rancangan pengajaran slot tahun 3 pembetulan

10
Analyse Learner / Analisis Pelajar Rancangan Pengajaran Slot Tahun 3 Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Hari : Isnin Masa : 8.00 – 9.00 pagi Tarikh : 20 April 2015 Bil Murid :15 (L :8 / P : 7) Kelas : 3 Dedikasi Hasil Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat : 1) Murid-murid dapat mengkelaskan empat jenis punca-punca alam sekitar 2) Murid –murid dapat menjelaskan kesan –kesan bagi setiap pencemaran alam sekitar. 3) Murid-murid dapat menjelaskan langkah-langkah mencegah bagi setiap pencemaran alam sekitar. State Learner Objectives / Nyatakan Objektif Pembelajaran 9

Upload: ramahvarsha

Post on 25-Sep-2015

22 views

Category:

Documents


4 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran slot tahun 3

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Slot Tahun 3Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Hari : IsninMasa : 8.00 9.00 pagi Tarikh : 20 April 2015Bil Murid :15 (L :8 / P : 7)Kelas : 3 Dedikasi Analyse Learner / Analisis Pelajar

Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :1) Murid-murid dapat mengkelaskan empat jenis punca-punca alam sekitar2) Murid murid dapat menjelaskan kesan kesan bagi setiap pencemaran alam sekitar. 3) Murid-murid dapat menjelaskan langkah-langkah mencegah bagi setiap pencemaran alam sekitar.

State Learner Objectives / Nyatakan Objektif Pembelajaran

Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat pencemaran alam sekitar di sekitar kawasan perumahan Analyse Learner / Analisis Pelajar

Bahan bantu mengajar: komputer riba, klip video, gambar, N.S power point

Select Media and Method / Pilih Media dan Bahan

FasaStrategi / AktivitiFokus PembelajaranOrganisasiCatatan

Set Induksi (5 minit) Require Learner Response / Penglibatan

Memaparkan gambar nyamuk aedes dan nyamuk tiruk.1.Apakah gambar yang memaparkan di LCD ?2. Sebutkan nama dua jenis nyamuk tersebut.3. Apakah perbezaan antara kedua-dua jenis nyamuk tersebut ?

1. Guru bertanya kepada murid tentang kesihatan mereka.2. Guru memaparkan dua jenis nyamuk berlainan.3. Seterusnya guru bertanya soalan kepada murid.4. Selepas murid berjawab guru teruskan pengajaran dan pembelajaran.Nyamuk tirukNyamuk aedes

Nyamuk AedesNyamuk Tiruk

BBM : Komputer riba , LCD

Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan

Langkah 1 (10 minit)

Perbincangan

Aktiviti kumpulanMenyenaraikan aktiviti-aktiviti manusia yang boleh memberi impak kepada kesihatan

1. Guru menyoal murid mengenalpasti cara-cara demam denggi dan demam malaria merebakContoh : Bertakung air di longkang, sumbat najis air, pembuangan sampah sarap dilongkang dan simpan air hujan di tong.2. Guru meminta setiap ahli kumpulan mewarnakan nyamuk mengikut ciri-ciri fizikal dan penyakit bawaan nyamuk. 3. Seterusnya guru meminta jawapan daripda semua ahli kumpulan.4. Guru semak jawapan murid

Guru

Murid BBM : Komputer riba, LCD

Require Learner Response / Penglibatan pelajar

Evaluate / Nilai dan Semak

Langkah 2( 20 minit)

Pembelajaran luar bilik darjah

1. Guru membawa murid-murid di luar bilik darjah iaitu pembelajaran luar bilik darjah.2. Guru membawa murid-murid kawasan berisiko pembiakan nyamuk.

3. Murid-murid melihat keadaan sekeliling dan membuat senarai semak

Murid

Guru BBM : Senarai Semak

Evaluate / Nilai dan Semak

Langkah 3( 20 minit)

Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan

Tayangan video mengenai kesan perbuatan manusia terhadap alam sekitar

Require Learner Response / Penglibatan pelajar

1. Guru menayangkan video yang bertajuk pencemaran alam sekitar.

2. Guru meminta daripada semua ahli kumpulan untuk menerangkan perkara-perkara yang dapat mereka lihat dan nilai dari tayangan video berkenaan.

3. Guru dan murid berbincang di kelas

Murid

Guru BBM : komputer riba, LCD

Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan

Penutup ( 5 minit)

Menyanyikan lagu nyamuk

Require Learner Response / Penglibatan pelajar

1. Guru menayangkan slaid lagu nyamuk.2. Murid dan guru menyanyi bersama sambil mengayakan pergerakan

Murid

GuruKecerdasan pelbagai:Muzik

BBM : komputer riba, N.S Power Point

Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan

Petunjuk :

Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan Require Learner Response / Penglibatan pelajar

Evaluate / Nilai dan Semak

Analyse Learner / Analisis Pelajar

State Learner Objectives / Nyatakan Objektif Pembelajaran

9