rph kemahiran menulis m4

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN MENULIS Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 25 Februari 2015 / Rabu Tahun : 4 Cemerlang Bil. Murid : 14 orang Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi Tema : Amalan kesihatan dan kebersihan Tajuk : Sengatan Lebah Standard kandungan Standard pembelajaran 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber. 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan dan membuat carta alir daripada pelbagai sumber. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat: i. Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan daripada petikan dan peta buih. ii. Membuat peta pokok daripada petikan dan peta buih. Sistem Bahasa Kosa kata : Sengatan, bisa, bengkak Pengisian kurikulum

Upload: zue-layhar

Post on 17-Jan-2016

38 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

bm

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Kemahiran Menulis m4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

KEMAHIRAN MENULIS

Mata pelajaran : Bahasa Malaysia

Tarikh / Hari : 25 Februari 2015 / Rabu

Tahun : 4 Cemerlang

Bil. Murid : 14 orang

Masa : 8.10 pagi – 9.10 pagi

Tema : Amalan kesihatan dan kebersihan

Tajuk : Sengatan Lebah

Standard kandungan Standard pembelajaran

3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang

sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.

3.5.2 Mencatat maklumat yang betul

mengikut urutan dan membuat carta alir

daripada pelbagai sumber.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

i. Mencatat maklumat yang betul mengikut urutan daripada petikan dan peta buih.

ii. Membuat peta pokok daripada petikan dan peta buih.

Sistem Bahasa

Kosa kata : Sengatan, bisa, bengkak

Pengisian kurikulum

Ilmu : Sains

Nilai : Kebersihan diri dan persekitaran

EMK : Sains dan Teknologi

Elemen keusahawanan:

o EK 1:1.4 : Menghasilkan banyak idea

o

Page 2: Rph Kemahiran Menulis m4

Kepelbagaian kaedah dan teknik

KB : Menjana idea, menyusun mengikut urutan, merumus

KP : Interpersonal, verbal-linguistik

BCB : Kemahiran mencatat nota

Bahan bantu mengajar

Bil Jenis Jumlah

1 Bunyi lebah 1

2 Komputer riba 1

3 Pembesar suara 1

4 Petikan ‘Sengatan Lebah’ 14

5 Peta pokok ‘Cara Rawatan Sengatan Lebah’ 14

6 Kertas mahjong 3

Pengetahuan sedia ada : Murid telah mengenali lebah secara umum

Page 3: Rph Kemahiran Menulis m4

Langkah /

masa

Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan

pembelajaran

Catatan

Set induksi Soalan:

i. Apakah bunyi

yang kamu

dengar ini?

ii. Adakah serangga

ini berbahaya?

iii. Mengapakah

serangga ini

berbahaya?

Jangkaan jawapan:

i. Bunyi lebah

ii. Ya

iii. Serangga ini

mempunyai

sengatan dan

berbisa

1. Guru

memperdengarkan

bunyi lebah

kepada murid

2. Guru bersoal

jawab dengan

murid.

3. Guru mengaitkan

jawapan murid

dengan tajuk

pelajaran pada hari

ini.

BBM

Bunyi lebah

KP

Verbal-

linguistik

Nilai

Kebersihan

Langkah 1 Petikan cara-cara

menjaga kebersihan

Ingatlah para budiman,

setiap orang haruslah

sentiasa menjaga

kebersihan makanan.

Kita haruslah mematuhi

tatacara penjagaan dan

penyediaan makanan.

Pengusaha makanan

perlulah memastikan

makanan yang

disediakan bersih. Selain

itu, pinggan mangkuk

yang digunakan perlu

dicuci dengan sebun dan

1. Murid membaca

petikan yang

diedarkan oleh

guru secara kelas.

2. Guru bersoal

jawab dengan

murid tentang

tajuk.

3. Guru

menerangkan

tentang perkataan

berimbuhan

pinjaman yang

ditebalkan dalam

petikan.

BBM

Petikan

KB

Menjana idea

KP

Verbal-

linguistik

BCB

Kemahiran

memproses

maklumat

Page 4: Rph Kemahiran Menulis m4

air yang bersih. Mereka

juga harus menutup

makanan dengan tudung

saji agar tidak dihinggapi

lalat.

Prasyarat yang lain untuk

menjaga kebersihan

makanan ialah kita juga

haruslah mencuci tangan

sebelum menyentuh

makanan. Tangan

hendaklah dicuci dengan

sabun pencuci dan air

yang bersih. Kita

haruslah menjaga

kebersihan makanan

agar tidak dijangkiti

penyakit. Kata-kata

cendekiawan, mencegah

lebih baik daripada

merawat haruslah

dijadikan panduan.

4. Murid menulis

imlak perkataan

berimbuhan

pinjaman yang

disebut oleh guru.

5. Secara rawak,

murid diminta

untuk menulis

jawapan pada

papan tulis.

Langkah 2 Perkataan berimbuhan

pinjaman

Budiman

Cendekiawan

Prasyarat

Tatacara

Mahasiswa

1. Murid membina

ayat menggunakan

perkataan

berimbuhan

pinjaman.

2. Secara rawak,

murid diminta

untuk

membacakan ayat

yang dibina.

BCB

Kemahiran

memproses

maklumat

KB

Menjana idea

Langkah 3 Permainan teka silang 1. Secara KB

Page 5: Rph Kemahiran Menulis m4

kata

Murid

dibahagikan

kepada 4

kumpulan.

Setiap kumpulan

akan diberikan

peluang untuk

meneka secara

bergilir-gilir

setelah klu

dibacakan.

Soalan yang tidak

dapat dijawab

akan diberikan

kepada kumpulan

lain.

Kumpulan yang

dapat menjawab

dengan tepat

diberi sebanyak 5

markah.

Jawapan yang

salah akan ditolak

3 markah.

berkumpulan,

murid diminta

untuk

menyelesaikan

teka silang kata

berpandukan klu

yang diberi.

2. Guru memberikan

peluang kepada

setiap kumpulan

untuk meneka

secara bergilir-gilir.

3. Kumpulan yang

dapat mengutip

mata tertinggi

dikira sebagai

pemenang.

Menganalisis

KP

Verbal-

linguistik

Interpersonal

BCB

Kemahiran

memproses

maklumat

Kemahiran

mendengar

aktif

Pengayaan 1. Guru memberikan

lembaran kerja

kepada murid.

2. Murid

melengkapkan

tempat kosong

KB

Menjana idea

Page 6: Rph Kemahiran Menulis m4

dengan jawapan

yang betul.

Pemulihan 1. Guru memberikan

lembaran kerja

kepada murid.

2. Murid menulis

semula ayat yang

mengandungi

perkataan

berimbuhan

pinjaman dengan

kemas.

KP

Intrapersonal

Penutup Penutup kognitif

Penutup sosial

1. Murid dirangsang

untuk merumus isi

pelajaran pada hari

ini, iaitu kebersihan

makanan

2. Guru menyedarkan

murid tentang

perlunya menjaga

kebersihan diri dan

persekitaran.

Nilai:

Kebersihan

KB

Merumus

REFLEKSI

Kekuatan :

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………….

Kelemahan :

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

Page 7: Rph Kemahiran Menulis m4

……………………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………………

Penambahbaikan :

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

……………………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………………

Disediakan oleh, Disemak oleh, Disahkan oleh,