rph bab 1 perkhidmatan bank

20
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 4 Disember 2012 Hari : Selasa Masa & Tempoh : 1.30PM 2.00PM (30 minit) Tingkatan : 5 Kreatif (Sederhana) Bilangan Pelajar : 30 orang Topik Pembelajaran : Bab 8 : Perbankan dan Institusi Kewangan Lain Subtopik : 8.3: Perkhidmatan Bank Perdagangan 8.3 ( a ): Menerima Simpanan Objektif Pengajaran : Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan dapat: 1. Menjelaskan tiga (3) jenis akaun yang ditawarkan oleh bank-bank perdagangan mengikut kefahaman pelajar. 2. Menerangkan cara pembukaan akaun semasa, akaun simpanan dan akaun simpanan tetap. 3. Membezakan kelebihan dan kelemahan akaun semasa, akaun simpanan dan akaun simpanan tetap. 4. Membuat keputusan pemilihan akaun yang sesuai mengikut keperluan pelanggan bank. Pengetahuan Sedia Ada Pelajar : Pelajar sudah didedahkan dengan subtopik sistem perbankan dan jenis-jenis bank melalui pengajaran yang lepas. ABM/BBM : Laptop, LCD projector, tayangan video, lembaran kerja, contoh borang, risalah dan buku rujukan, slaid power point. KBKK : 1. Pelajar membuat penjelasan mengenai akaun simpanan. 2. Pelajar menghubung kait jenis akaun dengan keperluan pelanggan. 3. Pelajar membuat perbandingan antara akaun. Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai rasional, rajin, keyakinan, kerjasama, patuh kepada arahan, menghormati guru, kesedaran kendiri dan berani.

Upload: rukizah-moong

Post on 01-Jun-2015

775 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 4 Disember 2012

Hari : Selasa

Masa & Tempoh : 1.30PM – 2.00PM (30 minit)

Tingkatan : 5 Kreatif (Sederhana)

Bilangan Pelajar : 30 orang

Topik Pembelajaran : Bab 8 : Perbankan dan Institusi Kewangan Lain

Subtopik : 8.3: Perkhidmatan Bank Perdagangan

8.3 ( a ): Menerima Simpanan

Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan

dapat:

1. Menjelaskan tiga (3) jenis akaun yang ditawarkan

oleh bank-bank perdagangan mengikut kefahaman

pelajar.

2. Menerangkan cara pembukaan akaun semasa,

akaun simpanan dan akaun simpanan tetap.

3. Membezakan kelebihan dan kelemahan akaun

semasa, akaun simpanan dan akaun simpanan

tetap.

4. Membuat keputusan pemilihan akaun yang sesuai

mengikut keperluan pelanggan bank.

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar

: Pelajar sudah didedahkan dengan subtopik sistem

perbankan dan jenis-jenis bank melalui pengajaran

yang lepas.

ABM/BBM : Laptop, LCD projector, tayangan video, lembaran

kerja, contoh borang, risalah dan buku rujukan, slaid

power point.

KBKK : 1. Pelajar membuat penjelasan mengenai akaun

simpanan.

2. Pelajar menghubung kait jenis akaun dengan

keperluan pelanggan.

3. Pelajar membuat perbandingan antara akaun.

Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai rasional, rajin,

keyakinan, kerjasama, patuh kepada arahan,

menghormati guru, kesedaran kendiri dan berani.

Aktiviti pengajaran:

Tarikh / masa Isi kandungan/ penerangan Catatan

Set induksi

(5 minit)

Topik: Bab 8 Perbankan dan Institusi

Kewangan Lain. Subtopik: 8.3 Perkhidmatan Bank

Perdagangan

Pendekatan/ Teknik: • Berpusatkan guru dan pelajar • Guru memulakan pelajaran dengan

menayangkan tayangan video mengenai perkhidmatan bank perdagangan iaitu menerima simpanan.

• Guru mengaitkan tajuk dengan tayangan video dengan menyatakan bahawa salah satu perkhidmatan bank perdagangan ialah menerima simpanan dari orang ramai.

• Paparan slaid power point.

ABM:

Laptop, LCD projector dan slaid power point.

Nilai: Rasional, rajin

KBKK: Pelajar mempelajari perkhidmatan yang disediakan

oleh bank perdagangan seperti yang telah mereka pelajari sebelum ini melalui

tayangan video.

