rph kemahiran lisan - kumpulan 5

16
1 Rancangan Pengajaran Harian [RPH] (Pengajaran Kemahiran Dengar Tutur Tahun 3 : Pendekatan Komunikatif) Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tarikh /Hari : 01 Oktober 2013/ Selasa Tahun : 3 Cemerlang Bil Murid : 18 orang Masa : 9.10 10.10 pagi Tema : Kebudayaan Tajuk : Suasana Hari Raya STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul 1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang dibaca dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul. Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat: i. Menceritakan TIGA suasana hari raya berdasarkan gambar dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. ii. Menceritakan suasana hari raya berdasarkan lirik lagu yang dibaca dengan menggunakan sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dan tiga ayat majmuk. Sistem Bahasa Tatabahasa : Sintaksis ayat tunggal dan ayat majmuk Kosa kata : syawal, syukur, suasana, puasa, ketupat, rendang, wajik, dodol, rantauan Pengisian Kurikulum Ilmu : Muzik, Pendidikan Islam Nilai Murni : Kesyukuran, Ketuhanan, Taat Pendidikan Alam Sekitar : kecintaan akan keindahan desa Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta ucapan hari raya Elemen Keusahawanan EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea Kepelbagain Kaedah dan teknik KB: Menghubung kait KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebudayaan

Upload: ebak

Post on 07-Apr-2016

223 views

Category:

Documents


8 download

DESCRIPTION

contoh RPH, Bahasa Melayu, KSSR, KBSR

TRANSCRIPT

1

Rancangan Pengajaran Harian [RPH](Pengajaran Kemahiran Dengar Tutur Tahun 3 : Pendekatan Komunikatif)

Mata Pelajaran : Bahasa MalaysiaTarikh /Hari : 01 Oktober 2013/ SelasaTahun : 3 CemerlangBil Murid : 18 orangMasa : 9.10 – 10.10 pagi

Tema : KebudayaanTajuk : Suasana Hari Raya

STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu

perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul

1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang dibaca dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat:

i. Menceritakan TIGA suasana hari raya berdasarkan gambar dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

ii. Menceritakan suasana hari raya berdasarkan lirik lagu yang dibaca dengan menggunakan sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dan tiga ayat majmuk.

Sistem Bahasa

Tatabahasa : Sintaksis – ayat tunggal dan ayat majmuk Kosa kata : syawal, syukur, suasana, puasa, ketupat, rendang, wajik, dodol, rantauan

Pengisian Kurikulum

Ilmu : Muzik, Pendidikan Islam Nilai Murni : Kesyukuran, Ketuhanan, Taat Pendidikan Alam Sekitar : kecintaan akan keindahan desa

Teknologi Maklumat dan Komunikasi : Belajar melalui TMK Kreativtii : Pergerakan kreatif - Imaginasi dan visualisasi , mencipta ucapan hari raya Elemen Keusahawanan

EK 1: 1.4 Daya kreativiti dan inovasi : memerhati dengan bertujuan dan menghasilkan banyak idea

Kepelbagain Kaedah dan teknik

KB: Menghubung kait KP: Verbal linguistik, Intrapersonal, muzik dan kinestatik BCB : Mengumpul maklumat dan memproses maklumat tentang lirik lagu Pembelajaran kontekstual : Menghubung kait dengan amalan kebudayaan

2

Bahan bantu mengajar

Jenis Bilangan1 Komputer riba 12 LCD 13 Lirik lagu : Suasana Hari Raya 184 Gambar tunggal 15 Borang rekod penilaian

i. Pemerhatian menggunakan borang penilaian 1

Pengetahuan Sedia Ada : Murid mempunyai pengalaman berpuasa dan menyambut Hari Raya.

