panduan penggunaan - s800747.tripod.coms800747.tripod.com/panduan.pdf2. para pelajar dapat...

6
PANDUAN PENGGUNAAN : 1. OBJEKTIF 2. KUMPULAN SASARAN 3. TEMPOH MASA PENEROKAAN LAMAN 4. CADANGAN STRATEGI 4.1 CARTA ALIRAN PENGGUNAAN 4.2 KAEDAH PENGAJARAN 1. OBJEKTIF LAMAN WEB: a. Untuk urusan capaian maklumat pendidikan,penyelidikan dan pembelajaran secara interaktif. b. Menyediakan rancangan mengajar yang mengintegrasikan TMK sebagai bahan Bantu mengajar . c. Mewujudkan pembelajaran secara kolaboratif dan penyelesaian masalah secara usahasama dan berterusan. d. Dapat memahirkan pelajar ,melayari laman web dengan penggunaan internet. e. Dapat belajar mengurus maklumat-maklumat semasa membuat pencarian laman web pendidikan tersebut. [KEMBALI] 2. KUMPULAN SASARAN (Pengguna) : a. Guru-guru Mata pelajaran Kajian Tempatan dan para pelajar tahun 4. [KEMBALI] 3. MASA YANG DIPERLUKAN UNTUK PENGGUNAAN LAMAN WEB : a. 1 jam 30 minit [KEMBALI]

Upload: truongkiet

Post on 10-Feb-2018

219 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: PANDUAN PENGGUNAAN - s800747.tripod.coms800747.tripod.com/panduan.pdf2. Para pelajar dapat pengetahuan tentang penggunaan internet 3. Pengintegraian maklumat melalui MS Word,MS Power

PANDUAN PENGGUNAAN :

1. OBJEKTIF

2. KUMPULAN SASARAN

3. TEMPOH MASA PENEROKAAN LAMAN

4. CADANGAN STRATEGI

4.1 CARTA ALIRAN PENGGUNAAN

4.2 KAEDAH PENGAJARAN

1. OBJEKTIF LAMAN WEB:

a. Untuk urusan capaian maklumat pendidikan,penyelidikan dan

pembelajaran secara interaktif.

b. Menyediakan rancangan mengajar yang mengintegrasikan TMK sebagai

bahan Bantu mengajar .

c. Mewujudkan pembelajaran secara kolaboratif dan penyelesaian masalah

secara usahasama dan berterusan.

d. Dapat memahirkan pelajar ,melayari laman web dengan penggunaan

internet.

e. Dapat belajar mengurus maklumat-maklumat semasa membuat

pencarian laman web pendidikan tersebut.

[KEMBALI]

2. KUMPULAN SASARAN (Pengguna) :

a. Guru-guru Mata pelajaran Kajian Tempatan dan para pelajar tahun 4.

[KEMBALI]

3. MASA YANG DIPERLUKAN UNTUK PENGGUNAAN LAMAN WEB :

a. 1 jam 30 minit

[KEMBALI]

Page 2: PANDUAN PENGGUNAAN - s800747.tripod.coms800747.tripod.com/panduan.pdf2. Para pelajar dapat pengetahuan tentang penggunaan internet 3. Pengintegraian maklumat melalui MS Word,MS Power

4. STRATEGI PENGAJARAN YANG DICADANGKAN IALAH:

(a ). Carta aliran /Papan cerita Bahan Bantu Pengajaran dan Pembelajaran:

[KEMBALI]

KAJIAN TEMPATAN TAHUN 4Tajuk : Kediaman

Pautan 2

LatihanInteraktif

Power Point

Isi kandungan(Huraian sukatan Pelajaran)

Pautan 1

Tajuk (Nota)

Pautan 3

Pautan 4

Pautan 5

Pautan 6

Pautan 7

Bank Soalan

Page 3: PANDUAN PENGGUNAAN - s800747.tripod.coms800747.tripod.com/panduan.pdf2. Para pelajar dapat pengetahuan tentang penggunaan internet 3. Pengintegraian maklumat melalui MS Word,MS Power

( b ) CADANGAN KAEDAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN :

Contoh Rancangan Mengajar Menggunakan Kaedah Penyelesaian Masalah :

1. Tarikh 1 November 2008

2. Masa 2 jam

3. Tahun 4

4. Bilangan Murid 35 orang

5. Tema pelajaran /Topik Kediaman

6. Liputan Kurikulum 1.Topik ini meliputi sejarah manusia zaman

dahulu dan jenis –jenis kediaman hingga

sekarang.

