rph - kv kvk edit terpesong

7
Matapelajaran : Bahasa Malaysia Kelas : Tahun 3 Tema : Alam Ceria Hidup Sejahtera Tajuk : Mesra Alam Standard Kandungan : 1.3 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap sesuatu arahan soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. Standard Pembelajaran : 1.3.1 Mendengar, memahami dan memberikan respons yang sesuai secara lisan atau gerak laku terhadap arahan berdasarkan ayat perintah jenis ayat permintaan dan ayat perintah jenis ayat suruhan dengan betul. Kemahiran Literasi : 2.1 Menyebut, membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata tertutup. Objektif Pembelajaran : Murid berkeupayaan untuk : Menguasai : 1. Mendengar dan memberi respons secara lisan terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul. 2. Memberi respons yang sesuai secara gerak laku terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul. Tidak Menguasai : 1. Menyebut dan memahami perkataan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul.

Upload: sitirupiah70

Post on 19-Oct-2015

196 views

Category:

Documents


22 download

TRANSCRIPT

Matapelajaran : Bahasa MalaysiaKelas: Tahun 3Tema: Alam Ceria Hidup SejahteraTajuk: Mesra Alam Standard Kandungan : 1.3 Mendengar, memahami dan memberikan respons terhadap sesuatu arahan soalan dan pesanan yang didengar dengan betul.

Standard Pembelajaran: 1.3.1 Mendengar, memahami dan memberikan respons yang sesuai secara lisan atau gerak laku terhadap arahan berdasarkan ayat perintah jenis ayat permintaan dan ayat perintah jenis ayat suruhan dengan betul.

Kemahiran Literasi: 2.1 Menyebut, membaca dan memahami perkataan yang mengandungi suku kata tertutup.

Objektif Pembelajaran: Murid berkeupayaan untuk :

Menguasai : 1. Mendengar dan memberi respons secara lisan terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul.

2. Memberi respons yang sesuai secara gerak laku terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul.

Tidak Menguasai:

1. Menyebut dan memahami perkataan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul.

EMK: Kreativiti dan Inovasi

Nilai Murni: Menghargai Alam Sekitar

BBB/Media: kad bacaan, ICT, lirik lagu

LangkahAktiviti PdPCatatan

Set Induksi

(5 minit)

1. Murid dipaparkan lirik lagu melalui slaid Murid diperdengarkan lagu Alam Gembira. 2. Murid menyanyi lagu Alam Gembira.

2. Bersoal jawab tentang haiwan yang terdapat dalam lirik lagu.Teknik :NyanyianSesi soal jawab

BBB :Lirik lagu

Langkah 1

(15 minit)1. Murid mengecam perkataan berwarna berdasarkan lirik lagu.

2. Murid menyanyikan semula lagu Alam Gembira sambil bergerak mengikut lirik lagu tersebut.

Teknik :NyanyianSesi soal jawabKreativiti dan inovasi

BBB :Lirik lagu

Langkah 2

(15 minit)

Aktiviti tidak menepati SP

Murid yang Tidak Menguasai

1. Murid menyebut perkataan dan membaca perkataan suku kata tertutup yang diwarnakan.

Murid yang Telah Menguasai

1. Murid menyebut frasa yang digariskan dalam lirik lagu yang didaparkan dan diperdengarkan.

2. Murid mengecam dan menyebut frasa dalam ayat yang terdapat dalam lirik lagu.

3. Murid bersoal jawab dengan guru untuk menerangkan maksud frasa tersebut.

BBB :Lirik Lagu

Teknik :

Latih Tubi

Langkah 3

(15 minit)

Murid yang Tidak Menguasai

1. Murid menyebut perkataan suku kata tertutup berdasarkan gambar.

Murid yang Telah Menguasai

1. Guru memberi arahan.

2. Murid yang dipilih mengambil kad lalu mengarahkan murid lain memberi respons secara gerak laku terhadap arahan.

3. Murid diberi lembaran kerja.

BBB :Slaid gambar, Lampiran 1

Teknik :Memberi arahan-meminta seorang murid mengambil kad secara rawak .-murid membaca kad arahan dan meminta murid lain membuat gerakan haiwan tersebut.

Penutup(8 minit)

1. Murid menyanyi lagu Bunyi Binatang.BBB : Lirik Lagu

Teknik :Didik hibur

Penilaian:1. Mendengar dan memberi respons secara lisan terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul.

2. Memberi respons yang sesuai secara gerak laku terhadap arahan berdasarkan ayat perintah dengan betul.

3. Menyebut dan memahami perkataan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul.

Lampiran 1Lembaran Kerja

Nama: ______________________Tarikh: ____________

Isi tempat kosong berdasarkan gambar yang diberi.