rancangan pengajaran harian pengajaran makro
DESCRIPTION
RPHTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENGAJARAN MAKROTarikh/Hari:10.10.2012/ RabuKelas :4 Elit
Masa : 8.15 8.45 pagiM/Pel :Sains
Bil.Pelajar:20 orangTajuk :Konduktor atau Penebat
Objektif : Pada akhir P&P, murid dapat:-
1)Menamakan bahan konduktor dan penebat haba.
2)Membezakan antara bahan penebat dengan bahan konduktor haba.
3)Menyenaraikan contoh objek penebat dan konduktor habaPengetahuan Sedia Ada :Pelajar mengetahui bahawa bahan logam adalah konduktor.Konsep : Konduktor haba yang baik juga adalah konduktor elektrik yang baik.Bahan : air panas,bikar, paku besi, klip kertas, duit syiling, straw,gelang getah, skru pemadam dan pen.Nilai : Bekerjasama , bertolak ansurKemahiran :Kognitif (Kemahiran Proses Sains) berkomunikasi,memerhati, mengelasPsikomotor( Kemahiran Manipulatif Sains) mengendalikan bahan konduktor dan penebat dengan berhati-hati supaya tidak berlaku kecederaan.Sosial bekerjasama, bertolak ansurLangkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran PembelajaranCatatan
Aktiviti GuruAktiviti Murid
Set Induksi(5 min)Mengingat semula tentang bahan dan ciri-ciri bahan1.Guru mengulang kaji topik yang lalu dengan bersoal jawab dengan murid tentang bahan dan ciri-cirinya1. Murid beri respon terhadap soalan guru dengan mengingat semula.
KPS:-KomunikasiNilai:-Bertolak ansurMenghormati
Perkembangan 1Pencetusan Idea(8 min)Membezakan antara konduktor atau penebat1)Guru masukkan 2 jenis sudu ke dalam air panas.a)Sudu plastik Bikar A.b)Sudu logam Bikar B.2)Guru minta murid meramal keadaan sudu selepas direndam ke dalam air panas.2)Murid diminta sentuh kedua-dua sudu tersebut dengan berhati-hati.3)Guru bersoal jawab:-a)Apa yang kamu rasa pada sudu plastik dan sudu logam setelah ia direndam ke dalam air panas?b)Mengapa?4)Berdasarkan jawapan murid, guru buat peneguhan dan kaitkan tajuk pada hari ini iaitu Konduktor atau Penebat.5)Guru minta murid senaraikan secara lisan beberapa objek konduktor dan penebat yang terdapat dalam kehidupan seharian mereka.1)Murid ramal keadaan sudu.2)Murid sentuh sudu tersebut dengan arahan guru.2)Murid beri respon terhadap soalan guru.5)Murid senaraikan beberapa objek konduktor dan penebat secara lisan KPS:-Berkomunikasi,Meramal,Nilai:-Bekerjasama, Bertolak ansur,Mengikut arahan.
Perkembangan 2Penstrukturan Semula Idea(12 min)
Mengenal pasti dan mengelas objek berupa konduktor atau penebat.1)Guru memberi arahan kepada murid kaedah menjalankan eksperimen.2)Setiap kumpulan dibekalkan dengan beberapa objek logam dan bukan logam.3)Guru minta murid masukkan objek-objek tersebut ke dalam air panasdalam kiraan 20 dan menyentuh objek-objek itu untuk mengetahui hasilnya.4)Guru minta murid catat hasil eksperimen ke dalam borang yang diedarkan.5)Wakil setiap kumpulan diminta membentang hasil dapatan mereka.6)Guru buat rumusan.
1)Murid mendengar penerangan guru.2)Murid jalankan eksperimen dalam kumpulan.3)Murid catat hasil dapatan kumpulan.4)Wakil kumpulan bentang hasil dapatan mereka.
KPS:-Menjalankan eksperimen, mengelas.KM:-Mengendalikan radas dengan baik.Nilai:Bekerjasama
PenutupMembuat Rumusan(5Min)Membuat kesimpulan bahawa bahan logam adalah konduktor haba yang baik.1)Guru beri soalan kuiz secara bertulis kepada semua murid.2)Guru bincang jawapan dengan murid.3)Guru merumus dan membuat kesimpulan pelajaran.
