rph berpusatkan guru2

6
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Sekolah : SMK Beluran Bestari, Sabah. Mata pelajaran: Produksi Multimedia Tingkatan : 5 A Tempat : Makmal Komputer 1 Tarikh : 07 Mei 2013 Masa : 8.00 am - 9.20 am (1 jam 20 minit) Bilangan pelajar :______________ Tajuk / bidang pembelajaran : Elemen Multimedia : Animasi Sub topik : Animasi 2D (Motion Tween dan Shape Tween) Objektif pembelajaran: Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat: 1. menggunakan perisian Adobe Flash CS5 dengan mahir untuk menghasilkan animasi 2D. 2. menghasilkan animasi 2D dengan menggunakan teknik animasi 2D motion tween. 3. menghasilkan animasi 2D dengan menggunakan teknik animasi 2D shape tween. Pengetahuan sedia ada : 1. Pelajar sudah terdedah dengan animasi melalui tontonan di televisyen seperti animasi Mr.Bean, Spongebob Squarepant, Upin dan Ipin, Boboiboy, Tom and Jerry , Woody Woodpecker, Mickey Mouse, Barbie Fairytales dan sebagainya. 2. Pelajar telah mempelajari animasi dan grafik 2D 3. Pelajar telah mengetahui kegunaan tools dalam Adobe Flash CS5 4. Pelajar tahu menggunakan perisian Adobe ABM dan BBM: 1. Komputer yang dipasang perisian Adobe Flash CS5 2. LCD, Projektor 3. Video flash.swf (contoh animasi motion tween dan shape tween) 4. Tutorial animasi motion tween dan shape tween KBKK : Hubungkait, menjana idea, mengenalpasti, menghuraikan, menganalisis, membeza dan membuat rumusan. Strategi Pengajaran : Berpusatkan Guru- Kaedah Demonstrasi. 1

Upload: ruudz-dy

Post on 27-Jun-2015

230 views

Category:

Technology


2 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph berpusatkan guru2

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah : SMK Beluran Bestari, Sabah.Mata pelajaran: Produksi MultimediaTingkatan : 5 ATempat : Makmal Komputer 1Tarikh : 07 Mei 2013Masa : 8.00 am - 9.20 am (1 jam 20 minit)Bilangan pelajar :______________Tajuk / bidang pembelajaran : Elemen Multimedia : AnimasiSub topik : Animasi 2D (Motion Tween dan Shape Tween)

Objektif pembelajaran:

Di akhir pembelajaran ini, pelajar dapat:1. menggunakan perisian Adobe Flash CS5 dengan mahir untuk menghasilkan animasi 2D.2. menghasilkan animasi 2D dengan menggunakan teknik animasi 2D motion tween.3. menghasilkan animasi 2D dengan menggunakan teknik animasi 2D shape tween.

Pengetahuan sedia ada :1. Pelajar sudah terdedah dengan animasi melalui tontonan di televisyen seperti animasi Mr.Bean, Spongebob Squarepant, Upin

dan Ipin, Boboiboy, Tom and Jerry , Woody Woodpecker, Mickey Mouse, Barbie Fairytales dan sebagainya.2. Pelajar telah mempelajari animasi dan grafik 2D3. Pelajar telah mengetahui kegunaan tools dalam Adobe Flash CS54. Pelajar tahu menggunakan perisian Adobe

ABM dan BBM:1. Komputer yang dipasang perisian Adobe Flash CS52. LCD, Projektor3. Video flash.swf (contoh animasi motion tween dan shape tween)4. Tutorial animasi motion tween dan shape tween

1

Page 2: Rph berpusatkan guru2

KBKK : Hubungkait, menjana idea, mengenalpasti, menghuraikan, menganalisis, membeza dan membuat rumusan.Strategi Pengajaran : Berpusatkan Guru- Kaedah Demonstrasi.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

Langkah/Masa

Isi kandungan Aktiviti Guru Aktiviti PelajarPendekatan/Kaedah/ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi(5 minit)

Menayangkan videoanimasi 2D(motiontween dan shape tween)

Kelas dimulakan dengan bacaan doa.