Perkembangan (20 minit)

Subtajuk: 8.3 ( a ) Menerima simpanan – Akaun Simpanan Guru menerangkan kepada pelajar tentang:

• Cara-cara membuka akaun simpanan

• Kebaikan-kebaikan akaun simpanan • Kelemahan akaun simpanan

Pendekatan/ Teknik: • Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

paparan.

• Guru memulakan tajuk pengajaran dengan menerangkan tentang akaun simpanan

melalui paparan slaid. • Guru menjelaskan cara pembukaan akaun

simpanan, kebaikan dan kelemahan akaun

simpanan.

Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian terhadap penjelasan guru mengenai cara pembukaan akaun, kebaikan dan kelemahan akaun simpanan.

• Guru mengemukakan persoalan yang timbul untuk meningkatkan kefahaman

pelajar

Objektif: Menjelaskan tentang akaun simpanan, cara pembukaan akaun simpanan serta kebaikan dan kekurangan mengikut kefahaman sendiri.

ABM: Laptop, LCD projector, risalah dan slaid power point. Nilai: Keyakinan, rasional dan kerajinan, kerjasama. KBKK: Pelajar membuat penjelasan mengenai akaun simpanan

Pengukuhan:

• Guru memberikan contoh-contoh akaun simpanan dengan menunjukkan risalah dari bank untuk menambahkan kefahaman pelajar

Penilaian:

• Guru menguji pelajar dengan bertanyakan tiga (3) kelebihan akaun simpanan.

Subtajuk: 8.3 ( a ) Menerima simpanan – Akaun Semasa dan Akaun Simpanan Tetap.

Guru menerangkan kepada pelajar mengenai; • Cara pembukaan akaun semasa dan akaun

simpanan tetap.

• Kebaikan dan kelemahan akaun semasa dan akaun simpanan tetap.

• Perbezaan diantara ketiga-tiga akaun. Pendekatan/ kaedah:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru menunjukkan cara-cara pembukaan akaun dengan bercontohkan akaun dari Affin Bank

• Guru menjelaskan kebaikan dan kelemahan kedua-dua akaun tersebut.

• Guru membandingkan ketiga-tiga akaun.

Jangkaan aktiviti: • Pemberian perhatian oleh pelajar

mengenai cara pembukaan akaun,

kebaikan dan kekurangan akaun semasa dan akaun simpanan tetap bagi kedua-dua akaun.

• Soal jawab antara guru dan pelajar sekiranya terdapat ketidakfahaman.

Pengukuhan:

• Guru memberikan contoh pembukaan akaun semasa dari Affin Bank.

Penilaian:

• Soal jawab mengenai perbezaan diantara ketiga-tiga akaun.

Objektif: 1. Menjelaskan tentang akaun semasa dan akaun simpanan

tetap, cara pembukaan akaun serta kebaikan dan kelemahan

kedua-dua akaun mengikut kefahaman sendiri.

2. Membezakan dan membuat keputusan pemilihan akaun yang sesuai mengikut

keperluan pelanggan bank. ABM:

Laptop, LCD projector dan slaid power point.

Nilai: Keyakinan, rasional dan

kerajinan KBKK:

Pelajar membuat perbandingan diantara ketiga-tiga akaun.

Penutup

(5 minit)

Pendekatan/ kaedah:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

Aktiviti pembelajaran:

• Rumusan mengenai pembelajaran hari ini oleh pelajar

• Guru memperkukuhkan rumusan pelajar Penilaian:

• Soal jawab mengenai kefahaman keseluruhan pelajaran hari ini

• Pelajar menjawab soalan kuiz berkaitan cara pembukaan, kebaikan dan kelemahan ketiga-tiga akaun tersebut.

Nilai:

Rasional, berani, yakin, dan patuh arahan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 4 Disember 2012

Hari : Selasa

Masa & Tempoh : 1.30PM – 2.00PM (30 minit)

Tingkatan : 5 Kreatif (Sederhana)

Bilangan Pelajar : 30 orang

Topik Pembelajaran : Bab 8 : Perbankan dan Institusi Kewangan Lain

Subtopik : 8.3 Perkhidmatan Bank Perdagangan

8.3 ( b ) : Kemudahan Pembayaran

8.3 ( c ) : Kemudahan Pembiayaan

Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan

dapat:

5. Merumuskan jenis-jenis kemudahan permbayaran

yang disediakan oleh bank-bank perdagangan.

