rph assure dan lemkerja

17
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 MENGIKUT REKABENTUK PENGAJARAN ASSURE. Karakter murid Pengetahuan Sedia Ada REKABENTUK PENGAJARAN ASSURE Mata Pelajaran : Sains Tahun : 5 Pintar Umur : 11 tahun Bil. Murid : 24 orang Masa : 60 minit Tajuk : Menyiasat dunia teknologi-Kestabilan struktur Murid telah meng enal i bentuk-bentuk asas. A: Analyze Learner (Menganalisis Pelajar)

Upload: shuhaily-yazid

Post on 21-Oct-2015

19 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

EDU SEM 5

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Assure Dan Lemkerja

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS TAHUN 5 MENGIKUT REKABENTUK PENGAJARAN ASSURE.

Karakter murid Pengetahuan Sedia AdaREKABENTUK

PENGAJARAN ASSURE

Mata Pelajaran : Sains

Tahun : 5 Pintar

Umur : 11 tahun

Bil. Murid : 24 orang

Masa : 60 minit

Tajuk : Menyiasat dunia teknologi-Kestabilan

struktur

Murid telah mengenali

bentuk-bentuk asas.

A: Analyze Learner(Menganalisis Pelajar)

Page 2: Rph Assure Dan Lemkerja

Hasil PembelajaranREKABENTUK PENGAJARAN

ASSURE

(Objektif):

Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran,murid boleh;

a) menyenaraikan sekurang-kurangnya dua faktor yang mempengaruhi

kestabilan sesuatu binaan.

b) membina struktur yang stabil dengan menggunakan bongkah yang

pelbagai bentuk dalam masa yang ditetapkan.

c) melengkapkan perbincangan kumpulan secara bertulis dalam masa 5

minit secara kumpulan.

d) melengkapkan lembaran kerja secara bertulis dalam masa 5 minit secara

individu.

S: State Objectives (Menyatakan Objektif)

Page 3: Rph Assure Dan Lemkerja

Kaedah Media dan BahanREKABENTUK PENGAJARAN

ASSURE

Strategi Pengajaran :

i.Koperatif

ii.Kontruktivisme

Kaedah:

i.Berpusatkan murid

ii.Berpusatkan bahan.

Teknik:

Bersoljawab, sumbangsaran dan

perbincangan.

Kemahiran Proses Sains:

i. Mengelas

ii.Membuat hipotesis

iii.Membuat inferens

iv.Berkomunikasi

v.Membuat inferens

i. Persembahan Powerpoint.

ii. Objek-objek maujud-bongkah pelbagai

bentuk

iii. 2 buah kotak permainan dan bangku.

iv. Lembaran kerja.

S: Select Methods, Media and

Materials

(Memilih Kaedah, Media dan

Bahan)

Page 4: Rph Assure Dan Lemkerja

Penyerapan ilmu :

i.Binaan

ii.Matematik

Penerapan nilai :

i.Kerjasama

ii.Daya kreatif

iii.Menghargai nilai estetika struktur

binaan.

KBKK :

i.Mengenal pasti

ii.Menjana idea

iii.Membanding dan membeza

iv.Membuat keputusan

v.Menganalisis

vi.Mentafsir data

vii.Membuat kesimpulan

Page 5: Rph Assure Dan Lemkerja

Kecerdasan Pelbagai:

i.Logikal

ii.Interpersonal

iii.Intrapersonal

iv.Ruang/imaginasi

Page 6: Rph Assure Dan Lemkerja

Langkah / masa Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

IsiPelajaran

Aktiviti pengajarandan pembelajaran

Media Pengajaran

Kemahiran Generik

Rekabentuk Pengajaran

ASSURE

Guru Murid

Orientasi.

(2 minit)

(Menarik perhatian)

Rangsangan Minda

1. Gurumenunjukkan 2 buah kotak permainan yang sama jenis tetapi dalam kedudukan yang berlainan.

2. Guru meletakkan kedua-dua kotak di atas bangku dan menggoyang-goyangkan bangku tersebut.

3. Guru menyoal murid:

a) Apakah yang kamu perhatikan?

b) Mengapakah kotak itu jatuh?

