assg pk (sem 3)

20
1 Soalan A RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tahun 4. Tarikh : 09.06.2010 (Rabu) Masa : 7.45-8.15 pagi (1/2 jam) Tahun / kelas : 4 Bestari Bilangan murid : 22 orang (12 perempuan dan 10 lelaki) Tunjang : Gaya hidup sihat. Tajuk/sub-tajuk : Pemakanan. Objektif pengajaran dan pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat : Kognitif : i) Menyebut beberapa contoh makanan bagi setiap kelas makanan. ii) Membezakan kadar pengambilan makanan mengikut kelas makanan. Afektif : Mematuhi kadar pengambilan makanan dengan betul. Penggabungjalinan : Matematik, Muzik dan Moral. Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui pelbagai jenis makanan dan pernah mempelajari tentang makanan berkhasiat. Media pengajaran : Liquid Crystal Display (LCD), dan komputer. Bahan pengajaran : Gambar pelbagai jenis makanan berkhasiat, poster piramid makanan, dan model makanan berkhasiat mengikut kelas makanan. Penerapan nilai : Mematuhi kadar pengambilan makanan dengan betul. Bahan rujukan : Buku teks Pendidikan Kesihatan tahun 4, buku panduan guru Pendidikan Kesihatan tahun 4 dan internet.

Upload: fazilah-seliman

Post on 12-Jul-2015

912 views

Category:

Documents


8 download

TRANSCRIPT

Page 1: Assg pk (sem 3)

1

Soalan A

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Pendidikan Kesihatan Tahun 4.

Tarikh : 09.06.2010 (Rabu)

Masa : 7.45-8.15 pagi (1/2 jam)

Tahun / kelas : 4 Bestari

Bilangan murid : 22 orang (12 perempuan dan 10 lelaki)

Tunjang : Gaya hidup sihat.

Tajuk/sub-tajuk : Pemakanan.

Objektif pengajaran dan pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid-murid dapat :

Kognitif : i) Menyebut beberapa contoh makanan bagi setiap kelas makanan.

ii) Membezakan kadar pengambilan makanan mengikut kelas makanan.

Afektif : Mematuhi kadar pengambilan makanan dengan betul.

Penggabungjalinan : Matematik, Muzik dan Moral.

Pengetahuan sedia ada : Murid-murid telah mengetahui pelbagai jenis makanan dan pernah

mempelajari tentang makanan berkhasiat.

Media pengajaran : Liquid Crystal Display (LCD), dan komputer.

Bahan pengajaran : Gambar pelbagai jenis makanan berkhasiat, poster piramid

makanan,

dan model makanan berkhasiat mengikut kelas makanan.

Penerapan nilai : Mematuhi kadar pengambilan makanan dengan betul.

Bahan rujukan : Buku teks Pendidikan Kesihatan tahun 4, buku panduan guru

Pendidikan Kesihatan tahun 4 dan internet.

Page 2: Assg pk (sem 3)

2

Langkah Penyampaian:

BAHAGIAN /

MASA

TAJUK / AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN /

BUTIR MENGAJAR

ORGANISASI STRATEGI /

BBM /

CATATAN

PENGENALAN

Set Induksi

(5 minit)

Nyanyian dan

gambar

Gambar makanan

berkhasiat :

-Bersoal jawab

tentang lagu

-Mempamerkan

gambar dan

bersoaljawab tentang

gambar.

Guru bertanya

kepada murid-murid

tentang nama-nama

makanan yang

terdapat dalam lagu

dan sebutkan pula

nama makanan yang

ditunjukan dalam

gambar yang

dipamerkan

Murid-murid

menjawab secara

1.Murid mendengar lagu yang

telah dipelajari dan menyanyi

bersama-sama

2. Murid menjawab soalan

guru tentang nama-nama

makanan yang terdapat dalam

lagu..

Soalan:

Apakah nama makanan yang

kamu nyanyikan tadi?

Jawapan:

Pisang goreng, apam balik,

pau, sate dan buah-buahan.

3. Murid menjawab soalan

guru berdasarkan gambar yang

dilihat

Contoh gambar yang dipamer :

Strategi:

Interpersonal

.

Kontekstual

BBM :

LCD, MP3

Gambar

makanan

berkhasiat.

Page 3: Assg pk (sem 3)

3

beramai-ramai.

Guru memberitahu

murid-murid bahawa

makanan yang

dipamerkan itu

merupakan salah

satu daripada jenis

makanan yang

berkhasiat.

Guru bertanyakan

murid-murid tentang

nama-nama

makanan berkhasiat

yang pernah

dimakan selain

daripada gambar

yang dipamerkan.

Guru membetulkan

sebarang kesilapan

yang dilakukan

murid.

Guru seterusnya

menjurus kepada

makanan berkhasiat

yang diperlukan oleh

tubuh badan.

1) Roti

2) Daging

Soalan:

- Apakah makanan yang dilihat

melalui gambar?

Jawapan:

Roti

Daging

Definisi makanan

berkhasiat:

Merupakan makanan yang

mengandungi zat-zat yang

diperlukan oleh badan untuk

menjalankan fungsinya.

Page 4: Assg pk (sem 3)

4

Soalan:

-Selain daripada gambar yang

dipamerkan, apakah makanan

berkhasiat lain yang pernah

dimakan?

Jangkaan jawapan:

Biskut

Mi

PERKEMBANG

AN P&P

(10 minit)

Langkah 1

Mengenal pasti 4

jenis kelas makanan

dan contoh-contoh

makanan bagi setiap

kelas tersebut.

Pengajaran

dilakukan

melalui

pembentangan

‘slide’.

Guru memberitahu

murid-murid tentang

4 jenis kelas

makanan dan

kepentingannya:

Kepentingan:

i) Karbohidrat -

Memberi tenaga.

ii) Vitamin -

Untuk memperoleh kesihatan

yang baik.

iii) Protein -

Untuk pertumbuhan yang

normal.

Strategi:

Kuliah

BMM :

LCD,

komputer,

dan

model

makanan

berkhasiat

iaitu model:

buah-buahan

sayur-

sayuran

ikan

nasi

minyak

masak

JENISJENIS--JENIS KELAS MAKANANJENIS KELAS MAKANAN

Karbohidrat

VitaminProtein

Lemak

1

23

4

Page 5: Assg pk (sem 3)

5

i) Karbohidrat

ii) Vitamin

iii) Protein

iv) Lemak

Guru menyatakan

sekurang-kurangnya

2 contoh makanan

bagi setiap kelas

makanan.

Semasa

menerangkan

contoh-contoh

makanan, guru

menunjukkan model

makanan yang

sebenar mengikut

kelas makanan.

iv) Lemak -

Kurangkan pengambilan untuk

mengelakkan penyakit dan

obesiti.

Karbohidrat

Contoh: Nasi

Mi

KarbohidratNasiRotiMiUbi-ubianBijirin

CONTOH MAKANAN DALAM KELAS CONTOH MAKANAN DALAM KELAS

MAKANANMAKANAN

Mi Bijirin

Nasi Roti

Vitamin

Contoh: Buah-buahan

Sayur-sayuran

Vitamin

Sayur-sayuran

Buah-buahan

Page 6: Assg pk (sem 3)

6

Sayur-sayuran Buah-buahan

Protein

Contoh: Kekacang, Ikan

Ikan Daging

Ayam Susu

Lemak

Contoh: Minyak masak

Protein

IkanDagingAyamSusuTelurKekacang

Page 7: Assg pk (sem 3)

7

Lemak

Minyak masak

Minyak masak

PIRAMID MAKANANPIRAMID MAKANAN

Karbohidrat

Lemak

Protein

Vitamin

Nasi, roti, bijirin.

