rph -kh perniagaan

14
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Nama : Norazni Rahayu Binti Mohd Ghazali Kelas : Pendidikan Khas (Arif ) Matapelajaran : Kemahiran Hidup Tarikh / Hari : 8 Disember 2009 Masa : 60 minit Tajuk : 1.8 Menjalankan Projek Keusahawanan Kemahiran : 1.8.1 Projek jualan (Roti Bakar Berjem Strawberry) Bilangan Murid : 4 orang (disleksia)

Upload: noorhana

Post on 15-Apr-2016

273 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

RANC PERNIAGAAN

TRANSCRIPT

Page 1: Rph -KH Perniagaan

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama : Norazni Rahayu Binti Mohd Ghazali

Kelas : Pendidikan Khas (Arif )

Matapelajaran : Kemahiran Hidup

Tarikh / Hari : 8 Disember 2009

Masa : 60 minit

Tajuk : 1.8 Menjalankan Projek

Keusahawanan

Kemahiran : 1.8.1 Projek jualan (Roti Bakar Berjem

Strawberry)

Bilangan Murid : 4 orang (disleksia)

1. Muhammad Fakhrudin B. Mohd

Noor

2. Siti Nurul Syahirah Binti Jamal

3. Norlina Ali

4. Lim Ai Ling

Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid telah mengetahui dan pernah

melihat peralatan memasak di dapur.

2. Murid pernah makan roti di kantin.

Page 2: Rph -KH Perniagaan

Gabungan Kemahiran : Muzik, Matematik dan K. Hidup

(Masakan ) .

Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, murid dapat :

1. Mengenal dan menyebut 2 daripada 3 bahan membuat roti bakar dengan

betul

2. Menyebut 2 daripada 3 peralatan untuk membuat Roti Bakar Berjem

Strawberry dengan betul dengan bimbingan guru.

3. Menjual Roti Bakar Berjem Strawberry yang telah dihasilkan dengan

bimbingan guru

4. Murid telah mengenal nilai wang RM 1 dan RM 5

Kemahiran Berfikir : Membanding beza

Penerapan Nilai : Kerjasama, ketelitian, kerajinan,

Kesungguhan.

LANGKAH ISI PELAJARAN AKTIVITI P&P CATATAN

SET INDUKSI

( 5 minit)

- meneka kad gambar

makanan kepada

murid

-Guru meminta murid meneka

gambar yang berkaitan dengan

topik yang akan diajar iaitu

membuat dan menjual Roti

Bakar Jem Strawberry

- murid mengambil kad yang

digantung di hadapan mereka

- Murid menamakan beberapa

BBM :-Kad gambar (nasi, durian, nasi lemak, roti baker, ,ayam)- tali, penyepit.

Teknik-pemerhatian-soal jawab

Page 3: Rph -KH Perniagaan

-meminta murid

meneka gambar yang

ditunjukkan.

gambar makanan melalui kad

yang ditunjukkan oleh guru.

LANGKAH 1

( 10 minit )

- Menunjukkan bahan

untuk membuat

masakan (Roti Bakar

Jem Strawberry) :

-. Guru menyediakan bahan

untuk membuat Roti Bakar

Jem Strawberry yang mudah

iaitu :

Roti Jem Strawberry

Margerin (planta)

- meminta murid menyebut

bahan yang ditunjukkan oleh

guru.

Teknik

- soal-jawab

- menyebut

semula

BBM

-roti, jem, pembakar roti,

sudu, pinggan.

Penerapan Nilai :

- kesungguhan

- kerjasama

JemStrawberry

Page 4: Rph -KH Perniagaan

- Menunjukkan alatan

untuk membuat Roti

Bakar Jem Strawberry.

- Guru menunjukkan peralatan

yang digunakan untuk

membuat roti bakar iaitu :

Pembakar Roti

(Toaster)

Sudu

Pinggan

- meminta murid menyebut

peralatan yang digunakan

dengan bimbingan guru.

