rps food

5
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN) Kelas: Prasekolah Tarikh: 22 September 2010 Masa: 9.00 pagi- 9.30 pagi (30 minit) Bilangan Pelajar: 19 orang Modul: Bertema Tema/ Tajuk: Janji Temu Bersama Makanan Tunjang Utama: Fizikal dan Estetika- Penjagaan Kesihatan Standard Kandungan: PFK 3.2 Mengamalkan pemakanan yang berkhasiat Standard Pembelajaran: PFK 3.2.2 Menyatakan waktu makanan PFK 3.2.3 Mengenal jenis makanan yang berkhasiat dan tak berkhasiat Kesepaduan Tunjang: ST 2.3.7 Menyatakan ciri sepunya untuk setiap pengelasan yang telah dibuat dengan bimbingan Objektif: Pada akhir pembelajaran, murid dapat: 1. Mengetahui waktu makan yang betul 2. mengenal pasti jenis makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid sudah mengetahui carta piramid makanan Kemahiran Berfikir (KB): Menghubung kait, menjana idea, menyelesaikan masalah Penerapan Nilai: Bekerjasama, kejujuran, berhati-hati Bahan Bantu Mengajar (BBM): Carta waktu makanan, jam dinding,komputer riba, LCD, speaker

Upload: fatia

Post on 24-Jun-2015

305 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPS FOOD

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN)

Kelas: Prasekolah

Tarikh: 22 September 2010

Masa: 9.00 pagi- 9.30 pagi (30 minit)

Bilangan Pelajar: 19 orang

Modul: Bertema

Tema/ Tajuk: Janji Temu Bersama Makanan

Tunjang Utama: Fizikal dan Estetika- Penjagaan Kesihatan

Standard Kandungan: PFK 3.2 Mengamalkan pemakanan yang berkhasiat

Standard Pembelajaran: PFK 3.2.2 Menyatakan waktu makanan

PFK 3.2.3 Mengenal jenis makanan yang berkhasiat dan tak berkhasiat

Kesepaduan Tunjang: ST 2.3.7 Menyatakan ciri sepunya untuk setiap pengelasan yang telah dibuat dengan bimbingan

Objektif: Pada akhir pembelajaran, murid dapat:

1. Mengetahui waktu makan yang betul

2. mengenal pasti jenis makanan yang berkhasiat dan tidak berkhasiat

Pengetahuan Sedia Ada: Murid-murid sudah mengetahui carta piramid makanan

Kemahiran Berfikir (KB): Menghubung kait, menjana idea, menyelesaikan masalah

Penerapan Nilai: Bekerjasama, kejujuran, berhati-hati

Bahan Bantu Mengajar (BBM): Carta waktu makanan, jam dinding,komputer riba, LCD, speaker

Fokus MI: Kecerdasan Verbal-Linguistik, Kecerdasan Muzik, Kecerdasan Kinestatik

Kosa Kata: Berkhasiat (healthy), sarapan pagi (breakfast), makan tengah hari (lunch), minum petang (tea time), makan malam

(dinner).

Page 2: RPS FOOD

LANGKAH/ MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

(BBM, Kesepaduan, KB, Nilai, dll)

SET INDUKSI

(5 minit)Mengetahui waktu makan

yang betul

1. Guru menunjukkan carta waktu makanan dan jam

dinding.

2. Murid-murid diminta membuat pergerakan jarum

jam yang menunjukkan waktu makan.

3. Guru membimbing murid-murid berkomunikasi

mengenai waktu makan yang tepat dan betul.

4. Murid-murid diminta meneka makanan yang betul

mengikut waktu makanan berdasarkan waktu

makanan yang dipaparkan di LCD.

KB

Menghubung kait

KESEPADUAN

Sains dan Teknologi

BBM

Carta waktu makanan, jam dinding, komputer riba,

speaker, LCD

KOSA KATA

Berkhasiat

PERKEMBANGAN P&P

LANGKAH 1

(10 minit)

Meneka jenis-jenis

makanan

1. Guru menunjukkan gambar makanan mengikut

pengelasan piramid makanan.

2. Murid-murid dikehendaki meneka jenis-jenis

makanan tersebut.

3. Guru bersoal jawab dengan murid-murid jenis-

jenis makanan berkhasiat dan tidak berkhasiat.

BBM

Komputer riba, lcd, speaker

KB

Menjana idea, menyelesaikan masalah

MI

Kecerdasan kinestatik, kecerdasan verbal linguistik

LANGKAH 2 Mengelaskan jenis-jenis 1. Guru menayangkan persembahan slide jenis BBM

Page 3: RPS FOOD

(10 minit) makanan makanan kepada kanak-kanak.

2. Murid-murid mendengar penerangan guru.

3. Guru membimbing murid-murid untuk

mengelaskan jenis-jenis makanan.

4. Murid-murid bermain aktiviti yang disediakan

dalam persembahan slide.

Komputer riba, LCD, speaker

NILAI

Bekerjasama, kejujuran, berhati-hati

MI

Kecerdasan spatial, kecerdasan verbal linguistik

PENUTUP/ REFLEKSI

(5 minit)

“THE FOOD SONG”Do you like apples? (2x)

Yes, I like apples (2x)Do you like oranges? (2x)

Yes, I like oranges (2x)Do you like candy? (2x)

No, I don’t like candy (2X)Do you like chips? (2x)

No, I don’t like chips (2x)I like to eat (4x)

Healthy food (2x)Not junk food (2x)

1. Guru membuat rumusan mengenai waktu

pemakanan yang betul dan jenis-jenis makanan

yang berkhasiat dan tidak berkhasiat.

2. Guru dan murid-murid menyanyi lagu “The Food

Song”

BBM

Lagu: The Food Song, Komputer riba, LCD,

speaker

MI

Kecerdasan Muzik

REFLEKSI:

PENILAIAN: