contoh rph kh

25
CONTOH RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (Kemahiran Hidup) Subjek : Kemahiran Hidup Tarikh : 5 April 2010 (Isnin) Masa : 9.00 pagi 10.00 pagi (1 jam) 1 Bil Tajuk Muka surat 1 Kemahiran Hidup Tahun 6 Baikpulih dan Penyenggaraan 2 2 Kemahiran Hidup Tahun 4 Tanaman Hiasan 7 3 Kemahiran Hidup Tahun 4 Tanaman Hiasan Penjagaan Tanaman Hiasan 11 4 Kemahiran Hidup Tahun 6 Mempromosi Jualan Mempromosi Katalog 15 5 Kemahiran Hidup Tahun 4 Perniagaan dan Keusahawanan Mempromosi Jualan 20

Upload: syana-suhaimi

Post on 26-Jul-2015

1.126 views

Category:

Documents


15 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh Rph Kh

CONTOH

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

(Kemahiran Hidup)

Subjek : Kemahiran Hidup

1

Bil Tajuk Muka surat1 Kemahiran Hidup

Tahun 6Baikpulih dan Penyenggaraan

2

2 Kemahiran HidupTahun 4Tanaman Hiasan

7

3 Kemahiran HidupTahun 4Tanaman HiasanPenjagaan Tanaman Hiasan

11

4 Kemahiran HidupTahun 6Mempromosi JualanMempromosi Katalog

15

5 Kemahiran HidupTahun 4Perniagaan dan KeusahawananMempromosi Jualan

20

Page 2: Contoh Rph Kh

Tarikh : 5 April 2010 (Isnin)

Masa : 9.00 pagi – 10.00 pagi (1 jam)

Kelas : 6 Harmoni

Bilangan Murid : 35/35 orang

Topik : (1.5) Baikpulih dan Penyenggaraan

Sub Topik : (b) Penyenggaraan dan Membaiki Kerosakan Pada Mesin Mudah

Kemahiran : Aras 1

Menyenggara dan baik pulih pam basikal dan bahagian basikal seperti loceng dan brek basikal serta mengetahui alatan tangan yang diperlukan dalam proses penyenggaraan.

Pengetahuan Sedia Ada :Murid-murid pernah menunggang basikal dan mengetahui setiap komponen basikal.

Hasil Pembelajaran Umum :Diakhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat mengenalpasti setiap bahagian yang perlu dibaikpulih dan memilih alatan tangan yang sesuai untuk kerja baik pulih.

Hasil Pembelajaran Khusus : Diakhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:

1) menyenaraikan 5 daripada 9 komponen penting yang terdapat pada basikal dengan betul.

2) menyatakan 2 daripada 4 bahagian basikal yang perlu dibaik pulih dengan betul.

3) menyenaraikan 4 daripada 6 alatan tangan yang digunakan untuk kerja baik pulih basikal dengan betul setelah mendengar penjelasan daripada guru.

4) menyatakan 2 daripada 4 langkah-langkah baik pulih dan menggantikan komponen yang rosak dengan betul selepas mendengar penerangan daripada guru.

Kemahiran Berfikir : Menyelesaikan masalah, membuat inferens, dan membuat rumusan.

Kemahiran Pelbagai : 1) Kemahiran Belajar Cara Belajar

2) Pembelajaran secara kontekstual

3) Pembelajaran Masteri

2

Page 3: Contoh Rph Kh

Bahan Bantu Mengajar : video, power point, LCD kad gambar, model basikal, alatan tangan separa maujud

Penerapan Nilai-Nilai Murni : Berhati-hati, kerjasama, perhatian, cermat, dan tekun.

Penyerapan Ilmu : Teknologi Sains dalam membaik pulih mesin

Strategi dan Kaedah : Mediatif, Deduktif, Induktif, Kontekstual, Konstruktif, Komunikatif, Soal jawab, dan Tunjuk cara.

Perlaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran

Langkah /Masa

Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 minit)

1. Guru menunjukkan klip video animasi kanak-kanak sedang bermain basikal.

Baik pulih n penyenggaraan.pptx

2. Guru bersoal jawab dengan murid:

- Siapakah diantara kamu yang mempunyai basikal ?.

Jawapan :Hampir semua murid mengaku mempunyai basikal.

- Jika basikal kamu rosak, apakah yang kamu akan lakukan ?.

Jawapan :Membaiki basikal tersebut.

1. Guru menayangkan animasi kanak-kanak sedang bermain basikal.

2. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang video yang ditayangkan.

3. Guru mengaitkan aktiviti tersebut dengan tajuk pembelajaran pada hari ini “Penyenggaraan dan Membaiki Kerosakan Pada Mesin Mudah”

BBM:Klip video,

KBKK:Membuat inferens, menjana idea.

Nilai-nilai murni:Perhatian, kerjasama, taat.

Strategi:Konstruktivisme, soal jawab.

3

Page 4: Contoh Rph Kh

Langkah /Masa

Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Langkah 1(10 minit)

Paparan slaid:

1. Kompone-komponen basikal:- Jari-jari- Hendal- Tempat duduk- Rim- Rantai- Engkol

2. Alatan tangan:- Playar gabung- Sepana- Tukul- Pengumpil tayar.

3. Bahagian basikal yang dibaik pulih:- Pedal- Rantai- Brek- Tiub

1. Guru menunjukkan paparan slaid kepada murid.

2. Guru memberikan penerangan pada setiap paparan slaid.

3. Murid-murid diminta menyelesaikan beberapa soalan yang terdapat dalam slaid.

Penilaian:

Murid-murid dapat menyenaraikan 2 daripada 3 elemen pelajaran yang terdapat dalam slaid dengan betul setelah mendengar penerangan guru.

BBM:Paparan slaid, LCD.

KBKK:Mengenal pasti dan membeza.

Nilai-nilai murni:Perhatian, tekun.

Strategi:Penerangan, induktif.

Langkah 2 ( 15 minit)

1. Memadankan komponen basikal.- Hendal- Tempat duduk- Brek- Rantai

2. Fungsi setiap alatan tangan:- Sepana- Playar gabung- Tukul- Pengumpil tayar

1. Guru menunjukkan gambar basikal dan melekatkannya pada papan putih.

2. Guru menyediakan beberapa keping kad jawapan yang menunjukkan nama komponen beserta fungsi.

3. Guru memilih murid secara rawak untuk memadankan kad tersebut pada gambar yang dilekatkan.

4. Guru menunjukkan bahan separa maujud iaitu alatan tangan kepada murid-murid.

5. Guru memilih murid secara

BBM:Gambar basikal,Kad jawapan, Alatan tangan (bahan separa maujud).

KBKK:Membuat inferens, mengenalpasti, membeza.

Nilai-nilai murni:Perhatian, taat, kerjasama.

Strategi:Soal jawab, deduktif.

4

Page 5: Contoh Rph Kh

Langkah /Masa

Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

rambang untuk bangun dan menyatakan fungsi alatan yang ditunjukkan.

6. Guru memberikan gula-gula kepada murid yang dapat menjawab sebagai ganjaran.

Penilaian:

Murid-murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya 5 komponen basikal dan 3 fungsi alatan tangan setelah menjalankan aktiviti tersebut.

Langkah 3 ( 15 minit)

Baik pulih bahagian basikal secara amali.

- Membaiki rantai

1. Guru membahagikan murid kepada 3 atau 4 kumpulan.

2. Guru memberikan satu model basikal kepada setiap kumpulan.

3. Murid-murid diminta membaik pulih setiap bahagian yang rosak pada basikal tersebut.

4. Guru memaparkan paparan slaid yang menunjukkan langkah-langkah membaik pulih sebagai panduan murid-murid.

5. Guru membimbing murid-murid untuk membaik pulih.

Penilaian:

Murid dapat menyatakan sekurang-kurangnya 2 daripada 4 langkah-langkah baik pulih dan menggantikan komponen yang rosak.

