assg rph

6
RANCANGAN PENGAJARAN PERSEDIAAN MENGAJAR MATA PELAJARAN SEJARAH MATA PELAJARAN : SEJARAH KELAS : TAHUN 5 MASA / HARI : 9.00-10.00 PAGI/KHAMIS TEMA : IDENTITI NEGARA KITA TAJUK : LAGU KEBANGSAAN TARIKH : 23 JANUARI 2014 FOKUS : STANDARAD KANDUNGAN 9.3 Lagu Kebangsaan STANDARAD PEMBELAJARAN 9.3.1 Menyatakan nama lagu kebangsaan Malaysia. 9.3.3 Menyatakan lirik dan maksud lagu Negaraku. 9.3.4 Menyatakan etika menyanyikan lagu kebangsaan. K.9.4.7 Menjelaskan kepentingan menyanyikan lagu kebangsaan dengan bersemangat. STANDARD PRESTASI TP 1 - Murid mengetahui Lagu Kebangsaan sebagai pembina jati diri. TP 2 - Murid memahami Lagu Kebangsaan sebagai pembina jati diri. OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat : 1. Menyatakan nama lagu kebangsaan Malaysia. 2. Menyatakan irik dan maksud lagu Negaraku.

Upload: khomathy-mathy

Post on 17-Jan-2016

138 views

Category:

Documents


9 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: Assg RPH

RANCANGAN PENGAJARAN

PERSEDIAAN MENGAJAR

MATA PELAJARAN SEJARAH

MATA PELAJARAN : SEJARAH

KELAS : TAHUN 5

MASA / HARI : 9.00-10.00 PAGI/KHAMIS

TEMA : IDENTITI NEGARA KITA

TAJUK : LAGU KEBANGSAAN

TARIKH : 23 JANUARI 2014

FOKUS :

STANDARAD KANDUNGAN 9.3 Lagu Kebangsaan

STANDARAD PEMBELAJARAN 9.3.1 Menyatakan nama lagu kebangsaan Malaysia.

9.3.3 Menyatakan lirik dan maksud lagu Negaraku.

9.3.4 Menyatakan etika menyanyikan lagu kebangsaan.

K.9.4.7 Menjelaskan kepentingan menyanyikan lagu

kebangsaan dengan bersemangat.

STANDARD PRESTASI TP 1 - Murid mengetahui Lagu Kebangsaan sebagai

pembina jati diri.

TP 2 - Murid memahami Lagu Kebangsaan sebagai

pembina jati diri.

OBJEKTIF : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat :

1. Menyatakan nama lagu kebangsaan Malaysia.

2. Menyatakan irik dan maksud lagu Negaraku.

3. Menyatakan etika menyanyikan lagu kebangsaan.

4. Menyatakan kepentingan lagu kebangsaan.

Page 2: Assg RPH

ELEMEN MERENTAS KURIKULUM (EMK) :

I. Kemahiran Pembelajaran Sejarah(KPS) : Elemen Asas Sejarah, Konvensi Masa

II. Dimensi Kewarganegaraan : Berbangga dengan sejarah asal usul negara

III. TMK : Belajar melalui TMK

IV. Nilai Murni : Bersyukur, Kerjasama

V. Nilai Alam Sekitar : Sayangi alam

VI. Nilai Patriotisme : Cintai Negara

VII. Pendekatan/ Kaedah/ Teknik : Perbincangan, Kontekstual

VIII. Kemahiran Berfikir : Merumus, Sebeb akibat, Menjana idea

BAHAN BANTU BELAJAR(BBB) :

Bil Bahan Kuantiti

1 Komputer 1

2 LCD 1

3 Slaid Power Point

4 Kertas Majung 2

5 Pen Marker 4

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

I. Murid pernah mendengar dan menyanyi Lagu Kebangsaan.

II. Murid tahu cara menghormati Lagu Kebangsaan.

Page 3: Assg RPH

Langkah/

Masa

Isi pelajaran Aktiviti P&P EMK/ Catatan

Set Induksi

(8 minit)

a) Apakah nama lagu

muzik ini?

- Lagu

Kebangsaan

b) Pernahkah anda

mendengar muzik ini?

- Pernah

c) Dimanakah anda

selalu mendengar

muzik atau lagu ini?

- Perhimpunan

- Radio

1. Murid mendengar muzik

awal lagu kebangsaan.

2. Guru bertanya soalan

kepada murid berkaitan muzik

yang diperdengarkan.

