50408366 rph kh kreativiti dan reka cipta (2)

8
Mata pelajaran Kemahiran Hidup Tahun 5 Tekun Umur 11 tahun Bilangan Murid 20 orang Kehadiran 20 / 20 Tarikh 15/03/13 Masa 8.45 – 9.45 pagi (1 jam) Bidang Reka Bentuk dan Teknologi Aktiviti Mengenali Reka Bentuk Asas Tajuk Pengenalan Kreativiti Masa 60 minit Pengetahuan Sedia Ada (i) Murid pernah melihat alatan tangan dan model kit. Hasil pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:- 1) mengenal pasti sekurang-kurangnya 3 alatan tangan dan kegunaan dengan betul tanpa bantuan guru. 2) menyatakan ciri-ciri modl kit. 3) menyatakan contoh-contoh modal kit 4) mengenali cara membuka dan memasang kit model dengan betul. KBKK Klasifikasi, banding beza, mencirikan, meneliti, menjana idea. Penerapan Nilai 1) Bertanggungjawab, berdikari, berusaha, bersistematik, berhati-hati, berani mencuba. TKP Verbal Linguistik, Interpersonal, Intrapersonal BBM 1) Alat - LCD, Komputer riba, Gam, contoh

Upload: pavithra-rangasamy

Post on 24-Apr-2015

89 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

kemahiran hidup

TRANSCRIPT

Page 1: 50408366 Rph Kh Kreativiti Dan Reka Cipta (2)

Mata pelajaran Kemahiran Hidup

Tahun 5 Tekun

Umur 11 tahun

Bilangan Murid 20 orang

Kehadiran 20 / 20

Tarikh 15/03/13

Masa 8.45 – 9.45 pagi (1 jam)

Bidang Reka Bentuk dan Teknologi

Aktiviti Mengenali Reka Bentuk Asas

Tajuk Pengenalan Kreativiti

Masa 60 minit

Pengetahuan Sedia Ada (i) Murid pernah melihat alatan tangan dan model kit.

Hasil pembelajaran Pada akhir pelajaran murid dapat:-

1) mengenal pasti sekurang-kurangnya 3 alatan

tangan dan kegunaan dengan betul tanpa bantuan

guru.

2) menyatakan ciri-ciri modl kit.

3) menyatakan contoh-contoh modal kit

4) mengenali cara membuka dan memasang kit

model dengan betul.

KBKK Klasifikasi, banding beza, mencirikan, meneliti, menjana idea.

Penerapan Nilai 1) Bertanggungjawab, berdikari, berusaha, bersistematik, berhati-hati, berani mencuba.

TKP Verbal Linguistik, Interpersonal, Intrapersonal

BBM 1) Alat - LCD, Komputer riba, Gam, contoh

gambar.

2) Bahan - Power Point, klip video, Kertas A4,

3) Rujukan - Buku Sumber Guru Kemahiran Hidup

- Huraian Sukatan Pelajaran Pendidikan

Seni Visual

- Perisian Komputer

Page 2: 50408366 Rph Kh Kreativiti Dan Reka Cipta (2)

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti P & P Catatan

Set Induksi

Masa:

5 minit

Pengenalan mengenai

alatan tangan .

Soalan :

Apakah nama alatan

tangan yang

ditayangkan dan

kegunaanya?

Pengenalan mengenai

kit modal dan

komponen kit modal.

Soalan :

Apakah alatan yang

digunakan untuk

membuka model ini?

Apakah fungsi

komponen yang

terdapat model?

1.Guru menayangkan

video di skrin mengenai

alatan tangan.

Contoh :

Sepana hujung

terbuka, pemutar

skru philips, pemutar

skru rata, kunci

allen, player

muncung tirus,

gandin getah.

2. Murid-murid diminta

meneliti video yang

dipaparkan.

3. Guru bersoal jawab

dengan murid-murid

tentang video yang

mereka tonton tadi.

4. Seterusnya, guru

menayangkan ’slaid

show’ mengenai

pelbagai jenis kit model.

Contoh :

Kit model kereta dan Robot.

5. Guru bersoal jawab

dengan murid-murid

tentang slaid show yang

mereka tonton tadi.