6. Mengenal pasti faktor-faktor yang dipertimbangkan

untuk meluluskan pinjaman dan overdraf.

7. Membezakan antara overdraf dan pinjaman.

8. Membuat keputusan pemilihan jenis kemudahan

yang sesuai mengikut keperluan pelanggan bank.

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar

: Pelajar sudah didedahkan dengan subtopik

perkhidmatan bank yang lain iaitu penerimaan

simpanan melalui pengajaran yang lepas.

ABM/BBM : Laptop, LCD projector, risalah, lembaran kerja, slaid

power point, dan buku rujukan.

KBKK : 4. Pelajar mengenalpasti kemudahan-kemudahan

pembayaran mengikut keperluan pelanggan bank.

5. Pelajar membezakan antara overdraf dan

pinjaman.

Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai rasional, rajin,

keyakinan, patuh arahan, hormat – menghormati dan

kerjasama.

Aktiviti pengajaran:

Tarikh / masa Isi kandungan/ penerangan Catatan

Set induksi

(5 minit)

Topik: Bab 8 Perbankan dan Institusi

Kewangan Subtopik: 8.3 Perkhidmatan Bank

Perdagangan

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru dan pelajar

• Guru memulakan pelajaran dengan menayangkan video berkaitan kemudahan pembayaran oleh bank perdagangan.

• Perkaitan dilakukan dengan menyatakan terdapat pelbagai cara pembayaran yang boleh dilakukan melalui bank-bank

perdagangan.

• Paparan slaid power point.

ABM:

Laptop, LCD projector, tayangan video dan slaid power point.

Nilai: Rasional, rajin

KBKK: Pelajar mengenalpasti

kemudahan-kemudahan pembayaran mengikut keperluan pelanggan bank.

Perkembangan (20 minit)

Subtajuk: 8.3 ( b ) Kemudahan Pembayaran guru menerangkan terdapat 10 kemudahan pembayaran kepada pelajar iaitu:

• Pindahan kredit • Arahan tetap

• Debit langsung • Cek kembara • Surat kredit

• Draf bank • Cek jurubank • Kad cek

• Pindahan telegraf • Pindahan mel • Pindahan talian terus (On Line Transfer)

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru menjelaskan mengenai setiap jenis kemudahan pembayaran.

• Guru menjelaskan kelebihan dan kekurangan setiap kemudahan pembayaran.

Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian terhadap penjelasan guru mengenai jenis-jenis kemudahan pembayaran.

• Guru mengemukakan persoalan yang timbul untuk meningkatkan kefahaman pelajar

Objektif: Merumuskan jenis-jenis

kemudahan permbayaran

yang disediakan oleh bank-

bank perdagangan.

ABM: Laptop, LCD projector, contoh cek dan slaid power point. Nilai:

Keyakinan, rasional dan kerajinan, kerjasama. KBKK: Pelajar mengenalpasti kemudahan-kemudahan pembayaran mengikut keperluan pelanggan bank.

Pengukuhan: • Guru memberikan contoh-contoh yang

relevan untuk menambahkan kefahaman pelajar

Penilaian:

• Guru menguji pelajar dengan bertanyakan jenis kemudahan pembayaran yang sesuai

bagi seorang majikan yang ingin membayar gaji pekerjanya.

Subtajuk: 8.3 (b) : Kemudahan Pembiayaan Guru menerangkan dua ( 2 ) jenis kemudahan

pembiayaan yang disediakan oleh bank perdagangan, iaitu.

• Overdraf

• Pinjaman

Pendekatan/ kaedah:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru memulakan dengan mengedarkan risalah mengenai pinjaman-pinjaman yang ditawarkan oleh Maybank, CIMB Bank, RHB Bank dan Public Bank.

• Guru menjelaskan dengan lebih lanjut mengenai pinjaman dan overdraf steleh bertanyakan kefahaman pelajar setelah membaca risalah yang telah diedarkan.

Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian terhadap tajuk pinjaman dan overdraf.

• Soal jawab antara guru dan pelajar sekiranya terdapat ketidakfahaman.

Pengukuhan:

• Pemberian contoh-contoh yang relevan untuk meningkatkan kefahaman pelajar.

Penilaian:

• Soal jawab mengenai perbezaan antara

overdraf dan pinjaman.

Objektif: 1.Mengenal pasti faktor-faktor

yang dipertimbangkan untuk

meluluskan pinjaman dan

overdraf.

