kump.12.doc

6
Rancangan Mengajar Subjek : Biologi Tingkatan : 4 Sains Tarikh : 7 April 2015 Masa : 3.50-5.00 p.m (70 minutes) Tajuk : Pembahagian Sel Objektif Pembelajaran : Memahami mitosis Hasil Pembelajaran : Pelajar seharusnya dapat: Menghuraikan aplikasi pengetahuan mitosis dalam pengklonan Menerangkan kebaikan dan keburukan pengklonan Ringkasan Aktiviti : Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pembelajaran dan Pengajaran Set Induksi / Engaging (Elicit Ideas) (5 minutes) Proses Pengklonan Peranan Guru/Teacher’s role 1. Guru memaparkan video proses pengklonan Biri-biri. Teacher shows the video of cloning. 2. Guru mengemukakan soalan kepada pelajar tentang pemahaman video yang ditunjukkan Teacher asks students some questions about the video.

Upload: zelang87

Post on 16-Dec-2015

223 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Rancangan Mengajar Subjek

: BiologiTingkatan

: 4 SainsTarikh

: 7 April 2015Masa

: 3.50-5.00 p.m (70 minutes)Tajuk

: Pembahagian Sel

Objektif Pembelajaran: Memahami mitosisHasil Pembelajaran: Pelajar seharusnya dapat: Menghuraikan aplikasi pengetahuan mitosis dalam pengklonan

Menerangkan kebaikan dan keburukan pengklonan

Ringkasan Aktiviti

: FasaIsi KandunganAktiviti Pembelajaran dan Pengajaran

Set Induksi / Engaging

(Elicit Ideas)

(5 minutes)Proses Pengklonan

Peranan Guru/Teachers role

1. Guru memaparkan video proses pengklonan Biri-biri.

Teacher shows the video of cloning.2. Guru mengemukakan soalan kepada pelajar tentang pemahaman video yang ditunjukkan

Teacher asks students some questions about the video.

Peranan Pelajar/Students role

1. Pelajar-pelajar meberi respon.

Students respond by giving correct answers.

Perkembangan(Structure Ideas)

(40 minutes)Aplikasi Pengetahuan Mitosis dalam 'pengklonan ' a. Pengetahuan tentang mitosis digunakan dalam pengklonan dan pengkulturan tisu untuk (a) meningkatkan kuantiti produk

(b) mempertingkatkan kualiti

(c) menghasilkan spesies baharu

(d) memastikan keseragaman trait pada tumbuhan dan haiwanb. Kultur tisu Kultur tisu adalah teknik penghasilan individu baharu dipanggil klon yang seiras induk dalam kuantiti yang besar . Teknik ini melibatkan pemindahan tisu atau sel daripada satu organisma ke medium kultur yang sesuai, untuk membolehkan mitosis berlaku. Rajah 5.4 menunjukkan teknik kultur tisu dalam penghasilan orkid di Malaysia

c. Pengklonan Haiwan diklon dengan menggantikan nukleus satu sel telur yang tidak disenyawakan dengan nukleus daripada satu sel diploid (Rajah 5.5). Kebaikan pengklonan

Sejumlah besar klon terhasil dalam masa yang singkat

Meningkatkan kadar penghasilan dan kualiti produk

Memastikan kesinambungan pewarisan ciri

Boleh dilakukan pada bila-bila masa Keburukan pengklonan

Semua klon mempunyai kerintangan yang sama terhadap penyakit dan serangga perosak. Jika satu dijangkiti, semua klon akan turut terjejas.

Menghalang pemilihan semula jadi

Perlu dilakukan dalam persekitaran yang terkawal

Peranan Guru/Teachers role

1. Guru menerangkan tentang isi kandungan pembelajaran.

Teacher explains about the lessons content.2. Guru bertanya beberapa soalan

Teacher asks students a few questions.

Peranan Pelajar/Students role

1. Pelajar-pelajar memberi respon dengan idea-idea yang rasional dengan pembelajaran

Students respond by giving the rational ideas.2. Pelajar-pelajar membuat nota ringkas.

Student jot down the important facts in the note book.

Pengukuhan

Enhancing

(Apply Ideas)

(20 minutes)Lembaran kerja tentang pengklonan, teknik kultur dan aplikasi pengklonan

Peranan Guru/Teachers role

1. Guru meminta pelajar menyiapkan lembaran kerja diberikan.Teacher asks students to complete the worksheet.2. Guru berbincang dengan pelajar tentang lembaran kerja tersebut.

Teacher discusses the worksheet with the students.

Peranan Pelajar/Students role1. Pelajar mengambil bahagian dalam menyiapkan lembaran.Students take part in completing the worksheet.2. Pelajar mengemukakan soalan jika menghadapi masalah dalam menyiapkan lembaran kerja.Student can ask teacher if they have any problem in completing the worksheet.3. Pelajar ambil bahagian dengan menyumbangkan idea-idea dalam perbincangan.Students contribute their ideas in discussion.

Rumusan

Review

(Conclusion) (5 minutes)RumusanPeranan Guru/Teachers role

1. Guru membuat rumusan tentang pembelajaran.

Teacher summarizes the lesson.2. Guru mengakhiri pembelajaran dengan menyebut semula isi-isi penting pembelajaran yang telah diajar.

Teacher concludes the lesson by recalling the important facts taught.

Refleksi/Reflection:70% pelajar memahami pengklonan dan apliksinya.

70% of students understand about the cloning and its application.