- soal jawab dengan murid

mengenai peralatan dan bahan

yang digunakan.

LANGKAH 2

( 20 minit )

-menunjukkan cara

menggunakan alat

pembakar roti :

Memasang plak

pembakar roti

Tentukan suhu

dan masa

membakar

roti.

Masukkan roti

- Guru memberi penerangan

mengenai cara menggunakan

alat pembakar roti kepada

murid.

-membuat tunjukcara membakar

roti kepada murid :

- Murid membakar roti secara

individu dan bergilir-gilir

Teknik

-tunjuk cara /

demonstrasi/

pemerhatian

BBM

- Alat pembakar roti , roti,

jem, pinggan sudu.

Nilai

-kesungguhan

Page 5: Rph -KH Perniagaan

keping

Tekan butang

pemanas ke

bawah.

Butang

pemanas akan

naik ke atas

menandakan

roti telah siap

dibakar.

-membuat tunjuk cara

menyapu jem ke atas

roti bakar.

Ambil roti yang

telah dibakar

Sapukan

setengah sudu

marjerin ke atas

roti

Sapukan 1 sudu

besar jem

strawberry

Letakkan

sekeping lagi

roti ke atas roti

yang telah

disapu jem

- Guru membuat tunjuk cara

menyapu jem strawberry

kepada murid

- Murid menyapu / meletakkan

setengah sudu marjerin dan

satu sudu besar jem

strawberry ke atas roti Bakar.

- Menyapu jem secara serentak

sambil dibimbing oleh guru.

-kuantiti roti yang disiapkan oleh

murid adalah sebanyak 20

keeping dan dihidang di atas

pinggan yang besar sebelum di

jual.

-kerjasama

-ketelitian

-kerajinan

Terapi;

-psikomoto halus dan

kasar

Page 6: Rph -KH Perniagaan

Langkah 3

( 5 minit )

Aktiviti murid :

menyanyikan “Rasa

Sayang-Roti Bakar”

“Rasa sayang hey..

Rasa sayang sayang

hey..

Hey lihat nona jauh

rasa sayang sayang

hey..

Kalau tuan pergi ke

pekan

Belikan saya sekeping

roti

Roti bakar sedap

dimakan

Dimakan dengan jem

strawberry“

- Murid menyanyikan lagu roti

bakar sambil dibimbing oleh

guru.

-menyanyikan secara beramai-

ramai.

-menepuk tangan sambil

menyanyi.

Teknik

-Nyanyian

-mengulang semula

BBM

- Lagu Rasa Sayang

Penyerapan Nilai

-Kerjasama

-yakin diri

Terapi ;

Muzik dan psikomoto

kasar/ Fisio.

Penutup

( 20 minit )

Pengukuhan

Aktiviti murid (Projek jualan) ; - Membuat aktiviti

jualan Roti

Bakar Berjem

Strawberry

- guru dan murid membuka

kaunter jualan roti bakar

tersebut di luar kelas semasa

waktu rehat.

- mengangkat sebuah meja dan

kerusi bersama murid

- Guru meminta murid

mengambil / menyediakan

plastik putih (bertangkai) untuk

membungkus roti

Teknik

-jual-beli / membanding

beza

BBM

Kalkulator

Wang

Kerusi

Meja

Roti bakar RM 1.00

Page 7: Rph -KH Perniagaan

- menyediakan wang kecil /

wang tukar untuk aktiviti

jualan.

- membuat label / tanda harga

roti bakar (RM 1.00)

- Mengira hasil jualan bersama

murid.

Nilai

-kesungguhan

-yakin diri

-kerjasama

Terapi ;

terapi cara kerja

Terapi Fisio.