BBM:Model basikal,paparan slaid

KBKK:Menjana idea

Nilai-nilai murni:Kerjasama, perhatian, tekun.

Strategi:Tunjuk cara, konstruktif.

5

Page 6: Contoh Rph Kh

Langkah /Masa

Isi Pembelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Pengukuhan (10 minit)

Guru menguji kefahaman murid-murid berkaitan mata pelajaran yang diajar pada hari ini.

(sila rujuk lampiran)

1. Guru mengedarkan kertas soalan kepada murid-murid tentang komponen basikal.

2. Murid-murid di minta menjawab dan mengisi tempat kosong pada kertas soalan yang diberikan.

3. Guru memberi peluang kepada pelajar untuk mengemukakan soalan atau menyuarakan pendapat.

BBM:Kertas soalan.

KBKK:Membuat kesimpulan.

Nilai-nilai murni:Tekun, perhatian.

Strategi:Menjana idea, mengingat kembali.

Penutup (5 minit)

Rumusan:

1. Bahagian-bahagian basikal dan kegunaanya.

2. Alatan tangan yang digunakan untuk baikpulih.

3. Langkah-langkah membaik pulih

1. Murid membuat refleksi tentang pelajaran pada hari ini.

2. Kemudian, guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini kepada murid-murid.

Aktiviti susulan:

Murid-murid diminta menjawab kertas soalan yang diberikan oleh guru sebagai latihan di rumah

BBM:Kertas soalan

KBKK:Membuat rumusan.

Nilai-nilai murni:Perhatian, kerjasama.

Strategi:Perbincangan, Sumbang saran.

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

6

Page 7: Contoh Rph Kh

Kelas : 4 Intan

Tarikh : 10 januari 2010

Masa : 10.45 – 11.45 (1 Jam)

Bil. Murid : __ / 20 orang

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tajuk : Tanaman Hiasan

Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat tinggalnya dan sekolah.

Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:

1. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.2. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang

disediakan.3. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.

Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar

Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan membuat rumusan.

Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.

Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan sampingan.

7

Page 8: Contoh Rph Kh

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 Minit)

Bersoal jawab tentang dua jenis tanaman hiasan yang dibawa oleh guru dan di tayangkan oleh guru ( slaid powerpoint)

Contoh Tumbuhan Hiasan

1. Bunga raya2. Mawar3. Orkid

Guru bertanya apakah nama dua jenis tanaman hiasan tersebut.

Di mana biasanya pokok ini didapati.

Siapa yang menanam pokok ini di rumah.Jadikan ia sebagai hobi.

BBM: power point, Bunga Raya, Mawar, Orkid.

KBKK: membuat inferens, menjana idea

Nilai: menyayangi alam sekitar, bertanggunjawab.

8

Page 9: Contoh Rph Kh

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Langkah 1(10 minit)

Tujuan menjaga tanaman hiasan

1. Mengindahkan ruang tempat kediaman’.

2. Menghayati keindahan alam sekitar.

3. Memberikan ketenangan perasaan.

4. Menyemai perasaan sayangkan tanaman peliharaan

5. Menambahkan pengetahuan berkaitan alam semulajadi.

- Guru meminta murid menyatakan beberapa tujuan penjagaan tanaman hiasan.

- Murid memberi beberapa jawapan yang berbeza.

- Guru mencatat jawapan di papan tulis.

- Murid dan guru bersama membanding jawapan yang disediakan oleh guru di skrin Power Point

BBM: Power Point

KBKK: membuat gambaran mental

Nilai: estetika, member perhatian

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti penjagaan tanaman hiasan:- Membaja- Menggembur- Menyiram- merumput

- Guru menayangkan gambar penjagaan tanaman hiasan pada skrin power point.

- Murid dipilih secara rawak untuk menjawab soalan pada skrin powerpoint.

