rph week 4

17
[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015] Isnin ( 23 Feb 2015) 9.30-10.00 pagi Komponen : Kreativiti dan Estetika Tema : - Bilangan bayi : 12 orang Tajuk : Goyang-goyangkan Sayang Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh memegang dan menggoncang objek kecil. Objektif Pembelajaran : Bayi dapat memegang dan menggoncang bekas bagi menghasilkan corak (6-12 bulan) : Bayi dapat memegang dan menggolekkan bekas untuk menghasilkan corak (0-6 bulan) : Bayi dapat diperkenalkan dengan bunyi guli yang digoncang Bahan : construction paper, warna air, guli, bekas bertutup Cara : Langkah- langkah Aktiviti Set Induksi Pendidik menggoncangkan tin yang berisi kepada bayi. Sambil menggoncang tin pendidik menceritakan kepada bayi aktiviti yang akan dilakukan. Langkah 1 Pendidik memasukkan warna air, guli dan kertas construction ke dalam tin dan tutupkan dengan rapat. Pendidik meletakkan tin di hadapan bayi dan biarkan bayi menggoncang dan menggolek tin tersebut dengan caranya sendiri. Langkah 2 Pendidik bercakap dengan bayi tentang bunyi yang dapat didengar apabila tin digoncangkan. Penutup Keluarkan hasil goncangan bayi kertas ercorak dan tunjukkan kepada bayi. Panggil nama bayi dan puji bayi. [TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Upload: nurul-husna

Post on 21-Dec-2015

130 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

b

TRANSCRIPT

Page 1: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Isnin ( 23 Feb 2015)

9.30-10.00 pagi

Komponen : Kreativiti dan Estetika

Tema : -

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Goyang-goyangkan Sayang”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh memegang dan menggoncang objek kecil.

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat memegang dan menggoncang bekas bagi

menghasilkan corak (6-12 bulan)

: Bayi dapat memegang dan menggolekkan bekas untuk

menghasilkan corak (0-6 bulan)

: Bayi dapat diperkenalkan dengan bunyi guli yang digoncang

Bahan : construction paper, warna air, guli, bekas bertutup

Cara :

Langkah-langkah Aktiviti

Set Induksi Pendidik menggoncangkan tin yang berisi kepada bayi. Sambil

menggoncang tin pendidik menceritakan kepada bayi aktiviti yang akan

dilakukan.

Langkah 1 Pendidik memasukkan warna air, guli dan kertas construction ke dalam

tin dan tutupkan dengan rapat. Pendidik meletakkan tin di hadapan bayi

dan biarkan bayi menggoncang dan menggolek tin tersebut dengan

caranya sendiri.

Langkah 2 Pendidik bercakap dengan bayi tentang bunyi yang dapat didengar

apabila tin digoncangkan.

Penutup Keluarkan hasil goncangan bayi kertas ercorak dan tunjukkan kepada

bayi. Panggil nama bayi dan puji bayi.

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 2: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 3: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Isnin ( 23 Feb 2015)

1.30-2.30 petang

Komponen : Sahsiah, sosioemosi dan kerohanian

Tema : Kebersihan Diri

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Bangun Pagi”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh senyum dan ketawa

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat ketawa apabila diagah (3-6 bulan)

: Bayi dapat memberi reaksi ketawa dan senyum kepada lagu

yang dinyanyikan oleh pendidik (6-12 bulan)

Bahan : -

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi 1) dudukkan bayi di atas riba atau bouncer.

Langkah 1 2) Fokus kepada bayi dan menyanyi lagu “Bangun Pagi”.

Penutup 3) Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan.

Sebutkan nama bayi. Katakan sayang, sayang, sayang dan renung mata bayi.