(Makan lebih banyak)

Buahan & sayuran.

(Makan banyak)

Ikan, daging, ayam, susu,

(Makan sederhana)

Minyak.

(Makan sedikit)

Karbohidrat :

Makan lebih banyak

(8-12 sajian)

Vitamin :

Makan banyak

(sekurang-kurangnya 5

sajian)

Page 8: Assg pk (sem 3)

8

Langkah 2

Mempamerkan

poster piramid

makanan.

Poster ditampal pada

papan hitam.

Kemudian, guru

menerangkan kadar

pengambilan

makanan bagi setiap

kelas makanan

tersebut.

Protein :

Makan sederhana

(2-3 sajian)

Lemak:

Makan sedikit sahaja

Strategi :

-Penerangan

tentang kadar

pengambilan

makanan.

BBM :

-Poster

piramid

makanan.

KEMUNCAK

(10 minit)

Aktiviti pengukuhan

dan penilaian

Soal jawab melalui

lembaran kerja.

Selepas murid habis

menjawab, guru

berbincang bersama

mereka dan

Soalan :

1)Senaraikan 4 jenis kelas

makanan.

2)Senaraikan dua contoh

makanan bagi setiap kelas

makanan.

3)Bezakan kadar pengambilan

Strategi :

-Guru

mengedar

lembaran

kerja.

-Guru

membuat

pemantauan

Page 9: Assg pk (sem 3)

9

memberikan

jawapan bagi setiap

soalan tersebut

makanan mengikut kelas

makanan.

Jawapan:

- Karbohidrat

- Vitamin

- Protein

- Lemak

2) Karbohidrat

- Nasi, Mi

Vitamin

- Buah-buahan

- Sayur-sayuran

Protein

- Daging

- Susu

Lemak

- Minyak masak

3) Karbohidrat :

Makan lebih banyak

(8-12 sajian)

Vitamin :

Makan banyak

(sekurang-kurangnya 5

sajian)

Protein :

Makan sederhana

ketika

aktiviti

dilakukan.

Perbincangan

antara guru

dan murid-

murid

berkaitan

soalan.

Page 10: Assg pk (sem 3)

10

(2-3 sajian)

Lemak :

Makan sedikit

sahaja

PENUTUP

(5 minit)

Rumusan

-Guru bertanyakan

pendapat murid-

murid tentang

keseluruhan

tajuk yang telah

dipelajari .

-Guru menasihati

murid-murid

berkaitan tajuk yang

telah dipelajari

Soalan:

Apakah yang perlu diutamakan

oleh seseorang individu ketika

pengambilan makanan?

Jawapan:

Mengambil makanan mengikut

kadar yang telah ditetapkan

dalam piramid makanan.

Nasihat:

- Murid-murid perlu

mengambil makanan yang

berkhasiat setiap hari.

- Makanan yang diambil perlu

mengikut sukatan yang betul.

Strategi :

Intrapersonal

Interpersonal

Page 11: Assg pk (sem 3)

11

Soalan B

Papan cerita (story board)

Slaid 1 Pendidikan Kesihatan Tahun 4

Tajuk: Pemakanan

Cadangan gambar: Tiada gambar untuk memberi perhatian murid

kepada slaid ke dua set Induksi

Cadangan warna ; Latarbelakang warna merun dengan tulisan

berwarna kuning

Interaksi ; Hiperlink dari slaid 1 ke slaid 2

PENDIDIKAN KESIHATAN

TAHUN 4

p e m a k a n a n

KESIMPULAN

Murid-murid seharusnya:

Mematuhi piramid makanan.

Mengamalkan gaya hidup sihat.

Slaid 2

Lagu Ke Pasar Malam

Cadangan gambar : Memaparkan senikata lagu

Cadangan Animasi : Berkaitan gambar makanan dan minuman.