BBM: Powerpoint

KBKK: membuat gambaran mental, membanding beza

Nilai: berfikiran terbuka

9

Page 10: Contoh Rph Kh

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

- Murid membandingkan jawapan yang diberikan dengan jawapan yang disediakan oleh guru.

- Murid membetulkan semula jawapan yang salah.

Langkah 3(10 Minit)

Menamakan 5 jenis peralatan berkebun

1. Cangkul2. Sudip tangan3. Serampang4. Sketeur5. Penapis6. Penyiram

- Murid dikehendaki menyenaraikan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa dilihat.

- Guru menayangkan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa digunakan.

- Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru dalam bentuk power point

BBM: Powerpoint, alatan berkebun.

KBKK: mengingat kembali

Nilai: bekerjasama,memberi perhatian

Penutup(5 minit)

Rumusan:

1. Tujuan menjaga pokok hiasan.

- Murid dibimbing untuk membuat rumusan.

BBM: Powerpoint

KBKK: membuat rumusan, mengingat

10

Page 11: Contoh Rph Kh

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

2. Aktiviti yang biasa dilakukan untuk menjaga pokok hiasan.

3. Alatan yang digunakan

- Murid bersoal jawab dengan guru mengenai hasil kerja yang telah mereka hasilkan.

- Murid diberi tugasan dan diminta menghantarnya pada minggu depan.

kembali.

Nilai: Bekerjasama, tanggungjawab

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Kelas : 4 Intan

Tarikh : 10 januari 2010

Masa : 10.45 – 11.45 (1 Jam)

Bil. Murid : __ / 20 orang

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Tajuk : Tanaman Hiasan

11

Page 12: Contoh Rph Kh

Sub Tajuk : 1.7 Penjagaan Tanaman Hiasan

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid pernah melihat tanaman di persekitaran tempat tinggalnya dan sekolah.

Hasil Pembelajaran : di akhir pengajaran murid akan dapat:

4. Menyenaraikan 3 daripada 5 tujuan penjagaa tanaman hiasan.5. Murid dapat menjawab 3 daripada 5 soalan penggayaan yang

disediakan.6. Menyenaraikan 5 jenis tanaman hiasan di sekolah.

Bahan bantu mengajar : peralatan ICT, Bunga Raya, Bunga Mawar

Kemahiran berfikir : membuat inferens, menjana idea, membuat gambaran mental, dan membuat rumusan.

Nilai : bersyukur dengan ciptaan Tuhan, menghargai kurniaan Tuhan.

Kajian Masa Depan : Komersialkan tanaman hiasan sebagai punca pendapatan sampingan.

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 Minit)

Bersoal jawab tentang dua jenis tanaman hiasan yang dibawa oleh guru dan di tayangkan oleh guru ( slaid powerpoint)

Contoh Tumbuhan Hiasan

4. Bunga raya5. Mawar

Guru bertanya apakah nama dua jenis tanaman hiasan tersebut.

Di mana biasanya pokok ini didapati.

Siapa yang menanam pokok ini di rumah.

BBM: power point, Bunga Raya, Mawar, Orkid.

KBKK: membuat inferens, menjana idea

Nilai: menyayangi alam sekitar,

12

Page 13: Contoh Rph Kh

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

6. Orkid Jadikan ia sebagai hobi.

bertanggunjawab.

Langkah 1(10 minit)

Tujuan menjaga tanaman hiasan

6. Mengindahkan ruang tempat kediaman’.

7. Menghayati keindahan alam sekitar.

8. Memberikan ketenangan perasaan.

9. Menyemai perasaan sayangkan tanaman peliharaan

10. Menambahkan pengetahuan berkaitan alam semulajadi.

- Guru meminta murid menyatakan beberapa tujuan penjagaan tanaman hiasan.

- Murid memberi beberapa jawapan yang berbeza.

- Guru mencatat jawapan di papan tulis.

