rph matematik murid masalah pembelajaran beserta modifikasi

25
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK PROGRAM PENDIDIKAN KHAS INTEGRASI SKKB 2012 Tarikh : 14 OGOS 2012 Mata Pelajaran : Selasa Hari : Khamis Masa : 8.45 a.m – 9.45 a.m (1jam) Kelas : Arif Kategori Murid : Masalah Pembelajaran Bilangan Murid : 6 orang murid (2 perempuan dan 4 orang lelaki) Tajuk : Masa dan waktu Fokus : Mengenal masa (jam) dan waktu (pagi, tengahari, petang, malam) Kemahiran : 6.1 Mengenal waktu dalam unit jam 6.1.1 Mengenal nombor pada muka jam 6.1.2 Mengenal jarum panjang dan jarum pendek 6.1.3 Membezakan waktu. 6.1.4 Menyatakan masa Pengetahuan sedia ada : Murid telah biasa melihat dinding jam dirumah Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 1

Upload: rayyan-darwisy

Post on 06-Aug-2015

1.765 views

Category:

Documents


32 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MATEMATIK PROGRAM PENDIDIKAN KHAS INTEGRASI SKKB 2012

Tarikh : 14 OGOS 2012

Mata Pelajaran : Selasa

Hari : Khamis

Masa : 8.45 a.m – 9.45 a.m (1jam)

Kelas : Arif

Kategori Murid : Masalah Pembelajaran

Bilangan Murid : 6 orang murid (2 perempuan dan 4 orang lelaki)

Tajuk : Masa dan waktu

Fokus : Mengenal masa (jam) dan waktu (pagi, tengahari, petang, malam)

Kemahiran : 6.1 Mengenal waktu dalam unit jam

6.1.1 Mengenal nombor pada muka jam

6.1.2 Mengenal jarum panjang dan jarum pendek

6.1.3 Membezakan waktu.

6.1.4 Menyatakan masa

Pengetahuan sedia ada : Murid telah biasa melihat dinding jam dirumah

Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

1. Menyebut masa (jam) dalam sistem 12 jam sekurang-

kurangnya 3 daripada 5 waktu dengan betul.

2. Menunjukkan waktu (jam) dalam sistem 12 jam

sekurang-kurang 3 daripada 5 waktu

3. Murid dapat menyusun aktiviti yang sesuai dilakukan

mengikut masa.

Penyerapan Mata Pelajaran:

1. Bahasa Inggeris

2. Pendidikan Seni Visual

3. Pendidikan Islam

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 1

Page 2: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

4. Pendidikan Muzik

5. Sains

6. Pendidikan Jasmani

7. Pendidikan Moral (nilai-nilai murni)

Penggabung jalinan :

1. Mendengar

2. Menyebut

3. Membaca

4. Menulis

5. Mewarna

6. Bergerak

Unsur Terapi :

1. Pengamatan

2. Pendengaran

3. Pertuturan

4. Cara Kerja

5. Psikomotor Halus.

Penyerapan Nilai :

1. Mendengar arahan guru

2. Konsentrasi

3. Teliti

4. Disiplin

5. Menepati masa

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 2

Page 3: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

KBKK : Mengenal pasti,membanding beza dan menghubung kait

Bahan Bantu Mengajar(BBM) :

1. Jam

2. Kad nombor

3. Alatan Mewarna

4. Lembaran Kerja

5. Muzik – lagu.

6. Model jam.

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 3

Page 4: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

LANGKAH ISI KANDUNGANAKTIVITI PEMBELAJARAN DAN

PENGAJARANCATATAN

Set

Induksi

(5minit)

1. Pengenalan Tajuk

Murid diminta

menyanyi lagu ”

Bangun Pagi

Lirik 1"Bangun Pagi"

Bangun Pagi Gosok Gigi,

Cuci Muka Terus Mandi,

Pakai Baju Minum Susu,

Salam Ayah Dan Ibu,

Pergi Sekolah Jalan Kaki,

Jumpa Cikgu

1. Guru menyanyi dan murid mengikut

nyanyian guru. (modifikasi pertuturan)

