rancangan pengajaran harian t2

9
Rancangan Pengajaran Harian Bahasa Malaysia Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh / Hari : 26 Februari 2015 / Khamis Tahun : 2 Bilangan Murid : 25 Masa : 10.30 – 11.30 Tema : Kebudayaan Tajuk : Kuih Oh Kuih! Standard Kandungan : 2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca Standard Pembelajaran : 2.6 .1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bacaan Objektif : Pada akhir pengajaran ini, murid dapat: 1. Membaca bahan bacaan untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bahasa 2. Menyatakan permintaan dengan intonasi yangb betul dan secara bertatasusila tentang sesuatu perkara dalam situasi tidak formal Sistem Bahasa 1. Tatabahasa : Kata nama, kata kerja 2. Kosa kata : Koci, lempeng, keria, baulu, tepung, pelita, kuih lapis, apam Pengajian Kurikulum 1. Ilmu : Kajian tempatan 2. Nilai Murni : Rajin, keyakinan diri, kerjasama 3. Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK EMK 1. Kreativiti dan Inovasi 2. Teknologi Maklumat dan Komunikasi Kepelbagaian Kaedah dan Teknik (KKT) 1. KB : Menghubungkait 2. KP : Verbal-linguistik, interpersonal, muzik dan kinestatik

Upload: dadyboboy

Post on 22-Dec-2015

19 views

Category:

Documents


1 download

DESCRIPTION

note

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian T2

Rancangan Pengajaran HarianBahasa Malaysia

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tarikh / Hari : 26 Februari 2015 / Khamis

Tahun : 2

Bilangan Murid : 25

Masa : 10.30 – 11.30

Tema : Kebudayaan

Tajuk : Kuih Oh Kuih!

Standard Kandungan : 2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan bukan sastera yang sesuai bagi memupuk minat membaca

Standard Pembelajaran

: 2.6.1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bacaan

Objektif : Pada akhir pengajaran ini, murid dapat:

1. Membaca bahan bacaan untuk menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran bahasa

2. Menyatakan permintaan dengan intonasi yangb betul dan secara bertatasusila tentang sesuatu perkara dalam situasi tidak formal

Sistem Bahasa1. Tatabahasa : Kata nama, kata kerja2. Kosa kata : Koci, lempeng, keria, baulu, tepung, pelita, kuih lapis, apam

Pengajian Kurikulum1. Ilmu : Kajian tempatan2. Nilai Murni : Rajin, keyakinan diri, kerjasama3. Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK

EMK1. Kreativiti dan Inovasi2. Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Kepelbagaian Kaedah dan Teknik (KKT)1. KB : Menghubungkait2. KP : Verbal-linguistik, interpersonal, muzik dan kinestatik3. Pembelajaran konstektual : Menghubungkait dengan amalan kebudayaan

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Daun pandan 54 Lirik lagu ‘Kuih Tradisional’ 255 Kad gambar kuih-kuih tradisional 1

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian T2

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman melihat dan makan kuih-kuih tradisional

Langkah / Masa

Isi pelajaranAktiviti pengajaran dan

pembelajaranCatatan

Set induksi(5 min)

Guru menunjukkan daun pandan kepada murid

Guru mempamerkan sejenis daun yang biasa yang dilihat oleh murid.

Murid diberi peluang untuk memerhati, memegang dan menghidu bau daun tersebut.

Guru soal jawab tentang daun tersebut dan kaitannya dengan kuih tradisional.

Contoh soalan: Apakah nama daun

ini? (daun pandan) Apakah kegunaan

daun ini dalam membuat kuih?

Bagaimanakah cara menggunakan daun ini?

BBMDaun pandan

KBMenghubungkait

BCBMemproses maklumat

Pembelajaran KonstektualMenghubungkait dengan pengalam dalam kehidupan

Langkah 1(15 min)

Lirik lagu Kuih Tradisional

Guru memperdengarkan lagu ‘Kuih Tradisional’

Guru meminta murid menyebutkan nama-nama kuih yang disebutkan dalam seni kata lagu tersebut sambil mempamerkan kad gambar kuih.

Guru mencatatkan nama-nama kuih yang telah disebutkan

Guru membimbing murid menyatakan cara memasak kuih tersebut (rebus, goreng, bakar, kukus)

BBMLirik lagu ‘Kuih Tradisional’

Kad gambar kuih

KBMenghubung kait

KPVerbal-linguistikMuzik

Nilai murniHormat menghormatiKasih sayang

Pembelajaran konstektualMenghubungkaitkan pengalaman menyambut perayaan

Langkah 2 Menyatakan isi Guru membimbing murid BBM

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian T2

(15 min) penting bagi setiap rangkap lirik lagu sebagai maklumat

membaca seni kata lagu yang dipaparkan.

Murid membaca senikata lagu secara individu dan kumpulan dengan sebutan yang betul.

Murid dibimbing menyanyikan lagu “Kuih Oh Kuih” berpandukan seni kata lagu yang dipaparkan.

Murid membaca secara bergilir-gilir nama kuih yang telah dicatatkan dengan sebutan yang betul dan mengkategorikannya dalam kumpulan kuih manis atau pedas

Lirik lagu

KPVerbal-linguistik

BCBMencatat nota

Langkah 3(20 min)

Berbincang mengenai cara-cara membuat kuih tradisional

Murid membaca semula nama-nama kuih dalam seni kata lagu yang dipaparkan.

Murid dalam kumpulan kecil berbincang dan memikirkan cara. mengubah suai rasa atau bentuk kuih mengikut kreativiti mereka.

Murid membentangkan hasil kerja kumpulan mereka.

Pengayaan Murid membaca frasa-

frasa yang terdapat dalam lambaran kerja yang diberikan.

Murid mengkategorikan cara-cara jenis kuih dimasak.

Pemulihan Guru membimbing

murid membaca nama-nama kuih.

BBMLcd SkrinLirik laguKad gambar

KBTBCB

KBMenjana idea

NILAIKeyakinan diriRajin

KPVerbal-linguistikInterpersonal

EMKInovasi dan kreativiti

Penutup(5 min)

Merumus pelajaran hari ini

KognitifMerumuskan isi pelajaran hari ini

Guru meminta murid merumuskan isi pelajaran tentang jenis-jenis kuih yang ada.

Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu

BBMLCDSkrinLirik lagi

KB

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian T2

SosialMenyanyi sambil mengaksikan lagu kiuh oh kuih secara beramai-ramai

kuih oh kuih Merumus

NilaiKebersihanKesyukuranKerajinan

KPVerbal-linguistikIntrapersonal

Refleksi (sebelum, semasa, selepas), atau(Kekuatan, kelemahan, penambahbaikan)

Ulasan pensyarah

Ulasan guru pembimbing

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian T2

Lampiran

Lirik lagu “Kuih Oh Kuih”

Ibuku rajin buat kuih

Bermacam-macan jenis kuih

Bahulu, karipap, buah Melaka

Bolehku makan sekeluarga

Kuih, kuih, kuih, kuih, kuih, kuih (ulang 2 kali)

Keria, lempeng, koci, lepat

Marilah kawan mari dekat

Rasalah kuih yang beraneka

Pasti kawan semua akan suka.

*melidi lagu bapaku pulang dari kota

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian T2

Kad gambar

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian T2
Page 8: Rancangan Pengajaran Harian T2