1.Murid memerhatikan keadaan 2 buah kotak tersebut apabila guru menggoyangkan bangku.

2.Murid menjawab soalan secara lisan.

3.Murid mendengar penerangan dan kaitan yang dibuat oleh guru.

*Multimedia 1

1.Dua buahKotak mainan.

2. Bangku

KBKK:Mengenal pastiMenjana ideaMenghubung kait.

KecerdasanPelbagai:KecerdaaninterpersonalKecerdasan logikal

U: Utilize Media(Menggunakan Media)

Page 7: Rph Assure Dan Lemkerja

c) Kotak yang manakah lebih stabil?

Pencetusan Idea

(10 minit)

(Memberi maklumbalas)

Faktor yangpengaruhikestabilan strukturbinaan.

1. Guru menunjukkan gambar MenaraBerkembar Petronas, Piramid di Mesirdan Menara Eifel diParis, Perancis.

2. Guru menyoalMurid :Apakah ciri-ciribinaan struktur yangterdapat pada binaan-binaan tersebut ?

3. Guru mengaitkanjawapan muriddengan tajukpelajaran iaitu factor yang mempengaruhikestabilan strukturbinaan.

4. Gurumembahagikan murid

1.Murid menjawab soalan secara lisan.

2.Murid mendengar penerangan dan kaitan yang dibuat oleh guru.

3.Murid dibahagikan

* Multimedia 2

1.Persembahan Powerpoint gambar Menara Berkembar Petronas, Piramid di Mesir dan Model Menara Eifel.

2.Kertas A4 3.Pen marker

KBKK:Mengenal pastiMembanding danmembezaMenghubung kaitMenganalisisMentafsir maklumatMembuatkesimpulanMembuatkeputusanMembuat urutan

Nilai:Menghargai nilai estetikaBekerjasamaDaya kreatif

KPS:

U: Utilize Media(Menggunakan Media)

R: Require Learner Participation(Menggalakkan Penglibatan Pelajar)

Page 8: Rph Assure Dan Lemkerja

kepada kumpulankoperatif yangheterogenus.

5. Gurumengedarkan sehelai kertas dan pen marker untukkerja kumpulan.

6. Guru berbincang jawapan yang dikemukakan dam membetulkan kesalahan jawapan murid.

7. Gurumembimbingkumpulan yangmenghadapimasalah.

kepada 4 kumpulan

4. Setiap kumpulan menerima sehelai kertas dan pen marker untuk perbincangan kumpulan.

5.Murid berbincang dengan guru tentang jawapan lembaran kerja kumpulan.

6.Kumpulan yang lemah dibimbing oleh guru.

MemerhatiMembuat hipotesisMengelas,BerkomunikasiMenginferens

KecerdasanPelbagai:Kecerdaan logikalKecerdasaninterpersonalKecerdasanintrapersonalKecerdasanruang/imaginasi.

Penstukturan Semula

Faktorkestabilan

1. Gurumengedarkan

1.Murid-murid menerima

Lembaran kerja Individu.

KBKK:Mengenal pasti

U: Utilize Media(Menggunakan

Page 9: Rph Assure Dan Lemkerja

Idea.

(5 minit)

(Memberi maklumbalas)

(Menampilkanpencapaian)

strukturbinaan.

lembaran kerja Individu.

2. Guru memintamurid menjalanaktiviti dalamlembaran kerja Individu.

3. Gurumembimbingmurid-murid yangmenghadapimasalah.

lembaran kerja individu.

2.Murid menjawab soalan dari lembaran kerja individu.

3.Murid-murid yang lemah dibimbing oleh guru.