3. Murid menjawab soalan guru

secara lisan

b)

4. Guru menghubungkaitkan

dengan tajuk pelajaran hari ini.

Teknik :

BBB : Komputer

riba, LCD

TMK :

Nilai :

menghargai

tinggalan

sejarah.

KB : Menjana

Idea dan

menghubung

Kait

Langkah 1

(15 minit)

Lagu Negaraku 1. Guru memperdengarkan lagu

kebangsaan.

2. Murid menyanyikan lagu

kebangsaan sambil berdiri

tegak.

3.

3. Guru minta murid

menyatakan nama lagu

kebangsaan tersebut.

4.

BBB : Komputer

riba, LCD

EMK : kreativiti

dan inovatif

Nilai :

menghormati

Page 4: Assg RPH

Langkah 2

(17 minit)

bersatu -

permuafakatan

maju -

bahagia -

suasana senang dan

aman

kurniakan -

menganugerahkan

bertakhta -

1. Guru minta beberapa murid

menyebut seni kata lagu

kebangsaan secara lisan.

2. 2. Guru memaparkan slaid lagu

kebangsaan.

4.

3. Murid membaca lirik lagu

kebangsaan dengan sebutan

betul dan intonasi yang jelas.

5.

4. Guru membantu murid

menyebut perkataan yang

sukar dengan betul.

5. Guru meminta murid mencari

maksud beberapa perkataan

daripada lirik lagu yang

diberikan.

6. Berbincang hasil jawapan

secara lisan bersama murid.

BBB : Carta lagu,

komputer, Slaid

KPS : i-Think

Koperatif

KB : BCB ,

Konstekstual

Nilai : Patriotisme

Langkah 3

(15 minit) Kad arahan kumpulan

1

Nyatakan etika menyanyikan lagu kebangsaan.

1. 1. Murid membaca petikan

yang diberikan.

2. 2. Guru bersoal jawab dengan

murid tentang sejarah

penciptaan lagu kebangsaan

Malaysia.

3. 3. Murid menceritakan sejarah

lagu kebangsaan.

BBM : Lembaran

kerja, kertas

majung, pen

marker, kad

arahan.

EMK : kreativiti

dan inovatif

KPS : i-Think

Page 5: Assg RPH

Kad arahan kumpulan

2

Nyatakan kepentingan lagu kebangsaan.

4. Murid dibahagikan kepada

dua kumpulan dan setiap

kumpulan diberikan sekiping

kad arahan.

4. 5. Murid melengkapkan peta

i-Think berdasarkan kad

arahan yang diberi oleh guru.

5. 6. Murid membentangkan

tugasan mereka.

7. Guru menilai hasil kerja

murid dan memberi pujian.

KB: belajar cara

belajar

Menjana idea

Nilai : kerjasama,

tolong menolong

Penutup

(5 minit)

Penutup Kognitif :

Penutup Sosial :

1. Murid diminta merumuskan

maksud serta sejarah

penciptaan lagu kebangsaan.

2. Guru memberi pujian

terhadap murid atas kerjasama

yang diberikan.

KB : Merumus

Nilai : Patriotisme

menghargai

EMK : Kreatif

KB : Kajian masa

depan

Menjana idea

Page 6: Assg RPH

Sejarah lagu kebangsaan

Lagu Negaraku dijadikan lagu kebangsaan pada tahun 1957. Nada asli lagu Negaraku telah diambil

daripada lagu keroncong bertajuk Terang Bulan (Lagu ini juga merupakan lagu kebangsaan Negeri

Perak). Melodi lagu ini ketika itu sangat popular di Singapura dan Malaysia. Tunku Abdul Rahman Putra

telah mencadangkan supaya sebuah lagu kebangsaan Malaya diwujudkan sempena kemerdekaan.

Satu pertandingan telah diadakan dan penyertaan telah mendapat sambutan dari serata dunia. 514

penyertaan telah diterima tetapi tiada satu pun yang sesuai. Kemudian pemimpin tertinggi kerajaan

membuat keputusan untuk memanggil pencipta lagu terkenal. Di antara pencipta-pencipta yang terpilih

ialah Benjamin Britten, Sir William Walton, Gian Carlo Menotti dan Zubir Said (pencipta lagu Singapura).

Tetapi usaha mereka juga sia-sia

Lanjutan daripada itu pemimpin kerajaan telah memutuskan untuk mengambil lagu kebangsaan Perak

sebagai lagu kebangsaan setelah menukarkan liriknya.