Lirik Lagu

Bangun Pagi Gosok Gigi

Cuci Muka Terus Mandi

Pakai Baju Minum Susu

Salam Ayah Dan Ibu

Pergi Sekolah Ayah Hantar

Jumpa Cikgu Depan Pintu

Selamat Pagi Cikgu _______

Selamat Pagi Cikgu _______

Rajin Belajar Cikgu Ajar

Pandai Tulis, Pandai Lukis

Pandai Nyanyi, Baca Buku

Semua Orang Suka Hati

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 4: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 5: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Isnin ( 23 Feb 2015)

3.30-4.30 petang

Komponen : Deria dan Pemahaman Dunia Persekitaran

Tema : -

Bilangan bayi : 5 orang

Tajuk : “Buih Sabun”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh meneroka objek dengan menggunakan

tangan

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat meneroka sifat fizikal buih sabun yang lembut

dengan menggunakan tangan.

Bahan : Air dan sabun (non-toxic)

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi 4) Letakkan buih sabun campuran air dan sabun di dalam bekas. Dudukkan

bayi di hadapan bekas. Bagi bayi yang masih tidak boleh duduk dengan

sempurna dudukkan dengan bantuan pengasuh.

Langkah 1 Biarkan bayi bermain dengan buih sabun dan meneroka buih. Pendidik

bercerita kepada bayi tentang tekstur buih sabun.

Penutup Pendidik meneroka buih bersama bayi dan memuji bayi atas penglibatan

bayi.

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 6: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Isnin ( 23 Feb 2015)

4.30-5.00 petang

Komponen : Kemahiran Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal

Tema : Rumah Saya

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Personal Hygiene”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh berkomunikasi melalui bunyi dengan orang

sekeliling

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat mengeluarkan bunyi seperti ‘m’ dan ‘b’ untuk

berkomunikasi (0-6 bulan)

: Bayi dapat mengeluarkan bunyi suku kata ma-ma-ma apabila

berkomunikasi (6-12 bulan)

Bahan : -

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi 5) Dudukkan bayi di depa pendidik. Baringkan bayi di dalam bouncer bagi

yang belum boleh duduk.

Langkah 1 Pendidik bercerita kepada bayi mengenai kebersihan diri dan tunjukkan

bahagian anggota badan yang perlu dibersihkan. Pegang tangan bayi dan

letakkan tangan bayi pada setiap anggota badan yang diceritakan.

** (boleh dilakukan pada waktu mandi bayi)

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan.

Pendidik memuji bayi.

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 7: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 8: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Selasa ( 24 Feb 2015)

9.30-10.30 pagi

Komponen : Sahsiah, sosioemosi dan kerohanian

Tema : Kebersihan Diri

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Bangun Pagi”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh senyum dan ketawa

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat ketawa apabila diagah (3-6 bulan)

: Bayi dapat memberi reaksi ketawa dan senyum kepada lagu

yang dinyanyikan oleh pendidik (6-12 bulan)

Bahan : -

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi 6) dudukkan bayi di atas riba atau bouncer.

Langkah 1 7) Fokus kepada bayi dan menyanyi lagu “Bangun Pagi”.

Penutup 8) Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan.

Sebutkan nama bayi. Katakan sayang, sayang, sayang dan renung mata bayi.

Lirik Lagu

Bangun Pagi Gosok Gigi

Cuci Muka Terus Mandi

Pakai Baju Minum Susu

Salam Ayah Dan Ibu

Pergi Sekolah Jalan Kaki

Jumpa Cikgu Depan Pintu

Selamat Pagi Cikgu _______

Selamat Pagi Cikgu _______

Rajin Belajar Cikgu Ajar

Pandai Tulis, Pandai Lukis

Pandai Nyanyi, Baca Buku

Semua Orang Suka Hati

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 9: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Selasa ( 24 Feb 2015)

1.30-2.30 petang

Komponen : Kemahiran Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal

Tema : Kebersihan Diri

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Personal Hygiene”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh berkomunikasi melalui bunyi dengan orang

sekeliling

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat mengeluarkan bunyi seperti ‘m’ dan ‘b’ untuk

berkomunikasi (0-6 bulan)

: Bayi dapat mengeluarkan bunyi suku kata ma-ma-ma apabila

berkomunikasi (6-12 bulan)

Bahan : -

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi 9) Dudukkan bayi di depa pendidik. Baringkan bayi di dalam bouncer bagi

yang belum boleh duduk.