Menayangkan videoanimasi 2D (motiontween dan shapetween)

Menyoal pelajarperbezaan kedua-duaanimasi yangditayangkan

Mengedarkan tutorialanimasi motion tweendan shape tweenkepada pelajar

Pelajar membaca doa

Menonton videoanimasi 2D (motiontween dan shapetween) yangditayangkan oleh guru

Memberi responterhadap soalan yangdikemukan oleh guru

Mencatat isi penting

BBM : video swf,komputer, projektorNilai: Ketekunan

Teknik:PendengaranRamal, perhatidan terang

Pendekatan :Soal jawab

Langkah 1(10 minit)

Demontrasi animasi 2D(motion tween)Langkah- langkah

Menunjukkandemonstrasimenggunakan perisianAdobe Flash CS5 sambilmemberi penerangan

Memerhati demontrasisambil mencatatlangkah-langkah yangdiajar oleh guru

BBM : komputer,perisian Adobe FlashCS5 , tutorial animasi2D(motion tween) danprojektor

2

Page 3: Rph berpusatkan guru2

menghasilkan animasipergerakan bagi objekdan teks(animasi motiontween):• Insert > Keyframe• Create Motion Tween• Ubah kedudukanobjek dan teks

untuk kefahaman pelajarLangkah- langkahmenghasilkan animasipergerakan bagi objekdan teks(animasi motiontween):• Insert > Keyframe• Create Motion Tween• Ubah kedudukanobjek dan teks

Merujuk kepadatutorial yang diberikanoleh guru

Nilai:• Ketekunan• HormatPendekatan:• Membuatdemonstrasi

Langkah 2(20 minit)

Penghasilan animasi 2D(motion tween)

Memantau pelajarmenghasilkan animasi2D (motion tween)dari satu pelajar ke satupelajar yang lain

Membimbing pelajaryang kurang cekapmengendalikan AdobeFlash menghasilkananimasi 2D(motiontween)

Menghasilkan animasi2D (motion tween)dengan bantuan tutorial

Menghasilkan animasi2D (motion tween)dengan bimbingan guru

BBM : komputer,perisian Adobe FlashCS5, tutorial animasi2D(motion tween)

Nilai :• Kreativiti• Bantu membantu• Daya usaha

3

Page 4: Rph berpusatkan guru2

Langkah 3(10 minit)

Demontrasi animasi 2D(shape tween) oleh guruLangkah-langkahmenghasilkan animasiperubahan warna bagiobjek dan teks:• Insert > Keyframe• Modify > Break Apart(bagi teks)• Properties• Tween Shape• Fill Color• Ubah jenis warna

Menunjukkandemonstrasimenggunakan perisianAdobe Flash CS5 sambilmemberi peneranganuntuk kefahaman pelajarLangkah-langkahmenghasilkan animasiperubahan warna bagiobjek dan teks:• Insert > Keyframe• Modify > Break Apart(bagi teks)• Properties• Tween Shape

Memerhati demontrasisambil mencatatlangkah-langkah yangdiajar oleh guru

Merujuk kepadatutorial yang diberikanoleh guru

BBM : komputer,perisian Adobe FlashCS5 , tutorial animasi2D(shape tween) danprojektor

Nilai:• Ketekunan• HormatPendekatan:• Membuatdemonstrasi

Langkah 4(20 minit)

Penghasilan animasi 2D(mask)

Memantau pelajarmenghasilkan animasi2D (mask) dari satupelajar ke satu pelajaryang lain

Membimbing pelajaryang kurang cekapmengendalikan AdobeFlash menghasilkananimasi 2D(mask)

Menghasilkan animasi2D (mask) denganbantuan tutorial

Menghasilkan animasi2D (mask) denganbimbingan guru

BBM : komputer,perisian Adobe Flash,tutorial animasi2D(mask)

Nilai :• Kreativiti• Bantu membantu• Daya usaha

4

Page 5: Rph berpusatkan guru2

Penutup(15 minit)

Penilaian hasil kerjapelajar dan refleksi

Menilai dan memilihhasil kerja pelajar yangterbaik

Menayangkan hasilkerja pelajar yangterbaik

Menonton hasil animasiyang ditayangkan

Menyimpan hasil kerjadidalam folder untuksimpanan

Nilai :• Kerjasama• Menghargai

Refleksi Guru:____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

5

Page 6: Rph berpusatkan guru2

KPD 3016: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1

RPH Berpusatkan Guru II- Kaedah Demonstrasi

Nama No. MatrikRudy bin Lambau D20102039860

Tajuk : Rancangan Pengajaran Harian

Program : AT- 46 ISMP Multimedia

Pensyarah : Dr. Che Soh Said.

6