Langkah /masa

Isi pelajaran

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi (5 minit)

Soalan

1. Namakan benda-benda yang ditunjukkan oleh guru.

2. Apakah peristiwa yang boleh dikaitkan dengan benda-benda tersebut?

Jangkaan jawapan

o Ketupato Pelitao Kad rayao Dllo Hari Raya

2. Isi pelajaranSuasana Hari Raya

Guru menunjukkan bahan-bahan maujud yang berkaitan dengan sambutan Hari Raya seperti kad raya, ketupat, pelita dll.

Guru bersoal jawab dengan murid.

Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk dan aktiviti menceritakan suasana hari raya.

BBM Bahan maujud

KB Menghubung kaiit

BCB Memproses maklumat

Pembelajaran Kontekstual Menghubungkait kan

dengan pengalaman dalam kehidupan

Langkah 1 (10 minit)

Lirik lagu Suasana Hari Raya

Berlalulah sudah ramadan sebulan berpuasaTiba syawal kita rayakan dengan

Aktiviti 1

Murid diperdengarkan rakaman lagu Suasana Hari Raya.

Murid menyanyi mengikut rakaman yang diperdengarkan.

BBM Teks lagu – Suasana

Hari Raya Rakaman lagu

KB Menghubung kait

KP

3

rasa gembiraAnak muda di rantauan semuanya pulang ke desaIbu dan ayah keriangan bersyukur tak terkira

E:Bertukar senyuman dan salam ziarah-menziarahiTutur dan kata yang sopan saling memaafiSuasana hari raya walau di mana pun juaMemberikan ketenangan dan mententeramkan jiwa

( korus 1 )A:Kuih dan muih beranika macamMakanlah jangan hanya di pandang

E:Ketupat rendang sila nikmati kawanPenat memasak malam ke pagi

( korus 2 )A:Wajik dan dodol jangan lupakanPeninggalan nenek zaman berzaman

E:Asyik bersembang pakcik dan makcikHai duit raya lupa nak di beri

A & E:Berlalulah sudah

Aktiviti 2 Guru mempamerkan lirik lagu. Murid membaca lirik lagu dengan tepat,

sebutan yang betul dan intonasi yang betul.

Verbal linguistik Muzik

Nilai Murni Hormat-menghormati Kasih sayang

Pembelajaran kontekstual Menghubungkaitkan

pengalaman menyambut perayaan

4

ramadan sebulan berpuasaTiba syawal kita rayakan dengan rasa gembiraAnak muda di rantauan semuanya pulang ke desaIbu dan ayah keriangan bersyukur tak terkira

( ulang korus 1 & 2 )

Langkah 2 ( 15 minit)

Contoh: Kosa kata yang berkaitan dengan Gambar / Lirik Lagu:

Ketupat Duit raya Rendang Pelita Bersyuku

r Ziarah Kerianga

n Dll

Aktiviti 1 Guru membahagikan murid kepada lima

kumpulan. Guru menunjukkkan gambar-gambar yang

berhubung kait dengan lirik lagu.

Aktiviti 2 Guru meminta setiap kumpulan

menyenaraikan kosa kata dalam lirik lagu yang berkaitan dengan gambar yang ditunjukkan.

Murid dikehendaki membina sekurang-kurangnya lima ayat tunggal dan tiga ayat majmuk dengan menggunakan kosa kata dan perkataan-perkataan lain yang terdapat dalam lirik lagu.

BBM Kad gambar

Contoh:

Pendekatan Induktif

Teknik Perbincangan

KP Intrapersonal Verbal linguistikNilai Murni Kesyukuran Hormat-menghormati

Penilaian objektif Kosa kata yang

disenaraikan. Senarai ayat tunggal

dan ayat majmuk yang dibina oleh murid.

Langkah 3 ( 25 minit) Aktiviti 1

BBM Gambar kanak-kanak Lirik lagu

5

Cerita yang disampaikan oleh wakil setiap kumpulan.

Senarai ayat tunggal dan ayat majmuk yang digunakan oleh murid dalam cerita yang disampaikan.

Cerita yang disampaikan oleh murid berdasarkan pengalaman masing-masing.