Refleksi guru :

Ulasan Pensyarah :

Teori Pembelajaran Sosial Bandura

Page 8: Rph -KH Perniagaan

Saya memilih teori pembelajaran Pembelajaran Sosial Bandura pada peringkat

langkah ke dua dan ketiga kerana aktiviti keempat menekankan tentang aktiviti

pemerhatian , tunjukcara oleh guru, amali oleh murid membuat roti bakar dan

mengingat semula apa yang diajar oleh guru. Contohnya seperti aktiviti

pemerhatian terhadap bahan dan alatan membuat roti bakar, meniru atau

membuat semula proses membuat roti bakar yang ditunjukkan guru serta soal-

jawab tentang bahan dan alatan membuat roti bakar. Pada langkah ketiga juga

ditekankan tentang aspek pemerhatian dan peniruan. Apabila murid

menyanyikan lagu Rasa Gembira, murid memerhati dan meniru aksi guru

menyanyi dan menepuk tangan.

Albert Bandura mempekenalkan Teori Pembelajaran Sosial iaitu

pembelajaran berlaku melalui proses peniruan. Bandura berpendapat, kita

belajar melalui pemerhatian dan meniru orang lain. Bandura berpendapat :

1- Pembelajaran dan tingkahlaku manusia bergantung kepada pemerhatian

seseorang individu itu terhadap individu lain atau model simbolik seperti

televisyen dan sebagainya.

2- Peniruan selalunya diteguhkan.

3- Pembelajaran pemerhatian juga diterangkan melalui prinsip pelaziman

klasik. Oleh yang demikian, Teori Pembelajaran Sosial Bandura

menekankan pembelajaran kognitif dan juga pengaruh persekitaran dalam

perkembangan.

Pada pendapat saya, Teori Pembelajaran Sosial Oleh Bandura ini amat

bersesuaian pada langkah kedua dan ketiga ini adalah kerana proses

pembelajaran melalui pemerhatian dan peniruan dapat difahami melalui empat

langkah iaitu :

1-Proses memerhati

Kanak-kanak tidak akan meniru model yang bukan melalui

pemerhatian mereka. Samada kanak-kanak akan memerhati atau

tidak, bergantung kepada karektoristik dan tingkahlaku model yang

dilihat. Model yang selalu ditiru dan diperhatikan adalah rakan

sebaya, orang berpengaruh, popular berkuasa dan sebagainya.

Page 9: Rph -KH Perniagaan

Proses pemerhatian ini bergantung kepada samada tingkahlaku itu

dapat dibezakan ataupun tidak. Keupayaan motor, persepsi dan

kognitif pemerhati juga penting dan menetukan samada proses

pemerhatian berlaku atau pun tidak.

2- Kebolehan mengingat

Ini bermakna tingkahlaku yang diperhatikan akan dikod, didaftar

dan disimpan dalam ingatan.

3- Proses produksi

Bagi proses peniruan yang berkesan, pemerhati (kanak-kanak)

mestilah berupaya menterjemah apa yang disimpan di dalam

ingatan tadi kepada tingkahlaku yang nyata.

4- Motivasi

Akhirnya, dalam pembelajaran pemerhatian, kanak-kanak mestilah

ada motivasi yang secukupnya untuk menunjukkan tingkah laku

yang tertentu.

Aplikasi Teori Sosial Bandura Di dalam Bilik Darjah

1. Guru hendaklah menunjukkan contoh, hasil tangan, atau kemahiran-

kemahiran tertentu untuk ditiru oleh pelajar.

2. Guru perlu menjadi modelyang terbaik di kalangan pelajar kerana perlu

dicontohi oleh pelajar yang merangkumi semua aspek.

3. Disamping model hidup, pelajar juga belajar daripada gambar, video dan

tayangan filem.

4. Teori ini dapat menyumbangkan teknik tingkah laku yang tidak diingini

kepada yang diingini.

5. Teori juga menyumbang kepada teknik pengajaran seperti main peranan

dan simulasi.

Oleh itu, Teori ini sesuai digunakan dan diaplikasikan di dalam sesi

Pengajaran dan Pembelajaran murid di dalam kelas.

Page 10: Rph -KH Perniagaan