7. Objektif Pembelajaran 1. Di akhir pengajaran para pelajar dapat

memahami sejarah manusia zaman dahulu

dan jenis-jenis kediaman dan

kepentingannya.

2. Dapat menggunakan laman web tersebut

dalam kaedah belajar sendiri menyelesaikan

masalah.

3. Dapat memahirkan pelajar tentang

pengunaan internet apabila melayari laman

web.

4.Dapat belajar mengurus maklumat

daripada laman web tersebut.

8. Pengetahuan sedia ada 1.Para pelajar mengetahui tentang jenis-

jenis rumah kediaman .

Page 4: PANDUAN PENGGUNAAN - s800747.tripod.coms800747.tripod.com/panduan.pdf2. Para pelajar dapat pengetahuan tentang penggunaan internet 3. Pengintegraian maklumat melalui MS Word,MS Power

9. Hasil Pembelajaran 1. Memahami dan menamakan jenis-jenis

rumah dan kepentingannya.

2. Memperkukuhkan kemahiran

menggunakan computer dalam mencari

maklumat.

3. Dapat mempertingkatkan minat untuk

menggunakan TMK dalam pengajaran dan

pembelajaran.

4. Menimbulkan rasa bertanggngjawab

terhadap kediaman sendiri dan

persekitarannya.

10. Persediaan Guru 1. Menyediakan peralatan TMK yang

mencukupi dan video tentang jenis

kediaman di Malaysia.

2. Menyediakan alamat laman web

pengajaran.

3. Menyediakan kaedah atau strategi

pengajaran yang sesuai.( penyelesaian

masalah)

4. Menyediakan dan memberi arahan

penggunaan laman web tersebut.

11. Persediaan TMK 1. Menyediakan alamat laman web.

2. Menyediakan komputer dan rangkaian

internet yang sempurna.

12. Penerapan TMK 1.Para pelajar dapat belajar penggunaan

komputer.

Page 5: PANDUAN PENGGUNAAN - s800747.tripod.coms800747.tripod.com/panduan.pdf2. Para pelajar dapat pengetahuan tentang penggunaan internet 3. Pengintegraian maklumat melalui MS Word,MS Power

2. Para pelajar dapat pengetahuan tentang

penggunaan internet

3. Pengintegraian maklumat melalui MS

Word,MS Power Point dan internet.

4. Mengedit bahan internet menggunakan

perisian MS Word.

13. Aktiviti Pelajaran. 1. Set Induksi,Guru Menayang satu Video (5

Minit) tentang kediaman-kediaman di

Malaysia.

2. Guru Menayangkan Power Point Slaid

tentang Kediaman dan memberi alamat

laman web kepada pelajar serta soalan

(jenis-jenis kediaman dan kepentingannya)

3. Para pelajar mencari maklumat melalui

laman web yang diberikan(nota tentang

manusia zaman dahulu dan jenis-jenis

kediaman dahulu hingga kini) pembelajaran

kendiri.Pelajar boleh muat turun nota.

4. Para pelajar membuat latihan

interaktif,merujuk pada pautan nota melalui

laman web tersebut

5. Para pelajar ,mendapatkan soalan melalui

pautan bank soalan sebagai latihan

pengukuhan dan pengayaan.

14. Aktiviti guru 1.Menyelidik pangkalan data untuk

mendapatkan maklumat khusus.

Page 6: PANDUAN PENGGUNAAN - s800747.tripod.coms800747.tripod.com/panduan.pdf2. Para pelajar dapat pengetahuan tentang penggunaan internet 3. Pengintegraian maklumat melalui MS Word,MS Power

2. Menjadi fasilitator kepada para pelajar.

15. Aktiviti Pelajar 1. Mengakses internet mencari maklumat

(nota ) kepada soalan yang dikemukakan

oleh guru.

2. Pelajar memuat turun maklumat yang

diperlukan,

3. Menjawab soalan interaktif.

4. Membuat latihan pengukuhan dan

pengayaan.

16.Literasi 1.Para pelajar membaca nota yang terdapat

dalam laman web tersebut.

2. Menyertai latihan interaktif

17. Penerapan nilai murni 1. Bersyukur dan menghargai mempunyai

kediaman yang istimewa dan selesa.

18. KBKK 1.Mengumpul dan mengelas

2.Menilai kebaikan dan keburukan

3.Bersyukur

19. Bahan rujukan TMK 1. Internet

2. laman Web Kajian Tempatan Tahun 4

20. Penilaian 1.Soalan berasaskan latihan interaktif dan

bank soalan ( Laman Web).

[KEMBALI]