rph edit

4
Kelas : Prasekolah Al-Falah Tarikh : 10 Jan 2010 Masa : 8.30-9.00 pagi Bil pelajar : 25 orang Modul : bertema Tema : Badan Saya Tunjang Utama : Sains dan Teknologi Fokus : ST 3.0 Menyiasat Alam Hidupan Standard Kandungan : ST 3.1 Memperoleh pengetahuan asas tentang bahagian-bahagian badan Standard Pembelajaran : ST 3.1.1 Mengenal pasti bahagian tubuh badan utama iaitu kepala, mata, hidung, mulut, gigi, telinga, rambut, kaki, jari dan tangan Kesepaduan Tunjang : PFK 3.1 Menjaga kebersihan diri Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. menunjukkan bahagian tubuh badan utama mereka dengan yakin. 2. mengenalpasti fungsi setiap bahagian tubuh badan utama mereka dengan tepat. 3. menunujukkan cara menjaga kebersihan diri seperti menggosok gigi, mencuci tangan dan menyikat rambut dengan betul. Pengetahuan Sedia Ada : Telah mengenal angggota tubuh badan mereka

Upload: ayahanda-bikers

Post on 08-May-2017

230 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph edit

Kelas : Prasekolah Al-Falah

Tarikh : 10 Jan 2010

Masa : 8.30-9.00 pagi

Bil pelajar : 25 orang

Modul : bertema

Tema : Badan Saya

Tunjang Utama : Sains dan Teknologi

Fokus : ST 3.0 Menyiasat Alam Hidupan

Standard Kandungan : ST 3.1 Memperoleh pengetahuan asas tentang bahagian-bahagian badan

Standard Pembelajaran : ST 3.1.1 Mengenal pasti bahagian tubuh badan utama iaitu kepala, mata, hidung, mulut, gigi, telinga, rambut, kaki, jari dan tangan

Kesepaduan Tunjang : PFK 3.1 Menjaga kebersihan diri

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. menunjukkan bahagian tubuh badan utama mereka dengan yakin.

2. mengenalpasti fungsi setiap bahagian tubuh badan utama mereka dengan tepat.

3. menunujukkan cara menjaga kebersihan diri seperti menggosok gigi, mencuci tangan dan menyikat rambut dengan betul.

Pengetahuan Sedia Ada : Telah mengenal angggota tubuh badan mereka

Bahan Bantu Mengajar : Alat kebersihan diri (berus gigi, sikat, sabun, cecair pencuci tangan, tuala kecil), gambar tunggal atau model tubuh badan

Kemahiran Berfikir (KB) : menaakul, menjana idea ( apa berlaku jika anggota badan kurang atau cedera. Cth: patah tangan, jari, mata cedera dll)

Penerapan Nilai : Yakin diri dan bersikap positif

Fokus MI : Kinestetik, Muzikal, Linguistik

Page 2: rph edit

Masa/ Langkah Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(3 minit)

Menarik perhatian murid terhadap isi pelajaran (anggota badan)

1. Guru masuk ke kelas dengan keadaan tangan beranduh/ kaki berbalut/ mata tertutup sebelah.

2. Guru bersoal jawab dengan murid tentang keadaan guru tersebut.

3. Murid meneka apa akan berlaku jika salah satu anggota tercedera atau hilang anggota.

Contoh soalan:

1. Cuba teka apa yang terjadi kepada tangan cikgu?

2. Apa akan berlaku jika kita kehilangan tangan/ jari cedera

KB: Menaakul dan menjana idea

MI: Linguistik

Perkembangan P&P

Langkah 1(10 min)

Memperkenalkan bahagian anggota badan.

1. Guru menunjukkan gambar tunggal / model dan bersoal jawab tentang anggota badan.

2. Murid menyebut anggota badan yang ditunjukkan oleh guru.

3. Guru meminta murid menunjuk dan menamakan anggota badan masing-masing.

Gambar anggota badan

Nilai : Yakin diri dan bersikap positif

Langkah 2(10 min)

Menyatakan fungsi anggota badan.

1. Guru meminta murid menyatakan fungsi anggota badan.

2. Murid menggayakan aksi beberapa aktiviti dengan menggunakan anggota badan seperti: a). jari - menguntai manik, meramas, mengoyak

b). hidung - menghidu bau-bauan

c). telinga - mendengar bunyi kuat dan perlahan

Fungsi anggota badan.

jari

gigi

menggigit

mendengar

memegang

mencium

Page 3: rph edit

d). tangan - memegang pensel, mulut - mengunyah, menggigit makanan keras dan lembut dan sebagainya.

MI: Kinestatik

Langkah 3(5 min)

Amalan kebersihan harian:

Menggosok gigi, mencuci tangan, menyikat rambut.

1. Guru bersoal jawab dengan murid tentang amalan kebersihan. 2. Guru menunjuk cara menjaga kebersihan diri.

3. Murid menunjukkan cara menjaga dan menggosok gigi, mencuci tangan dan menyikat rambut dengan betul.

KB : Menjana idea

MI : Linguistik

Nilai : Yakin diri dan bersikap positif

Penutup(2 min)

Nyanyian lagu : Bangun Pagi

1. Guru menanyikan lagu ’Bangun Pagi’.

2. Murid mengikut guru menyanyikan lagu tersebut beramai-ramai sambil beraksi.

MI: Muzikal dan Kinestetik

Refleksi Guru :

Catatan Guru Pembimbing/ Pensyarah :