Download - Rancangan Pengajaran Slot Tahun 3 Pembetulan
Rancangan Pengajaran Slot Tahun 3Mata Pelajaran : Pendidikan Kesihatan Hari : IsninMasa : 8.00 9.00 pagi Tarikh : 20 April 2015Bil Murid :15 (L :8 / P : 7)Kelas : 3 Dedikasi Analyse Learner / Analisis Pelajar
Hasil Pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat :1) Murid-murid dapat mengkelaskan empat jenis punca-punca alam sekitar2) Murid murid dapat menjelaskan kesan kesan bagi setiap pencemaran alam sekitar. 3) Murid-murid dapat menjelaskan langkah-langkah mencegah bagi setiap pencemaran alam sekitar.
State Learner Objectives / Nyatakan Objektif Pembelajaran
Pengalaman sedia ada : Murid pernah melihat pencemaran alam sekitar di sekitar kawasan perumahan Analyse Learner / Analisis Pelajar
Bahan bantu mengajar: komputer riba, klip video, gambar, N.S power point
Select Media and Method / Pilih Media dan Bahan
FasaStrategi / AktivitiFokus PembelajaranOrganisasiCatatan
Set Induksi (5 minit) Require Learner Response / Penglibatan
Memaparkan gambar nyamuk aedes dan nyamuk tiruk.1.Apakah gambar yang memaparkan di LCD ?2. Sebutkan nama dua jenis nyamuk tersebut.3. Apakah perbezaan antara kedua-dua jenis nyamuk tersebut ?
1. Guru bertanya kepada murid tentang kesihatan mereka.2. Guru memaparkan dua jenis nyamuk berlainan.3. Seterusnya guru bertanya soalan kepada murid.4. Selepas murid berjawab guru teruskan pengajaran dan pembelajaran.Nyamuk tirukNyamuk aedes
Nyamuk AedesNyamuk Tiruk
BBM : Komputer riba , LCD
Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan
Langkah 1 (10 minit)
Perbincangan
Aktiviti kumpulanMenyenaraikan aktiviti-aktiviti manusia yang boleh memberi impak kepada kesihatan
1. Guru menyoal murid mengenalpasti cara-cara demam denggi dan demam malaria merebakContoh : Bertakung air di longkang, sumbat najis air, pembuangan sampah sarap dilongkang dan simpan air hujan di tong.2. Guru meminta setiap ahli kumpulan mewarnakan nyamuk mengikut ciri-ciri fizikal dan penyakit bawaan nyamuk. 3. Seterusnya guru meminta jawapan daripda semua ahli kumpulan.4. Guru semak jawapan murid
Guru
Murid BBM : Komputer riba, LCD
Require Learner Response / Penglibatan pelajar
Evaluate / Nilai dan Semak
Langkah 2( 20 minit)
Pembelajaran luar bilik darjah
1. Guru membawa murid-murid di luar bilik darjah iaitu pembelajaran luar bilik darjah.2. Guru membawa murid-murid kawasan berisiko pembiakan nyamuk.
3. Murid-murid melihat keadaan sekeliling dan membuat senarai semak
Murid
Guru BBM : Senarai Semak
Evaluate / Nilai dan Semak
Langkah 3( 20 minit)
Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan
Tayangan video mengenai kesan perbuatan manusia terhadap alam sekitar
Require Learner Response / Penglibatan pelajar
1. Guru menayangkan video yang bertajuk pencemaran alam sekitar.
2. Guru meminta daripada semua ahli kumpulan untuk menerangkan perkara-perkara yang dapat mereka lihat dan nilai dari tayangan video berkenaan.
3. Guru dan murid berbincang di kelas
Murid
Guru BBM : komputer riba, LCD
Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan
Penutup ( 5 minit)
Menyanyikan lagu nyamuk
Require Learner Response / Penglibatan pelajar
1. Guru menayangkan slaid lagu nyamuk.2. Murid dan guru menyanyi bersama sambil mengayakan pergerakan
Murid
GuruKecerdasan pelbagai:Muzik
BBM : komputer riba, N.S Power Point
Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan
Petunjuk :
Utilize Media and method / Gunakan Media dan Bahan Require Learner Response / Penglibatan pelajar
Evaluate / Nilai dan Semak
Analyse Learner / Analisis Pelajar
State Learner Objectives / Nyatakan Objektif Pembelajaran
9