lesson plan m4

20
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4 Hari: Isnin Tarikh : 2.2. 2015 Kelas Isi Kandungan TAHUN 2 9.10-10.10 BAHASA MALAYSIA Tema Keluarga Harmoni Tajuk Sepupu Adam Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran) 1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. 1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila. 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran) 1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara lisan terhadap pelbagai soalan bercapah. 1.3.3 Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan dan gerak laku berdasarkan pesanan mengikut urutan dengan betul. 1.4.3 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila. EMK: Ilmu, Nilai murni, Kajian Masa Depan Pengisian Kurikulum: Nilai: Kasih sayang, tolong menolong, bertanggung-jawab Ilmu: Kemahiran Hidup, Dunia Sains KBT: KB- (Menjanakan idea, mengenal pasti, menyusun mengikut urutan) BCB- ( mendengar dengan berkesan ) KP- Interpersonal, Verbal linguistik KONSTRUKTIVISME-Menghubungkaitkan Media: Buku teks, buku aktiviti, gambar Sistem Bahasa: Impak/ Catatan Menguasai Sederhana Lemah 1

Upload: molly-scott

Post on 15-Dec-2015

224 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4Hari: Isnin Tarikh : 2.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 29.10-10.10BAHASA

MALAYSIA

TemaKeluarga Harmoni

Tajuk Sepupu Adam

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. 1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila. 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran)1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara lisan terhadap pelbagai soalan bercapah. 1.3.3 Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan dan gerak laku berdasarkan pesanan mengikut urutan dengan betul. 1.4.3 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila.

EMK:Ilmu, Nilai murni, Kajian Masa Depan

Pengisian Kurikulum:Nilai: Kasih sayang, tolong menolong, bertanggung-jawabIlmu: Kemahiran Hidup, Dunia Sains

KBT: KB- (Menjanakan idea, mengenal pasti, menyusun mengikut urutan)BCB- ( mendengar dengan berkesan )KP- Interpersonal, Verbal linguistikKONSTRUKTIVISME-Menghubungkaitkan

Media: Buku teks, buku aktiviti, gambar

Sistem Bahasa:Tatabahasa: Kata Ganti Nama Diri

Kosa Kata:Sangkar, haiwan peliharaan, mereka, dia, -nya

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

1

Page 2: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4Hari : Isnin Tarikh : 2.2.2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 612.30-1.30

KEMAHIRANHIDUP

BidangReka Bentuk dan Teknologi

Unit Kreativiti dan Reka Cipta

Tajuk Pembelajaranb) Penghasilan Projek Reka Cipta

Hasil PembelajaranAras 1i) Mengenal pasti masalahii) Mengumpul maklumatiii) Menyelesaikan masalah melalui lakaran

Aktiviti1. Murid membuat penambahbaikan kepada lakaran projek sebelum dibentukkan.

BBM1. Buku teks2. Kertas dan pensel

Nilai MurniBekerjasama

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

2

Page 3: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4Hari: Selasa Tarikh : 3.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 68.40-9.10

SAINS

TemaMenyiasat Benda Hidup

Tajuk Interaksi Antara Hidupan

Objektif Pembelajaran

1.3 Memahami tanggungjawab manusia dalam melindungi spesies terancam

Objektif Khusus

1.3.4 Terangkan mengapa haiwan atau tumbuh-tumbuhan tertentu menghadapi ancaman kepupusan.1.3.5.Cadangkan cara-cara untuk mencegah haiwan dan tumbuh-tumbuhan daripada kepupusan.

Aktiviti 1. Murid berbincang dan membuat kesimpulan bahawa haiwan dan tumbuhan tertentu menghadapi ancaman kepupusan kerana aktiviti manusia seperti di bawah yang menyalahi undang-undang atau berlebihan:a. pembalakanb. pemburuanc) pembangunan.2.Bincangkan cara-cara untuk mencegah haiwan dan tumbuhan daripada kepupusan, contohnya:a. kempen menentang pembalakan berlebihan,b. mendidik orang ramai tentang kepentingan melindungi dan memulihara haiwan dan tumbuhan,c. mengelakkan memakan atau membeli produk yang dibuat dari spesies terancam, d. menguatkuasakan undang-undang. 3. Murid berbincang dan membuat kesimpulan bahawa haiwan dan tumbuhan tertentu menghadapi ancaman kepupusan kerana aktiviti manusia seperti di bawah yang menyalahi undang-undang atau berlebihan:a. pembalakanb. pemburuanc) pembangunan.

Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir1. Membuat inferens2. Berkomunikasi

Sikap Saintifik1.Menghargai ciptaan Tuhan.

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

3

Page 4: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4 Hari: Selasa Tarikh : 3.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 29.10-10.10

BAHASA

MALAYSIA

TemaKeluarga Harmoni

Tajuk Sepupu Adam

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. 3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas. 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul.

Standard Pembelajaran 2.4.1 Membaca dan memahami maklumat untuk mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan multimedia dengan tepat 3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas. 3.3.3 Membina dan menulis jawapan dalam bentuk ayat mudah dengan betul berdasarkan soalan.

Aktiviti Pembelajaran1. Murid membaca ayat2. Murid membina ayat majmuk menggunakan kata hubung.3. Murid menulis ayat majmuk dalam buku teks.

EMK:Ilmu, Nilai murni, Kajian Masa Depan

Pengisian Kurikulum:Nilai: Kasih sayang, tolong menolong, bertanggung-jawabIlmu: Kemahiran Hidup, Dunia Sains

KBT: KB- (Menjanakan idea, mengenal pasti, menyusun mengikut urutan)BCB- ( mendengar dengan berkesan )KP- Interpersonal, Verbal linguistikKONSTRUKTIVISME-Menghubungkaitkan

Media: Buku teks, buku aktiviti, gambar

Sistem Bahasa:Tatabahasa: Kata Ganti Nama Diri

Kosa Kata:Sangkar, haiwan peliharaan, mereka, dia, -nya

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

4

Page 5: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4 Hari: Selasa Tarikh : 3.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 511.30 – 12.30

SAINS

TemaPengenalan Kepada Sains

Tajuk Kemahiran Saintifik

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)Kemahiran Proses Sains

Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran)Murid boleh:1.1.5 Mereamal

Aktiviti1. Murid membuat jangkaan tentang satu peristiwa berdasarkan pemerhatian, pengalaman lalu atau data.2. Murid membuat satu jangkaan yang munasabah tentang suatu peristiwa berdasarkan pemerhatian, pengalaman lalu atau data.3. Murid mencatatkan jangkaan yang munasabah di papan putih.

Sikap Saintifik dan Nilai MurniBerfikiran kritikal dan analitis

TMKPersembahan Power point.

Media: Buku teks dan buku latihan.

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

5

Page 6: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4Hari: Rabu Tarikh : 4.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 29.10-10.10BAHASA

MALAYSIA

TemaKeluarga Harmoni

Tajuk Sepupu Adam

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. 3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.

Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran)1.3.3 Mendengar, memahami dan memberikan respons secara lisan dan gerak laku berdasarkan pesanan mengikut urutan dengan betul. 1.4.3 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila. 2.3.2 Membaca kuat pelbagai jenis ayat dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul mengikut tanda baca. 2.4.1 Membaca dan memahami maklumat untuk mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan multimedia dengan tepat 3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas.

Aktiviti1. Murid mendengar pesanan mengikut urutan2. Murid memberikan respon secara lisan.3. Murid membaca dan mengenal pasti idea utama dan idea sampingan.4. Murid menulis idea utama dan idea sampingan dalam buku tulis.

