rph 5j

9
Rancangan Pengajaran Harian (RPH) Reka Bentuk Dan Teknologi Tahun 5 Tarikh/Hari : 12/4/2015 Kelas : 5J Masa : 12.30pm - 1.30 pm Tajuk : Penghasilan Projek Standard Kandungan : 4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam dan bukan logam dengan litar elektronik Standard Pembelajaran : 4.2.8 Menyatakan nama, symbol, dan fungsi komponen elektronik seperti diod pemancar (LED), perintang, kapasitor, transistor, buzzer dan suis. Standard Prestasi : TP1 - menyatakan 6 nama komponen elektroink TP2 - menerangkan fungsi 6 komponen elektronik Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat 1. Menamakan sekurang-kurangnya 3 komponen elektronik

Upload: danny-hoi

Post on 21-Dec-2015

231 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: RPH 5J

Rancangan Pengajaran Harian (RPH)

Reka Bentuk Dan Teknologi Tahun 5

Tarikh/Hari : 12/4/2015

Kelas : 5J

Masa : 12.30pm - 1.30 pm

Tajuk : Penghasilan Projek

Standard Kandungan : 4.2 Menghasilkan projek menggunakan bahan logam

dan bukan logam dengan litar elektronik

Standard Pembelajaran : 4.2.8 Menyatakan nama, symbol, dan fungsi komponen

elektronik seperti diod pemancar (LED),

perintang, kapasitor, transistor, buzzer dan suis.

Standard Prestasi : TP1 - menyatakan 6 nama komponen elektroink

TP2 - menerangkan fungsi 6 komponen elektronik

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pelajaran, murid dapat

1. Menamakan sekurang-kurangnya 3 komponen

elektronik

2. Menyatakan sekurang-kurangnya 2 fungsi bagi

6 komponen elektronik

Pengetahuan Sedia Ada :

1. Pelajar telah didedahkan dengan nama, fungsi dan komponen elektronik pada

tahun 4

2. Pelajar telah membuat projek mentol elektrik pada tahun 4.

Page 2: RPH 5J

Bahan Bantu Mengajar : Diod pemancar (LED), perintang, kapasitor,

transistor, buzzer, suis dan surat khabar.

Elemen Merentas Kurikulum :

Nilai-Nilai Murni : Ingin Mencuba, Yakin Diri, Kerjasama dan Prihatin

Langkah/

Masa

Isi Kandungan Aktiviti PdP/Standard

Pembelajaran

Catatan/

Tahap

Penguasaan

Set Induksi

(5 minit)

Pengenalan

kepada

Komponen

Elektronik

1. Guru menunjukkan satu papan

litar yang dilengkapi dengan

komponen-komponen elektronik

sambil menanya soalan kepada

murid-murid : Apakah yang guru

pegang di tangan ini? dan murid

menjawab.

2. Guru menerangkan kesemua

alatan elektronik di persekitaran

kita pasti menggunakan papan

litar dan komponen elektronik.

Guru kaitkan kewujudan

komponen elektronik dengan

persekitaran murid-murid seperti

kipas, lampu dan sebagainya.

Page 3: RPH 5J

Langkah/

Masa

Isi Kandungan Aktiviti PdP/Standard

Pembelajaran

Catatan/

Tahap

Penguasaan

Langkah 1

(20 minit)

4.2.8

Menyatakan

nama, symbol,

dan fungsi

komponen

elektronik

seperti diod

pemancar

(LED),

perintang,

kapasitor,

transistor,

buzzer dan suis.

1. Guru menunjukkan diod

pemancar (LED) kepada murid

dan menanyakan kepada murid :

Di manakah anda akan

menjumpai komponen ini? dan

murid menjawab.

2. Guru menyatakan nama,

symbol dan menerangkan fungsi

diod pemancar dalam litar

elektronik.

3. Guru menunjukkan perintang

kepada murid dan menanyakan

kepada murid : Di manakah anda

akan menjumpai komponen ini?

dan murid menjawab.