2.Membezakan antara

overdraf dan pinjaman.

ABM: Laptop, LCD projector, risalah dan slaid power point. Nilai: Keyakinan, rasional dan kerajinan. KBKK: Pelajar membezakan antara overdraf dan pinjaman.

Penutup (5 minit)

Pendekatan/ kaedah: • Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

Nilai: Rasional, berdikari

paparan.

Aktiviti pembelajaran:

• Rumusan mengenai pembelajaran hari ini oleh pelajar

• Guru memperkukuhkan rumusan pelajar

Penilaian: • Soal jawab mengenai kefahaman

keseluruhan pelajaran hari ini

• Pelajar menjawab soalan kuiz berkaitan faktor – faktor yang perlu dipertimbangkan

sebelum meluluskan pinjaman dan overdraf.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 4 Disember 2012

Hari : Selasa

Masa & Tempoh : 1.30PM – 2.00PM (30 minit)

Tingkatan : 5 Kreatif (Sederhana)

Bilangan Pelajar : 30 orang

Topik Pembelajaran : Bab 8 : Perbankan dan Institusi Kewangan Lain

Subtopik : 8.3 Perkhidmatan Bank Perdagangan

8.3 ( d ) : Perkhidmatan Lain

Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan

dapat:

9. Merumuskan perkhidmatan-perkhidmatan lain

yang ditawarkan oleh bank-bank perdagangan.

10. Membuat keputusan pemilihan perkhidmatan lain

yang sesuai untuk pelbagai jenis pelanggan bank.

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar

: Pelajar sudah didedahkan dengan subtopik

perkhidmatan-perkhidmatan bank yang lain melalui

pengajaran yang lepas.

ABM/BBM : Laptop, LCD projector, risalah dan slaid power point.

KBKK : 6. Pelajar membuat keputusan mengenai kesesuaian

perkhidmatan yang ditawarkan dengan keperluan

pelanggan.

7. Pelajar mengenalpasti kebaikan dan kekurangan

setiap perkhidmatan.

Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai rasional, rajin,

keyakinan dan kerjasama.

Aktiviti pengajaran:

Tarikh / masa Isi kandungan/ penerangan Catatan

Set induksi

(5 minit)

Topik: Bab 8 Perbankan dan Institusi

Kewangan Subtopik: 8.3 Perkhidmatan Bank

Perdagangan

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru dan pelajar

• Guru memulakan pelajaran dengan tayangan video berkaitan kemudahan kad kredit dan kebaikannya kepada pelanggan.

• Perkaitan dilakukan dengan menyatakan kemudahan kad kredit adalah salah satu kemudahan lain yang ditawarkan oleh

bank perdagangan.

• Guru menjelaskan terdapat banyak lagi perkhidmatan lain dengan memaparkan slaid power point.

ABM:

Laptop, LCD projector, tayangan video dan slaid power point.

Nilai: Rasional, rajin

KBKK: Merumuskan perkhidmatan-

perkhidmatan lain yang

ditawarkan oleh bank-bank

perdagangan.

Perkembangan (20 minit)

Subtajuk: 8.3 ( c ) Perkhidmatan Lain Guru menerangkan terdapat 8 perkhidmatan lain oleh bank perdagangan yang perlu pelajar ketahui, iaitu:

• Biro kredit • Kad kredit

• Kad Juruwang Automatik • Perkhidmatan Giro • Perkhidmatan Deposit Ekspres

• Perkhidmatan Telebank

• Perkhidmatan Elektronik (e-banking) • Jaminan Jurubank

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru menjelaskan satu persatu perkhidmatan – perkhidmatan lain kepada pelajar.

• Guru menjelaskan kelebihan dan kekurangan setiap perkhidmatan bank.

Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian terhadap penjelasan guru.

• Guru mengemukakan persoalan yang timbul untuk meningkatkan kefahaman pelajar

Objektif: 1.Merumuskan perkhidmatan-

perkhidmatan lain yang

ditawarkan oleh bank-bank

perdagangan.

2.Membuat keputusan

pemilihan perkhidmatan lain

yang sesuai untuk pelbagai

jenis pelanggan bank.

ABM: Laptop, LCD projector, contoh cek dan slaid power point. Nilai: Keyakinan, rasional dan kerajinan, kerjasama. KBKK: 1.Pelajar membuat keputusan mengenai kesesuaian perkhidmatan yang ditawarkan dengan keperluan pelanggan. 2.Pelajar mengenalpasti kebaikan dan kekurangan setiap perkhidmatan. .