- Murid dan guru bersama membanding jawapan yang disediakan oleh guru di skrin Power Point

BBM: Power Point

KBKK: membuat gambaran mental

Nilai: estetika, member perhatian

Langkah 2(15 minit)

Aktiviti penjagaan tanaman hiasan:- Membaja- Menggembur- Menyiram- merumput

- Guru menayangkan gambar penjagaan tanaman hiasan pada skrin power point.

- Murid dipilih secara rawak

BBM: Powerpoint

KBKK: membuat gambaran mental, membanding beza

Nilai: berfikiran terbuka

13

Page 14: Contoh Rph Kh

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

untuk menjawab soalan pada skrin powerpoint.

- Murid membandingkan jawapan yang diberikan dengan jawapan yang disediakan oleh guru.

- Murid membetulkan semula jawapan yang salah.

Langkah 3(10 Minit)

Menamakan 5 jenis peralatan berkebun

7. Cangkul8. Sudip tangan9. Serampang10. Sketeur11. Penapis12. Penyiram

- Murid dikehendaki menyenaraikan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa dilihat.

- Guru menayangkan beberapa jenis peralatan berkebun yang biasa digunakan.

- Murid menjawab soalan yang diberikan oleh guru dalam bentuk power point

BBM: Powerpoint, alatan berkebun.

KBKK: mengingat kembali

Nilai: bekerjasama,memberi perhatian

Penutup Rumusan: - Murid dibimbing BBM: Powerpoint

14

Page 15: Contoh Rph Kh

Langkah/Masa

Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran

Catatan

(5 minit)4. Tujuan menjaga

pokok hiasan.

5. Aktiviti yang biasa dilakukan untuk menjaga pokok hiasan.

6. Alatan yang digunakan

untuk membuat rumusan.

- Murid bersoal jawab dengan guru mengenai hasil kerja yang telah mereka hasilkan.

- Murid diberi tugasan dan diminta menghantarnya pada minggu depan.

KBKK: membuat rumusan, mengingat kembali.

Nilai: Bekerjasama, tanggungjawab

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup

Kelas: 6 Anggun

Tarikh : 19 Ogos 2009 (Jumaat)

Masa : 10.00 -11.00 Pagi

Bilangan Pelajar : 36/36

Tajuk : 2.3 Mempromosi Jualan

15

Page 16: Contoh Rph Kh

Subtopik : A. Mempromosi Katalog

Kemahiran : Murid dapat mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah dengan betul dan baik.

Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui cara promosi jualan cara promosi jualan melalui poster.

Hasil pembelajaran umum: murid dapat mempelajari tentang kandungan katalog di samping menghasilkan katalog yang menarik.

Hasil pembelajaran khusus : di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat ;

1. Menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kandungan yang perlu dalam katalog dengan betul setelah mendengar penerangan guru.

2. Menyatakan sekurang-kurangnya lima ciri katalog yang baik selepas mendengar penerangan dari guru.

3. Mereka dan menghasilkan katalog mudah bagi barang yang hendak dijual dengan kemas setelah dibimbing oleh guru.

Penerapan nilai murni : memberi perhatian, kerjasama, tekun, ketelitian, kebersihan.Kemahiran berfikir : Mereka cipta menciri, membanding beza, menilai, menyenarai, menyelesai masalahBahan bantu mengajar :power point, katalog, kad manila, pensil warna, gunting, gam, kertas warna, lembaran soalan, nota ringkas. Penyerapan ilmu : pendidikan seni visualStrategi dan kaedah: soal jawab, deduktif, induktif, membuat rumusan

Perlaksanaan p&P :

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Set induksi(5minit)

Gambar katalog :1. Katalog yang

manakah lebih menarik?

2. Mengapakah katalog ini menarik?

Contoh jawapan :1. Katalog A2. Kerana ia

mempunyai gambar warna-warni.

1. Guru menunjukkan beberapa jenis katalog.

2. Guru bersoal jawab dengan murid.

3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk hasil pemeblajaran hari ini iaitu “mempromosi melalui katalog”.

