rancangan pengajaran harian pilihan

13
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tarikh/Hari : 23/2/2015 (Isnin) Tahun : 1 Cemerlang Bilangan Murid : 10 orang Masa : 8.10 – 9.10 pagi (60 minit) Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Tema : Keluarga Tajuk : Keluarga Saya Standard Kandungan : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul StandardPembelajaran : 2.1.3 Mengeja dan membatangkan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul. Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat : i. Mengeja sekurang-kurangnya 3 daripada 5 suku kata tertutup dengan sebutan yang betul

Upload: azeez-asyt

Post on 11-Feb-2016

278 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

...

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh/Hari : 23/2/2015 (Isnin)

Tahun : 1 Cemerlang

Bilangan Murid : 10 orang

Masa : 8.10 – 9.10 pagi (60 minit)

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Tema : Keluarga

Tajuk : Keluarga Saya

Standard Kandungan : 2.1 Asas membaca dengan sebutan yang betul

StandardPembelajaran : 2.1.3 Mengeja dan membatangkan suku kata tertutup dengan sebutan yang betul.

Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat :

i. Mengeja sekurang-kurangnya 3 daripada 5 suku kata tertutup dengan sebutan yang

betul

ii. Membatang sekurang-kurangnya 3 daripada 5 suku kata tertutup dengan sebutan yang

betul

Pengisian Kurikulumi. Imu : Pendidikan Moral, Pendidikan Agama Islam, Pendidikan Seni Visual

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

ii. Nilai : Kasih sayang, hormat-menghormati, bersyukur

Kemahiran Bernilai Tambah : i. Kemahiran Berfikir : Menghubungkait, memadankan, mencirikan, membuat kesimpulan

ii. Belajar Cara Belajar : Mendengar dengan berkesan, mengenalpasti maklumat, bacaan intensif, memproses

maklumat

iii. Kecerdasan Pelbagai : Verbal linguistik, muzik

Sistem Bahasai. Tatabahasa : Kosa kata - datuk, ayah, adik, nenek, kakak, emak

ii. Media : Kad suku kata, kad gambar, lembaran kerja, video

Pengetahuan sedia ada : Murid - murid biasa menunjukkan kasih sayang kepada ayah dan ibu

Elemen Merentas Kurikulum : kreatif,inovatif dan keusahawanan

Isi Pelajaran Langkah & Aktiviti CatatanSet induksi (5 minit) i. Guru menunjukkan gambar keluarga.

ii. Guru bersoal jawab dengan murid.

Soalan guru :

a. Apakah gambar yang telah ditunjukkan di

dalam gambar tadi?

BBM :Skrin

LCD

Video

KB :

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

b. Adakah kamu sayang ayah dan ibu kamu?

c. Kenapa kamu sayang mereka?

iii. Guru memperkenalkan tajuk pada hari tersebut

iaitu “Keluarga Saya”.

Menghubungkait

BCB : Mengenalpasti

maklumat

KP : Verbal linguistik

Muzik

Nilai : Kasih sayang

Langkah 1Soal jawab tentang :

i. Siapakah di dalam video tadi?

ii. Apa yang perlu kita buat

apabila berjumpa dengan

ibubapa ini?

iii. Kenapa kita perlu menghormati

orang dalam gambar ini?

1. Guru menayangkan video”Sayang Semuanya”.

2. Murid bersoal jawab tentang gambar yang

terdapat dalam video tersebut.

3. Murid menjawab soalan berdasarkan gambar

tunggal yang ditayangkan.

4. Murid membatang perkataan yang mengandungi

suku kata tertutup yang berwarna di dalam

gambar.

BBM :Skrin

LCD

KB :Menjana idea

Nilai :Menghormati ibu bapa

Langkah 2Contoh kad suku kata

tuk

kak

mak

1. Murid dibimbing menyebut  suku kata tertutup.

2. Murid mengeja suku kata tertutup berpandukan

kad suku kata yang ada.

3. Murid secara bergilir-gilir mengeja dan

membatang suku kata tertutup.

BBM :Skrin

LCD

BCB :bacaan intensif

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

yah

nek

4. Murid mengeja dan membatang suku kata yang

ditunjukkan oleh guru secara rawak.

KP :Verbal linguistik

Nilai :Berdikari

Langkah 3 Gambar ayah

Gambar emak

Gambar nenek

Gambar datuk

Gambar kakak

1. Murid diminta memadankan perkataan

berdasarkan gambar.

2. Murid-murid diminta membaca perkataan secara

kuat.

3. Setelah aktiviti memadan selesai murid membaca

perkataan secara latih tubi

BBB :GambarKB :Memadan

BCB :

Bacaan intensif

KP :

Verbal linguistik

Nilai :Berdikari

Pemulihan Suku kata tertutup

kak nek ini

eja aku itu

tuk ma

k

yah

1. Murid diedarkan dengan lembaran kerja

2. Murid diminta mewarnakan suku kata tertutup

(KVK) dalam kotak yang disediakan dengan warna

yang betul.

BBB :Lembaran kerjaKB :Mengelaskan

KP :

Visual ruang

Nilai :

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

Arahan : warnakan suku  kata Berdikari

PengayaanRujuk lampiran 4

Permainan bahasa :

Teka silang kata

Arahan : warnakan perkataan yang

terdapat di dalam petak silang kata.

S A B U N M O J P M

U S E G A K I B D A

T C D E Y D Y A S N

L V A T U F T L V D

Y S K A I G R D G I

F C Q H O H D I H O

X B E R S I H S J D

O T A P H G K A M K

1.

Senaraikan perkataan yang

diwarnakan.

1.    Murid diedarkan lembaran kerja yang mengandungi

teka silang kata

2.    Murid diminta mencari dan mewarnakan perkataan

yang terdapat dalam silang kata.

BBB :Lembaran kerjaBCB :

memproses maklumat

KP :

Visual ruang

Nilai :Berdikari

Penutup 1. Membuat rumusan tentang apa yang dipelajari.

2. Menyelitkan nilai-nilai murni tentang pentingnya

BBB :

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

menolong ibu bapa di rumah

3. Menyanyikan semula lagu “Sayang Semuanya”

Lembaran kerja

KB :Membuat kesimpulan

BCB :

memproses maklumat

KP :

Verbal linguistik

Nilai :Berdikari

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

LAMPIRAN

SET INDUKSI

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

dada tuktuk

LANGKAH 2

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan

nene neknek

aa yayaee mamakaka kakkak

LANGKAH 3

Page 10: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan
Page 11: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan
Page 12: Rancangan Pengajaran Harian Pilihan