rph kolaj

5
Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual Tarikh : 9 Ogos 2015 Masa : 11.15 pagi 12.15 tengahari (60 minit) Tahun : 1 Anggun Bilangan Murid : 20 orang Bidang : Menggambar Aktiviti : Kolaj Tema : Alam Semulajadi Tajuk : Pokok Media : Alat Gunting, pensil Bahan Kertas warna, kertas lukisan, gam Bahan Bantu Mengajar : Contoh Kolaj EMK : Keusahawana, Kreativiti dan Inovasi STANDARD KANDUNGAN 1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan : garisan, rupa, warna, imbangan dan kepelbagaian) yang terdapat pada objek buatan manusia dan karya seni dalam penghasilan lukisan. 2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media dan teknik dalam penghasilan lukisan. 3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan lukisan. 4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah seni, dan budaya. STANDARD PEMBELAJARAN 1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami bahasa seni visual yang ada pada karya seni. 1.1.1 Unsur seni 1.1.1.1 Garisan lurus dan melengkung (untuk lakaran) 1.1.1.2 Rupa organik dan geometri 1.1.1.3 Warna primer dan sekunder 1.1.2 Prinsip rekaan 1.1.2.1 Harmoni warna, bentuk, rupa 1.1.2.2 Kesatuan pelbagai unsur alam semula jadi

Upload: syazwanie-mohamed

Post on 06-Dec-2015

279 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

PRAKTIKUM 2

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Kolaj

Mata Pelajaran : Dunia Seni Visual

Tarikh : 9 Ogos 2015

Masa : 11.15 pagi – 12.15 tengahari (60 minit)

Tahun : 1 Anggun

Bilangan Murid : 20 orang

Bidang : Menggambar

Aktiviti : Kolaj

Tema : Alam Semulajadi

Tajuk : Pokok

Media : Alat – Gunting, pensil

Bahan – Kertas warna, kertas lukisan, gam

Bahan Bantu Mengajar : Contoh Kolaj

EMK : Keusahawana, Kreativiti dan Inovasi

STANDARD KANDUNGAN

1. Persepsi dan pemahaman bahasa seni visual (unsur seni dan prinsip rekaan :

garisan, rupa, warna, imbangan dan kepelbagaian) yang terdapat pada objek buatan

manusia dan karya seni dalam penghasilan lukisan.

2. Aplikasi pengetahuan dan kefahaman bahasa seni visual menerusi penentuan media

dan teknik dalam penghasilan lukisan.

3. Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi dalam penghasilan

lukisan.

4. Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan bahasa seni visual, sejarah

seni, dan budaya.

STANDARD PEMBELAJARAN

1.1 Persepsi Estetik Murid dapat mengenal, menamakan, dan memahami

bahasa seni visual yang ada pada karya seni.

1.1.1 Unsur seni

1.1.1.1 Garisan – lurus dan melengkung (untuk lakaran)

1.1.1.2 Rupa – organik dan geometri

1.1.1.3 Warna – primer dan sekunder

1.1.2 Prinsip rekaan

Page 2: RPH Kolaj

1.1.2.1 Harmoni – warna, bentuk, rupa

1.1.2.2 Kesatuan – pelbagai unsur alam semula jadi

1.2 Aplikasi Seni Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni

visual dalam menghasilkan karya seni.

1.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media

1.2.1.1 Alat – berus warna, palet, dan surat khabar lama

1.2.1.2 Bahan – kertas lukisan dan warna air atau warna poster

atau tempera

1.2.2 Mengetahui penggunaan media, teknik, dan proses dalam penghasilan

karya

1.2.2.1 Teknik – catan (basah atas kering)

1.3 Ekspresi Kreatif Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan, kefahaman,

dan kemahiran bahasa seni visual dalam menghasilkan karya seni.

1.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif

1.3.2 Menggunakan unsur seni dan prinsip rekaan dalam penghasilan karya

1.4 Apresiasi Seni Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri

dan rakan berpandukan bahasa seni visual.