Kad ucapan yang dibuat oleh murid

1. Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan untuk bercerita berdasarkan gambar, lirik lagu yang telah dibaca dan ayat-ayat yang telah dibina dengan menggunakan kata hubung seperti, dan, lalu, sambil, dll

2. Kumpulan lain diminta menilai persembahan cerita dengan menggunakan borang penilaian markah.

3. Guru mengulas persembahan kumpulan.

Aktiviti 2

1. Guru meminta murid-murid yang lain mengenal pasti ayat tunggal dan ayat majmuk yang digunakan dalam cerita yang disampaikan oleh setiap wakil kumpulan.Pentaksiran’Pengayaan

1. Murid diminta menceritakan pengalaman menyambut perayaan kaum masing- masing dengan menggunakan ayat tunggal dan ayat majmuk yang betul.

Pemulihan

1. Murid menamakan gambar yang ditunjukkan.

Kad gambar

KP Verbal Linguistik Intrapersonal

Penilaian Objektif: Guru memastikan murid

bercerita dengan tepat, sebutan yang betul dan intonasi yang betul.

Senarai semak Rujuk Jadual berikut.

kategori KriteriaCemerlang(5 bintang)

sebutan yang sangat jelas dan intonasi yang betul

Baik(3 bintang)

sebutan yang jelas dan intonasi yang betul

Lemah(1 bintang)

sebutan yang kurang jelas dan intonasi yang betul

Penutup5 minit

Kognitif

Rumusan isi pelajaran dan kemahiran lisan

Sosial : Menyanyi sambil mengaksikan lagu “Suasana Hari Raya” secara beramai-ramai.

Guru meminta murid merumuskan isi pelajaran dengan mengaitkan gambar-gambar dengan suasana Hari Raya.

Guru dan murid bersama-sama menyanyikan lagu Suasana Hari Raya dengan iringan muzik.

BBM LCD Skrin Lirik lagu

KB Merumus

Nilai

Kesyukuran

KP: Verbal linguistik Intrapersonal

Disediakan oleh:

Kumpulan 5Bengkel Kerja Penulisan RPH Bahasa Melayu Di bawah Dasar MBMMBI,Bayu Beach Resort , Port Dickson

6

Negeri Sembilan(30 Sept - 02 oktober 2013)

Mengajarkan satu standard pembelajaran bagi setiap tempoh pembelajaran

[ kemahiran bahasa : kemahiran mendengar dan bertutur, keamhiran membaca dan kemahiran menulis]

[ aspek seni bahasa dan aspek tatabahasa ]ContohIsnin : mendengar dan bertuturSelasa : membacaRabu : menulisKhamis : seni bahasaJumaat : tatabahasa Aktiviti pengayaan dan pemulihan tidak ada bagi p dan p aspek seni bahasa.

7

Tidak perlu menyerapkan semua elemen EKM yang terkandung dalam pengisian kurikulum pada setiap tempoh pengajaran.

Ilmu dan nilai adalah dua EMK yang mesti diserapkan. Rujuk cara penyerapan berdasarkan panduan dalam slaid ppt

yang terakhir.

serapkan yang sesuai dengan isi pelajaran dan aktiviti bagi mencapai objektif pelajaran.

8

9

GLOSORI TAHAP 1

pendekatan modular pendekatan yang mana kurikulum distrukturkan kepada struktur yang lebih kecil yang dinamakan sebagai modul.

modulunit atau bahagian tersendiri yang lengkap dengan komponennya yang melaksanakan fungsi tertentu dan dapat dirangkaikan dengan unit-unit lain dalam sesuatu yang lebih besar

pola ayatcontoh atau model ayat yang dibina atau rangka dasar ayat. Terdapat 4 pola ayat dasar. (Rujuk Tatabahasa Dewan muka surat 418 – 419)

ayat songsang susunan ayat yang berlawan daripada pola biasa yang mana predikat mendahului subjek. (Rujuk Tatabahasa Dewan muka surat 436 – 437)

