tugasan 1 krm3013 asas nombor

13
KRM 3013: ASAS NOMBOR TAJUK TUGASAN 1 DISEDIAKAN OLEH NAMA NO. ID NO. TELEFON NORAHIMI BIN ABDUL WAHAB D20111049912 0194606414 NAMA TUTOR E-LEARNING: DR.MOHD UZI BIN DOLLAH TARIKH SERAH: 21 OKTOBER 2012 PEMARKAHAN 2. ESEI: (a) (b) 3. FORUM JUMLAH Rancangan Pelajaran Harian

Upload: rahimi-wahab

Post on 20-Jun-2015

297 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

KRM 3013: ASAS NOMBOR

TAJUK TUGASAN 1

KUMPULAN

UPSI – A09 (112 PJJ)

DISEDIAKAN OLEH

NAMA NO. ID NO. TELEFON

NORAHIMI BIN ABDUL WAHAB D20111049912

0194606414

NAMA TUTOR E-LEARNING: DR.MOHD UZI BIN DOLLAH

TARIKH SERAH: 21 OKTOBER 2012

PEMARKAHAN

2. ESEI:

(a)

(b)

3. FORUM

JUMLAH

Rancangan Pelajaran Harian

Page 2: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 5

Tema Pecahan

Tajuk Pecahan tak wajar

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pelajaran, murid-murid boleh:-

a) Menyebut dan menulis pecahan tak wajar yang penyebutnya tidak

lebih daripada 10.

b) Membandingkan nilai bagi dua pecahan tak wajar.

Pengetahuan Sedia

Ada Murid telah belajar dan faham tentang konsep pecahan wajar.

BBM Rajah Pecahan , Contoh Soalan

Set Induksi

( 5 minit )

1. Murid-murid menyebut pecahan wajar yang ditunjukkan dalam rajah

seperti di bawah:

Contoh :-

= 2

5

= dua perlima

2 pengangka

5 penyebut

Langkah 1

( 10 minit )

Menyebut dan menulis pecahan tak wajar yang penyebutnya tidak

lebih daripada 10.

1. Guru menerangkan kepada murid tentang konsep pecahan tak wajar

iaitu pengangka sama atau lebih besar daripada penyebut.

( i )

Page 3: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

( ii )

( a ) Murid-murid menyatakan pecahan bagi rajah ( i ) dan ( ii )

( i ) 5 ( ii ) 3

5 5

( b ) Pecahan bagi kawasan yang berlorek bagi rajah ( i ) dan ( ii )

ialah 8

5

2. Murid menyebutkan pecahan tak wajar berdasarkan rajah yang

ditunjukkan.

Contoh :-

( a )

= 3 = tiga perdua

2

( b )

= 7 = tujuh perenam

6

( c )

11 = sebelas pertujuh

7

Langkah 2

( 10 minit )

Membandingkan nilai bagi dua pecahan tak wajar.

1. Murid menyebut pecahan tak wajar yang di tunjukkan di papan putih.

Page 4: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

Contoh :-

6 7

4 4

2. Murid memilih pecahan yang mana lebih besar nilainya berdasarkan

gambarajah tersebut.

3. Langkah 1 and langkah 2 diulang bagi gambarajah yang lain pula.

Contoh :-

( a )

atau

( b )

4. Murid membandingkan nilai pecahan tak wajar yang sama

penyebutnya.

Contoh :-

( a ) 3 ; 5 . LEBIH BESAR = 5

2 2 2

( b ) 7 ; 8 LEBIH KECIL = 7

5 5 5

( c ) 1 ; 4 LEBIH BESAR = 4

6 6 6

*Bila membandingkan niali dua pecahan tak wajar murid hendaklah

memastikan penyebut bagi kedua-dua pecahan tersebut adalah sama.

Penilaian/Pengukuhan

( 10 minit )

Rujuk kepada Lembaran Kerja.

atau

Page 5: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

Kesimpulan

( 5 minit )

Murid menyusun pecahan-pecahan dengan susunan menaik .

Contoh :-

10 , 1 , 5 , 3

4 4 4 4

1 , 3 , 5 , 10

4 4 4 4

Page 6: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

LEMBARAN KERJA 1

Lenkapkan jadual di bawah berdasarkan kawasan yang berlorek.

BIL RAJAH PECAHAN DALAM PERKATAAN

1.

2.

3.

4.

5.

Page 7: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

LEMBARAN KERJA 2

Bandingkan nilai pecahan bagi rajah di bawah. Tandakan bagi nilai yang lebih besar.

1.

ATAU

2.

ATAU

3.

