rph sofbol

16
RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN TINGKATAN TIGA Tarikh : 20 April 2010 Bil. Pelajaran : 10 Tingkatan : 3A dan 3B Hari : Selasa Minggu : 14 Bil. Murid : 36 orang perempuan Masa : 7.30 8.40 pagi Tunjang Pembelajaran : Tunjang 2 : Kemahiran Sukan dan Rekreasi Tajuk Pembelajaran : Tajuk 2 : Permainan (Sofbol) Fokus pembelajaran : Membaling dan menyambut Pengetahuan Awal Murid : Murid pernah didedahkan dengan sukan yang melibatkan kemahiran menyambut bola tinggi dan membaling dalam permainan bola jaring, malah murid pernah menonton perlawanan sofbol di telivisyen dan juga video. Objektif : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Objektif : a) Psikomotor 1. Murid boleh melakukan kemahiran membaling dengan tepat kepada rakan. 2. Murid dapat melakukan teknik membaling dengan betul mengikut fasa perlakuan sebanyak 3 daripada 4 percubaan B) Kognitif 1. Murid boleh menyatakan tujuan membaling dan menyambut bola sofbol

Upload: askmccoy

Post on 25-Jun-2015

1.553 views

Category:

Documents


10 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph sofbol

RANCANGAN PENGAJARAN PENDIDIKAN JASMANI DAN KESIHATAN TINGKATAN TIGA

Tarikh : 20 April 2010 Bil. Pelajaran : 10 Tingkatan : 3A dan 3B

Hari : Selasa Minggu : 14 Bil. Murid : 36 orang perempuan

Masa : 7.30 – 8.40 pagi

Tunjang Pembelajaran : Tunjang 2 : Kemahiran Sukan dan Rekreasi

Tajuk Pembelajaran : Tajuk 2 : Permainan (Sofbol)

Fokus pembelajaran : Membaling dan menyambut

Pengetahuan Awal Murid : Murid pernah didedahkan dengan sukan yang melibatkan kemahiran menyambut bola tinggi dan

membaling dalam permainan bola jaring, malah murid pernah menonton perlawanan sofbol di telivisyen dan juga video.

Objektif : Di sepanjang proses pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Objektif : a) Psikomotor

1. Murid boleh melakukan kemahiran membaling dengan tepat kepada rakan.

2. Murid dapat melakukan teknik membaling dengan betul mengikut fasa perlakuan

sebanyak 3 daripada 4 percubaan

B) Kognitif

1. Murid boleh menyatakan tujuan membaling dan menyambut bola sofbol

2. Murid boleh mengenal pasti jenis – jenis otot yang terlibat semasa melakukan

kemahiran membaling dalam sofbol.

Page 2: rph sofbol

C) Afektif

1. Murid dapat menunjukkan keseronokkan semasa menjalankan aktiviti.

2. Murid – murid dapat menunjukkan sikap kerjasama di antara rakan – rakan.

Strategi mengajar : Stail C (semak bergandingan), Stail A (Stail arahan), kaedah Kooperatif,

Nilai KBKK : Murid – Murid dapat mengaplikasikan teknik balingan bola sofbol mengikut kesesuaian jarak dan

situasi.

Persediaan pelajar : Pakaian Sukan,

Persediaan guru : ABM, bola sofbol, glove, gelung.

Page 3: rph sofbol

FASA

( masa)

AKTIVITI MAKLUMAT P & P ORGANISASI CATATAN

Fasa Permulaan

Set Induksi

(5 minit)

‘Siapa Cepat dia dapat’ Guru memberi sampul yang berisi

kepingan kertas dan meminta pelajar

menyelesaikan perkataan yang akan

terhasil.

Pelajar diminta berlari anak ke

hadapan gelung dan mengambil

sampul surat yangterdapat

didalamnya. Kemudia pelajar perlu

menyelesaikan perkataan tersebut.

G

X X X X X

X X X X X

X X X X X

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

= Gelung

Fasa Permulaan

(Penerangan)

(7 minit )

Pengenalan dan

penerangan sukan

Sofbol merupakan permainan yang

telah di ubahsuai daripada permainan

G

XXXX XXXX

Stail A (stail

Perintah)

S O LF B A

Page 4: rph sofbol

sofbol. baseball. Permainan sofbol telah

bermula pada tahun 1887.

permaianan initelah dicipta oleh

George Hancock dari Farragu Boat

Club. Permainan ini dimainkan di

dalam dewan ketika musim sejuk.

beliau telah menggunkan satu sarung

tangan tinju yang diikat sebagai bola

dan sebatang kayu penyapu sebagai

bet. Pada tahun 1895, Lonis Rober,

pengawal Jabatan Bomba

Minneapolis menjadikan sofbol

sebagai permainan untuk

mengekalkan kecergasan fizikal

anggota bomba pada waktu lapang.