10

NILAI MURNI PENDIDIKAN ALAM SEKITAR1. Rendah diri

2. Bekerjasama

3. Menghormati alam/bumi

4. Kehidupan seimbang

5. Mementingkan kemampanan ekosisitem

6. Mengekalkan kehidupan dan kepelbagaian hidup

7. Kerosakan minimum

8. Perubahan berterusan

9. Ekonomi bukanlah segalanya

10. Mengiktiraf hak mereka yang belum lahir/generasi akan datang

11. Tanggungjawab setiap individu

12. Kesederhanaan

13. Perlindungan dan pemuliharaan alam sekitar

14. Etika melebihi hukum

15. Mengalami dan menghayati sendiri adalah lebih baik

16. Mencintai persekitaran

KONSEP TATABAHASA Aspek tatabahasa merujuk kepada keupayaan murid menguasai perkara asas dalam pembentukan kata

dan ayat serta menggunakan tatabahasa mengikut cara dan sistem yang betul semasa membina ayat.

Pengajaran dan pembelajaran tatabahasa diberi penekanan melalui penggabungjalinan kemahiran bahasa

dalam pengajaran dan pembelajaran.

[ KBSR tatabahasa diajar secara penyerapan atau sisipan manakala KSSR pula tatabahasa diajar secara PER SE/ secara langsung ]

Objektif Aspek Tatabahasa adalah untuk memastikan murid mengetahui dan berkeupayaan;

[ TAHAP 1]

i. memahami dan menggunakan kata nama am dan kata nama khas hidup yang merujuk bukan manusia dan penjodoh bilangan dengan betul mengikut konteks;

ii. memahami dan menggunakan kata ganti nama diri sebagai kata sapaan dengan betul mengikut konteks;

11

iii. memahami dan menggunakan kata kerja aktif transitif dan tak transitif, pelbagai jenis kata adjektif, kata hubung gabungan, kata sendi nama dan kata seru dengan betul mengikut konteks;

iv. memahami dan menggunakan kata terbitan awalan beR-, meN-, peN-, teR- dan di- dengan betul mengikut situasi;

v. memahami dan menggunakan kata ganda penuh sebagai penanda nama haiwan, makna kesamaan atau keserupaan, dan kata majmuk rangkai kata bebas dengan betul dalam pelbagai konteks;

vi. memahami dan membina ayat tunggal susunan biasa dan ayat majmuk dengan betul dalam pelbagai situasi; dan

vii. memahami dan membina ayat penyata, ayat tanya dengan kata tanya dan ayat tanya tanpa kata tanya, ayat seru dan ayat perintah dengan betul dalam pelbagai situasi.

PENDEKATAN PENGAJARAN TATABAHASA

Pendekatan Komunikatif

i. Versi kukuh ( shallow- endCLT : tatabahasa komponen utama- Littlewood, 1992)

ii. Versi lemah (deep-endCLT : kelancaran berkomunikasi – fungsi komunikasi – task based –

Savingnon, Prabu)

Kontekstual ‘… degree to which meanings and situations from the world outside the classroom are

present in an instructional approach, method or classroom activity (Shrum & Glisan, 2005 p.41).

Komunikatif : memanipulasikan bentuk-bentuk linguistik secra gramatis dan menggunakan dalam konteks

bermakna bagi tujuan komunikasi autentik.

Peraturan untuk mengajarkan tatabahasa (Thornbury, 2000) : Pertama, peraturan konteks dan kedua,

peraturan makna. Walaupun sesuatu item linguistik dikeluarkan daripada konteks bagi tujuan menarik

perhatian/memberi kesedaran/pengetahuan kepada pelajar, item itu perlu diletakkan dalam situasi

konteksnya semula. Tatabahasa diajarkan kepada pelajar bagi membolehkan kefahaman dan

penghasilan bahasa autentik.