2. Murid-murid menyanyi bersama dan

meniru gaya guru. (modifikasi

pergerakan, pertuturan)

3. Guru mengaitkan lagu dengan

pembelajaran hari ini iaitu waktu bangun

pagi dan amalan-amalan yang wajib

dilakukan setiap hari. (modifikasi

pengurusan diri dan tingkah laku)

4. Guru cuba menutup lampu (suasana

kelas jadi gelap petanda malam) dan

menghidupkan kembali suiz lampu kelas

(suasan kelas cerah petanda siang).

- Pendekatan pengajaran sains

Teknik

Nyanyian dan pergerakan

Terapi

Pendengaran

penglihatan

Pertuturan

Nilai

Mendengar Arahan Konsentrasi

Kerjasama

BBM-Gambar suasana

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 4

Page 5: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

Depan Pintu,Selamat Pagi

Cikgu Sa'amah,Selamat Pagi Cikgu Aishah,

Rajin Belajar Cikgu Ajar,

Pandai Tulis, Pandai Lukis,

Pandai Nyanyi, Baca Buku,

Semua Orang Suka Hati,

Kalau Kita Rajin Usaha,Ibubapa Gembira,

Mari Kawan Sama-Sama,

Pasti Kita Berjaya !

(fenomena siang dan malam).

Memodifikasi pemahaman/

pengurusan masa murid masalah

pembelajaran tentang aktiviti-

aktiviti yang tepat sesuai

dilakukan.

TKP

Muzik

Kinestetik

Verval-linguistik

KBKK

Membuat gambaran mental

Kemahiran

Menyebut

Meniru gaya (pergerakan)

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 5

Page 6: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

Langkah 1

(20 Minit)

1. Aktiviti 1

Pengenalan

tentang unit dalam

waktu

-unit jam

-pagi, tengahari,

petang, malam.

1. Guru menunjukkan jam loceng di

hadapan kelas.

2. Murid melihat dan menyentuh model

jam yang ditunjukkan oleh guru.

(modifikasi pengamatan melalui

sentuhan)

3. Guru menunjukkan komponen jam

kepada murid.

4. Guru menunjukkan nombor-nombor

yang terdapat pada muka jam dan murid

menyebut.

5. Murid memberi respon mengenai

penerangan guru.

6. Guru meminta murid untuk mengebut

nombor secara berkumpulan pada jam

bermula dari nombor 1 hingga nombor

Teknik

Penerangan soal Jawab

Terapi

Penglihatan, Pertuturan,

Pendengaran

KBKK

Menghubung kait

Mengenal pasti

Nilai

Teliti, Mendengar arahan, disiplin

TKP:

Kinestetik

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 6

Page 7: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

12 dan seterusnya secara individu dan

kemudian dari nombor 12 hingga 1

(menurun)

7. Murid mengikut arahan guru dengan

teliti.

8. Guru memberitahu murid tentang jarum

jam, jarum minit, dan jarum saat.

(modifikasi)

(loceng jam berbunyi meransang murid

untuk fokus semasa P&P- modifikasi

kepekaan)

9. Guru menerangkan waktu pagi,

tengahari, petang, malam.

10.Guru menerangkan aktiviti yang sesuai

dilakukan mengikut waktu.

Muzik (bunyi jam)

InterpersonaI

kontekstual

Kemahiran

Mengingati, mengenal

BBM

Jam loceng

Gambar

1. Guru mengagihkan murid pinggan kertas

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 7

Page 8: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

Langkah 2

(20 Minit)

Aktiviti 2

1. Membuat model

jam dinding

setiap seorang.

2. Guru meminta murid untuk membentuk

model jam dinding seperti yang

ditunjukkan beserta lekatan nombor 1-12

3. Murid membentuk model jam dinding

mengikut contoh jam yang disediakan

oleh guru.