4. Guru menyatakan nama,

symbol dan menerangkan fungsi

Kemahiran

Mengajar :

berpusatkan

guru

TP1-

menyatakan 6

nama

komponen

elektroink

TP2-

menerangkan

fungsi 6

komponen

elektronik

BBM : LED,

perintang,

kapasitor,

transistor,

buzzer dan

suis

Page 4: RPH 5J

perintang dalam litar elektronik.

Langkah/

Masa

Isi Kandungan Aktiviti PdP/Standard

Pembelajaran

Catatan/

Tahap

Penguasaan

5. Guru menunjukkan kapasitor

kepada murid dan menanyakan

kepada murid : Di manakah anda

akan menjumpai komponen ini?

dan murid menjawab.

6. Guru menyatakan nama,

symbol dan menerangkan fungsi

kapasitor dalam litar elektronik.

7. Guru menunjukkan transistor

kepada murid dan menanyakan

kepada murid : Di manakah anda

akan menjumpai komponen ini?

dan murid menjawab.

8. Guru menyatakan nama,

symbol dan menerangkan fungsi

Page 5: RPH 5J

transistor dalam litar elektronik.

Langkah/

Masa

Isi Kandungan Aktiviti PdP/Standard

Pembelajaran

Catatan/

Tahap

Penguasaan

9. Guru menunjukkan buzer

kepada murid dan menanyakan

kepada murid : Di manakah anda

akan menjumpai komponen ini?

dan murid menjawab.

10. Guru menyatakan nama,

symbol dan menerangkan fungsi

buzer dalam litar elektronik.

11. Guru menunjukkan suis

kepada murid dan menanyakan

kepada murid : Di manakah anda

akan menjumpai komponen ini?

dan murid menjawab.

12. Guru menyatakan nama,

Page 6: RPH 5J

symbol dan menerangkan fungsi

suis dalam litar elektronik.

Langkah/

Masa

Isi Kandungan Aktiviti PdP/Standard

Pembelajaran

Catatan/

Tahap

Penguasaan

Langkah 2

(15 minit)

Aktiviti

berkumpulan

1. Guru membahagikan murid-

murid dalam 6 kumpulan.

2. Guru membekalkan setiap

kumpulan sehelai surat khabar.

3. Guru meminta murid-murid

mencarikan objek-objek dalam

surat khabar tersebut yang

menggunakan komponen

elektronik yang diajar tadi.

Kemahiran

Mengajar :

berpusatkan

murid.

TP1-

menyatakan 6

nama

komponen

elektronik

BBM : Surat

Khabar

Nilai-Nilai

Murni :

Kerjasama

Page 7: RPH 5J

Langkah 3

(15 minit)

Pembentangan

pelajar

1. Guru meminta setiap kumpulan

menghantar wakil untuk

menerangkan objek yang telah

dibulatkan, komponen elektronik

yang digunakan dan fungsinya

kepada objek tersebut.

2. Guru merumuskan jawapan-

jawapan yang diberikan oleh

murid-murid

Kemahiran

Mengajar :

berpusatkan

murid.

TP2-

menerangkan

fungsi 6

komponen

elektronik

Nilai-Nilai

Murni : Ingin

mencuba,

Yakin Diri

Page 8: RPH 5J

Langkah/

Masa

Isi Kandungan Aktiviti PdP/Standard

Pembelajaran

Catatan/

Tahap

Penguasaan

Penutup

(5 minit)

1. Guru mengingatkan kembali 6

komponen yang diajar dalam

pengajaran tadi.

2. Guru memberi tahu murid-

murid setiap alatan elektronik di

persekitaran pasti menggunakan

komponen elektronik. Jika murid-

murid lebih prihatin, mereka akan

dapat

Kemahiran

Mengajar :

berpusatkan

guru.

Nilai-Nilai

Murni :

Prihatin