rph kt 4h

4
Rancangan Pengajaran Harian Kajian Tempatan Tarikh : 16 April 2013 (selasa) Masa : 8.00 pagi - 9.00 pagi (60 minit) Tahun : 4 Harmoni Tema : Rumah Sebagai Keperluan Asas Manusia Topik : Faktor Mempengaruhi Pembinaan Rumah (faktor keselamatan & keselesaan) Hasil pembelajaran : 1. Menyatakan ciri-ciri keselamatan yang terdapat pada reka bentuk rumah di Malaysia. 2. Menceritakan ciri-ciri keselesaan sesebuah rumah. Objektif pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: 1. Mengenal pasti empat ciri keselamatan yang terdapat pada reka bentuk rumah di Malaysia. 2. Menjelaskan sekurang-kurangnya tiga ciri keselesaan sesebuah rumah. Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, intrapersonal, visual ruang, interpersonal, kinestatik Strategi Pengajaran : Penerangan, koperatif Kemahiran Generik : mengecam, mengenal pasti, menjana idea, menghubungkait, membuat kategori, mengingat kembali Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) : Bahan bercetak - Lembaran kerja Bahan bantu mengajar -, gambar rumah, gambar ruang dalam rumah, gambar rumah yang bersih, gambar rumah yang kotor Nilai : berani, yakin diri, rajin, bersyukur, kerjasama, tolak ansur

Upload: phanazpera

Post on 23-Oct-2015

20 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian, tahun 4, sekolah rendah, kajian tempatan

TRANSCRIPT

Page 1: RPH KT 4H

Rancangan Pengajaran Harian

Kajian Tempatan

Tarikh : 16 April 2013 (selasa)

Masa : 8.00 pagi - 9.00 pagi (60 minit)

Tahun : 4 Harmoni

Tema : Rumah Sebagai Keperluan Asas Manusia

Topik : Faktor Mempengaruhi Pembinaan Rumah (faktor keselamatan & keselesaan)

Hasil pembelajaran :

1. Menyatakan ciri-ciri keselamatan yang terdapat pada reka bentuk rumah di

Malaysia.

2. Menceritakan ciri-ciri keselesaan sesebuah rumah.

Objektif pembelajaran :

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1. Mengenal pasti empat ciri keselamatan yang terdapat pada reka bentuk

rumah di Malaysia.

2. Menjelaskan sekurang-kurangnya tiga ciri keselesaan sesebuah rumah.

Kecerdasan Pelbagai : verbal linguistik, intrapersonal, visual ruang, interpersonal,

kinestatik

Strategi Pengajaran : Penerangan, koperatif

Kemahiran Generik : mengecam, mengenal pasti, menjana idea, menghubungkait,

membuat kategori, mengingat kembali

Bahan sumber Pengajaran dan Pembelajaran (BSPP) :

Bahan bercetak - Lembaran kerja

Bahan bantu mengajar -, gambar rumah, gambar ruang dalam rumah, gambar rumah

yang bersih, gambar rumah yang kotor

Page 2: RPH KT 4H

Nilai : berani, yakin diri, rajin, bersyukur, kerjasama, tolak ansur

Pengetahuan sedia ada : murid mengetahui mengenai ciri keselamatan dan

keselesaan yang ada di rumah mereka.

Page 3: RPH KT 4H

Langkah/Masa Aktiviti Catatan

Set Induksi

7.00pagi-

7.05pagi

(5minit)

1. Guru meminta murid untuk meneka apa yang

digengam oleh guru.

2. Benda yang digengam oleh guru ialah kunci

rumah.

3. Guru bersoal jawab dengan murid tentang

kunci yang ditunjukkan.

4. Contoh soalan:

- Apakah kegunaan benda ini?

- Apakah kepentingannya?

- Apakah yang akan terjadi jika kita tidak

mengunci rumah?

5. Guru mengaitkan jawapan murid dengan isi

pelajaran pada hari ini.

KP : interpersonal

Kemahiran Generik :

menjana idea

BBM : Kunci rumah

Langkah 1

8.05pagi-

8.20pagi

(15 minit)

1. Guru memberi penerangan mengenai definisi

keselamatan.

2. Guru menunjukkan gambar sebuah rumah.

3. Guru menerangkan mengenai ciri-ciri

keselamatan yang ada di rumah tersebut.

- Bertiang tinggi

- Jeriji pada tingkap

- Bumbung berbentuk "V"

- Tingkap

4. Secara berkumpulan, murid diminta untuk

melekatkan ciri-ciri bagi setiap ciri keselamatan

bagi gambar rumah yang dilekatkan.

5. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai

ciri yang mereka lekatkan dan

memperbetulkan jawapan murid.

KP : Interpersonal,

visual ruang,

kinestatik

KB :

Menghubungkait,

membuat kategori

BBM : Gambar

rumah, kad ciri

keselamatan

Nilai : berani, yakin

diri, kerjasama

Langkah 2

8.20pagi -

8.40pagi

(20 minit)

1. Guru menerangkan definisi keselesaan.

2. Secara berkumpulan, guru meminta murid untuk

berbincang mengenai aktiviti yang dilakukan pada

ruangan yang diberikan.

- Ruang Bilik Tidur

- Ruang Bilik Air

- Ruang Tamu

- Dapur

3. Setiap kumpulan diminta untuk menceritakan

aktiviti yang mereka telah bincangkan.

KP : Interpersonal,

visual ruang, verbal

lnguistik

KB : memerhati,

menjana idea

BBM : Gambar ruang

dalam rumah

Page 4: RPH KT 4H