4. Guru menunjukkan satu persatu langkah

melukis nombor dan jam pada pinggan

kertas.

5. Guru membekalkan lukisan yang belum

diwarnakan dan menyuruh murid

melukis jam dan mewarna berdasarkan

contoh yang diberi dan mengikut tahap

keupayaan murid.

6. Murid-murid menerima tugasan yang

diberikan oleh guru dan mewarna

mengikut contoh yang diberi mengikut

Teknik

Aktiviti melukis dan mewarna

Terapi

Psikomotor Halus

Pengamatan

seni

Nilai

Teliti, cermat, kreatif dan berusaha,

menepati masa.

KBKK

Membuat gambaran Mental

BBM

Kertas

Model jam

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 8

Page 9: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

masa yang ditetapkan.

7. Tugasan disiapkan oleh murid mengikut

masa yang ditetapkan. (modifikasi

pengurusan masa)

Pen majis

Pelekat nombor

Kemahiran

Menampal, melukis, mewarna

Langkah 3

(15 Minit)

Aktiviti 3

Lembaran kerja

a) Menulis waktu

jam

berdasarkan

gambar jam

yang betul

b) Menentukan

masa (pagi,

tengahari,

petang dan

malam)

berdasarkan

gambar yang

terpapar pada

1. Guru mengedarkan lembaran kerja yang

mengandungi gambar jam yang tidak

lengkap.

2. Murid menerima lembaran kerja yang

diberikan oleh guru

3. Guru meminta murid untuk menulis

waktu jam berdasarkan pada model jam

yang disediakan. (Modifikasi BBM)

4. Murid melaksanakan arahan yang

diberikan. (Modifikasi disiplin)

5. Guru membimbing murid yang lemah

dalam menyiapkan lembaran kerja.

6. Murid memberi respon positif kepada

Teknik

LatihTubi, Psikomotor Halus

Nilai

Berusaha, Teliti, Tekun.

KBKK

Menghubung kait

BBM

Lembaran Kerja

Pen Majis

TKP:Visual ruang

Interpersonal

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 9

Page 10: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

lembaran kerja. guru. (modifikasi tingkah laku melalui

pujian)

intrapersonal

Kemahiran

menulis

Penutup

(5 Minit)

1. Mengimbas

kembali

2. Penutup Sosial

1. Guru meneliti hasil kerja murid dan

memberi markah secara verbal dan

bertulis.Pujian diberi. (Modifikasi

tingkah laku melalui pengukuhan)

2. Guru membuat ringkasan tentang

pengajaran pada hari ini dengan

meminta murid menyebut kembali waktu

pada model jam. (Modifikasi daya

ingatan)

3. Murid memberikan ganjaran pujian atas

pencapaian dan penglibatan mereka

dalam pengajaran dan pembelajaran.

(Modifikasi tingkah laku melalui

pengukuhan)

Teknik

Soal Jawab

Penerangan

Terapi

Pertuturan

Nilai

Mendengar

Arahan

KBKK

Membanding beza

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 10

Page 11: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

TKP-Kinestetik, Verbal- linguistik

Refleksi Secara keseluruhan, proses pengajaran dan pembelajaran berjalan lancar . Murid dapat mengenali

komponen jam dengan tepat . Murid dapat menentukan waktu pagi, tengahari , petang dan malam.

Daripada keseluruhan murid yang dapat menjawab latihan masa yang diberikan melalui lembaran kerja.

Proses pengajaran mencapai objektif tambahan pula setiap modifikasi yang dilakukan dapat mengubah,

meningkatkan, dan membaiki murid daripada negatif kepada positif terutama dari segi tingkah-laku dan

pemahaman mereka. Daripada RPH ini terdapat elemen-elemen modifikasi yang telah saya jalankan.

