rph 4 matematik

Upload: kalababy

Post on 14-Apr-2018

230 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/27/2019 rph 4 matematik

    1/5

    Tarikh/ Hari : 22 Julai / Selasa

    Masa : 10.10 11.10 pagi (60 minit)

    Kelas : Tahun 2 Millenium

    Bil. Pelajar : 27 orang

    Mata pelajaran : Matematik KSSR

    Tajuk 2 : Tambah Dalam Lingkungan 1000

    Standard Pembelajaran :

    2.2 : Menambah sebarang tiga nombor.

    Objektif pembelajaran : Pada akhir pembelajaran murid dapat :

    (i) menambah sebarang tiga nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul semula.

    Pengetahuan Sedia Ada :

    i. Murid-murid kenal nombor hingga tiga digit.

    ii. Murid sudah menambah sebarang dua nombor hingga tiga digit tanpa mengumpul

    semula

    hingga 1 000.

    Rancangan Pengajaran Harian4

  • 7/27/2019 rph 4 matematik

    2/5

    Konsep : Penambahan tanpa mengumpul semula.

    Bahan : carta petak, kad gambar, lembaran kerja, kad tugasan kumpulan.

    Nilai : Berani, bekerjasama, bertanggungjawab.

    Kemahiran :

    i. Operasi asas tamabah dalam lingkungan 9.

    ii. Mengira operasi tambah tanpa mengumpul semula.

    Langkah/M

    asa

    Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Catatan

    Aktiviti Guru Aktiviti Murid

    Set Induksi

    (5 minit)

    1. Menyebut

    dan mengeja

    perkataan berkai

    tan tambah.

    2. Tambah tiga

    nombor satu

    digit dalam

    lingkungan 9.

    1.Mempamerkan

    kad perkataan.

    2.Pamerkan kad

    imbasan tambah

    tiga nombo satu

    digit

    dalam lingkungan

    9.

    1. Menyebut

    dan mengeja

    perka- taan

    yang

    dipamerkan.

    2. Menjawab

    hasil tambah

    tiga

    nombor satu

    didgit dalam

    lingkungan 9

    secara lisan.

    BBM :

    - kad

    perkataan

    - kad

    imbasan

    - 3 soalan

    1) 2+1+2=

    2) 3+2+4=

    3) 1+2+5=

    2. Perkem-

    bangan

    Langkah 1

    (10 minit)

    1.Mengira jumlah

    tiga kumpulan

    gambar.

    2.Membina ayat

    matematik

    tambah.

    1. Minta murid

    mengira jumlah tiga

    kumpulan

    gambar yang

    dipamer kan.

    2. Bimbing murid

    1. Mengira

    jumlah tiga

    kumpulan

    gambar yang

    dipamerkan.

    2. Membina

    BBM :

    - kad

    gamar

    Contoh

    ayat

    matematik:

  • 7/27/2019 rph 4 matematik

    3/5

    membina ayat

    matematik tambah.

    ayat

    matematik tam

    bah

    - 200 + 43

    + 5=

    Langkah 2

    (10 minit)

    Menulis ayat

    matematik

    tambah dalam

    bentuk lazim.

    1. Menerangkan

    cara menulis ayat

    matematik

    tambah dalam

    bentuk lazim pada

    carta petak.

    2

    1. Murid

    mendengar

    penerangan

    guru.

    -Contoh

    soalan

    1.

    200+43+5=

    2 0 0

    4 3

    + 5

    Langkah 3

    (10 minit)

    1. Aktiviti

    kumpulan.

    2. Mengira

    hasil tambah tiga

    nombor

    hingga tiga

    digit dalam

    kumpulan

    kecil.

    3. Menulis ayat-

    matematik

    dalam bentuk

    lazim.

    1. Edar kertas

    tugasan kepada ku

    mpulan (satu soalan

    setiap

    kumpulan).

    2. Minta murid

    menulis semula ayat

    matematik

    dalam bentuk

    lazim pada kad

    tugasan kumpulan.

    3. Minta murid

    bincang dan

    tuliskan hasil

    tambah soalan

    diberi.

    4. Minta setiap

    kumpulan bentangk

    1. Menuliskan

    ayat

    matematik dal

    am bentuk

    lazim.

    2. Mengira

    hasil tambah

    tiga nombor

    diberi.

    3. Menulis

    hasil tambah

    dalam

    bentuk lazim

    pada kad

    tugasan.

    4. Wakil

    kumpulan

    bentangkan ha

    BBB:

    kad

    tugasan

    kumpulan

    Contoh

    soalan

    1.

    420+51+3

  • 7/27/2019 rph 4 matematik

    4/5

    an hasil tugasan

    kumpulan.

    sil tugasan

    kumpulan.

    Langkah 4

    (15 minit)

    1.

    Menjawab soalantambah tiga

    nombor

    pada lembaran

    kerja.

    1. Guru edar

    lembaran kerjakepada murid.

    1. Murid

    mengira danmenuliskan

    hasil tambah

    pada

    lembaran kerja

    .

    2. Menulis

    semula ayat

    matematik

    dalam bentuk

    lazim.

    BBB :

    - lemarankerja.

    Contoh

    soalan:

    3 + 5 6

    Langkah 5

    (5 minit)

    1. Pengayaan. 1. Sediakan kad

    angka.

    2. Minta murid pilih

    tiga nombor dan

    tuliskan semula

    menjadi

    ayat matematik.

    3. Menulis

    pengiraan

    tambah

    dalam bentuk lazim.

    1. Murid pilih

    kad angka .

    2. Tulis semula

    nombor

    menjadi ayat

    matematik.

    3. Menulis

    pengiraan

    tambah dalam

    bentuk lazim

    padan buku

    rampaian.

    BBB :

    - kad angka

    Penutup

    (5 minit)

    1.Pengukuhan. 1.Menjawab tiga

    soalan kuiz.

    2.Menentukan

    pemenang kuiz.

    2. Wakil murid

    lelaki

    dan perempua

    n menuliskan

    jawapan di

    BBM :

    -Papan

    tulis

    - Pen

    marker

  • 7/27/2019 rph 4 matematik

    5/5

    papan tulis.