ATAU

Page 8: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

LEMBARAN KERJA 3

Bandingkan dan bulatkan pecahan tak wajar yang lebih besar.

1. 7 atau 8

5 5

2. 9 atau 5

4 4

3. 8 atau 11

7 7

4. 9 atau 10

7 7

5. 6 atau 8

5 5

Page 9: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

JANGKAAN REFLEKSI

Berdasarkan kepada pengalaman, biasanya murid-murid selalu melakukan kesalahan bila

menambah dalam pecahan ialah dengan menambahkan kedua-dua iaitu pengangka dan

penyebut.

Contoh :-

5 2

5 5

= 5 + 2

5 5

= 7

10

Guru haruslah menekankan kepada murid-murid bahawa penyebut adalah tetap dan tidak boleh

ditambah, hanya pengangka sahaja yang perlu ditambah. Untuk mengelakkan daripada

kesalahan berulang, guru hendaklah sentiasa mengingatkan murid-murid supaya memastikan

dulu penyebutnya sama dan terus menuliskan penyebut tersebut dalam ruangan jawapan.

Selepas itu barulah menambah pengangkanya dan tuliskan di ruangan jawapan tadi. Langkah

menjawab yang betul perlu ditekankan kepada murid-murid supaya tidak berlaku kesilapan

yang sama semasa operasi menambah atau menolak pecahan.

Jawapan yang betul :-

= 5 + 2

5 5

= 7

5

= 1

2

5

Page 10: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 4

Tema Nombor

Tajuk Nombor Bulat hingga 100 000

Hasil Pembelajaran

Pada akhir pelajaran, murid-murid boleh:-

a) Menyebut dan menulis nombor tidak lebih daripada 100 000.

b) Menyatakan nilai tempat bagi setiap digit nombor.

c) Membundarkan nombor.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid telah tahu nilai tempat serta membundarkan nombor hingga empat

digit.

BBM Slaid Power Point

MathThn4nobulat.ppt

Set Induksi

( 5 minit )

1. Murid-murid menyebut nombor bulat yang ditunjukkan dalam slaid

power point.

Contoh :-

9 438

Sembilan ribu empat ratus tiga puluh lapan.

Langkah 1

8 minit

Menyebut dan menulis nombor bulat hingga 100 000.

1. Guru menunjukkan kepada murid-murid satu nombor dengan

menggunakan slaid.

59 438- lima puluh sembilan ribu empat ratus tiga puluh lapan.

2. Guru menyoal murid:-

- Apakah perbezaan dengan nombor tadi?

- Apakah nombor baru yang terdapat?

- Apakah nilai tempat bagi nombor baru tersebut?

- Siapa boleh sebutkan nombor ini?

3. Guru menunjukkan nombor yang lain pula dan menyuruh murid

menyebutkan nombor tersebut.

28 617- dua puluh lapan ribu enam ratus tujuh belas.

Langkah 2

5 minit

Menyatakan nilai tempat bagi nombor bulat hingga 100 000.

1. Guru menunjukkan nombor menggunakan slaid dan juga carta nilai

Page 11: Tugasan 1 krm3013 asas nombor

tempat.

2. Murid menyebutkan nilai tempat bagi setiap digit.

Contoh: 46 755

Langkah 3

10 minit

Membundarkan nombor kepada ratus dan ribu yang terdekat.

1. Murid membundarkan nombor berdasarkan arahan dalam slaid.

Contoh 1:

Bundarkan nombor 57 423 kepada ratus yang terdekat.

Contoh 2:

Bundarkan nombor 84 673 kepada ribu yang terdekat.

2. Murid menjawab secara lisan.

Penilaian dan

Pengukuhan

12 minit

Murid menjawab secara bertulis soalan-soalan yang ditunjukan dalam

slaid mengikut masa yang ditetapkan.

JANGKAAN REFLEKSI

1. Murid biasanya tidak menuliskan sifar di belakang nombor yang dibundarkan itu.

Contohnya:-

84 673 dibundarkan kepada ribu yang terdekat.

Murid menjawab 85 673.

Sepatutnya ialah 85 000.

Guru memberi latihan secara latihtubi kepada murid-murid dan memberi penegasan dan

penekanan iaitu tuliskan dulu sifar di belakang nombor yang dibundarkan sebelum

membundarkannya.

2. Murid-murid selalu keliru dengan soalan yang berkaitan dengan nilai tempat dan nilai digit.

Guru menekankan kepada murid-murid bahawa nilai tempat perlu dijawab dengan perkataan

manakala nilai digit dijawab dengan nombor.

Page 12: Tugasan 1 krm3013 asas nombor
Page 13: Tugasan 1 krm3013 asas nombor