Pengukuhan:

• Guru memberikan contoh-contoh yang relevan untuk menambahkan kefahaman pelajar

Penilaian:

• Guru menguji pelajar dengan bertanyakan

kepentingan kad kredit kepada seorang ahli perniagaan.

Penutup (5 minit)

Pendekatan/ kaedah: • Berpusatkan guru, pelajar dan bahan

paparan.

Aktiviti pembelajaran:

• Rumusan mengenai pembelajaran hari ini oleh pelajar

• Guru memperkukuhkan rumusan pelajar.

Penilaian: • Soal jawab mengenai kefahaman

keseluruhan pelajaran hari ini

• Pelajar menjawab soalan kuiz berkaitan kepentingan kad kredit.

Nilai: Rasional, berdikari, dan patuh arahan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 4 Disember 2012

Hari : Selasa

Masa & Tempoh : 1.30PM – 2.00PM (30 minit)

Tingkatan : 5 Kreatif (Sederhana)

Bilangan Pelajar : 30 orang

Topik Pembelajaran : Bab 8 : Perbankan dan Institusi Kewangan Lain

Subtopik : 8.5 Institusi Kewangan Lain

Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan

dapat:

11. Menerangkan ciri dan fungsi setiap jenis institusi

kewangan yang lain.

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar

: Pelajar sudah didedahkan dengan subtopik

perkhidmatan-perkhidmatan bank yang lain melalui

pengajaran yang lepas.

ABM/BBM : Laptop, LCD projector, slaid power point.

KBKK : 8. Pelajar membuat keputusan mengenai kesesuaian

fungsi institusi kewangan lain dengan masalah

peniaga.

Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai rasional, rajin,

keyakinan dan kerjasama.

Aktiviti pengajaran:

Tarikh / masa Isi kandungan/ penerangan Catatan

Set induksi

(5 minit)

Topik: Bab 8 Perbankan dan Institusi

Kewangan Subtopik: 8.5 Institusi perbankan Lain

Pendekatan/ Teknik: • Berpusatkan guru dan pelajar

• Guru memulakan pelajaran dengan tayangan video mengenai fungsi Syarikat Jaminan Kredit Malaysia (CGC).

• Perkaitan dilakukan dengan menyatakan CGC adalah sebuah syarikat yang turut memberi bantuan kepada peniaga-peniaga dari segi kewangan.

• Guru menjelaskan terdapat institusi kewangan lain lagi yang menjalankan fungsi yang hamper sama dengan CGC.

ABM:

Laptop, LCD projector, tayangan video dan slaid power point.

Nilai: Rasional, rajin

KBKK: Pelajar membuat keputusan

mengenai kesesuaian fungsi institusi kewangan lain dengan masalah peniaga.

.

Perkembangan (20 minit)

Subtajuk: 8.5 Institusi Perbankan Lain Guru menerangkan terdapat empat ( 4 ) institusi kewangan lain, iaitu:

• Syarikat kewangan

• Syarikat pajakan • Syarikat pemfaktoran • Syarikat jaminan kredit Malaysia

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru menjelaskan ciri-ciri setiap institusi kewangan.

• Guru membandingkan fungsi yang dimainkan oleh setiap institusi kewangan

Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian terhadap penjelasan dan perbandingan yang diberikan oleh guru.

• Guru mengemukakan persoalan yang timbul untuk meningkatkan kefahaman pelajar

Pengukuhan:

• Guru memberikan contoh-contoh yang relevan untuk menambahkan kefahaman

pelajar

Objektif: Menerangkan ciri dan fungsi

setiap jenis institusi kewangan

yang lain.

ABM: Laptop, LCD projector, contoh cek dan slaid power point. Nilai: Keyakinan, rasional dan kerajinan, kerjasama. KBKK: Pelajar membuat keputusan mengenai kesesuaian fungsi institusi kewangan lain dengan masalah peniaga.

Penilaian: • Guru menguji pelajar dengan bertanyakan

peranan Institusi kewangan dalam mengatasi masalah kekurangan modal yang dihadapi oleh peniaga.