Interaksi : Hiperlink dari slaid 2 ke MP3 lagu

KeKe PasarPasar MalamMalam

Oh Oh marimari--marimari bersamabersama

KeKe PasarPasar malammalam didi sanasana

RamaiRamai orangorang sinisini sanasana

TakTak kirakira tuatua dandan mudamuda

Ku Ku inginingin belibeli makananmakanan

PisangPisang gorenggoreng , , apamapam balikbalik

Sate, Sate, rojakrojak dandan buahanbuahan

UntukUntuk abangabang jugajuga adikadik

Page 12: Assg pk (sem 3)

12

Slaid 3

Jenis-jenis kelas makanan

Cadangan gambar : Rajah peta minda untuk menggambarkan kelas

makanan

Cadangan warna; Latarbelakang warna putih supaya ada kontras.

Cadangan Tulisan : Tulisan berwarna kuning dengan latarbelakang

rajah berwarna merah jambu yang ceria

Cadangan……..: Hiperlink dengan slaid ke empat contoh

gambar makanan untuk kemudahan pengajar

dan pelajar mengaplikasi perisian.

Cadangan Audio : Bunyi yang ringan untuk menunjukan

penekanan kepada contoh gambar jenis

makanan

Interaksi : Hiperlink dari slaid 3 ke setiap slaid bahagian

jenis-jenis makanan.

JENISJENIS--JENIS KELAS MAKANANJENIS KELAS MAKANAN

Karbohidrat

VitaminProtein

Lemak

1

23

4

Page 13: Assg pk (sem 3)

13

Slaid 4 dan

5

Contoh-contoh makanan dalam kelasnya.

Karbohidrat

Cadangan gambar: Roti, nasi, mi

Cadangan warna : Pelbagai warna

Interaksi : Hiperlink dari slaid 4 ke slaid 5

Mi Bijirin

Nasi Roti

Page 14: Assg pk (sem 3)

14

Slaid 6 dan

7

Contoh makanan yang bervitamin

Cadangan gambar: Buah-buahan dan sayur-sayuran pelbagai

warna.

Cadangan Audio : Bunyi ringan untuk menarik perhatian murid

kepada objek yang ditunjukan

Interaksi : Dari Slaid 6 ke slaid 7

Mi Bijirin

Nasi Roti

Page 15: Assg pk (sem 3)

15

Slaid 8 dan

9

Contoh makanan berprotin

Cadangan gambar ; Ikan, dging, ayam dan susu

Cadangan Audio : Bunyi yang ringan bagi mengalihkan

perhatian murid kepada gambar yang dilihat.

Interaksi: Hiperlink dari slaid 8 ke slaid 9

Protein

IkanDagingAyamSusuTelurKekacang

Page 16: Assg pk (sem 3)

16

Contoh makanan berlemak

Cadangan gambar ; Gambar minyak masak kerana ia begitu dekat

dengan kehidupan seharian murid.

Cadangan Audio : Bunyi yang ringan

Interaksi : Hiperlink dari slaid 10 ke slaid 11

Minyak masak

Slaid 10

dan 11

Page 17: Assg pk (sem 3)

17

Slaid 12 Gambar Piramid Makanan

PIRAMID MAKANANPIRAMID MAKANAN

Karbohidrat

Lemak

Protein

Vitamin

Nasi, roti, bijirin.

(Makan lebih banyak)

Buahan & sayuran.

(Makan banyak)

Ikan, daging, ayam, susu,

(Makan sederhana)

Minyak.

(Makan sedikit)

Page 18: Assg pk (sem 3)

18

Slaid 13

Kesimpulan

Menulis kesimpulan supaya murid jelas dengan objektif iaitu mematuhi

piramid makanan dan mengamalkan gaya hidup sihat sepanjang hayat.

KESIMPULAN

Murid-murid seharusnya:

Mematuhi piramid makanan.

Mengamalkan gaya hidup sihat.

Page 19: Assg pk (sem 3)

19

Page 20: Assg pk (sem 3)

20