rph bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

26
NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027) 1 KOD & NAMA KURSUS KRM3063- ASAS BENTUK DAN RUANG TAJUK KUMPULAN: Group UPSI 03 (A112PJJ) DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN D20102046027 NAMA PENSYARAH E-LEARNING: DR. MOHD UZI BIN DOLLAH TARIKH SERAH: 21 OKTOBER 2012 PEMARKAHAN 1. TUGASAN 1 JUMLAH TUGASAN 1

Upload: nor-azlin-mohd-rusdin

Post on 12-Jun-2015

6.475 views

Category:

Education


9 download

DESCRIPTION

RPH Matematik Tajuk Bentuk dan Ruang

TRANSCRIPT

Page 1: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

1

RIS

KOD & NAMA KURSUS

KRM3063- ASAS BENTUK DAN RUANG

TAJUK

KUMPULAN:

Group UPSI 03 (A112PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN D20102046027

NAMA PENSYARAH E-LEARNING: DR. MOHD UZI BIN DOLLAH

TARIKH SERAH: 21 OKTOBER 2012

PEMARKAHAN

1. TUGASAN 1

JUMLAH

TUGASAN 1

Page 2: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

2

SENARAI KANDUNGAN

PERKARA MUKA SURAT

AKTIVITI PENGAJARAN 1

3

LAMPIRAN AKTIVITI PENGAJARAN 1

7

AKTIVITI PENGAJARAN 2

17

LAMPIRAN AKTIVITI PENGAJARAN 2

20

Page 3: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

3

I. Tema: Bentuk Di Sekelilingku

II. Tajuk: Bentuk 3 Dimensi

III. Hasil Pembelajaran:

IV. Pengetahuan Sedia Ada:

V. Langkah-langkah:

Langkah 1

1. Murid memerhati bentuk bola dan bentuk papan dart mainan (Lampiran 1) pada

bahagian depan dan apabila objek-objek tadi dipusing 90o.

2. Murid dibimbing menyatakan perbezaan kedua-dua objek melalui soal jawab lisan:

a. Adakah sama bentuk bola apabila di pandang di bahagian hadapan dan

setelah dipusing?

b. Bagaimana pula dengan bentuk papan dart mainan dari hadapan dan

setelah dipusing?

3. Murid dibimbing untuk memahami maksud tiga dimensi melalui jawapan yang

diberikan dalam langkah 2.

Langkah 2

1.Murid membuat pemerhatian terhadap objek tiga dimensi yang yang ditunjukkan

oleh guru dan menjawab soalan-soalan lisan. (Lampiran 1)

2. Guru mengaitkan objek tadi dengan bongkah, gambar rajah dan nama bentuk tiga

dimensi. Murid diminta mengeja nama bentuk-bentuk tiga dimensi.

3. Guru melekatkan 6 gambar bentuk-bentuk tiga dimensi (Lampiran 3) dan namanya

(Lampiran 4) pada kertas majong berlabel (Lampiran 5).

AKTIVITI PENGAJARAN 1

Page 4: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

4

Langkah 3

1. Murid dibahagikan kepada 6 kumpulan. Setiap kumpulan diberikan sehelai rangka

kerja kumpulan(Lampiran 6) dan 1 set gambar bentuk-bentuk 3D (Lampiran 7).

2. Setiap ahli kumpulan diminta melekatkan gambar bentuk tiga dimensi mengikut

namanya.

3. Murid diingatkan bahawa kumpulan yang melekatkan gambar dengan betul dalam

masa yang paling singkat serta berdisiplin dianggap sebagai pemenang.

4. Wakil kumpulan mempamerkan hasil kerja di hadapan kelas dan dibincangkan

Langkah 4

1. Murid diedarkan Lembaran Kerja 1.

2. Murid memadankan bentuk tiga dimensi kepada namanya.

3. Hasil kerja murid dibincangkan

Langkah 5

1. Kertas majong yang telah dilengkapkan dalam fasa 1 ditunjukkan semula.

2. Murid dibimbing untuk merumuskan pembelajaran dengan bantuan BBM tersebut.

3. Murid diberikan Lembaran Kerja 2 sebagai kerja rumah.

VI. Bahan Pengajaran:

Bahan Konkrit yang digunakan sebagai bahan pengajaran ialah:

Objek 3 Dimensi (Lampiran 1)

Bongkah 3 Dimensi (Lampiran 2)

Kad Gambar Bentuk-bentuk 3 Dimensi (Lampiran 3)

Kad Perkataan Bentuk-bentuk 3 Dimensi (Lampiran 4)

Kertas Majong Berlabel (Lampiran 5)

Rangka Kerja Kumpulan (Lampiran 6)

Set Gambar Bentuk-bentuk 3 Dimensi (Lampiran 7)

VII. Penilaian:

Penilaian dilakukan secara pemerhatian hasil kerja berkumpulan dan jawapan

bertulis tugasan individu yang menggunakan Lembaran Kerja 1 dan Lembaran Kerja

2.

