rph 4.2 sn thn 6

1
MATA PELAJARAN Sains TEMA Sains Hayat TAJUK Interaksi antara tumbuhan TAHUN 6 MASA 60 minit STANDARD KANDUNGAN 4.2 Interaksi antara tumbuhan STANDARD PEMBELAJAR AN 4.2.1 / 4.2.2 OBJEKTIF PDP Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Menyatakan 4 faktor persaingan antara tumbuhan melalui pemerhatian. 2. Menjalankan 1 kajian lapangan untuk menentukan factor persaingan antara tumbuhan. KEMAHIRAN PROSES SAINS Memerhati, membuat inferens, berkomunikasi. AKTIVITI PDP Set Induksi: 1. Murid melihat video tentang pokok bersaing untuk mendapatkan cahaya. 2. Guru menyoal murid tentang apa yang mereka perhatikan dalam video yang ditayangkan. Aktiviti 1: 1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. 2. Murid mencantumkan ‘puzzle’ gambar keadaan di sebuah hutan hujan. 3. Guru menyoal murid, bagaimanakah keadaan seperti itu boleh terjadi? Aktiviti 2: 1. Murid diberi kad tugasan untuk memerhatikan tumbuhan yang terdapat di kawasan sekolah. 2. Murid perlu mencatat apa yang mereka perhatikan semasa kajian lapangan dibuat. 3. Murid diberi masa 10 minit untuk melakukan kajian lapangan. 4. Murid melakarkan apa yang mereka perhatikan. Aktiviti 3: 1. Murid akan membentangkan hasil dapatan kajian lapangan yang telah mereka lakukan. 2. Sesi soal jawab antara murid dan rakan-rakan dijalankan. - Apakah faktor yang terlibat dalam persaingan antara tumbuhan itu? - Apakah bukti yang menunjukkan berlakunya persaingan antara tumbuhan. - Apakah kesimpulan daripada penyiasatan yang dijalankan pada hari ini? - Apakah yang boleh dilakukan untuk mengurangkan TP 3 TP 2

Upload: zakzaku501

Post on 14-Sep-2015

244 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

x

TRANSCRIPT

MATA PELAJARANSains

TEMASains Hayat

TAJUKInteraksi antara tumbuhan

TAHUN 6

MASA60 minit

STANDARD KANDUNGAN4.2 Interaksi antara tumbuhan

STANDARD PEMBELAJARAN4.2.1 / 4.2.2

OBJEKTIF PDPPada akhir pembelajaran, murid dapat:1. Menyatakan 4 faktor persaingan antara tumbuhan melalui pemerhatian.2. Menjalankan 1 kajian lapangan untuk menentukan factor persaingan antara tumbuhan.

KEMAHIRAN PROSES SAINSMemerhati, membuat inferens, berkomunikasi.

AKTIVITI PDPSet Induksi:1. Murid melihat video tentang pokok bersaing untuk mendapatkan cahaya.2. Guru menyoal murid tentang apa yang mereka perhatikan dalam video yang ditayangkan.

Aktiviti 1:1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan.2. Murid mencantumkan puzzle gambar keadaan di sebuah hutan hujan.3. Guru menyoal murid, bagaimanakah keadaan seperti itu boleh terjadi?

Aktiviti 2: 1. Murid diberi kad tugasan untuk memerhatikan tumbuhan yang terdapat di kawasan sekolah.2. Murid perlu mencatat apa yang mereka perhatikan semasa kajian lapangan dibuat.3. Murid diberi masa 10 minit untuk melakukan kajian lapangan.4. Murid melakarkan apa yang mereka perhatikan.

Aktiviti 3:1. Murid akan membentangkan hasil dapatan kajian lapangan yang telah mereka lakukan.2. Sesi soal jawab antara murid dan rakan-rakan dijalankan. Apakah faktor yang terlibat dalam persaingan antara tumbuhan itu? Apakah bukti yang menunjukkan berlakunya persaingan antara tumbuhan. Apakah kesimpulan daripada penyiasatan yang dijalankan pada hari ini? Apakah yang boleh dilakukan untuk mengurangkan kesan persaingan antara tumbuhan?3. Guru membuat kesimpulan apa yang dipelajari pada hari ini.

TP 3

TP 2

BAHAN BANTU BELAJARVideo, Puzzle gambar hutan hujan, Kad Tugasan, Kertas A4

EMKTMK