penulisan rph

4
CADANGAN PENULISAN RPH FASA 1 Mata Pelajaran : Matematik Kelas : 3 Amanah Tarikh : 24 Februari 2015 Masa : (70 minit) Tema : Perkaitan Topik : 4.0 Statistik II Kod Standard Pembelajaran : 4.2 PPPM: Band 2 KBAT : Menganalisis PdP Berpusatkan : Murid Objektif PdP: Memahami dan menggunakan konsep mod, median dan min untuk menyelesaikan masalah Pencapaian PdP : Menentukan mod bagi (a) Set data (b) Data dalam jadual kekerapan (c) Menentukan mod dan kekerapan bagi mod tersebut daripada piktograf, carta palang, graf garis dan carta pai Nilai : Bekerjasama, Berdikari, Kenyakinan diri BBM/ Sumber : Kertas berbentuk, Lembaran Kerja, Kertas Mahjong, Marker Pen

Upload: hamidah

Post on 29-Sep-2015

230 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Cadangan

TRANSCRIPT

CADANGAN PENULISAN RPHFASA 1

Mata Pelajaran : Matematik

Kelas : 3 AmanahTarikh : 24 Februari 2015Masa : (70 minit)Tema : Perkaitan

Topik : 4.0 Statistik II

Kod Standard Pembelajaran : 4.2PPPM: Band 2KBAT : Menganalisis

PdP Berpusatkan : Murid

Objektif PdP: Memahami dan menggunakan konsep mod, median dan min untuk menyelesaikan masalah

Pencapaian PdP :

Menentukan mod bagi (a) Set data

(b) Data dalam jadual kekerapan

(c) Menentukan mod dan kekerapan bagi mod tersebut daripada piktograf, carta palang, graf garis dan carta pai

Nilai : Bekerjasama, Berdikari, Kenyakinan diriBBM/ Sumber :

Kertas berbentuk, Lembaran Kerja, Kertas Mahjong, Marker Pen

FASA 2Rangka Pengajaran

Kesan /Refleksi

Induksi

Bagaimana anda menarik minat murid kepada topik hari ini ?

*Murid dikelaskan mengikut bulan kelahiran

Aktiviti Utama :

Bagaimana anda menerangkan topik / pengajaran anda dengan jelas kepada murid?Adakah anda memberikan contoh / strategi pembelajaran kepada murid ?

.* Pelajar diminta untuk mengambil kad berbentuk yang telah disediakan oleh guru di hadapan kelas mengikut bulan kelahiran masing-masing.

* Murid dikehendaki menampal kad berbentuk tadi pada papan putih.

*Pelajar dikehendaki membina jadual kekerapan berdasarkan kad berbentuk yang telah ditampal.

*Pelajar menjawab soalan :

-Bandingkan jumlah pelajar mengikut bulan kelahiran?

-Pelajar menentukan istilah mod dengan betul

Pelajar mengambil kad berbentuk

Pelajar menampal kad pada papan putih

Pelajar membina jadual kekerapan

Cadangan jawapan :

-Murid akan menyatakan jumlah pelajar yang paling ramai dan sedikit

-Murid dapat memahami konsep mod

Adakah anda menjalankan aktiviti berkumpulan ?

Bagaimanakah anda menguruskan aktiviti PdP?

*Pelajar diagihkan kepada beberapa kumpulan (enam pelajar dalam satu kumpulan)*Guru mengedarkan soalan yang berbeza kepada setiap kumpulan

*Pelajar dikehendaki berbincang dan menjawab soalan dalam kumpulan masing-masing

*Pelajar menulis jawapan dalam kertas mahjong dan seterusnya membentangkan jawapan

Pelajar membentuk kumpulan

Pelajar berbincang dalam kumpulan masing-masingPelajar membentangkan jawapan

PentaksiranAdakah ruang untuk anda menjalankan pentaksiran?

Siapakah yang anda taksir?

Apakah hasil tugasan murid /bukti pentaksiran yang anda kumpulkan?

*Pentaksiran dibuat berdasarkan hasil pembentangan kumpulan*Semua ahli kumpulan

*Kertas mahjong (perbentangan),

gambar dan video (bukti guru)Pelajar menentukan mod bagi set data

Aktiviti PlenariApakah maklumat yang anda peroleh pada penghujung sesi PdP?

Apakah yang perlu diketahui oleh murid ?

*Pelajar dapat menentukan mod dengan tepat

*Pelajar dapat menentukan mod bagi

(a)Set data

(b)Data dalam jadual kekerapan

(c)Menentukan mod dan kekerapan bagi mod tersebut daripada piktograf, carta palang, graf garis dan carta pai

Kerja susulan untuk murid

Aktiviti Pengukuhan*Pelajar diberikan latihan pengukuhan dalam buku teks Latihan 4.2a.

Aktiviti :Peneguhan / pengkayaan