1)Murid jawab soalan kuiz secara individu.2)Murid semak jawapan bersama guru.
Pentaksiran terhadap kefahaman murid
BORANG PEMERHATIANTulis jawapan yang betul berdasarkan eksperimen yang telah anda jalankan.OBJEKKONDUKTOR/PENEBATPANAS/SEJUK
Paku Besi
Straw
Duit Syiling
Pemadam
Klip Kertas
Pen
Gelang Getah
Skru
SOALAN KUIZ1.Apakah yang dimaksudkan dengan konduktor? A)Bahan yang mengalirkan haba atau elektrik.B)Bahan yang mengalirkan airC)Bahan yang mengalirkan minyak. 2 .Bahan terbaik bagi konduktor haba atau elektrik ialah. A) Getah B)Kayu
C)logam 3 .Berikan 3 contoh objek konduktor i) ii). iii).. 4. Apakah yang dimaksudkan dengan penebat? A) Bahan yang tidak mengalirkan elektrik atau haba. B) Bahan untuk mencuci. C) Bahan untuk membakar 5. Berikan 4 contoh objek penebat. i). ii). iii). iv).E-melkan Ini
HYPERLINK "http://www.blogger.com/share-post.g?blogID=8576087777746526183&pageID=6656140036178413952&target=blog" \o "BlogThis!" \t "_blank" BlogThis!
HYPERLINK "http://www.blogger.com/share-post.g?blogID=8576087777746526183&pageID=6656140036178413952&target=twitter" \o "Kongsi ke Twitter" \t "_blank" Kongsi ke Twitter
HYPERLINK "http://www.blogger.com/share-post.g?blogID=8576087777746526183&pageID=6656140036178413952&target=facebook" \o "Kongsi ke Facebook" \t "_blank" Kongsi ke FacebookTiada ulasan:
Catat Ulasan
Laman utama
Langgan: Catatan (Atom)
Halwa Telinga
Gratisan Musik
MAKLUMAT DIRI
NAMA: ANITA BINTI ISMAIL
NO MATRIK: D20112055041
SUBJEK: KRT 3013 - TEKNOLOGI MAKLUMAT SEKOLAH RENDAH
NAMA TUTOR E-LEARNING: EN. HAFIZUL FAHRI BIN HANAFI
Mengenai Saya
eeta ismail Lihat profil lengkap saya
Arkib Blog
HYPERLINK "http://eetaskmj.blogspot.com/search?updated-min=2012-01-01T00:00:00%2B08:00&updated-max=2013-01-01T00:00:00%2B08:00&max-results=6" 2012 (6)
HYPERLINK "http://eetaskmj.blogspot.com/2012_12_01_archive.html" Disember (1)
HYPERLINK "http://eetaskmj.blogspot.com/2012_11_01_archive.html" November (1)
HYPERLINK "http://eetaskmj.blogspot.com/2012_10_01_archive.html" Oktober (4)
Pembudayaan ICT di SK Matang Jelutong Fakta Sains Mengenai Haiwan Fakta Sains Tentang Tumbuhan Fakta Sains Tentang ManusiaPengikut
Jumlah Paparan Halaman
1,463
KALENDAR HIJRIAH
ASMA UL-HUSNA
JADUAL WAKTU SOLAT
Waktu Solat Malaysia
Perak Zon 2 - Kerian, Larut Matang, Selama
Imsak
:
05:38
Subuh
:
05:48
Syuruk
:
07:01
Zohor
:
13:08
Asar
:
16:19
Magrib
:
19:09
Isya
:
20:18
30-Sep-2013
24 Zulkaedah, 1434
Pilihan Pengguna
waktusolat.netMUTIARA KATA
MAKLUMAT TERKINI
kementerian Pelajaran Malaysia
Bahagian Pembangunan Kurikulum
Pentaksiran Berasaskan Sekolah
NKRA pendidikan
1 Murid 1 Sukan
MBMMBI
Facebook KPM
Eduweb TV
.
Templat Picture W