Kini, permainan sofbol ini semakin

di minati ramai, dan kemudian

kemudahan dan peralatan sofbol

wujud. diantaranya adalah

kemudahan gelanggang yang

berbentuk segi empat sama yang

mempunyai empat sudut iaitu base

XXX XXX

XXX

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

G

XXXX XXXX

XXX XXX

Nota

Page 5: rph sofbol

akhir (home plate), base pertama

(first base), base kedua (second base)

dan base ketiga (third base).

Lemparan pitcher’s plate terletak

ditengah – tengah gelanggang.

Pitcher’s plate merupakan tempat

melakukan lemparan yang diperbuat

daripada getah padu berwarna cerah.

Home plate pula merupakan tapak

terakhir yang disentuh oleh setiap

base runner untuk memperoleh run

(mata).Bet, diperbuat daripada kayu

atau juga boleh diperbuat daripada

aluminium yang dibahagikan kepada

tiga bahagian iaitu tombol, pemegang

dan laras. tombol diperbuat untuk

menghalang bet daripada

menggelongsor daripada genggaman,

manakala lapisan getah pula boleh

dipasang pada tombol dan pemegang

untuk mengemaskan genggaman.

bola sofbol diperbuat daripada gabus

XXX

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Page 6: rph sofbol

atau getah yang dililit dengang

benang dimana bahagian luarnya

dibalut dengan kulit atau bahan

sintetik yang sesuai. jahitan yang

timbul menjadi panduan kepada

pitcher untuk menentukan

pergerakan bola semasa lemparan

pitch. pemain sofbol perlu memakai

topi keselamatan yang ianya

diperbuat daripada gentian dan

bahagian dalamnya dilapik gabus

atau juga getah. pemukul, pemukul

on deck, base runner dan catcher

mesti memakai topi keselamatan bagi

megelakkan daripada berlakunya

kecederaan. glove yang dipakai oleh

pemain adalah diperbuat daripada

kulit atau bahan sintetik yang sesuai

dan dipakai oleh semua pemain yang

memadang. glove ini mempunyai

poket diantara ibu jari dan jari

telunjuk yang berfungsi untuk

Page 7: rph sofbol

memerangkap bola. Manakala glove

catcher yang dikenali sebagai

catcher’s mitt pula mempunyai

pelapik yang lebih tebal untuk

melindungi tangannya. Jumlah

pemain dalam permainan ini adalah

seramai 9 orang dan dibahagikan

kepada tiga kumpulan iaitu, battery,

pemadang dalam dan pemadang luar.

battery terdiri daripada pitcher dan

catcher. pemadang dalam terdiri

daripada base pertama, kedua, ketiga

dan juga pemadang dekat. Pemadang

luar pula terdiri daripada pemadang

kanan, tengah dan kiri.

Fasa Permulaan

Memanaskan

badan

( 10 minit )

Memanaskan badan Pelajar melakukan aktiviti

memanaskan badan di dalam bulatan

dengan mengikut arahan guru. Guru

akan memberi isyarat seperti :

a) 1 = berlari mengiring ke arah

Stail arahanXX

X

X X

XXX

X

XG

Page 8: rph sofbol

kanan

b) 2 = berlari mengiring ke arah kiri

c) 3 = berlari secara mengundur

d) 4 = lompat bintang.

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Fasa

Perkembangan

Langkah 1

( 12 minit )

Tunjuk cara

Membaling merupakan asas

kemahiran yang perlu dikuasai oleh

pemadang. Tujuan membaling bola

adalah untuk mengembalikan bola

kepada ‘pitcher’ yang berada di

tengah – tengah gelanggang ataupun

pemadang yang berhampiran dengan

tepat dan pantas.untuk mematikan

pihak lawan yang sedang membuat

larian.

Teknik membaling mengikut fasa:

1) Fasa persediaan

- Bahu menghadap ke arah sasaran

- Berat badan pada kaki belakang

- Genggam bola dengan kemas

- Ekstensi tangan membaling ke

belakang

Semasa penerangan :

G

XXXX XXXX

XXX XXX

XXX

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Semasa aktiviti :

X X X X X X X X X

X X X X X X X X X

Petunjuk :

Stail C(Stail

semak

bergandingan)

Nilai ;

berkerjasama

dan saling

membantu.

G

Page 9: rph sofbol

- Mata pandang ke arah sasaran

2) Fasa perlaksanaan

- Tangan berada di hadapan

menyambut ke arah sasaran bola

- Pindah berat badan pada kaki

hadapan

- Kilas pinggang

- Lontar melepasi kepala.