Menghubung kaitMentafsir maklumatMembuatkesimpulan

Nilai:Daya kreatif

KPS:MemerhatiMembuat hipotesisMenginferens

KecerdasanPelbagai:Kecerdaan logikalKecerdasanintrapersonal

Media)

R: Require Learner Participation(Menggalakkan Penglibatan Pelajar)

Page 10: Rph Assure Dan Lemkerja

Penggunaan Idea.

(40 minit)

(Memberi maklumbalas)

(Menampilkanpencapaian)

Faktor yangmempengaruhikestabilan strukturbinaan.

Sesi Perbincangan dan penerangan tentang binaan yang telah disiapkan

1. GuruMengkelaskan muridkepada kumpulankoperatif yangheterogenus.

2. Gurumengagihkanbongkah-bongkahyang pelbagai saiz .

3. Guru memintaMurid menyusun bongkah-bongkah dalam masa 10 minit supaya menjadi binaan yang stabil.

4. Gurumembimbingkumpulan yangmenghadapimasalah.

5. Guru menjalankan pertandingan dengan binaan yang telah dibina oleh murid.Binaan murid diletakkan di atas meja dan meja digoyangkan.

1.Murid dikelaskan kepada 4 kumpulan.

2.Murid-murid mengambil bongkah plastik.

3.Murid-murid menyusun bongkah-bongkah supaya menjadi binaan yang stabil.

4.Kumpulan yang lemah dibimbing oleh guru.

5. Wakil kumpulanMemberi pandangan tentang binaan kumpulan lain

6.Wakil kumpulan yang lemah dibimbing.

Bongkah bongkah plastikberlainansaiz.

KBKK:Mengenal pastiMembanding danmembezaMenghubung kaitMenganalisisMentafsir malumatMembuatkeputusan

Nilai:BekerjasamaDaya kreatif

KPS:MemerhatiMembuat hipotesisMengelasBerkomunikasiMenginferens

KecerdasanPelbagai:Kecerdaan logikalKecerdasaninterpersonalKecerdasanintrapersonal

U: Utilize Media(Menggunakan Media)

R: Require Learner Participation(Menggalakkan Penglibatan Pelajar)

Page 11: Rph Assure Dan Lemkerja

6. Guru memintawakil kumpulanmemberi pandangan tentang binaan kumpulan lain.

7. Guru berbincang tentang keputusan pertandingan.

Kecerdasanruang/imaginasi.

Refleksi

(3 minit)

(Memberibimbingan)

(Menilaipencapaian)

Sesi membuat refleksi.

(binaan yang stabil mempunyai tapak yang luas dan rendah)

1. Guru memintawakil murid membuat refleksi tentang apa yang telah mereka pelajari hari ini.

2. Guru membuat refleksi tentang sesi pembelajaran dan pengajaran.

1.Wakil murid membuat refleksi .

2.Murid mendengar refleksi yang dibuat oleh guru.

KBKK:MenyampaiMaklumat

KecerdasanPelbagai:Kecerdaaninterpersonal

E: Evaluate and Revise.(Melakukan Penilaian dan Pengubahsuaian)

Page 12: Rph Assure Dan Lemkerja

QP

Lembaran Kerja.

Nama:_________________________________________________

Kelas :_____________ Tarikh:_________

1. Tulis kan ‘stabil’ atau ‘kurang stabil’.

Kesimpulan : Kestabilan sesuatu binaan dipengaruhi oleh________________ dan

___________________.

2. Seorang murid menjalankan penyiasatan menggunakan 2 biji gelas yang sama saiz.Apakah yang akan berlaku jika papan itu digoyangkan.

a)

f)

d)

b)

c)

e)

Page 13: Rph Assure Dan Lemkerja

L M

a) Ramalkan gelas manakah yang jatuh dahulu?

________________________________________________

b) Berikan alasan kamu.

________________________________________________

3. Murid tadi mengulang penyiasatannya dengan menggunakan 2 buah bangku yang tidak sama tinggi.

a) Ramalkan gelas manakah yang jatuh dahulu?

________________________________________________

b) Berikan alasan kamu.

________________________________________________