50244766 rph bahasa melayu kemahiran membaca
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU BMM 3104 ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
SEKOLAH KEBANGSAAN TAMAN SERI RAMPAI,
SETAPAK, 53300 KUALA LUMPUR
Mata Pelajaran: Bahasa Melayu
Tahun: 4 Aydan
Bilangan Murid: 20 orang
Tema: Yang Baik Jadikan Teladan
Tajuk: Monyet Yang Pintar
Tarikh: 24 SEPTEMBER 2010
Masa: 8.45 9.45 pagi
Objektif: Pada akhir pembelajaran murid dapat:
1. Membaca lancar dialog teks bercerita dengan 80%
sebutan, intonasi yang betul dan gaya penyampaian
yang menarik melalui audio yang didengar.
2. Mengecam secara lisan peribahasa yang terdapat dalam
dialog teks bercerita dengan 80% betul.
3. Menyatakan pendapat tentang ramalan kesudahan cerita
yang dimainkan oleh watak dalam cerita Monyet Yang
Pintar.
Fokus Utama
5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca.
Aras 1
Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.
ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQ
1
PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011
PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU BMM 3104 ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN
Fokus Sampingan
7.2 Membaca dan mengenal pasti perkataan, pelbagai jenis ayat dan gaya bahasa yang terdapat dalam teks sastera dan bukan sastera.
Aras 1
Mengecam perkataan, istilah dan ayat dalam karya prosa dan puisi yang dibaca.
Bercerita menggunakan kata, frasa,ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.
Aras 2
Menyatakan ramalan kesudahan sesuatu peristiwa dengan bahasa yang betul.
Kemahiran Bahasa: Mendengar,bertutur, membaca dan menulis. Sistem Bahasa: Peribahasa: beri muka, ada hati, ada jalan.
Pengisian Kurikulum:
Ilmu: Pendidikan Seni Visual.
Nilai: Kerjasama, keberanian, semangat kekitaan, kerajinan.
Kemahiran Bernilai Tambah:
KB: Menghubungkait-menjana idea-memproses maklumat-menyelesaikan
masalah.
KP: Verbal-linguistik-interpersonal-intrapersonal.
Pengetahuan Sedia Ada: Murid pernah didedahkan kepada bacaan dialog teks cerita kanak-kanak.
Bahan Bantu Belajar: Komputer riba, LCD, sambungan internet, boneka kertas, teks dialog.
ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQ
2
PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011
PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU
BMM 3104
ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN
Isi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Pengesanan maklumat yang
Set Induksi (5 minit)
dipertontonkan
1.
Guru menayangkan video klip
tentang murid Tahun 4 SK yang
Video klip murid Tahun 4
berkongsi cerita mengenai
BBB: video klip, komputer riba dan
berkongsi pengalaman cerita
cerita kanak-kanak yang
LCD
yang dibacanya dalam buku
dibacanya melalui buku teks.
teks BM CIMG1701.MOV
2.
Guru bersoal jawab dengan
murid tentang isi sebenar yang
hendak disampaikan dalam
video klip yang ditayangkan.
KBT:
3.
Murid menceritakan
KB- menghubungkaitkan, memproses
pengalaman sedia ada
maklumat
membaca dialog cerita kanak-
kanak yang dipegang oleh
watak-watak tertentu.
4.
Guru menerangkan tajuk
pengajaran dan pembelajaran
hari ini.
Langkah 1 (20 minit)
Aktiviti 1
1.
Guru memilih lima orang murid
BBB: audio, boneka kertas, teks dialog
Dialog dihafaz mengikut audio
untuk memegang lima watak
diikuti ajukan
dalam dialog cerita Monyet
Yang Pintar.
2.
Guru mengedarkan 1 watak
bersama-sama boneka kertas
KBT:
kepada setiap lima orang murid
KP- verbal-linguistik, interpersonal,
tersebut.
intrapersonal
3.
Guru memasang audio dialog
KB- memproses maklumat,
watak sambil semua murid
menghubungkait, menjana idea.
ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQ
3
PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011
PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU
BMM 3104
ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN
mendengar manakala lima
Teknik: teater pembaca
orang murid tadi perlu mengajuk
Kaedah: oral-aural
semula dialog mengikut turutan
Strategi: pemusatan murid, pemusatan
watak.
bahan.
4. Murid lain perlu mengajuk
Pendekatan: tematik, eklektik
kembali rakan mereka setelah
setiap watak mengajuk dialog
Nilai: kerjasama, semangat kekitaan,
masing-masing selepas
keberanian.
diperdengarkan oleh audio.