Langkah 1 Pendidik bercerita kepada bayi mengenai kebersihan diri dan tunjukkan

bahagian anggota badan yang perlu dibersihkan. Pegang tangan bayi dan

letakkan tangan bayi pada setiap anggota badan yang diceritakan.

** (boleh dilakukan pada waktu mandi bayi)

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan.

Pendidik memuji bayi.

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 10: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Selasa ( 10 Feb 2015)

3.30-4.30 petang

Komponen : Kemahiran Awal Matematik dan Pemikiran Logik

Tema : -

Bilangan bayi : 14 orang

Tajuk : “Baby Bowls”

Kebolehan Sedia Ada

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat menumpukan perhatian kepada tepung jagung dan

cuba mencapainya (0-6 bulan)

: Bayi dapat membelek tepung jagung dan merasa tekstur

tepung jagung (6-12 bulan)

: Bayi dapat diperkenalkan dengan tepung jagung

Bahan : mangkuk, tepung jagung

Cara :

Langkah Aktiviti

0-6 bulan 6-12 bulan

Set Induksi Tiarapkan bayi di atas tikar atau

dudukkan bayi dengan bantuan

pendidik.

Letakkan bayi di atas bouncer atau

dudukkan di hadapan pendidik.

Letakkan mangkuk berisi tepung

jagung.

Langkah 1 Tunjukkan mangkuk berisi tepung jagung dan biarkan bayi meneroka dengan tangan. Pendidik bercerita dengan bayi tentang bagaimana rupa dan tekstur tepung jagung.

Biarkan bayi meneroka tepung jagung yang berada di dalam mangkuk. Sambil bay meneroka pendidik bercerita kepada bayi tentang rupa dan tekstur tepung jagung.

Penutup Dakap bayi dan usap sambil sebut

sayang sayang sayang

Peluk bayi dan cium bayi. Sebut nama

bayi dan puji bayi (contoh

pandai,bagus)

Selasa ( 24 Feb 2015)

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 11: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

4.30-5.00 petang

Komponen : Kreativiti dan Estetika

Tema : -

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Tumeric Bear”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh menggenggam dan merenyukkan objek

seperti kertas

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat menggenggam dan merenyukkan kertas di dalam

plastik dan menghasilkan corak (6-12 bulan)

: Bayi dapat menggenggam kertas di dalam plastik bagi

menghasilkan corak (0-6 bulan)

Bahan : construction paper, ais kiub serbuk kunyit, plastik ziplock

Cara :

Langkah-langkah Aktiviti

Set Induksi Pendidik memasukkan ais kiub yang dicampur serbuk kunyit ke dalam

plastik ziplock bersama kertas yang digunting bentuk beruang.

Langkah 1 Pendidik meletakkan beg plastik di tangan bayi dan biarkan bayi

memegang dan merenyuk beg plastik tersebut.

Langkah 2 Pendidik bercakap dengan bayi tentang rasa ais yang disentuh oleh bayi.

Penutup Keluarkan hasil renyukan kertas yang telah disalut dengan serbuk kunyit

dan tunjukkan kepada bayi. Panggil nama bayi dan puji bayi.

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 12: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Rabu ( 25 Feb 2015)

9.30-10.30 pagi

Komponen : Perkembangan Fizikal

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 13: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Tema : -

Bilangan bayi : 5 orang

Tajuk : “frozen fractals soup”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh menepuk air dengan menggunakan tangan.

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat menggenggam ais dengan menggunakan ibu jari

dan jari telunjuk atau jari kelinking

: Bayi dapat mengenal ais kiub yang berwarna biru merah dan

oren

Bahan : besen, air, ais kiub berwarna

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi Sediakan ais kiub yang diletakkan pewarna. Masukkan ais yang telah

diwarnakan ke dalam besen bersama air biasa.

Langkah 1 Celupkan tangan bayi ke dalam campuran ais kiub dengan bantuan pendidik. Ceritakan dengan bayi apa yang mereka rasa tentang air dan warna. Biarkan abyi bermain dengan ais kiub.