EMK:Ilmu, Nilai murni, Kajian Masa Depan

Pengisian Kurikulum:Nilai: Kasih sayang, tolong menolong, bertanggung-jawabIlmu: Kemahiran Hidup, Dunia Sains

KBT: KB- (Menjanakan idea, mengenal pasti, menyusun mengikut urutan)BCB- ( mendengar dengan berkesan )KP- Interpersonal, Verbal linguistikKONSTRUKTIVISME-Menghubungkaitkan

Media: Buku teks, buku aktiviti,

Sistem Bahasa:Tatabahasa: Kata Ganti Nama Diri

Kosa Kata:Sangkar, haiwan peliharaan, mereka, dia, -nya

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

6

Page 7: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4 Hari: Rabu Tarikh : 4.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 57.40-8.40

SAINS

TemaPengenalan Kepada Sains

Tajuk Kemahiran Saintifik

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)Kemahiran Proses Sains

Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran)Murid boleh:1.1.6 Berkomunikasi

Aktiviti1. Merekod maklumat atau idea dalam bentuk yang sesuai dan mempersembahkan maklumat atau idea tersebut secara sistematik dalam pelbagai bentuk secara kreatif dan inovatif serta boleh memberi maklum balas.

Sikap Saintifik dan Nilai MurniBerfikiran kritikal dan analitis

TMKPersembahan Power point.

Media: Buku teks dan buku latihan.

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

7

Page 8: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4 Hari: Rabu Tarikh : 4.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 61.00-2.00

SAINS

TemaMenyiasat Benda Hidup

Tajuk Interaksi Antara Hidupan

Objektif Pembelajaran

1.1 Memahami sebahagian haiwan hidup dalam kumpulan dan selainnya hidup bersendirian

1.2 Memahami bahawa persaingan ialah satu bentuk interaksi antara hidupan.

1.3 Memahami tanggungjawab manusia dalam melindungi spesies terancam

Objektif Khusus1. Murid dapat menjawab satu set soalan sains berdasarkan topik yang telah dipelajari.

Aktiviti 1. Murid menjawab set soalan yang diberikan.2. Murid berbincang dengan bimbingan guru untuk mendapatkan jawapan yang betul.

Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir1. Membuat inferens2. Berkomunikasi

Sikap Saintifik1.Menghargai ciptaan Tuhan.

8

Page 9: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4Hari: Khamis Tarikh : 5.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 47.40-8.40SEJARAH

TajukMari Belajar Sejarah

Unit Sejarah dan kita.

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)1.1 Pengertian sejarah dan kemahiran sejarah.

Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran)Murid boleh:1. Murid menghasilkan sebuah poster bersaiz A4 tentang perkembangan dalam bidang pengangkutan .

Aktiviti1. Murid memilih bidang pengangkutan yang hendak dibuat dalam bentuk poster bersaiz A4 secara berkumpulan.2. Murid melukis gambar yang sesuai yang menunjukkan perkembangan dalam bidang pengangkutan dari dulu hingga kini.

Elemen Kewarganegaraan dan Nilai SivikKongsi Sejarah

Media: Buku teks

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

9

Page 10: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4 Hari: Khamis Tarikh : 5.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 28.40-10.10BAHASA

MALAYSIA

TemaKeluarga Harmoni

Tajuk Sepupu Adam

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)1.4 Bertutur, berbual dan menyatakan permintaan tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber dalam situasi formal dan tidak formal secara bertatasusila. 2.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. 4.2 Mengujarkan bahasa yang indah dan menggunakan bahasa badan secara kreatif semasa bercerita secara didik hibur.

Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran)1.4.3 Berbual tentang sesuatu perkara menggunakan kata ganti nama diri ketiga dengan betul dalam situasi tidak formal secara bertatasusila. 2.3.1 Membaca kuat ayat penyata dengan lancar, sebutan yang jelas, intonasi yang betul dan berjeda. 2.3.2 Membaca kuat pelbagai jenis ayat dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul mengikut tanda baca. 2.4.1 Membaca dan memahami maklumat untuk mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan multimedia dengan tepat 4.2.1 Mengujarkan ayat dengan sebutan yang betul, intonasi yang jelas dan diksi yang tepat melalui penceritaan secara didik hibur.