Penutup (5 minit)

Pendekatan/ kaedah:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

Aktiviti pembelajaran:

• Rumusan mengenai pembelajaran hari ini oleh pelajar

• Guru memperkukuhkan rumusan pelajar. Penilaian:

• Soal jawab mengenai kefahaman keseluruhan pelajaran hari ini

• Pelajar menjawab soalan kuiz berkaitan masalah yang dihadapi oleh peniaga dan bentuk bantuan oleh institusi kewangan.

Nilai: Rasional, berdikari, dan patuh arahan.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh : 4 Disember 2012

Hari : Selasa

Masa & Tempoh : 1.30PM – 2.00PM (30 minit)

Tingkatan : 5 Kreatif (Sederhana)

Bilangan Pelajar : 30 orang

Topik Pembelajaran : Bab 8 : Perbankan dan Institusi Kewangan Lain

Subtopik : 8.4 Cek

8.3 ( a ) : Jenis-jenis Cek dan Penggunaannya

8.3 ( b ) : Faedah Menggunakan Cek

Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan

dapat:

12. Menerangkan penggunaan berbagai jenis cek.

13. Menghuraikan kelebihan dan kekurangan

penggunaan cek.

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar

: Pelajar telah mendapat pendedahan sedikit mengenai

cek dalam subtopik sebelumnya melalui pengajaran

yang lepas.

ABM/BBM : Laptop, LCD projector, risalah, lembaran kerja, slaid

power point, dan buku rujukan.

KBKK : 9. Pelajar mengenalpasti jenis-jenis cek dan

penggunaannya.

10. Pelajar membuat analisis terhadap faedah

menggunakan cek.

Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai rasional, rajin,

keyakinan, patuh arahan, hormat – menghormati dan

kerjasama.

Aktiviti pengajaran:

Tarikh / masa Isi kandungan/ penerangan Catatan

Set induksi

(5 minit)

Topik: Bab 8 Perbankan dan Institusi

Kewangan Subtopik: 8.4 Cek

Pendekatan/ Teknik: • Berpusatkan guru dan pelajar

• Guru memulakan pelajaran dengan menunjukkan beberapa keping cek dan menerangkan jenis cek tersebut kepada pelajar.

• Paparan slaid power point.

ABM:

Laptop, LCD projector, contoh cek dan slaid power point.

Nilai: Rasional, rajin.

KBKK: Pelajar mengenalpasti jenis-jenis cek dan penggunaannya.

Perkembangan

(20 minit)

Subtajuk: 8.a ( a ) Jenis-jenis Cek dan

Penggunaannya Guru menerangkan jenis-jenis cek adalah seperti

berikut, iaitu:

• Cek terbuka • Cek berpalang

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru menjelaskan mengenai jenis-jenis cek dan diikuti dengan perbezaan antara

cek. Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian terhadap penjelasan guru mengenai jenis-jenis cek dan penggunaannya.

• Guru mengemukakan persoalan yang timbul untuk meningkatkan kefahaman

pelajar Pengukuhan:

• Guru memberikan contoh-contoh yang relevan untuk menambahkan kefahaman pelajar

Penilaian:

• Guru menguji pelajar dengan bertanyakan perbezaan antara cek berpalang dengan cek terbuka.

Objektif:

Menerangkan penggunaan

berbagai jenis cek.

ABM: Laptop, LCD projector, contoh cek dan slaid power point.

Nilai: Keyakinan, rasional dan

kerajinan, kerjasama.

KBKK: Pelajar mengenalpasti jenis-jenis cek dan penggunaannya.

Subtajuk: 8.3 (b) : Faedah Menggunakan Cek

Guru menerangkan kelebihan dan kekurangan menggunakan cek.

Pendekatan/ kaedah:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru memulakan pengajaran dengan bertanyakan soalan kepada pelajar mengenai kelebihan menggunakan cek berbanding tunai.

• Guru mengulas jawapan pelajar dan memberikan jawapan yang lebih jelas kepada pelajar.

Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian dan menjawab pertanyaan guru.

• Pelajar memberi perhatian kepada penjelasan guru.

Pengukuhan:

• Pemberian contoh-contoh yang relevan untuk meningkatkan kefahaman pelajar.

Penilaian:

• Soal jawab mengenai kelebihan dan kekurangan cek berbanding tunai.

Objektif: Menghuraikan kelebihan dan

kekurangan penggunaan cek.

ABM: Laptop, LCD projector, dan slaid power point.

Nilai: Keyakinan, rasional dan

kerajinan. KBKK:

Pelajar membuat analisis terhadap faedah menggunakan cek.

