganalisis, membuat kesimpulan
Bahan Sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :
BAHAN KUANTITI
1. Gambar rumah ibadat
2. Kertas sebak
3. Pen marker
4. lembaran kerja
5. jadual penyebaran Islam
6. Soalan kuiz
1 set
5
5
31 set
1
1 set
Prosedur PelaksanaanElemen Pengurusan
Pembelajaran Bestari / Kemahiran Generik
Catatan
Set Induksi (5 minit)
1. Murid ditunjukkan dengan
gambar-gambar rumah ibadat.
2. Guru dan murid bersoal jawab
mengenai gambar.
3. Guru mengaitkan isi
perbincangan dengan tajuk
pengajaran iaitu “Pusat
Penyebaran Agama Islam dan
Melaka sebagai Pusat
Kegiatan Ilmu.
KBKK
- Menghubungkait
Kemahiran Generik
- Berpusatkan guru
Kecerdasan Pelbagai
- Visual spatial
- Interpersonal
Isi pelajaran:
Rumah ibadat
Nilai Murni
- Menghormati
Soalan guru:
Apakah yang kamu dapat
rumuskan dalam gamba?
- Verbal linguistik
Kemahiran Berfikir:
- Mendengar
- Memproses maklumat
- Memberikan pendapat
Apakah agama rasmi
negara kita?
BSPP:
Gambar rumah ibadat
Langkah 1 (15 minit)
1. Murid ditayangkan dengan
sebuah klip video
menggambarkan perniagaan
di zaman Melaka.
2. Murid diminta untuk memberi
pendapat tentang video yang
ditonton.
3. Murid mendengar penerangan
guru dan guru mengaitkn
tentang cara kedatangan dan
penyebaran agama Islam
secara menyeluruh.
4. Murid diedarkan dengan
lembaran kerja.
5. Beberapa orang murid dipilih
secara rawak untuk ke
hadapan kelas dan
melengkapkan jadual tentang
cara penyebaran Islam di
papan putih.
6. Murid diminta untuk
melengkapkan lembaran kerja
yang diberi.
KBKK
- Merangsang pemikiran
- Menghubungkait
Kemahiran Generik
- Berpusatkan bahan
- Berpusatkan murid
Kecerdasan Pelbagai
- Interpersonal
- Kinestetik
- Intrapersonal
-
Kemahiran Berfikir:
- Mendengar
- Memproses maklumat
- Menganalisis maklumat
STRATEGI: Direktif, Mediatif
Isi Pelajaran:
Cara kedatangan
penyebaran Islam di
Melaka
-peranan pedagang dari
Sumatera
-pedagang Islam
-peranan ulama
-perkahwinan
Nilai Murni
- Yakin
- Menghargai
BSPP:
Video, Lembaran kerja,
jadual kedatangan Islam
Langkah 2 (10 minit)
1. Murid dibahagikan kepada lima
kumpulan dan setiap kumpulan
dibekalkan dengan sampul
surat mengandungi kertas
gambar yang perlu dicantum.
2. Murid diminta melengkapkan
gambar puzzle tersebut dan
berbincang tentang gambar
tersebut.
3. Murid menerangkan gambar
yang dicantum sambil dibantu
guru.
4. Setelah selesai berbincang
dengan guru, murid diminta
untuk menjawab lembara kerja.
KBKK:
-Menjana idea
Kemahiran Generik:
-Berpusatkan bahan
-Berpusatkan murid
Kecerdasan pelbagai:
-kinestetik
-linguistik
Kemahiran Berfikir:
- Memproses maklumat
Isi Pelajaran:
Melaka sebagai pusat
kegiatan ilmu dan
peranan istana.
- pertemuan ulama
- kegiatan dakwah
- penyaduran buku
- penyimpanan buku
Nilai Murni
- Berusaha
- bekerjasama
BSPP: puzzle, lembaran
kerja
Langkah 3 (25 minit)
1. Semua murid dibiarkan kekal
dalam kumpulan yang sama.
2. Setiap kumpulan
dibekalkan dengan kertas
sebak dan juga pen marker.
3. Setiap kumpulan diminta untuk
melaka sebuah peta minda
merangkumi cara kedatangan
KBKK
- Menjana idea
- Menganalisis
Kemahiran Generik
- Koperatif
- Berpusatkan bahan
- Berpusatkan murid dan
Isi pelajaran
- Melaka sebagai Pusat
Penyebaran Islam dan
Pusat Kegiatan Ilmu
Nilai Murni
- Bekerjasama
dan penyebaran agama Islam
dan Melaka sebagai Pusat
Kegiatan Ilmu di Melaka
4. Wakil setiap kumpulan diminta
untuk menerangkan hasil kerja
kumpulan di hadapan kelas.
5. Kumpulan yang dapat melakar
peta yang paling kemas dan
cantik diberikan ganjaran.
kolaboratif
Kecerdasan Pelbagai
- Kinestatik
- Interpersonal
- Verbal linguistik
- Visual-ruang
Kemahiran Berfikir
- Mereka cipta
BSPP:
-Kertas sebak dan pen
marker
Penutup (5 minit)
1. Guru mengimbas semula
secara ringkas isi pelajaran
yang telah dipelajari dengan
menguji murid melalui soalan
kuiz.
2. Guru dan murid bersoal jawab
berkaitan dengan isi pelajaran
yang telah dipelajari .
3. Guru membuat rumusan
tentang isi pelajaran dan
menerapkan nilai.
KBKK
-Membuat kesimpulan
Kemahiran Generik:
-Berpusatkan murid
Kecerdasan Pelbagai:
-Verbal linguistik
Nilai Murni
- Berani
- Menghargai
- Berbangga
BSPP:
- Soalan kuiz
Soalan guru:
1. Sebutkan cara
penyebaran Islam di
Melaka
2. Apakah peranan
istana di Melaka?