Download - RPH Tenaga 2003
-
7/31/2019 RPH Tenaga 2003
1/7
SUKATAN PENGAJARAN HARIAN
Subjek : Sains
Kelas : 1 Arif
Tarikh : 29 Mac 2012
Masa : 40 minit
Bilangan pelajar : 30 orang
Tema : Tenaga
Bidang pembelajaran : Sumber Tenaga
Objektif pembelajaran : Memahami kepelbagaian bentuk dan sumber tenaga.
Hasil pembelajaran :
i)Menyenaraikan kepelbagai bentuk tenaga.
ii) Menyenaraikan kepelbagaian bentuk sumber tenaga.
iii) Mengenalpasti pengubah tenaga.
Pengetahuan sedia ada :
-
7/31/2019 RPH Tenaga 2003
2/7
Hasil pembelajaran : Diakhir pembelajaran, pelajar :
a) Pengetahuan isi kandungan
i. Dapat menyenaraikan kepelbagaian bentuk tenaga melalui penerangan oleh guru.
ii. Dapat mengenalpasti sumber-sumber tenaga semulajadi di Bumi.
iii. Dapat Membezakan antara bentuk dan sumber tenaga semulajadi di Bumi.
b) Teknik Pemprosesan Sains (SPS), thinking Skill Thinking Strategies ( TSTS), Manipulative Skill (MS)
i. Menggunakan teknik Penyelesaian Masalah untuk menerangkan dengan lebih jelas kepada pelajar tentang Kepelbagaian
Bentuk Tenaga Di Bumi.
ii. Bekerjasama untuk menyelesaikan tugasan yang diberi guru.
c) Moral Dan Nilai- Nilai Sains
i. Menghormati sesama rakan sepanjang proses pembelajaran dijalankan.
ii. Menerima segala kritikan dan komen dengan hati terbuka sepanjang proses perbincangan dijalankan.
-
7/31/2019 RPH Tenaga 2003
3/7
Sumber Pengajaran Dan Pembelajaran :
Bahan Bilangan
a) Buku teks
b) Buku rujukan
c) Buku latihan
d) Power point
e) Papan putih
f) Lembaran Kerja 1
g) Marker Pen
h) Lembaran Aktiviti
i) Video
1
1
1
1
1
8
3
8
1
-
7/31/2019 RPH Tenaga 2003
4/7
Langkah pengajaran :
Fasa / masa Isi kandungan Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set induksi
(5 minit)
Ramalan jawapan :-Basikal memerlukan tenaga
manusia(keupayaan) untuk bergerak.-Spring memerlukan tenaga yang
banyak untuk diregangkan.-Mentol memerlukan elektrik untuk
menyala.
-Arang memerlukan api(haba) untukterbakar.
-Muzik memerlukan bunyi untukberbunyi.
-Matahari memerlukan cahaya untuk
bersinar.
Guru menunjukkan gambar:-basikal yang bergerak
-meregangkan spring-mentol bernyala
-arang terbakar-alat muzik
-matahari bersinar
Soalan :
Apakah yang diperlukan untukmemastikan semua benda itu berfungsi?
Jawapan :TENAGA
Dari jawapan yang diberi,senaraikan
bentuk tenaga untuk memastikan segalaaktiviti dalam gambar dapat berfungsi.
Sumber mengajar (TLRs):
Objek nyata sebagai
contoh
SPS :
Komunikasi
Andaian awal
TSTS :
Mengembangkanidea
Sains attitude/moral
values:
Menghormati
-
7/31/2019 RPH Tenaga 2003
5/7
-tenaga kinetik-tenaga keupayaan
-tenaga elektrik-tenaga haba
-tenaga bunyi-tenaga cahaya.
pendapat pelajar.
Pelajar memberi
respon kepada gurusepanjang sesi
pengenalan topik
Perkembangan idea
(20 minit)
Kepelbagaian bentuk tenaga :a) Tenaga Kinetik
b) Tenaga Keupayaan
c) Tenaga Kimiad) Tenaga Haba
e) Tenaga Cahayaf) Tenaga Bunyi
g) Tenaga Elektrik
h) Tenaga Nuklear
Rujuk persembahan power point 1
Sumber-sumber tenaga:
a) Mataharib) Angin
c) Air
d) Bahan Api Fosil
e) Sumber Geotermaf) Bahan Radioaktif
g) Bahan Api Biojisim
Rujuk tayangan video
- Guru mengagihkan pelajarkepada beberapa kumpulan
kecil.
- Setiap kumpulan diberi lembaran
kerja untuk diisi sepanjangproses pembelajaran dan
pengajaran dilaksakan.
Rujuk Lembaran Kerja 1
- Guru memanggil empat orang
pelajar untuk melakukan aktiviti
yang diarahkan oleh gurudihadapan kelas.
a) Pelajar 1 menutup dan
membuka suis lampu.b) Pelajar 2 berlari ulang-alik di
hadapan kelas.
c) Pelajar 3 menyalakanpemetik api.
Sumber mengajar (TLRs):
Persembahan PowerPoint
SPS :
Komunikasi
Andaian awal
Pemerhatian
TSTS :
Mengembangkanidea
Sains attitude/moralvalues:
Menghormati
pendapat pelajar.
Pelajar memberi
respon kepada gurusepanjang sesi
pengenalan topik
-
7/31/2019 RPH Tenaga 2003
6/7
d) Pelajar 4 mengangkat bukudaripada permukaan lantai.
- Guru menerangkan empat bentuk
tenaga yang lain menggunakanpersembahan power point.
- Guru menayangkan videoberkaitan Sumber Tenaga.
- Pelajar diminta untuk
menyenaraikan semua sumber
tenaga yang dinyatakan di dalamvideo.
- Guru meminta pelajar
menyatakan contoh sumber
tenaga yang lain.
Penilaian
(10minit)
- Guru melaksanakan aktivitiPenyelesaian Masalah.
- Terdapat tiga jenis masalah yang
berkaitan dengan topik
pembelajaran dan kehidupanharian.
Rujuk Lembaran Aktiviti 1
TSTS:
Penyelesaian
masalah
SPS :
Komunikasi
Sains attitude/moral
values:
Kerjasama dalamkumpulan
Penutup- Guru meminta pelajar membuat
kesimpulan berpandukan peta
minda yang telah diberikan di
Alat Bantu Mengajar:
-
7/31/2019 RPH Tenaga 2003
7/7
(5minit) awal pembelajaran tadi.
- Guru membuat ringkasanpembelajaran pada hari ini
dengan mengimbas kembalifakta-fakta penting mengenaitopik hari ini.
Peta Minda
SPS:
Komunikasi