Penutup (5 minit)

Pendekatan/ kaedah:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

Aktiviti pembelajaran:

• Rumusan mengenai pembelajaran hari ini oleh pelajar

• Guru memperkukuhkan rumusan pelajar Penilaian:

• Soal jawab mengenai kefahaman keseluruhan pelajaran hari ini

• Pelajar menjalankan aktiviti berkumpulan iaitu melakarkan cek.

Nilai: Rasional, berdikari, kerjasama, rajin dan hormat-

menghormati.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh : 4 Disember 2012 Hari : Selasa

Masa & Tempoh : 1.30PM – 2.00PM (30 minit)

Tingkatan : 5 Kreatif (Sederhana)

Bilangan Pelajar : 30 orang

Topik Pembelajaran : Bab 8 : Perbankan dan Institusi Kewangan Lain

Subtopik : 8.4 Cek

8.3 ( c ) : Cek – cek Lain

8.3 ( d ) : Cek Tak Layan

Objektif Pengajaran

: Selepas mempelajari topik ini, pelajar-pelajar akan

dapat:

14. Mengenal pasti sebab-sebab cek tak layan.

Pengetahuan Sedia Ada

Pelajar

: Pelajar telah mendapat pendedahan sedikit mengenai

cek dalam subtopik sebelumnya melalui pengajaran

yang lepas.

ABM/BBM : Laptop, LCD projector, risalah, lembaran kerja, slaid

power point, dan buku rujukan.

KBKK : 11. Pelajar membuat analisis terhadap sebab-sebab

cek tak layan.

Nilai : Pelajar dapat menerapkan nilai rasional, rajin,

keyakinan, patuh arahan, hormat – menghormati dan

kerjasama.

Aktiviti pengajaran:

Tarikh / masa Isi kandungan/ penerangan Catatan

Set induksi (5 minit)

Topik: Bab 8 Perbankan dan Institusi Kewangan Subtopik: 8.4 Cek

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru dan pelajar

• Guru memulakan pelajaran dengan menunjukkan beberapa gambar cek yang bermasalah.

• Paparan slaid power point.

ABM: Laptop, LCD projector, contoh cek dan slaid power point.

Nilai: Rasional, rajin.

KBKK: Pelajar mengenalpasti cek-cek

lain.

Perkembangan

(20 minit)

Subtajuk: 8.a ( c ) Cek-cek Lain

( d ) Cek tak layan Guru menerangkan beberapa lagi cek-cek lain,

iaitu:

• Cek mati • Cek kosong

• Cer bertarikh hadapan • Cek dalaman • Cek bertanda

• Cek tak laku

Pendekatan/ Teknik:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

• Guru menjelaskan mengenai perbezaan antara satu cek dengan cek yang lain dengan berpandukan contoh-contoh yang sesuai.

• Guru menghuraikan sebab-sebab cek tak layan.

Jangkaan aktiviti:

• Pelajar memberi perhatian terhadap penjelasan guru mengenai perbezaan antara cek-cek lain.

• Pelajar menghubungkaitkan antara cek-cek lain dengan cek tak layan.

• Guru mengemukakan persoalan yang timbul untuk meningkatkan kefahaman

pelajar.

Objektif:

Menerangkan penggunaan

berbagai jenis cek.

ABM: Laptop, LCD projector, contoh cek dan slaid power point.

Nilai: Keyakinan, rasional dan

kerajinan, kerjasama.

KBKK: Pelajar mengenalpasti perbezaan antara cek-cek lain

dan sebab-sebab cek tak layan

Pengukuhan: • Guru memberikan contoh-contoh yang

relevan untuk menambahkan kefahaman pelajar

Penilaian:

• Guru menguji pelajar dengan bertanyakan sebab-sebab cek tidak layan, ditendang

dan tak laku di bank.

Penutup (5 minit)

Pendekatan/ kaedah:

• Berpusatkan guru, pelajar dan bahan paparan.

Aktiviti pembelajaran:

• Rumusan mengenai pembelajaran hari ini oleh pelajar

• Guru memperkukuhkan rumusan pelajar Penilaian:

• Soal jawab mengenai kefahaman keseluruhan pelajaran hari ini

• Pelajar diminta untuk menjawab soalan kuiz berkenaan cek tak laku, cek tending dan cek tak layan.

Nilai: Rasional, berdikari,

kerjasama, rajin dan hormat-menghormati.