6. Guru mengaitkan

kedua-dua tayangan

dengan tajuk pelajaran

hari ini.

Gambar-gambar dari majalah, buku teks dan juga video diambil dari website.

Kaedah:

Soal jawab secara lisan

KBKK:

Menjana idea,

menghubungkait

TKP:

- Verbal Linguistik

- Interpersonal

- Intrapersonal

Nilai:

Berani mencuba

Bbm :

- Video :-

( alatan tangan )

- Slaid show :-

( pelbagai jenis kit model)

- LCD

- Komputer riba

Page 3: 50408366 Rph Kh Kreativiti Dan Reka Cipta (2)

Langkah 1

Masa : 15 minit

Alatan tangan :

1.Guru menayangkan

beberapa alatan tangan

kepada murid melalui

slaid show.

2. Guru meminta setiap

murid menulis

kegunaan setiap alatan

tangan dalam kertas A4

yang dibekalkan.

3. Guru memanggil

beberapa murid dan

meminta mereka

menyatakan satu alatan

tangan dan

kegunaannya.

4. Seterusnya, guru

menyuruh murid

tersebut menekan (klik)

gambar alatan tangan

yang dipilih dalam

komputer riba.

5. Jawapan yang

berkaitan dengan

kegunaan alatan

tangan tersebut akan

keluar.

6. Kalau terdapat

kesalahan dalam

jawapan murid tadi,

guru akan bimbing murid

dan membetulkan

kesalahannya.

Kaedah:

soal jawab

TKP:

- Verbal Linguistik

- Interpersonal

- Intrapersonal

BBM :

- slaid show

Nilai Murni :

- berani

mencuba

Page 4: 50408366 Rph Kh Kreativiti Dan Reka Cipta (2)

Langkah 2

Masa : 10 minit

Menyusun gambar

mengikut susunan.

+

1. Murid-murid diminta

duduk secara

berpasangan.

2. Guru mengedarkan

sampul surat kepada

setiap pasangan.

3. Guru mengarahkan

murid untuk

menyusun gambar-

gambar yang telah

diberi dalam sampul

surat dan

menampalnya atas

kertas majung

mengikut susunan.

4. Seterusnya, guru

mengarahkan

murid menulis sedikit

penerangan tentang

gambar-gambar yang

ditampal.

5. Murid membentang

di hadapan kelas

secara berpasangan

mengenai hasil kerja

tadi.

Kaedah:

Pembentangan,

soal jawab

TKP:

- Verbal Linguistik

- Interpersonal

- Intrapersonal

BBM :

- sampul surat

- kertas majung

Nilai Murni :

bertanggungjawab

bekerjasama

Page 5: 50408366 Rph Kh Kreativiti Dan Reka Cipta (2)

Langkah 3

Masa : 15 minit

Bahagian basikal 1.Murid dibahagikan

kepada empat

kumpulan.

2.Guru mengedarkan

langkah-langkah kerja

kepada setiap

kumpulan dan

memberi penerangan.

3. Seterusnya, guru

menayangkan video

yang berkaitan dengan

cara pemasangan kit

model basikal.

4. Murid-murid

memasang kit model

basikal.

5. Murid membentang

hasil kit model basikal

dan guru membuat

ulasan mengenainya.

Kaedah:

Penerangan,

amali,

pembentangan

TKP:

- Verbal Linguistik

- Interpersonal

- Intrapersonal

BBM :

- video

- komponen-

komponen

basikal

Nilai Murni :

bertanggungjawab

Bekerjasama

berusaha

berhati-hati

Latihan

10 minit

Guru menyediakan

latihan pengukuhan dan

pengayaan.

BBM :

- latihan

Nilai Murni :

Keyakinan diri

Page 6: 50408366 Rph Kh Kreativiti Dan Reka Cipta (2)

Penutup

5 minit

1.Guru mengadakan

aktiviti kuiz.

2.Guru membimbing

murid membuat

kesimpulan pelajaran

hari ini.

3. Murid membuat

kesimpulan pelajaran

dengan menyatakan

idea utama serta

mengaitkannya dengan

idea asal.