rph1tahun5.docx

3
Tarikh : 13 Oktober 2011 (Khamis) Masa : 0920-1020 Tema : Nilai Murni Tajuk : Kisah dan Teladan Tahun : 5 Ciku Bilangan murid : 48 orang Hasil Pembelajaran : Fokus Utama : Mendengar dan Bertutur 2.1 Aras 3 (i) Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan gaya penghayatan yang sesuai. Fokus Sampingan : Membaca 5.2 Aras 2 (i) Membaca bahan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. Menulis 9.3 Aras 3 (i) Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat: i. Membaca bahan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul. ii. Bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca. iii. Menyampaikan cerita dengan menggunakan perkataan atau ayat sendiri. iv. Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik. PENGISIAN KURIKULUM i. Ilmu: Pendidikan Moral ii. KBT: Kecerdasan pelbagai verbal linguistik, kinestetik dan Interpersonal, natural, spatial SISTEM BAHASA Tatabahasa : Kata Kerja BBM Komputer riba, LCD, Video, teks cerita, borang pengurusan grafik, Lembaran kerja, video lagu Pak Mamat ada Kebun

Upload: munirah-talib

Post on 13-Dec-2015

8 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph1tahun5.docx

Tarikh : 13 Oktober 2011 (Khamis)

Masa : 0920-1020

Tema : Nilai Murni

Tajuk : Kisah dan Teladan

Tahun : 5 Ciku

Bilangan murid : 48 orang

Hasil Pembelajaran :

Fokus Utama :

Mendengar dan Bertutur

2.1 Aras 3 (i) Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan gaya penghayatan

yang sesuai.

Fokus Sampingan :

Membaca

5.2 Aras 2 (i) Membaca bahan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Menulis

9.3 Aras 3 (i) Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam bentuk grafik

OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat:i. Membaca bahan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.ii. Bercerita berdasarkan bahan yang telah dibaca.iii. Menyampaikan cerita dengan menggunakan perkataan atau ayat sendiri.iv. Menterjemahkan maklumat yang terdapat dalam teks prosa ke dalam

bentuk grafik.

PENGISIAN KURIKULUM

i. Ilmu: Pendidikan Moralii. KBT: Kecerdasan pelbagai – verbal linguistik, kinestetik dan

Interpersonal, natural, spatialSISTEM BAHASA Tatabahasa : Kata KerjaBBM Komputer riba, LCD, Video, teks cerita, borang pengurusan grafik, Lembaran kerja, video

lagu “Pak Mamat ada Kebun”

Page 2: rph1tahun5.docx

Langkah/masa

Isi pelajaran Aktiviti P&P Catatan

Set induksi(5 minit)

Guru menayangkan sebuah video berkaitan dengan seekor kerbau.

1.Guru bersoaljawab tentang video yang ditayangkan.2.Bersoal jawab tentang watak yang terdapat dalam senikata lagu.3.Guru memperkenalkan tajuk iaitu “Kisah dan Teladan”

BBM:Komputer riba, LCDVideo klip

Langkah 1(30minit)

1.Melakonkan semula teks cerita dengan menggunakan teknik boneka2. Guru menyatakan watak- watak yang terdapat dalam petikan tersebut iaitu:

a) Buayab) Kerbauc) Kancild) Sajie) kasut

Penilaian:Guru membimbing lakonan murid

1.Guru mengedarkan teks cerita kepada setiap murid.2.Murid-murid diminta membaca petikan cerita dan cuba fahamkan.3.Guru bersama-sama murid membaca semula petikan tersebut.4.Guru mengarahkan murid-murid untuk menghafal skrip cerita tadi dalam kumpulan masing-masing kemudian melakonkan watak dalam teks cerita tersebut.5. Setiap kumoulan terdiri daripada 6 orang.

BBM:Teks cerita (Skrip), boneka

Ilmu:Pendidikan Moral

KBT:Kecerdasan pelbagai-kinestetik-verbal linguistik-natural-spatial

Langkah 2(10 minit)

Kata kerja yang terdapat dalam teks :a) bergerakb) menutupc) mencurid) menolonge) menangkap

Penilaian : Menyemak kata kerja yang dinyatakan oleh murid

1.Murid diminta menggariskan kata kerja yang terdapat dalam teks.2.Guru mengedarkan borang pengurusan grafik kepada setiap murid.3.Murid-murid diminta melengkapkan borang pengurusan grafik tersebut.4.Murid-murid menyenaraikan kata kerja yang telah digaris.

BBM : Borang Pengurusan Grafik

KBT :Kecerdasan pelbagai :-intrapersonal

Langkah 3( 10 minit)

Membina ayat daripada kata kerja yang terdapat di dalam teks.

Guru membimbing murid membina ayat

Pengayaan : Nyatakan 3 lagi kata kerja selain daripada kata kerja yang dinyatakan dalam Borang Pengurusan Grafik. Kemudian bina ayat berdasarkan kata kerja tersebut

1.Daripada kata kerja yang dinyatakan tadi, murid diminta membina ayat2. Guru mengarahkan murid untuk membaca ayat yang telah dibina secara rawak.

BBMLembaran Kerja

Penutup(5 minit)

Rumusan:Nilai murni Video Lagu“Pak Mamat Ada Kebun”

1.Murid menyatakan nilai- nilai murni yang dipelajari pada hari ini.2. Murid-murid menyanyi bersama- sama.

Nilai murni:- Kerajinan- Kerjasama- Tolong-

menolong

Page 3: rph1tahun5.docx

Refleksi:

Pengajaran dan pembelajaran hari ini berjalan lancer. Murid-murid berasa sangat seronok sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran berlangsung. Teknik lakonan yang digunakan mampu menarik minat murid. Selain itu set induksi yang digunakan mampu menarik minat murid untuk mempelajari sesuatu. Arahan yang jelas serta suara guru yang lantang merupakan salah satu factor yang pembelajaran hari ini berjalan dengan lancar. Secara keseluruhannya objektif pengajaran dan pembelajaran hari ini tercapai.

Kelemahan.

Kelemua mumahan yang dapat saya kesan selepas proses pengajaran dan pembelajaran ialah skrip cerita (teks) yang agak panjang.Skrip cerita yang agak panjang menyebabkan murid-murid agak sukar untuk menghafal watak masing-masing. Oleh kerana murid mengambil masa yang agak lama untuk menghafal watak lakonan masing-masing,cuma satu kumpulan yang mampu melakonkan persembahan kumpulan mereka.

Cara mengatasi.

Salah satu langkah yang boleh saya lakukan untuk mengatasi kelemahan tersebut ialah, dengan memberi skrip lakonan tersebut terlebih dahulu kepada semua murid beberapa hari sebelum pengajaran dan pembelajaran tersebut berlangsung. Dengan cara ini murid-murid dapat menghafal skrip tersebut terlebih dahulu. Secara tiudak langsung, masa dapat digunakan dengan lebih berhemat.