BBM: gambar katalog

Kemahiran berfikir:Membanding beza, menilai

Nilai murni :Tekun, ketelitian

Strategi :Soal jawab, induktif

Langkah 1 Kandungan yang perlu ada dalam katalog :

1. Jenama2. Jenis barang3. Spesifikasi

1. Guru menayangkan power point mengenai kandungan yang perlu ada dalam katalog.

2. Guru menayangkan contoh

BBM :Power point, katalog

Kemahiran

16

Page 17: Contoh Rph Kh

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

barang iaitu ukuran dan warna

4. Gambar barang5. Maklumat

pengeluar

catalog yang mengikut kandungan katalog yang betul.

3. Murid bersoal jawab dengan guru mengenai kandungan dalam katalog.

Penilaian:Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya lima kandungan yang perlu ada dalam katalog dengan betul setelah mendengar penerangan guru.

berfikir:Menciri

Nilai murni :Tekun

Strategi :Soal jawab, deduktif

Langkah 2 Ciri-ciri katalog yang baik :

1. Perkataan yang digunakan mudah difaham oleh orang ramai.

2. Gambar barang jualan terang dan jelas.

3. Mempunyai kombinasi warna yang menarik.

4. Saiz huruf yang digunakan dapat dilihat dengan jelas dan mudah dibaca.

5. Maklumat yang tepat dan jelas.

1. Guru menyoal murid secara rambang tentang ciri-ciri katalog yang baik.

2. Guru menayangkan power point mengenai ciri-ciri katalog yang baik.

Penilaian:Murid dapat menyenaraikan sekurang-kurangnya lima ciri-ciri katalog yang baik selepas mendengan penerangan oleh guru.

BBM :Power point

Kemahiran berfikir :Menciri

Nilai murni :Tekun

Strategi :Soal jawab, deduktif

Langkah 3 AMALI :Mereka cipta dan menghasilkan katalog mudah untuk barang yang hendak dijual.

1. Guru membahagikan murid kepada 6 kumpulan.

2. Guru mengedarkan kad manila, kertas warna, pensil warna, gunting dan gam kepada setiap kumpulan.

3. Guru meminta murid mereka cipta dan menghasilkan katalog mudah.

BBM :Kad manila, kertas warna, pensil warna, gunting dan gam

Kemahiran berfikir :Mereka cipta, menyelesai masalah

17

Page 18: Contoh Rph Kh

Langkah/masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran

Catatan

Penilaian :Murid dapat mereka bentuk dan menghasilkan katalog mudah dengan kemas selepas dibimbing oleh guru.

Nilai murni :Tekun, kerjasama, kebersihan

Strategi :Konstruktif

Pengukuhan Pengukuhan / penilaian(rujuk Lembaran Kerja 1)

1. Guru mengedarkan Lembaran Kerja 1 kepada murid.

2. Muri menjawab Lembaran Kerja 1 yang berkaitan dengan maksud catalog, kandungan dalam catalog dan ciri-ciri katalog yang baik.

BBM:Lembaran soalan

Kemahiran berfikir :Menyelesai masalah

Nilai:Member perhatian, ketelitian

Strategi:Soal jawab

Penutup Rumusan isi pelajaran1. Kandungan

dalam katalog2. Ciri-ciri

katalog yang baik

1. Guru membuat rumusan tentang pelajaran hari ini kepada murid.

2. Guru meminta murid merumus isi pelajaran.

BBM:

Kemahiran berfikir:

Nilai:Member perhatian

Strategi :Membuat rumusan

Lembaran Kerja 1

1. Berikan maksud katalog.

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

…………………………………………………………………………………………………

18

Page 19: Contoh Rph Kh

…………………………………………………………………………………………………

……………………

2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul

3. Nyatakan ciri-ciri katalog yang baik.i. …………………………………………………………………………………

…..ii. …………………………………………………………………………………

…..iii. …………………………………………………………………………………

…..iv. …………………………………………………………………………………

…..v. …………………………………………………………………………………

…..

