rph tenaga 2003

Upload: mizazainal

Post on 05-Apr-2018

220 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/31/2019 RPH Tenaga 2003

    1/7

    SUKATAN PENGAJARAN HARIAN

    Subjek : Sains

    Kelas : 1 Arif

    Tarikh : 29 Mac 2012

    Masa : 40 minit

    Bilangan pelajar : 30 orang

    Tema : Tenaga

    Bidang pembelajaran : Sumber Tenaga

    Objektif pembelajaran : Memahami kepelbagaian bentuk dan sumber tenaga.

    Hasil pembelajaran :

    i)Menyenaraikan kepelbagai bentuk tenaga.

    ii) Menyenaraikan kepelbagaian bentuk sumber tenaga.

    iii) Mengenalpasti pengubah tenaga.

    Pengetahuan sedia ada :

  • 7/31/2019 RPH Tenaga 2003

    2/7

    Hasil pembelajaran : Diakhir pembelajaran, pelajar :

    a) Pengetahuan isi kandungan

    i. Dapat menyenaraikan kepelbagaian bentuk tenaga melalui penerangan oleh guru.

    ii. Dapat mengenalpasti sumber-sumber tenaga semulajadi di Bumi.

    iii. Dapat Membezakan antara bentuk dan sumber tenaga semulajadi di Bumi.

    b) Teknik Pemprosesan Sains (SPS), thinking Skill Thinking Strategies ( TSTS), Manipulative Skill (MS)

    i. Menggunakan teknik Penyelesaian Masalah untuk menerangkan dengan lebih jelas kepada pelajar tentang Kepelbagaian

    Bentuk Tenaga Di Bumi.

    ii. Bekerjasama untuk menyelesaikan tugasan yang diberi guru.

    c) Moral Dan Nilai- Nilai Sains

    i. Menghormati sesama rakan sepanjang proses pembelajaran dijalankan.

    ii. Menerima segala kritikan dan komen dengan hati terbuka sepanjang proses perbincangan dijalankan.

  • 7/31/2019 RPH Tenaga 2003

    3/7

    Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran :

    Bahan Bilangan

    a) Buku teks

    b) Buku rujukan

    c) Buku latihan

    d) Power point

    e) Papan putih

    f) Lembaran Kerja 1

    g) Marker Pen

    h) Lembaran Aktiviti

    i) Video

    1

    1

    1

    1

    1

    8

    3

    8

    1

  • 7/31/2019 RPH Tenaga 2003

    4/7

    Langkah pengajaran :

    Fasa / masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

    Set induksi

    (5 minit)

    Ramalan jawapan :-Basikal memerlukan tenaga

    manusia(keupayaan) untuk bergerak.-Spring memerlukan tenaga yang

    banyak untuk diregangkan.-Mentol memerlukan elektrik untuk

    menyala.

    -Arang memerlukan api(haba) untukterbakar.

    -Muzik memerlukan bunyi untukberbunyi.

    -Matahari memerlukan cahaya untuk

    bersinar.

    Guru menunjukkan gambar:-basikal yang bergerak

    -meregangkan spring-mentol bernyala

    -arang terbakar-alat muzik

    -matahari bersinar

    Soalan :

    Apakah yang diperlukan untukmemastikan semua benda itu berfungsi?

    Jawapan :TENAGA

    Dari jawapan yang diberi,senaraikan

    bentuk tenaga untuk memastikan segalaaktiviti dalam gambar dapat berfungsi.

    Sumber mengajar (TLRs):

    Objek nyata sebagai

    contoh

    SPS :

    Komunikasi

    Andaian awal

    TSTS :

    Mengembangkanidea

    Sains attitude/moral

    values:

    Menghormati

  • 7/31/2019 RPH Tenaga 2003

    5/7

    -tenaga kinetik-tenaga keupayaan

    -tenaga elektrik-tenaga haba

    -tenaga bunyi-tenaga cahaya.

    pendapat pelajar.

    Pelajar memberi

    respon kepada gurusepanjang sesi

    pengenalan topik

    Perkembangan idea

    (20 minit)

    Kepelbagaian bentuk tenaga :a) Tenaga Kinetik

    b) Tenaga Keupayaan

    c) Tenaga Kimiad) Tenaga Haba

    e) Tenaga Cahayaf) Tenaga Bunyi

    g) Tenaga Elektrik

    h) Tenaga Nuklear

    Rujuk persembahan power point 1

    Sumber-sumber tenaga:

    a) Mataharib) Angin

    c) Air

    d) Bahan Api Fosil

    e) Sumber Geotermaf) Bahan Radioaktif

    g) Bahan Api Biojisim

    Rujuk tayangan video

    - Guru mengagihkan pelajarkepada beberapa kumpulan

    kecil.

    - Setiap kumpulan diberi lembaran

    kerja untuk diisi sepanjangproses pembelajaran dan

    pengajaran dilaksakan.

    Rujuk Lembaran Kerja 1

    - Guru memanggil empat orang

    pelajar untuk melakukan aktiviti

    yang diarahkan oleh gurudihadapan kelas.

    a) Pelajar 1 menutup dan

    membuka suis lampu.b) Pelajar 2 berlari ulang-alik di

    hadapan kelas.

    c) Pelajar 3 menyalakanpemetik api.

    Sumber mengajar (TLRs):

    Persembahan PowerPoint

    SPS :

    Komunikasi

    Andaian awal

    Pemerhatian

    TSTS :

    Mengembangkanidea

    Sains attitude/moralvalues:

    Menghormati

    pendapat pelajar.

    Pelajar memberi

    respon kepada gurusepanjang sesi

    pengenalan topik

  • 7/31/2019 RPH Tenaga 2003

    6/7

    d) Pelajar 4 mengangkat bukudaripada permukaan lantai.

    - Guru menerangkan empat bentuk

    tenaga yang lain menggunakanpersembahan power point.

    - Guru menayangkan videoberkaitan Sumber Tenaga.

    - Pelajar diminta untuk

    menyenaraikan semua sumber

    tenaga yang dinyatakan di dalamvideo.

    - Guru meminta pelajar

    menyatakan contoh sumber

    tenaga yang lain.

    Penilaian

    (10minit)

    - Guru melaksanakan aktivitiPenyelesaian Masalah.

    - Terdapat tiga jenis masalah yang

    berkaitan dengan topik

    pembelajaran dan kehidupanharian.

    Rujuk Lembaran Aktiviti 1

    TSTS:

    Penyelesaian

    masalah

    SPS :

    Komunikasi

    Sains attitude/moral

    values:

    Kerjasama dalamkumpulan

    Penutup- Guru meminta pelajar membuat

    kesimpulan berpandukan peta

    minda yang telah diberikan di

    Alat Bantu Mengajar:

  • 7/31/2019 RPH Tenaga 2003

    7/7

    (5minit) awal pembelajaran tadi.

    - Guru membuat ringkasanpembelajaran pada hari ini

    dengan mengimbas kembalifakta-fakta penting mengenaitopik hari ini.

    Peta Minda

    SPS:

    Komunikasi