EMK:Ilmu, Nilai murni, Kajian Masa Depan

Pengisian Kurikulum:Nilai: Kasih sayang, tolong menolong, bertanggung-jawabIlmu: Kemahiran Hidup, Dunia Sains

KBT: KB- (Menjanakan idea, mengenal pasti, menyusun mengikut urutan)BCB- ( mendengar dengan berkesan )KP- Interpersonal, Verbal linguistikKONSTRUKTIVISME-Menghubungkaitkan

Media: Buku teks, buku aktiviti, gambar

Sistem Bahasa:Tatabahasa: Kata Ganti Nama Diri

Kosa Kata:Sangkar, haiwan peliharaan, mereka, dia, -nya

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

10

Page 11: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4 Hari : Khamis Tarikh : 5.2.2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 211.30-12.30

SAINS

Tema Sains Hayat

Tajuk1. Manusia

Topik Keperluan Saya

Standard Kandungan :1.2 Menghargai keperluan asas yang ada.

Standard Pembelajaran : Murid boleh :1.2.1 Menerangkan makanan, air, udara dan tempat perlindungan yang bersih adalah penting untuk menjamin kesihatan.1.2.2 Mempraktikkan pengambilan pelbagai jenis makanan berkhasiat supaya sihat.

Sumber : 1. Buku teks dan buku aktiviti

Aktiviti : 1. Murid bercerita dengan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.2. Murid membaca pelbagai jenis ayat dengan sebutan yang betul.3. Murid melakonkan cerita dalam buku teks m/s 18.

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

11

Page 12: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4Hari: Jumaat Tarikh : 6.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 67.40-8.40

SAINS

TemaMenyiasat Benda Hidup

Tajuk Interaksi Antara Hidupan

Objektif Pembelajaran

1.1 Memahami sebahagian haiwan hidup dalam kumpulan dan selainnya hidup bersendirian

1.2 Memahami bahawa persaingan ialah satu bentuk interaksi antara hidupan.

1.3 Memahami tanggungjawab manusia dalam melindungi spesies terancam

Objektif Khusus1. Murid dapat menjawab satu set soalan sains berdasarkan topik yang telah dipelajari.

Aktiviti 1. Murid menjawab set soalan yang diberikan.2. Murid berbincang dengan bimbingan guru untuk mendapatkan jawapan yang betul.

Kemahiran Saintifik dan Kemahiran Berfikir1. Membuat inferens2. Berkomunikasi

Sikap Saintifik1.Menghargai ciptaan Tuhan.

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

12

Page 13: Lesson Plan m4

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN – MINGGU 4Hari: Jumaat Tarikh : 6.2. 2015

Kelas Isi Kandungan

TAHUN 28.40-10.10BAHASA

MALAYSIA

TemaKeluarga Harmoni

Tajuk Sepupu Adam

Standard Kandungan (Hasil Pembelajaran)1.3 Mendengar, memahami dan memberi respons terhadap sesuatu arahan, soalan dan pesanan yang didengar dengan betul. 3.3 Membina dan menulis perkataan, frasa, dan ayat dengan betul. 1.7 Pengguna jalan raya

Standard Pembelajaran (Aktiviti Pembelajaran)1.3.2 Mendengar, memahami dan memberikan respons dengan betul secara lisan terhadap pelbagai soalan bercapah. 2.4.1 Membaca dan memahami maklumat untuk mengenal pasti idea utama dan idea sampingan dalam bahan multimedia dengan tepat 3.3.3 Membina dan menulis jawapan dalam bentuk ayat mudah dengan betul berdasarkan soalan. 1.7.2 Memahami bahawa semua pengguna jalan raya ialah pejalan kaki pada suatu masa dalam setiap perjalanan, dan kemahiran sebagai pejalan kaki adalah penting.

EMK:Ilmu, Nilai murni, Kajian Masa Depan

Pengisian Kurikulum:Nilai: Kasih sayang, tolong menolong, bertanggung-jawabIlmu: Kemahiran Hidup, Dunia Sains

KBT: KB- (Menjanakan idea, mengenal pasti, menyusun mengikut urutan)BCB- ( mendengar dengan berkesan )KP- Interpersonal, Verbal linguistikKONSTRUKTIVISME-Menghubungkaitkan

Media: Buku teks, buku aktiviti, gambar

Sistem Bahasa:Tatabahasa: Kata Ganti Nama Diri

Kosa Kata:Berusaha, sekitar dan singki

Impak/Catatan

Menguasai

Sederhana

Lemah

13