Jawapan bagi Lembaran Kerja 1

1. Berikan maksud katalog.

Katalog merupakan dokumen atau buku yang mengandungi gambar foto berwarna

tentang sesuatu barang yang hendak diiklankan.

19

Kandungan dalam katalog

Page 20: Contoh Rph Kh

2. Isikan tempat kosong dengan jawapan yang betul

3. Nyatakan ciri-ciri catalog yang baik.i. Perkataan yang digunakan mudah difahami oleh orang ramai ii. Gambar jualan terang dan jelas iii. Mempunyai kombinasi yang menarik iv. Saiz dan huruf yang digunakan dapat dilihat dengan jelas dan mudah dibaca v. Maklumat yang tepat dan jelas.

Mata pelajaran : Kemahiran Hidup Bersepadu Sekolah Rendah

Hari : Selasa

Tarikh : 04 Ogos 2010

Masa : 9.00 – 10.00 Pagi (1 Jam)

Kelas : 4 Amanah

20

Maklumat pengeluar

Jenama

Gambar barang

Spesifikasi barang iaitu ukuran dan

warna

Jenis barang

Kandungan dalam katalog

Page 21: Contoh Rph Kh

Bil. Murid : 40 orang

Tajuk : Perniagaan Dan Keusahawanan

Sub-Tajuk : Mempromosi Jualan

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid sudah mengetahui maksud perniagaan dan kumpulan sasaran yang dipelajari dalam topik sebelumnya.

Objektif Eksplisit : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:

1. Menyatakan maksud dan tujuan promosi dengan tepat selepas melihat slide show yang ditunjukkan oleh guru.

2. Murid menyatakan 2 daripada 5 Ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi dengan tepat selepas melihat tayangan video dan penerangan guru.

3. Murid dapat membungkus barang jualan untuk tujuan promosi selepas mendengar penerangan dari guru.

4. Murid dapat membanding beza bungkusan mana yang lebih menarik untuk dipromosikan dengan betul.

Kemahiran Berfikir : Membandingbeza, mencirikan, menilai

Bahan Bantu Mengajar : Slide Power Point, Video, kit bungkusan, plastik bungkusan makanan.

Nilai-nilai murni : Tekun, teliti,kerjasama, yakin diri, berdikari.

Strategi/Kaedah : Strategi mediatif, deduktif, induktif, konstektual dan komunikatif, PBL, KMD.

Pelaksanaan Pengajaran dan Pembelajaran :

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

Set induksi

( 5 minit)

Guru mengimbas kembali pelajaran yang lepas

Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran pada hari ini.

- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai pelajaran yang lepas.

- Guru memberi beberapa contoh bungkusan makanan kepada murid dan bersoal jawab dengan murid.

- Guru mengaitkan jawapan murid dengan pelajaran hari ini iaitu promosi jualan.

ABM :

Plastik bungkusan makanan.

21

Page 22: Contoh Rph Kh

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

Langkah 1

(10 minit)

Langkah 2

(10 minit)

.

Mengenal maksud dan tujuan promosi.

Promosi ialah satu kaedah atau cara untuk memberitahu dan mempengaruhi pengguna untuk membeli sesuatu barang.

Tujuan promosi ialah:

Menyebarkan maklumat barang

Menimbulkan minat terhadap barang

Mengingatkan pelanggan tentang barang

Meluaskan pasaran barangan.

Perniaga boleh mempromosikan sesuatu barang jualan melalui kaedah pembungkusan. Pembungkusan yang cantik akan menarik perhatian pelanggan.

- Guru menunjukkan slideshow PowerPoint berkaitan dengan maksud dan tujuan promosi sesuatu jualan.

- Guru menerangkan kaedah pembungkusan adalah satu cara yang digunakan untuk menarik pelanggan.

- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai tajuk yang dibincangkan. Murid diarahkan merujuk ke halaman 109 di dalam buku teks.

Penilaian :

Murid dapat menyatakan maksud dan tujuan promosi dengan tepat selepas melihat slideshow yang ditunjukkan oleh guru.

- Guru menayangkan video mengenai ciri-ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi.