3) Fasa ikut lajak.

- Berat badan pada kaki hadapan

- Dleksi lutut kaki belakang

- Tangan membaling dengan lajak

ke bawah

- Kawal imbangan badan

G = Guru

X = Murid

Fasa

Perkembangan

Langkah 2

(12 minit )

Menyambut bola Selain daripada kemahiran

membaling dalam permainan sofbol,

kemahiran menyambut bola tinggi

merupakan salah satu kemahiran

yang perlu dikuasai oleh pemadang.

Semasa penerangan :

G

XXXX XXXX

Nilai : sentiasa

bertukar fikiran

dan menerima

pendapat orang

Page 10: rph sofbol

hal ini kerana ianya dapat membantu

pasukan mematikan larian pihak

lawan sekiranya bola berjaya

ditangkap sebelum jatuh ke tanah.

teknik menyambut bola tinggi

mengikut fasa :-

1) Fasa persediaan

- Buka kaki seluas bahu dan fleksi

lutut.

- Kedua – dua belah tangan pula

hendaklah sentiasa berada dihadapan

badan yang menghadap ke arah bola

yang akan datang.

2) Fasa Perlaksanaan

- Mata mestilah ditumpukan pada

layangan bola dan kedua – dua belah

tangan mestilah berada pada keadaan

(ekstensi) membengkok

3) Fasa ikut lajak

- Tangkap bola dan genggam bola

tersebut

Bawa bola ke aras bahu dan

XXX XXX

XXX

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Semasa aktiviti :

X X X X X X X X X

X X X X X X X X X

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

lain.

G

Page 11: rph sofbol

bersedsia untuk membuat lontaran.

Fasa

perkembangan

Langkah 3

( 12 minit )

Aktiviti secara

berpasangan dengan

menandakan borang

semak bergandingan

mengikut setiap fasa

Borang semak bergandingan

diberikan kepada pelajar dan setiap

orang akan mendapat satu borang.

kemudian borang tersebut akan di

tandakan oleh pasangan yang

melakukan kemahiran membaling

dan juga menyambut dengan

menandakan betul sekiranya

perlakuan setiap fasa dilakukan oleh

pasangan masing – masing dengan

betul.

Semasa penerangan :

G

XXXX XXXX

XXX XXX

XXX

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Semasa aktiviti :

X X X X X X X X X

X X X X X X X X X

Petunjuk :

G = Guru

X = Murid

Nilai :

menunjukkan

sikap toleransi

dan saling

bekerjasama

antara satu sama

lain.

G

Page 12: rph sofbol

Fasa Kemuncak

Permainan Kecil

(10 minit )

Permainan kecil Permainan kecil dijalankan sesama

kumpulan dalam kalangan murid

bagi menimbulkan keseronokan dan

mengelakkan kebosanan daripada

berlaku. murid – murid dalam setiap

kumpulan diminta melakukan

kemahiran membaling dan juga

menangkap secara berulangan sejauh

kira – kira 20 meter. Sekiranya bola

yang dibaling ataupun disambut

terjatuh, ahli kumpulan tersebut

diminta memulakan kemahiran

tersebut dari garisan permulaan.

Kumpulan yang tamat dahulu akan

dikira sebagai pemenang.

X X

X X

X X

Nilai :

menunjukkan

keseronokkan

dalam kalangan

murid,

bekerjasama

antara satu sama

lain dan saling

berkomunikasi

serta menberi

dorongan kepada

ahli kumpulan

yang lain.

Fasa Penutup

Pengenduran otot

(limbering down)

5 minit

Limbering down

( menyejukkan badan)

Guru memilih salah seorang pelajar

unutk mengetuai aktiviti

pengenduran otot (limbering down).

Aktiviti ini boleh dilakukan dengan

Nilai : Sentiasa

menghormati

antara satu sama

G

Page 13: rph sofbol

Refleksi

(6 minit)

Perbincangan dan soal

jawab

menggunakan kaedah PNF ataupun

secara statik.

Pelajar diminta memberi sedikit

rumusan mengenai aktiviti yang telah

dijalankan dan mendorong pemikiran

mereka terhadap aspek KBKK dan

nilai. Murid juga diberi peluang

sekiranya ingin meneruskan dengan

aktiviti yang mereka minati.

G

XXXX XXXX

XXX XXX

XXX

lain

Penilaian Kendiri :

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

Penilaian Penyelia :

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

Page 14: rph sofbol

____________________________________________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________________________________________

LAMPIRAN

Page 15: rph sofbol