Page 5: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

5

Kubus dadu

Kuboid bekas pensel

Kon topi hari lahir

Sfera bola

Silinder tin minuman

kegemaran

Piramid nasi lemak yang

enak

VIII. Jangkaan Refleksi:

Kesukaran yang biasa dihadapi oleh murid-murid tahun 1 yang baru

mengenal bentuk 3-Dimensi dalam menguasai tajuk ini ialah mengingati tertukar di

antara bentuk-bentuk juga nama-namanya. Misalnya, bentuk kubus dikatakan

kuboid. Cara yang berkesan untuk membolehkan murid mengingati setiap bentuk

dengan tepat ialah murid mewakilkan setiap bentuk 3 dimensi dengan

membayangkan objek sebenar yang disukainya. Contohnya, seperti di bawah

Nama-nama bentuk ini mungkin agar sukar untuk diingat dan dieja dengan betul oleh

murid. Penyediaan kad poket yang boleh dibawa ke mana-mana dan dirujuk pada bila-bila

masa dapat membantu murid mengingati bentuk dan namanya dengan lebih berkesan.

Contoh kad poket yang boleh disediakan adalah seperti berikut:

Page 6: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

6

Cara menyediakan Kad Poket:

1. Gunting setiap kad menjadi 6 kepingan berasingan.

2. ‘Laminate’ keenam-enam kepingan kad untuk tahan lebih lama.

3. Tebuk 2 lubang pada bahagian kiri setiap kepingan kad.

4. Susun setiap kepingan secara bertindih.

5. Jadikan kepingan-kepingan tadi sebuah buku kecil dengan mengikat benang pada

Lubang-lubang yang telah ditebuk.

Page 7: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

7

Lampiran 1: Objek 3 Dimensi

Lampiran 2: Bongkah 3 Dimensi

Lampiran 3: Kad Gambar Bentuk-bentuk 3 Dimensi

Lampiran 4: Kad Perkataan Bentuk-bentuk 3 Dimensi

Lampiran 5: Kertas Majong Berlabel

Lampiran 6: Rangka Kerja Kumpulan

Lampiran 7: Set Gambar Bentuk-bentuk 3 Dimensi

Lembaran Kerja

Page 8: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

8

Lampiran 1: Objek 3 Dimensi

Page 9: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

9

Lampiran 2: Bongkah 3 Dimensi

Page 10: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

10

Lampiran 3: Kad Gambar Bentuk-bentuk 3 Dimensi (akan dilekatkan pada Kertas Majong Berlabel)

Page 11: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

11

Lampiran 4: Kad Perkataan Bentuk-bentuk 3 Dimensi (akan dilekatkan pada Kertas Majong Berlabel)

sfera

kubus

silinder

kon

kuboid

piramid

Page 12: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

12

Lampiran 5: Kertas Majong Berlabel

Page 13: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

13

Lampiran 6: Rangka Kerja Kumpulan

KUMPULAN

BENTUK 3 DIMENSI

kubus sfera

silinder kuboid

kon piramid

Page 14: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

14

Lampiran 7: Set Kepingan Gambar Bentuk-bentuk 3 Dimensi (untuk dilekat pada Rangka Kerja Kumpulan)

Page 15: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

15

Lembaran Kerja 1

TAJUK: BENTUK TIGA DIMENSI

NAMA: __________________________________________ KELAS: ______________

Suaikan nama bentuk tiga dimensi di bawah kepada gambarnya.

kubus

silinder

kon

sfera

piramid

kuboid

Page 16: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

16

Lembaran Kerja 2

NAMA: _________________________________________ KELAS: ______________

ARAHAN: Pilih dan tulis bentuk tiga dimensi yang betul.

kubus

kon silinder piramid

kuboid sfera

Page 17: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

17

I. Tema: Bentuk dan Ruang

II. Tajuk: Luas

III. Hasil Pembelajaran: Membanding dengan menggunakan segiempat unit saiz bagi:

Segiempat tepat

Segi empat sama

IV. Pengetahuan Sedia Ada: Murid tahu bagaimana bentuk segiempat sama dan

segiempat tepat.