5.
Guru membetulkan sebutan,
intonasi dan gaya penyampaian
murid.
Langkah 2 (15 minit)
Aktiviti 1
Mengecam peribahasa - beri
1.
Murid digilir-gilirkan oleh guru
muka, ada hati, ada jalan
untuk memegang watak dalam
BBB: boneka kertas
cerita Monyet Yang Pintar.
2. Murid-murid diagihkan
kumpulan.
Pembelajaran koperatif
3. Murid-murid yang mendengar
rakan mereka membaca dialog
diminta mengenalpasti
peribahasa yang terdapat di
Teknik: teater pembaca
dalam dialog.
Kaedah: oral-aural
4.
Murid-murid diuji kumpulan
Strategi: pemusatan murid, pemusatan
demi kumpulan akan
bahan, penggabungjalinan
peribahasa yang mereka
Pendekatan: deduktif
perolehi setelah mendengar
rakan mereka berdialog.
Nilai: kerjasama, semangat kekitaan,
keberanian.
ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQ
4
PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011
PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU
BMM 3104
ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN
Aktiviti 2
1.
Guru mengagihkan kertas
kepada setiap kumpulan untuk
KBT:
Membina ayat berdasarkan
membina ayat berdasarkan
KP- verbal-linguistik
peribahasa
peribahasa yang didengar
dalam dialog.
2.
Wakil kumpulan ke hadapan
untuk membacakan ayat yang
dibina.
3.
Guru membetulkan mana-mana
ayat murid dan meminta kelas
membacakan beramai-ramai.
Langkah 3 (15 minit)
Aktiviti 1
Membaca teks cerita Monyet
1.
Guru mengedarkan teks cerita
BBB: teks cerita
Yang Pintar dan membuat
Monyet Yang Pintar kepada
ramalan
2.
setiap murid.
Pembelajaran koperatif
Guru dan murid membaca teks
cerita secara mentalis.
KBT:
Aktiviti 2
KP- verbal-linguistik,
1.
Secara berkumpulan, murid
intrapersonal,interpersonal
berbincang untuk mengetahui
KB- meneyelesaikan masalah,
kesudahan sebenar cerita
menjana idea
Monyet Yang Pintar.
2.
Guru memilih secara rawak atau
Nilai: keberanian
sukarela murid untuk bercerita
di hadapan kelas dari awal
hingga akhir cerita dan
bagaimanakah kesudahan
cerita tersebut.
ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQ
5
PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011
PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU
BMM 3104
ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN
Penutup (5 minit)
Penutup kognitif membuat
1.
Guru menyoal murid tentang
rumusan isi pelajaran dan
perkara yang dipelajari.
teladan cerita
2.
Guru menyimpulkan pelajaran.
Penutup sosial
3.
Guru memberi pujian dan
Mari Baca Buku Cerita
dorongan kepada murid supaya
Banyak Kisah Haiwan Pintar
berusaha membaiki sebutan,
Saya Murid Pintar
intonasi dan gaya penyampaian
Nilai: kerajinan
ketika bertutur.
4.
Sorakan semangat membaca
cerita beramai-ramai sambil
melakukan pergerakan.
Bibliografi
Ee Ah Meng. (1993). Pedagogi ii Amalan Dalam Bilik Darjah. Kuala Lumpur : Fajar Bakti Sdn. Bhd. Kamarudin Hj.Husin. (1988). Pedagogi Bahasa. Petaling Jaya, Selangor : Longman Malaysia Sdn.Bhd.
Kamarudin Jeon et.al. (2008). Bahasa Melayu SK Buku Teks Tahun 4. Kuala Lumpur : DBP.
Marzuki Nyak Abdullah. (1994). Kaedah Pengajaran Bahasa Melayu KBSR. Kuala Lumpur : Fajar Bakti Sdn.Bhd. Shahabudin Hashim et.al. (2005). Pedagogi Strategi Dan Teknik Mengajar Dengan Berkesan. Batu Caves, Selangor :
PTS Professional Publishing Sdn. Bhd. http://www.slideshare.net/ninezero90xxx/pedagogIbahasa-melayu-sekolah-rendah-konsep-teknik
ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQ
6
PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011
PENGAJARAN KEMAHIRAN BAHASA MELAYU BMM 3104 ENCIK HEGRETUL AL-AMIN B SAHBUDIN
ANIS NAWWAR, FADHILAH & MUHAMMAD AFIQ
7
PISMP PENGAJIAN SOSIAL SEM 52011