RUMUSANCara terbaik untuk memberikan tumpuan pada bentuk-bentuk linguistik dan menggabungjalinkan bentuk-

bentuk lingustik secara berkesan dengan pendekatan komunikatif (Stern, 1987; Long, 1991; Huangjing

Zhao, 2011).

PRINSIP P & P ASPEK TATABAHASAi. Menitikberatkan makna dan aspek tatabahasa mengikut konteks berdasarkan teks petikan yang digunakan.

ii. Memulakan proses pengajaran daripada yang mudah kepada lebih kompleks.

iii. Tidak menggalakkan pelajar menghafaz rumus atau hukum bahasa.

iv. Diajarkan secara terancang dalam sesi pengajaran kemahiran bahasa.

v. Perlu banyak latih tubi bagi mengekalkan ingatan dalam bentuk lisan dan tulisan.

vi. Mengajar secara konkrit dengan menggunakan alat bantu mengajar, bahan rangsangan yang menarik dan

berkesan.

12

vii. Menggunakan pengantaraan deria yang dibantu dengan contoh-contoh dan bentuk simulasi secara

berkesan.

viii. Mengenal pasti struktur isi dengan jelas.

ix. Perancangan yang rapi mesti dibuat terlebih dahulu.

x. Tatabahasa diajar dan digunakan dalam konteks.

xi. Istilah dan fungsi tatabahasa boleh diperkenalkan untuk pengetahuan dan kefahaman.

(BPK , 2010 dan 2012)

13

1. Mata Pelajaran, Kelas dan Masa

2. Tema/Tajuk

3. Standard Pembelajaran (Kod Sahaja)

4. Objektif Pembelajaran

5. Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

6. Elemen Merentas Kurikulum (EMK)

Kreativiti dan Inovasi, Keusahawanan dan TMK merupakan EMK yang diberi penekanan dalam KSSR.

EMK sedia ada seperti Bahasa, Sains dan Teknologi, Pendidikan Alam Sekitar, Nilai Murni dan Patriotisme masih diterapkan dalam P&P

7. Bahan Bantu Belajar

8. Penilaian P&P

9. Refleksi :

i. nyatakan bilangan murid yang mencapai objektif P&Pii. Tindakan susulan (pemulihan, pengukuhan dan pengayaan)

( JNJK, Jun 2010 )

14

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MALAYSIA[Rancangan sekolah]

Mata Pelajaran dan Kelas Bahasa Malaysia Tahun 2 Bestari

Tema/Tajuk Kebudayaan - Makanan Kita

Masa 7.30 – 8.30 pagi

Standard Pembelajaran(satu standard pembelajaran sahaja)

1.4.4/ Literasi 3.2

Objektif Pembelajaran Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat;i. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan betul.ii. Bertutur untuk menyatakan permintaan dengan intonasi yang betul secara

bertatasusila.iii. Literasi;

Menyebut dan memadankan frasa yang mengandungi suku kata terbuka dan suku kata tertutup dengan gambar.

Aktiviti 1. Menuturkan ayat-ayat permintaan yang telah didengar daripada dialog. 2. Main peranan sebagai penjual dan pembeli. (Keusahawanan) 3. Berbincang tentang cara yang betul membina ayat permintaan berdasarkan

situasi dan menuturkannya semula.4. Menulis ayat permintaan berdasarkan gambar, slaid powerpoint atau situasi

pada komputer, papan tulis atau lembaran kerja. Aktiviti Literasi1. Menyebut frasa menunjukkan permintaan

dengan bimbingan guru.2. Memadankan frasa menunjukkan permintaan

dengan gambar yang sesuai.EMK Nilai Murni – berbudi bahasa, jujur

Keusahawanan – sikap dan pemikiran keusahawananTMK – belajar melalui TMK

Bahan Bantu Belajar Radio/komputer, slaid powerpointgambar-gambar tunggal, kad gambar, lembaran kerja

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran

Murid menuturkan ayat-ayat permintaan berdasarkan gambar situasi atau slaid powerpoint yang dipaparkan.

Refleksi 30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P.Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.