V. Langkah-langkah:

Langkah 1

1. Murid membandingkan rajah-rajah yang dipaparkan pada slaid powerpoint dan

menjawab soalan yang guru ajukan. (Rujuk Slaid 1)

Soalan: Adakah bentuk rajah-rajah ini sama?

Bagaimana pula dengan saiznya? Adakah sama atau berbeza?

Berikan alasannya.

2. Murid diminta mengira petak yang menbina setiap rajah dan membandingkannya

antara satu sama lain. Murid menyatakan hasil perbandingan.

Hasil perbandingan yang sepatutnya:

Kesemua rajah terbina dari 10 petak kecil segiempat sama.

Kempat-empat rajah mempunyai saiz yang sama.

3. Guru menegaskan bahawa kawasan yang dipenuhi oleh sesuatu bentuk

merupakan luasnya. Segiempat unit boleh digunakan untuk menentukan luas

sesuatu bentuk. Bilangan segiempat unit yang ada pada sesuatu bentuk adalah

sama dengan luas bentuk tersebut.

4. Guru menerangkan unit bagi luas ialah unit persegi (unit2). Jika unit sentimeter

(cm) digunakan, maka unit luas objek yang dicara ialah sentimeter persegi atau

cm2. (Slaid 2).

AKTIVITI PENGAJARAN 2

Page 18: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

18

Langkah 2

1. Murid diedarkan Lembaran Kerja dan pada masa yang sama guru menayangkan

Slaid 3 yang sama seperti lembaran kerja tersebut.

2. Murid mencari dan menulis luas bagi setiap rajah pada Lembaran Kerja.

3. Murid membandingkan jawapan mereka dengan jawapan pada paparan Slaid 4.

4. Murid mencari luas bagi rajah-rajah pada Slaid 5 dan menjawabnya secara lisan

untuk meneguhkan lagi penguasaan murid dalam tajuk ini.

Langkah 3

1. Murid membentuk kumpulan kecil. Setiap kumpulan diedarkan dengan Lembaran

Kerja Kumpulan (Helaian 1 dan Helaian 2).

2. Murid mendengar arahan guru di mana murid dikehendaki:

Bina seberapa banyak segiempat sama dan segiempat tepat yang

berbeza saiz pada grid di bawah.

Kira dan tulis nilai luas setiap bentuk yang dibina.

3. Setiap wakil kumpulan membentang hasil kerja masing-masing di hadapan kelas

4. Kumpulan yang paling banyak membina segiempat sama dan segiempat tepat

yang berbeza saiz akan diberikan token ekonomi.

Langkah 4

1. Murid dibimbing untuk merumuskan pelajaran pada sesi ini iaitu:

Luas sesuatu bentuk ialah jumlah segiempat unit yang membinanya.

Bentuk yang berbeza mungkin mempunyai saiz atau luas yang sama.

Pengiraan luas melibatkan bentuk dua dimensi maka unitnya ialah

unit persegi iaitu unit2.

VI. Bahan Pengajaran:

Bahan pengajaran utama bagi sesi ini ialah teknologi iaitu persembahan powerpoint

kerana rajah-rajah dapat ditunjukkan dengan lebih mudah. Persembahan pengajaran

juga menjadi lebih teratur kerana penggunaan animasi yang membolehkan langkah-

langkah pengajaran disusun atur mengikut turutan yang tepat. Slaid-slaid powerpoint

yang digunakan adalah seperti dalam Lampiran Aktiviti Pengajaran 2.

VII. Penilaian:

Penilaian dibuat berdasarkan pemerhatian guru terhadap respons murid dalam

aktivitivi penyoalan secara lisan, hasil kerja kumpulan dan lembaran kerja individu.

Page 19: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

19

Lembaran Kerja Individu dan Lembaran Kerja Kumpulan (Helaian 1 dan Helaian 2)

adalah seperti dalam Lampiran Aktiviti Pengajaran 2.

VIII. Jangkaan Refleksi:

Jangkaan kesilapan yang mungkin dilakukan oleh murid dalam tajuk ini ialah

menganggap bentuk-bentuk yang berbeza mempunyai saiz yang berbeza.

