133813494 rancangan pengajaran harian kpd3026
DESCRIPTION
rTRANSCRIPT
0
SEMESTER 1 SESI 2012/2013
KPD 3026: PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2
PECAHAN II
KUMPULAN
EL – R01 (A121PJJ)
DISEDIAKAN OLEH
NAMA NO. ID NO. TELEFON
NOR REHANAH BINTI DIAUDIN D20112054580 019 669 5116
NAMA TUTOR E-LEARNING: NORAINI BINTI MOHAMED NOH
TARIKH SERAH: 3 NOVEMBER 2012
D20112054580
PEMARKAHAN
1. RAKAMAN 1
2. REFLEKSI 1
3. RAKAMAN 2
4. REFLEKSI 2
5. RPH
6. LAPORAN KT
7. FORUM
JUMLAH
MENYEDIAKAN RPH BERSAMA
RAKAMAN VIDEO
1
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Tarikh/Hari : Rabu 26/9/2012 Masa : 30 minit (12.30 – 1.00)
Kelas : 4 Kamil Bil. Pelajar : 29 orang
M/Pelajaran : Pendidikan Islam
Tajuk : Syarat Sah Solat
Objektif Am : Murid yakin solat mereka diterima oleh Allah.
Ojektif : Pada akhir pembelajaran murid dapat :
I. Mengetahui tentang syarat sah solat dan menyatakannya.
II. Menyenaraikan syarat-syarat sah solat secara lisan dan bertulis.
III. Menerangkan syarat-syarat sah solat secara terperinci.
Pengetahuan Sedia Ada : Murid telah mengetahui syarat-syarat wajib solat.
Konsep : Solat.
Bahan Rujukan : Buku Teks Tahun 4, Huraian Sukatan Tahun 4, Buku Panduan Guru
Tahun 4, Buku Rampaian Tahun 4.
Bahan : Gambar Perlakuan Solat, Manilakad, Komputer, Projektor.
Nilai : Sentiasa menjaga kebersihan diri, pakaian dan tempat.
Kemahiran : Kognitif, Psikomotor dan Afektif.
Unsur Patriatisme : Solat menjadikan diri seorang yang sentiasa menepati masa.
Pengetahuan Lepas : Solat adalah Rukun Islam yang wajib ditunaikan.
D20112054580
2
Langkah
/ MasaIsi Pelajaran
Aktiviti Pengajaran PembelajaranNota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan /
Mencungkil
idea (5
minit)
Azan Subuh.
Soalan-soalan:
Tayangan apakah itu?
Azan Solat Apakah itu?
Apakah yang perlu kita
lakukan?
Bolehkah kita solat selain
solat Subuh?
Kalau solat selain subuh,
sah atau tidak solat itu?
Guru menayang dan
memperdengarkan
azan dari slaid
Guru menyoal
berpandudkan slaid:
Murid memberi respon
dan menjawab soalan:
Orang sedang azan.
Azan Solat Subuh.
Mendirikan Solat
Subuh.
Tidah boleh.
Tidak sah.
Strategi/Teknik:
Tayangan Slaid
melalui komputer.
Soal jawab.
Sumber Pengajaran:
Komputer (You
tube (AZAN
SUBUH)
Menstruktur/
menstruktur
semula idea
(8 minit)
Syarat sah solat bererti solat yang
kita lakukan itu diterima di sisi
Allah.
Syarat sah solat:
1. Suci daripada najis pada tubuh
badan, pakaian dan tempat
solat.
2. Suci daripada hadas.
3. Mengadap Kiblat.
4. Menutup aurat.
Guru memberi erti
syarat sah solat.
Guru menyenaraikan
syarat sah solat satu
persatu
Seorang murid
menyebutnya semula.
Beberapa orang murid
menyebutnya secara
individu.
Murid-murid menyebut
secara kelas.
Strateri/Teknik:
Penerangan.
Membaca
Sikap saintifik dan
nilai murni:
Penglibatan
murid.
Sumber Pengajaran:
Komputer.
D20112054580 Page 2
3
5. Yakin masuk waktu.
Aplikasi idea
(10 minit)
Najis yang dimaksudkan itu ialah
najis, muhaffafah, mutawassitah
dan murallazah.
Hadas yang dimaksudkan itu
termasuk hadas kecil dan hadas
besar.
Arah Kiblat bagi orang di Asia
ialah mengadap arah matahari
terbenam.
Had aurat lelaki: daripada pusat
hingga lutut. Had aurat
perempuan: seluruh anggota
badan kecuali muka dan tapak
tangan.
Masuk waktu solat bagi
sembahyang 5 waktu.
Guru menghuraikan
syarat sah solat satu
persatu. Sambil
meminta contoh
daripada murid.
Guru menayangkan
gambar berkaitan
huraian yang diberi.
Murid memberi respon
dengan menjawab soalan
yang diberikan oleh guru.
Strategi / Teknik:
Penyoalan seluruh
kelas.
Sikap saintifik dan
nilai murni:
Penglibatan
murid.
Memberi pujian.
Sumber Pengajaran:
Komputer.
(PAWER POINT)
Rifleksi /
Penutup
(7 minit)
Nyatakan “Sah” atau “Tidak Sah”
pada pernyataan berikut:
1. Baju Ali terkena air kencing.
2. Rambut Aminah terkeluar
daripada telekung.
3. Siti solat setelah berwuduk.
4. Ah Chong mahu solat.
Guru memberi
lembaran kerja bertulis
kepada murid.
Guru meminta semua
menghantar kembali
kertas latihan yang
diberi.
Murid menjawab soalan
bertulis yang diberi oleh
guru.
Murid menghantar
kembali kertas soalan
diberi.
Strategi / Teknik:
Menjawab soalan
bertulis.
Membaca.
Sikap saintifik dan
nilai murni:
Penglibatan
D20112054580 Page 3
4
5. Muhmmad solat sebelum
masuk waktu Isyak kerana dia
hendak tidur.
murid.
Bersungguh –
sungguh.
D20112054580 Page 4
Langkah I
Langkah II
Refleksi/ Penutup
Set InduksiRAKAMAN
VIDEO