Ianya adalah berkaitan dengan:

1. Modifikasi strategi pengajaran

2. Modifikasi tingkah-laku

3. Modifikasi pengamatan

4. Modifikasi pertuturan

5. Modifikasi pendengaran

6. Modifikasi pengurusan masa

7. Modifikasi BBM

8. Modifikasi Set Induksi

9. Modifikasi disiplin

10.Modifikasi susun atur meja

11.Modifikasi kepekaan (ransangan atau tindak balas)

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 11

Page 12: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 12

Page 13: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

Daripada RPH ini terdapat elemen-elemen modifikasi yang telah saya jalankan. Ianya

adalah berkaitan dengan:

1. Modifikasi strategi pengajaran

a. Dalam kelas murid pendidikan khas, pengajaran secara konvensional

tidak sesuai diaplikasikan. Strategi yang digunakan memerlukan

pengubahsuaian mengikut aras kognitif, fizikal, sosio dan emosi mereka.

sebagai contoh menggunakan pendekatan yang sesuai iaitu pendekatan

secara elektif yang mana fleksibel dan berfokus kepada apa yang sesuai

dengan murid pendidikan khas.

2. Modifikasi tingkah-laku

a. Modifikasi tingkah-laku adalah tindakan yang sangat penting dalam

memupuk tingkah laku yang posotif di kalangan murid pendidikan khas.

Melalui peningkatan tingkah laku seperti tingkah laku distruktif dan

distruptif dapat membantu guru-guru mencapai objektif semasa P&P.

3. Modifikasi pengamatan

a. Murid dapat menambahkan daya pengamatan mereka terhadap sesuatu

agar dapat mengembangkan tahap kognitif mereka.

4. Modifikasi pertuturan

a. Dengan menggalakkan mereka untuk memberi respon dalam kelas akan

menggalakkan mereka berkomunikasi secara tidak langsung mereka

dapat meningkatan pertuturan mereka, boleh membetulkan sebutan

dalam percakapan agar lebih jelas.

5. Modifikasi pendengaran

a. Dapat membantu mereka untuk mendengar dengan lebih jelas dan dapat

mentafsirkan sebutan.

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 13

Page 14: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

6. Modifikasi pengurusan masa

a. Meningkatkan tahap pengurusan masa mereka dalam pelbagai perkara

dan usaha menguruskan diri.

7. Modifikasi BBM

a. Memudahkan murid pendidikan khas memahami dengan mudah mata

pelajaran yang diajar.

8. Modifikasi Set Induksi

a. Set induksi yang menarik dalam mengekalkan fokus murid untuk

meneruskan penglibatan mereka dalam P&P.

9. Modifikasi disiplin

a. Menyamai modifikasi tingkah laku tetapi lebih kepada membentuk jati diri

sebelum, semasa dan selepas P&P.

10.Modifikasi susun atur meja

a. Kedudukan meja disusun mengikut kesesuaian agar memudahkan

pergerakan murid-murid dan mengembangkan pemikiran mereka.

11.Modifikasi kepekaan (ransangan atau tindak balas)

a. Mengurus murid agar sentiasa peka dengan arahan, peka dengan

persekitaran dan peka dengan pembelajaran.

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 14

Page 15: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

REFLEKSI

Tanggal 14 Ogos 2012 saya telah mengadakan sesi pengajaran bagi memenuhi

KKBI dengan menjalankan sesi pengajaran matematik sosial semasa menjalani sesi

PBS. Dengan menerapkan modifikasi dalam pembelajaran segalanya memerlukan

perincian yang memenuhi keperluan untuk mengubah kebiasaan pada murid

bermasalah pembelajaran kepada suatu tahap untuk membolehkan mereka mencapai

objektif dalam P&P yang dikendalikan oleh guru. Mengikut Dewan Bahasa dan Pustaka

istilah modifikasi ialah proses dari segi perbuatan atau tindakan yang boleh mengubah

sedikit sesuatu daripada keadaan atau sifat asal supaya sesuai dengan keperluan atau

situasi, sifat, dan tujuan yang dikehendaki dan memodifikasi adalah proses

pengubahsuaian. Oleh itu, RPH yang dirancang untuk sesi P&P ini memerlukan

elemen modifikasi sebagai kekuatan dalam meningkatkan kualiti pemahaman atau

pencapaian objektif dalam sesi P&P yang dijalankan walaupun murid yang diajar adalah