Sedangkan bentuk yang berbeza boleh mempunyai saiz yang sama. Guru perlu

mengingatkan murid bahawa saiz sesuatu bentuk adalah sama dengan luasnya dan

ia adalah bergantung kepada jumlah segiempat unit yang membinanya. Jika bentuk-

bentuk mempunyai jumlah segiempat unit sama banyak, maka bentuk-bentuk itu

juga sama dari segi luas. Guru bolehlah memberikan latihan membina pelbagai

bentuk yang sama saiz pada kertas grid sebagai latihan tambahan pada murid.

Misalnya, dengan menggunakan kertas grid yang diberikan murid dikehendaki

membina seberapa banyak bentuk yang berbeza tetapi mempunyai luas yang sama

iaitu 12 unit2.

Kesilapan kedua yang mungkin dilakukan oleh murid ialah menulis unit bagi

luas sebagai unit asas iaitu tanpa ‘persegi’ atau ‘2’. Guru boleh menunjukkan

perbandingan antara penentuan panjang bagi satu garisan dan penentuan luas bagi

satu segiempat sama seperti rajah di bawah supaya murid dapat lihat dengan jelas

mengapa unit bagi luas perlu ada ‘persegi’ atau ‘2’.

Menentukan panjang garisan Menentukan luas segiempat

4 cm

Panjang garisan bersifat tunggal maka

unitnya juga mestilah tunggal. Misalnya,

milimeter (mm), sentimeter (cm) atau meter

(m).

Luas segiempat adalah dua dimensi maka

unitnya juga mestilah bersifat dua iaitu

sentimeter persegi (cm2), milimeter (mm2)

atau meter (m2).

4 cm2

Page 20: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

20

Lampiran 1: Slaid-slaid Persembahan Powerpoint

Lembaran Kerja Individu

Lembaran Kerja Berkumpulan (Helaian 1)

Lembaran Kerja Berkumpulan (Helaian 2)

Page 21: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

21

LAMPIRAN 1: SLAID-SLAID PERSEMBAHAN POWERPOINT

10unit2

10 unit2

10 unit2

Adakah bentuk-

bentuk tersebut sama

saiz? Mengapa?

10 unit2

Slaid Tajuk

Slaid 1

Page 22: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

22

Kesimpulannya, luas

sesuatu bentuk

adalah jumlah

bilangan segi empat

yang bernilai 1 unit

persegi.

Jika 1 cm

1 cm

Luas segiempat unit = 1 cm x 1 cm

= 1 cm2

Maka, luas segiempat di atas ialah 42 cm2

Kira luas dan tulis pada setiap bentuk. Jawab soalan diberi.

L

E

M

B

A

R

A

N

K

E

R

J

A

Bentuk mana

yang paling

kecil? _____

Bentuk mana

yang paling

luas? _____

A B

F

E

D

C

Slaid 2

Slaid 3

Page 23: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

23

Berapakah luas

segiempat sama dan

segiempat tepat berikut?

Kira pada lembaran

kerja anda.

4 cm2

9 cm2

6 cm2

8 cm2

10 cm2

15 cm2

Cuba yang ini pula!

20 cm2 18 cm

2

14 cm2

30 cm2

22 cm2

Slaid 4

Slaid 5

Page 24: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

24

Nama: ___________________________________________ Kelas: ______________

A B

C

D

E

Bentuk mana

yang paling

kecil?

_______

F

KIRA LUAS DAN TULIS PADA SETIAP BENTUK. JAWAB SOALAN YANG DIBERI.

LEMBARAN KERJA INDIVIDU

Bentuk mana yang

paling besar?

_______

Page 25: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

25

LEMBARAN KERJA BERKUMPULAN (HELAIAN 1)

NAMA KUMPULAN: __________________________________________________

ARAHAN:

1. Bina seberapa banyak segiempat sama dan segiempat tepat yang berbeza

saiz pada grid di bawah.

2. Kira dan tulis nilai luas setiap bentuk yang dibina.

Page 26: RPH bentuk dan ruang matematik sekolah rendah

NORAZLIN BINTI MOHD RUSDIN(D20102046027)

26

LEMBARAN KERJA BERKUMPULAN (HELAIAN 2)

JAWAB SOALAN-SOALAN BERIKUT DALAM RUANG YANG DISEDIAKAN

Berapakah bilangan

semua bentuk yang

dibina?

Berapakah bilangan segiempat sama

yang dibina?

Berapakah bilangan

segiempat tepat yang

dibina?

Berapakah luas bentuk paling kecil

yang dibina?

Berapakah luas bentuk paling

besar yang dibina?

5

3

4

2 1