Penutup Pendidik mencium, memeluk, dan memuji bayi dengan perkataan pandai,

bagus dan menyebut sayang, sayang dan sayang.

Rabu ( 25 Feb 2015)

1.30-2.30 petang

Komponen : Deria dan Pemahaman Dunia Persekitaran

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 14: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Tema : -

Bilangan bayi : 5 orang

Tajuk : “Cornstarch and water”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh meneroka objek dengan menggunakan

tangan

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat meneroka tepung jagung yang dicampur bersama

air dengan menggunakan tangan.

Bahan : Besen, air dan tepung jagung

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi Letakkan campuran tepung jagung dan air di dalam bekas. Dudukkan bayi

di hadapan bekas. Bagi bayi yang masih tidak boleh duduk dengan

sempurna dudukkan dengan bantuan pengasuh.

Langkah 1 Biarkan bayi bermain dengan campuran tersebut dan meneroka dengan

tangan. Pendidik bercerita kepada bayi tentang campuran tepung jagung dan

air.

Penutup Pendidik meneroka bersama bayi dan memuji bayi atas penglibatan bayi.

Rabu ( 25 Feb 2015)

3.30-4.30 petang

Komponen : Kemahiran Bahasa, Komunikasi dan Literasi Awal

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 15: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Tema : Kebersihan Diri

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Personal Hygiene”

Kebolehan Sedia Ada : Bayi sudah boleh berkomunikasi melalui bunyi dengan orang

sekeliling

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat mengeluarkan bunyi seperti ‘m’ dan ‘b’ untuk

berkomunikasi (0-6 bulan)

: Bayi dapat mengeluarkan bunyi suku kata ma-ma-ma apabila

berkomunikasi (6-12 bulan)

Bahan : -

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi Dudukkan bayi di depa pendidik. Baringkan bayi di dalam bouncer bagi

yang belum boleh duduk.

Langkah 1 Pendidik bercerita kepada bayi mengenai kebersihan diri dan tunjukkan

bahagian anggota badan yang perlu dibersihkan. Pegang tangan bayi dan

letakkan tangan bayi pada setiap anggota badan yang diceritakan.

** (boleh dilakukan pada waktu mandi bayi)

Penutup Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan.

Pendidik memuji bayi.

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 16: RPH WEEK 4

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Rabu ( 25 Feb 2015)

4.30-5.00 petang

Komponen : Sahsiah, sosioemosi dan kerohanian

Tema : Kebersihan Diri

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]

Page 17: RPH WEEK 4

Pemerhatian :

Refleksi :

[Rancangan Pelaksanaan Aktiviti] [2015]

Bilangan bayi : 12 orang

Tajuk : “Bangun Pagi”

Kebolehan Sedia Ada

Objektif Pembelajaran : Bayi dapat ketawa apabila diagah (3-6 bulan)

: Bayi dapat memberi reaksi ketawa dan senyum kepada lagu

yang dinyanyikan oleh pendidik (6-12 bulan)

Bahan : -

Cara :

Langkah Aktiviti

Set Induksi 10) dudukkan bayi di atas riba atau bouncer.

Langkah 1 11) Fokus kepada bayi dan menyanyi lagu “Bangun Pagi”.

Penutup 12) Pendidik mencium, memeluk, mengusap dan mengurut bayi perlahan-lahan.

Sebutkan nama bayi. Katakan sayang, sayang, sayang dan renung mata bayi.

Lirik Lagu

Bangun Pagi Gosok Gigi

Cuci Muka Terus Mandi

Pakai Baju Minum Susu

Salam Ayah Dan Ibu

Pergi Sekolah Jalan Kaki

Jumpa Cikgu Depan Pintu

Selamat Pagi Cikgu _______

Selamat Pagi Cikgu _______

Rajin Belajar Cikgu Ajar

Pandai Tulis, Pandai Lukis

Pandai Nyanyi, Baca Buku

Semua Orang Suka Hati

[TASKA PERMATA NCDRC, UPSI]