murid bermasalah pembelajaran. Proses modifikasi inilah bertujuan untuk

memulihkan kekurangan murid-murid masalah pembelajaran ini. Jika modifikasi

yang dibuat memenuhi kriteria dalam mengubah tingkah laku mereka, meningkatkan

tahap pemahaman mereka dalam P&P, serta memberi mereka motivasi untuk

mereka berusaha dengan sedaya mungkin walaupun mempunyai tahap kognitif yang

terbatas berbanding murid yang normal.

Hasil daripada P&P yang dijalankan, kekuatan yang dapat dikatakan ialah

melalui aktiviti-aktiviti yang dirangka dalam Rancangan Pengajaran Harian adalah

berkesan dan menarik. Hal ini kerana, semasa sesi P&P dijalankan menggunakan

RPH ini murid masalah pembelajaran yang mengikutinya memberi perhatian yang

penuh walaupun sukar memahami secara mendalam tetapi masih lagi dikira baik

ekoran dari tahap kognitif mereka yang terbatas. Melalui pemerhatian saya, murid-

murid yang mengikuti pengajaran tersebut kelihatan teruja dengan pengajaran yang

mereka ikuti mungkin kerana mereka belum lagi mempelajari tajuk matematik yang

berkaitan dengan masa dan waktu. Mereka mungkin mengenali jam tapi mungkin tidak

memahami kegunaan jam sebagai pembantu kepada kehidupan. Melalui pengetahuan

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 15

Page 16: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

kepada masa dan waktu, mereka dengan sendiri dapat memodifikasikan kehidupan

harian mereka dengan kehidupan yang lebih tersusun. Hal ini melibatkan tingkah laku

mereka dalam perkara-perkara yang sesuai dilakukan oleh mereka pada waktu pagi

dan pada jam berapa mereka harus melakukannya tanpa sikap kebergantungan

daripada ahli keluarga untuk menyuruh mereka melakukan untuk mereka. Jika ianya

berlaku maka dapat ditafsirkan bahawa modifikasi yang dibuat adalah mencapai

objektif. Sebagai contohnya, dalam kelas Arif yang terdiri daripada 6 orang murid.

Mereka merupakan murid yang mempunyai tahap kecergasan dari segi kognitif

yang tinggi berbanding murid dari kelas Bestari, Cemerlang, Dinamik dan Efektif. Murid

dari kelas Arif, Program Pendidikan Khas Integrasi ini mempunyai pencapaian kognitif

yang perlahan berbanding murid normal, oleh itu pakar mengesahkan mereka untuk

mereka mendapat tempat di aliran pendidikan khas. Namun apa yang mengagumkan

saya, mereka dengan pantas menjawab soalan-soalan yang ditanya oleh saya

terutama adik Muhamad Hakimi yang aktif bartanya, menjawab serta ringan tulang,

dengan laju dan komited sekali terhadap pengajaran yang berjalan. Hal ini

membuktikan P&P yang dirangka berkesan kepada mereka, tambahan pula ransangan

daripada pengukuhan semasa P&P menambahkan lagi semangat mereka.

Dari segi kelemahan pula, apa yang dapat saya katakan ialah kelas Arif adalah kelas

yang sempit dan tertutup dari kelas-kelas lain, hal ini akan membataskan

pergerakan mereka dan pengembangan mereka untuk memberi komitmen semasa

pengajaran matematik sosial yang melibatkan aktiviti mereka setiap hari. Hal ini dapat

dapat dilihat melalui pemerhatian saya kepada dua orang murid perempuan yang duduk

dibelakang dalam deretan meja yang menghala ke papan putih. Mereka kelihatan pasif

dan menunjukkan aksi pemalu. jika keadaan kelas mereka sedikit luas mungkin

mereka dapat memberi kerjasama saya sama seperti murid-murid lelaki yang lain.