- Guru bersoal jawab dengan murid mengenai ciri-ciri pembungkusan yang menarik.

ABM :

Komputer riba & LCD, buku teks

KBKK :

Mencirikan dan berfikir

Nilai Murni :

Tekun

Strategi :

Deduktif dan Soal Jawab.

ABM :

Buku Teks, video. LCD, komputer riba.

KBKK :

22

Page 23: Contoh Rph Kh

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

Langkah 3

(20 minit)

Ciri-ciri pembungkusan yang baik.

Pembungkusan dapat dilakukan dengan menggunakan botol, tin, kotak dan plastic. Ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi adalah seperti:

Bentuk dan rupa yang menarik

Sesuai dengan jenis barang

Warna Tahan lama Mudah dibawa.

Promosi melalui pembungkusan

Tujuan promosi

Penilaian :

Murid menyatakan 2 daripada 5 Ciri pembungkusan yang menarik untuk tujuan promosi dengan tepat selepas melihat tayangan video dan penerangan guru..

- Murid dibahagikan kepada beberapa kumpulan. Setiap kumpulan dikehendaki menjalankan aktiviti membungkus barang jualan untuk tujuan promosi. Setiap kumpulan perlu juga membungkus barang jualan yang berlainan jenis.

- Guru menyemak dan membantu hasil kerja setiap kumpulan.

Penilaian :

Murid dapat membungkus barang jualan untuk tujuan promosi selepas mendegar penerangan dari guru

Banding beza dan mengkategori

Nilai murni :

Teliti

Strategi :

Kontekstual dan komunikatif.

ABM:

Buku Teks, kit bungkusan gula-gula.

KBKK :

Mengkategori dan menyelesaikan masalah.

Nilai Murni :

Kerjasama

23

Page 24: Contoh Rph Kh

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

Langkah 4

(10minit)

melalui pembungkusan barang adalah seperti :

Supaya barang yang dijual kelihatan lebih menarik

Pembungkusan bertindak sebagai cara pengiklanan

Menarik perhatian pelanggan untuk membeli.

Membandingkan beza bungkusan yang menarik dengan bungkusan yang kurang menarik.

Aktiviti Pengukuhan

- Hasil dari setiap kumpulan tadi dikumpulkan. Guru bersoal jawab dengan murid mengenai bungkusan mana yang lebih menarik untuk dipromosikan.

- Murid menjawab soalan guru dengan menunjukkan hasil bungkusan yang kemas dan lebih menarik.

- Murid diminta menjawab soalan kuiz di paparan slaid

i. Kuiz 1 ii. Kuiz 2 iii. Kuiz 3

- Murid diberi borang banding beza pembungkusan.

Penilaian:

Murid dapat membanding beza bungkusan mana yang lebih menarik untuk dipromosikan dengan betul.

Strategi :

Konstruktif, PBL, KMD

ABM :

Microsoft Office Word Lembaran kerja

Strategi :

Soal jawab, kemahiran, kreativiti.

24

Page 25: Contoh Rph Kh

Langkah/ Masa

Isi Pelajaran Aktiviti P&P Catatan/Nilai

(Rujuk lampiran)

Penutup

( 5 minit)

Rumusan isi pelajaran :

- Membincangkan kembali mengenai maksud dan tujuan promosi

- Membincangkan mengenai apakah cirri bungkusan yang menarik untuk tujuan promosi.

- Membincangkan tujuan promosi melalui pembungkusan..

- Menyanyi lagu rasa sayang.

- Guru meminta murid membuat refleksi berkaitan proses pengajaran dan pembelajaran pada hari tersebut.

Aktiviti Susulan :

Meminta murid mencari bungkusan-bungkusan yang menarik dirumah mereka.

Refleksi Pelatih :

a) Sebelum pengajaran

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

__________________________________________________________________

b) Selepas pengajaran

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

__________________________________________________________________

25

Page 26: Contoh Rph Kh

Komen Pensyarah :

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________________

_____________________________________________________________

26