1.4.1 Mempamerkan karya yang dihasilkan

1.4.2 Menceritakan karya sendiri secara lisan

1.4.3 Menghargai karya sendiri dan rakan

OBJEKTIF PEMBELAJARAN

1. Murid dapat melukis gambar pokok berdasarkan aspek unsur seni dan prinsip

rekaan.

2. Murid dapat menghasilkan kolaj pokok dan mengaplikasikan pengetahuan bahasa

seni visual.

3. Murid dapat menerokai penggunaan media, alat dan bahan.

4. Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya seni visual sendiri dan rakan.

STANDARD PEMBELAJARAN ILUSTRASI AKTIVITI CATATAN

Page 3: RPH Kolaj

Persepsi Estetik

(Set Induksi - 5 minit)

1. Guru menunjukkan gambar

pelbagai jenis tumbuhan dan

bunga.

2. Guru bersoal jawab dengan murid

tentang gambar.

3. Guru menunjukkan contoh hasil

lukisan.

4. Guru menyatakan perbezaan

antara lukisan dan kolaj.

Soalan :

1. Apakah gambar yang kamu

lihat?

Jawapan : Pokok

2. Apakah perbezaan antara 2

gambar ini?

Jawapan : 1 ditampal dengan

kertas, 1 diwarnakan

BBM : Gambar

EMK : Keusahawanan,

boleh membina jaringan

sosial

Aplikasi Seni

(Perkembangan – 10 minit)

1. Guru memberi penerangan

berkaitan aktiviti yang akan

dijalankan.

2. Guru menerangkan alat dan bahan

yang akan digunakan untuk

menghasilkan kolaj.

3. Guru menunjukkan contoh kolaj

yang telah siap.

4. Guru membuat demonstrasi

membuat kolaj.

5. Murid mendengar penerangan

guru berdasarkan demonstrasi

yang ditunjukkan dalam carta alir.

Alat & Bahan :

- Kertas lukisan

- Pensil

- Gam

- Kertas warna

Langkah penghasilan :

Strategi : Penerangan

EMK : Kreativiti,

Keusahawanan dan nilai

murni

BBM : Kolaj bungaSediakan alat & bahan yang akan digunakan

Lakarkan pokok di atas kertas lukisan

Koyakkan kertas warna yang ingin digunakan

Tampal kertas warna yang dikoyakkan dengan saiz yang kecil pada lakaran pokok.

Teruskan tampalan kertas secara bertindih-tindih mengikut lakaran pokok

Lakukan kemasan setelah siap membuat kolaj

Page 4: RPH Kolaj

Ekspresi Kreatif

(Perkembangan – 35 minit)

1. Guru mengagihkan kertas warna

dan kertas lukisan kepada setiap

murid.

2. Murid menyediakan alat dan bahan

lain yang akan digunakan.

3. Guru meminta murid untuk

memulakan proses membuat kolaj.

4. Murid melakar gambar sebatang

pokok di atas kertas.

5. Murid mengoyakkan atau

menggunting kertas warna.

6. Murid menampal kertas warna

yang telah dikoyak atau digunting

pada lukisan pokok secara

bertindih-tindih.

7. Murid membuat kemasan terakhir.

EMK : Keusahawanan.

Kreativiti dna Inovasi

Nilai murni : Kerjasama,

Bersungguh-sungguh

Apresiasi Seni Visual

(Refleksi – 5 minit)

1. Murid yang dipilih oleh guru

dipanggil ke hadapan kelas untuk

menunjukkan hasil kerja mereka.

2. Murid membuat apresiasi dengan

bimbingan guru.

3. Murid bercerita menganai aktiviti

yang telah dijalankan pada hari itu.

Kemahiran berfikir :

Menjana idea

Teori kecerdasan

pelbagai:

- Interpersonal

- Intrapersonal

Penutup (5 minit)

1. Guru membuat rumusan pelajaran

dan menerapkan nilai-nilai murni.

Menerapkan nilai murni yang

bersesuaian.

Nilai :

Kreativiti

Kemahiran teknik

Ketekunan