Sebagai penambahbaikannya semasa kelas matematik, mungkin murid sesuai

ditempatkan pada ruangan yang luas sedikit dan susunan meja yang lebih fleksibel

untuk mengurangkan batasan pergerakan mereka. Secara kesimpulannya dapat saya

katakan, hasil daripada pengajaran yang dijalankan adalah berjaya dijalankan terutama

elemen-elemen modifikasi dapat diterapkan disamping menyelitkan pendekatan

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 16

Page 17: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

pengajaran sains dan penggabungjalingan matapelajaran lain agar murid lebih

memahami P&P serta mencapai objektif P&P pada hari tersebut. Di kesempatan ini,

saya juga mengucapkan rasa kesyukuran diatas kerjasama ramai pihak dalam usaha

saya menyiapkan tugasan yang agak “mencabar” ini. Tugasan ini rata-rata mencabar

kami sebagai guru pelatih kerana ianya adalah tersirat dan memerlukan kreativiti dan

pemahaman yang mendalam untuk merangka RPH yang sesuai dengan murid

bermasalah pembelajaran tambahan pula murid berkenaan harus dijalankan proses

memodifikasikan murid bermasalah pembelajaran. Jika modifikasi yang dirangka tidak

bersesuaian P&P yang dijalan tidak berkesan kepada mereka dan tidak mencapai

objektif. Daripada RPH ini terdapat elemen-elemen modifikasi yang telah saya

jalankan. Ianya adalah berkaitan dengan, Modifikasi strategi pengajaran, Modifikasi

tingkah-laku, Modifikasi pengamatan, Modifikasi pertuturan, Modifikasi pendengaran,

Modifikasi pengurusan masa, Modifikasi BBM, Modifikasi Set Induksi, Modifikasi

disiplin, Modifikasi susun atur meja, Modifikasi kepekaan (ransangan atau tindak balas).

Modifikasi yang berjaya dilaksana mencerminkan perancangan pengajaran yang

berkesan.

Akhir kata, jutaan terima kasih kepada ibu bapa, adik dan kakak yang banyak

membantu untuk saya menjalankan PBS tempoh hari, warga pentadbir SK Kuala Besut,

guru-guru pendidikan khas SK Kuala Besut dan murid-murid pendidikan khas yang

komited dan memberi kerjasama kepada saya untuk menyiapkan tugasan ini. Tidak

lupa juga kepada Tn Haji Shukri bin Ismail selaku pensyarah pembimbing dalam

matapelajaran ini. Sekian Terima Kasih.

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 17

Page 18: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

BIBLIOGRAFI

Ragbir Kaur Joginder Singh. (2005). Panduan Ulangkaji Ilmu Pendidikan Untuk Kursus

Perguruan Lepasan Ijazah (KPLI) Sekolah Rendah Dan Menengah. Kumpulan

Budiman.

Mok Soon Sang. (2008). Ilmu Pendidikan Untuk KPLI (Sekolah Rendah: Komponen 1 &

2), Psikologi Pendidikan & Pedagogi, Penerbitan Kumpulan Budiman Sdn.Bhd,

Subang Jaya.

Mohd Zuri Ghani, Aznan Che Ahmad. (2011). Kaedah Dan Strategi Pengajaran Kanak-

Kanak Berkeperluan Khas, Penerbitan Universiti Sains Malaysia.

Rashidi Azizan, Abdul Razak Habib. (1995). Pengajaran Dalam Bilik Darjah Kaedah

Dan Strategi. Penerbitan Masa Enterprise.

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 18

Page 19: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

NamaMurid: ___________________________ Kelas :_______

Suaikan Waktu berpandukan gambar.

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 19

MALAM

PAGI

MALAM

PETANG

PAGI

Page 20: RPH Matematik Murid Masalah Pembelajaran beserta modifikasi

Nama :_____________________ Kelas :_______

Tulis masa berdasarkan gambarajah jam berikut.

Oleh: Mohd Sabri Bin A Rahman Page 20